Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 5
×

Розвиток QA-спеціаліста в умовах сьогодення — які напрями вивчати

Усі статті, обговорення, новини про тестування — в одному місці. Підписуйтеся на DOU | QA!

Всім привіт. Мене звати Євген і я QA-спеціаліст. Насправді я в QA вже близько 7 років. Працюю в DataArt вже понад 4 роки. В мене є невеличка проблема, або, як називали її мої друзі, «бзік», — я перфекціоніст. Саме тому я почав свій шлях у IT на позиції QA-спеціаліста.

Мабуть, кожен спеціаліст, який працює тестувальником, задумувався: «А що ж далі, що після QA?!» Про себе скажу, що, мабуть, до епідемії коронавірусу я був упоротий на навчанні. Я прагнув вчитися не тільки тому, що мені було справді цікаво, я просто хотів бути універсальним солдатом, якого можна було б застосувати у будь-якій сфері ІТ. У моєму випадку, я хотів бути просто універсальним QA.

Навіщо я вчив те, що не цікавило

Все почалося з того, що я вчив різні мови програмування: java, js, python, C#, php. Кінець кінцем, я усвідомив, що мені не дуже цікаво було вчити різні мови програмування. Невеликий крок назад щоб пояснити, чому так багато різних мов я вчив. Все відбувалося так, що в матеріалах я натикався на якийсь момент в тій чи іншій мові (на якийсь простий момент, частіше за все), коли я просто не міг зрушити з місця тижнями, і частіше за все, ні в кого було запитати про допомогу. Навіть тоді, коли хтось допомагав, такий ступор чи застій пізніше наступав знову.

Це демотивувало, я пробував інші мови, але всюди завжди було одне і те саме. В мене не було достатньо мотивації і бажання. Навіть тоді, коли щось виходило, я розумів, що мені просто це все нецікаво, і я закінчив випробовувати себе в автоматизації. Всім, хто запитує в мене щось за автоматизацію тестування, я кажу, що вчив майже всі мови програмування і не вивчив жодної =D

Через якийсь період часу я взяв курс на перформанс-тестування. Як ви вже, мабуть, встигли зрозуміти, мене знову очікувала невдача. Хоча «невдача» звучить доволі гучно. Причини були ті самі — мені не дуже було цікаво, не вистачало мотивації.

Якщо чесно, то тоді я почав себе ловити на думці, що мені подобається те, чим я займаюсь — мануальне тестування. Мені навіть подобалося писати ті самі тест-кейси, які багато моїх колег ненавидять і постійно скаржаться. Я припинив гнатися за новими знаннями і просто почав чілити і насолоджуватися життям, очікуючи, що натхнення прийде само собою, і я почну з чогось нового, з чистого аркуша.

Нове дихання і пошук напрямів розвитку для QA

І так насправді сталося. Коли епідемія трішки вщухла, все стало приходити до того ритму, що був до корони, в мене також з’явилася жага до нових знань і вмінь. Приблизно восени 2021 року я взявся за курс з бізнес-аналізу. Мені сподобалось, знання заходили доволі добре, тому що була якась поверхнева схожість з тим, що я вчив у QA. Модуль за модулем я проходив, знання здобувалися — і тут настає 24 лютого. Почалась повномасштабна війна, на яку я не очікував, не вірив, хоча про це всі говорили всюди.

Але стаття не про це. Як і у багатьох людей, не тільки колег з ІТ-сфери, в мене почалась апатія, не депресія — і вже добре. Я забив на свій курс з бізнес-аналізу, тому ще це не було в пріоритеті на той час. Місяць за місяцем проходив, а я так і не сідав знову за навчання якихось технічних чи біля того моментів. Мені спало на думку, що багато хто так само зупинився на місці. З часом я трохи заспокоївся і знову взявся за навчання. Що саме я почав вчити, я розповім трохи згодом.

У DataArt паралельно з основним проєктом я допомагаю компанії з проведенням інтервʼю, ревʼю колег і менторством. Саме через те, що до мене зверталися багато колег, людей, яких інтервʼював, з приводу того, щоб я порекомендував їм вчити/ на що звернути увагу/ як розвиватися, я почав думати про те, що треба навіть в такі непрості часи не забивати і розвиватися, хоча б в якомусь з напрямів, які є можливими для кожного з нас.

Щоб втілити це у життя, знадобилось трішки часу, а власне, сісти і обдумати всі можливі варіанти, які були б корисним колегам не тільки у моїй компанії, а і взагалі всім з нашої сфери. То ж от, що мені спало на думку, які варіанти я для себе виділив:

  • автоматизація,
  • секʼюріті/ перформанс,
  • бізнес-аналіз,
  • управління проєктами (проджект/ продукт-менеджмент),
  • бази даних,
  • сертифікації різного роду,
  • мови.

Тепер я хотів би виділити все плюси і мінуси, які я знайшов у кожному з цих топіків. Хотів би сказати, що це суто субʼєктивні моменти, які я виділив для себе зі свого власного досвіду.

Автоматизація

Болюча для мене тема, яку я описував вище, але я не можу пройти повз неї. Вона все ще залишається найактуальнішим варіантом розвитку для мануальних тестувальників.

Ось що я виділив для себе з плюсів:

✅ можливість вивчити нове і тим самим підвищити свій рівень заробітної плати;
✅ можливість переходу у девелопмент.

Мінуси:

❌ тривалість навчання може бути значно довшою, ніж тривалість навчання на, наприклад, мануального. Тут не тільки про тривалість навчання хотів би додати, а й про необхідність інколи вкладати значну кількість зусиль;
❌ бажано мати ментора або людину, яка допомагала б зі ступорами, які трапляються у кожного.

Секʼюріті/ Перформанс

Насправді, як на мене, що перформанс, що секʼюріті разом з автоматизацією є суттєво іншими напрямами у тестуванні. Тому саме тут я б виділив приблизно ті самі плюси і мінуси, можливо, окрім переходу у девелопмент, хоча я і не виключаю таких варіантів.

Бізнес-аналіз

Також знайома і дуже цікава тема для мене. З плюсів я хотів би виділити:

✅ перехід повністю у бізнес-аналіз, як у нову сферу, якщо актуальна зміна напрямку;
✅ можливість розбиратися у процесах краще навіть без переходу у бізнес-аналіз повністю.

Мінусів багато я тут не знайшов і ось той, з яким особисто я зіштовхнувся:

❌ в курсі з бізнес-аналізу, який я проходив, багато води, не дуже потрібної інформації для людини з досвідом, хоча з іншого боку — це буде валідно і потрібно для людини взагалі без досвіду.

Управління проєктами (проджект/ продукт-менеджмент)

Що з плюсів я для себе зазначив у проджект-менеджменті:

✅ заробітна плата,
✅ можливість впливати на проєктні процеси;
✅ краще розуміння проєктів, клієнтів.

Щодо мінусів, то тут :

❌ ненормований робочий день (часто зустрічав ПМ у своїй практиці, які мали мітинги з клієнтами у дуже пізній час, не кожен на таке готовий, особливо сімейні люди);
❌ необхідність якогось різностороннього технічного бекграунду для кращого розуміння процесів (пояснюю це тим, що інколи менеджерам доводиться приймати рішення без участі команди і якщо досвід менеджера різноманітний, то це тільки на краще);
❌ безліч мітингів та комунікацій (для когось, хто любить багато говорити, це точно буде плюсом =) ).

Бази даних

Чому я написав сюди саме бази даних? На цей час зʼявляється все більше і більше дата-проєктів, коли необхідно тестувати великі обʼєми даних. Зараз я працюю саме на такому проєкті. Я зіштовхнувся з труднощами, які показали, що я взагалі нічого не знаю про sql/no sql бази даних, хоча я працював з базами протягом усієї моєї карʼєри в IT.

Саме у цьому розділі я б не хотів виокремлювати якісь плюси та мінуси. Впевнений, що саме ці знання зайвими не будуть, навіть якщо ви працюєте не на дата-проєкті, а на дата-проєкті — це маст хев.

Намагаючись відшукати тут щось негативне, я спіймав себе на думці, що може сказати тільки те, що на дата-проєктах не вистачає якогось різноманіття тасків, тому це може трошки пришвидшити професійне вигорання. Це особисто мій досвід, хоча я впевнено можу сказати, що знаю багатьох людей, які працюють на таких проєктах і не хочуть нічого тестувати, окрім баз.

Хотів би ще додати невеличку ремарку стосовно просто загальних знань сиквелу. Я протягом 3 років працюю в DataArt в ресурс-менеджменті, тобто проводжу багато інтервʼю, і я був не дуже приємно здивований, що доволі часто спеціалісти, а не рідко саме сеньйорного левела, не знають якихось базових команд чи синтаксису.

Сертифікації різного типу

Мабуть, найпопулярнішим типом сертифікації для QA є ISTQB. Особисто я поки що не маю такого сертифікату, хотів братися за нього на початку 2022 року. На мою думку, це не є чимось критично необхідним, але це саме та штука, яка може підтвердити ваш рівень як QA.

З іншого боку, я проводив інтервʼю з кандидатами, які мали сертифікати різного рівня і не завжди ці знання допомагали кандидатам на інтервʼю. В нас є властивість забувати різну інформацію, якщо нею не користуватися, окрім того, сам глосарій ISTQB інколи оновлюється, тож якщо ви вирішили йти саме цим шляхом, треба постійно підтримувати себе у формі. Або перечитувати інколи глосарій, або ж, як роблять багато спеціалістів, — ходити на інтервʼю просто для того, щоб тримати себе у тонусі.

Чи можна назвати це мінусом? Я б так не сказав, але це нюанс, про який необхідно памʼятати. Щодо плюсів, я б хотів наголосити, що деякі компанії віддають перевагу спеціалістам з сертифікатами, тому вибір за вами.

Мови

Я майже впевнений, що багато хто здивувався, побачивши саме цей розділ у списку айтемів для саморозвитку. Говорячи про мови, я мав на увазі в першу чергу англійську, тому що зараз уже неможливо уявити класного спеціаліста без знання англійської хоча б на більш-менш розмовному рівні.

Я обрав саме цей пункт для себе, тому що під час війни моя увага дуже розсіюється. Впевнений, що кожен проводить більше часу у різних телеграм-групах, перечитуючи актуальні події, і я один з вас. Мені не вдалося впоратися з цими відволікаючими моментами, коли я взявся за ISTQB, тому я просто вирішив зосередитися на покращенні мого рівня англійської мови.

Англійська, як на мене, не потребує дуже великої уваги та сконцентрованості, навіть звичайні розмовні клуби чи заняття з вчителем допоможуть, як мінімум, не втрачати здобутий рівень. Це безперечний плюс, і дуже жирний.

Про мінуси я взагалі тут не можу нічого сказати, просто рекомендую не забивати на цей потрібний зараз скіл. Навіть під час війни, коли багато проєктів та клієнтів покинули український ринок, ви точно більше можете здобути, ніж втратити.

Підсумок

У фінальному абзаці своїх роздумів я б хотів підсумувати все вище сказане. Я впевнений: неважливо, що саме кожен з вас обере вивчати, важливо, щоб ви просто продовжували розвиватися. Винятками можуть слугувати окремі кейси, коли, наприклад, потрібна автоматизація, або ви вирішили перекваліфікуватися у проджект-менеджери.

Я міг щось пропустити, звісно, бо тут описаний лише мій особистий досвід. Якщо хтось має на думці ще актуальні чи цікаві пункти для обговорення, радо почитаю й обговорю їх у коментарях. Хотів би подякувати кожному, хто приділив трішки свого особистого часу і прочитав те, чим я тут поділився, для мене це дуже важливо. Продовжуйте навчатися навіть у цей непростий час, і нехай прибуде з вами сила.

👍ПодобаєтьсяСподобалось35
До обраногоВ обраному5
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Дякую за вчасну статтю, якраз обираю куди заглиблюватись, так як бути майстром усього й нічого одночасно — така собі концепція. Також борюсь із собою через події останнього року, якраз проходжу курс з ISTQB))
Стосовно БА можу лише додати,що іноді є зараз вакансії тест аналістів, що якраз лишаються у тестуванні, але також приймають участь у БА активностях. Тому мені здається, що прям-таки переходити в БА необов’язково. Чи то мені так тільки здається?

Немає нічого обовʼязкового. Я вважаю, що можна бути просто мануал куа і ніхто вам нічого за це не скаже. Це ваше особисте рішення і тільки вам має бути комфортно =)

Eugene Gordeychuk зацікавило тестування БД. Хотів би уточнити, мова про тестування БД як окремий напрямок чи просто як про частину тестового процесу на рівні з тестуванням UI, API, і тд? Також ви пишите, що тестування БД набирає популярності, однак я поки не знайшов жодної вакансії на українському ринку. Накиньте кілька порад де шукати, будь ласка. Можливо, десь є стажування для тестерів БД?

Я мав на увазі обидва напрямки. Одиниці проектів були у моїй практиці, де я не користувався БД. Зараз працюю на дата проекті. У вакансіях на доу по тестувальникам є такі пропозиції.

Eugene Gordeychuk зацікавило тестування БД. Хотів би уточнити, мова про тестування БД як окремий напрямок чи просто як про частину тестового процесу на рівні з тестуванням UI, API, і тд? Також ви пишите, що тестування БД набирає популярності, однак я поки не знайшов жодної вакансії на українському ринку. Накиньте кілька порад де шукати, будь ласка. Можливо, десь є стажування для тестерів БД?

Для мануального QA з 7 річним досвідом, як на мене, давно треба робити ривок кудись, найлегше в автоматизацію, далі мануалити може дуже скоро набриднути

хіба обовʼязково в автоматизацію?

ні, можна куди завгодно, в дев, пм
автоматизація найпростіший шлях, і це якби «мачиться» на попередній досвід

в Дев, це не розвиток QA, це зміна профілю з пониженням позиції, за звичай.

Спасибо, что поделился опытом

Ох, відсутність ментора то дуже важко і часозатратно, із власного досвіду знаю. Коли щось вчиш, досліджуєш, а потім архітектура ламається через брак досвіду для передбачення послідовності і все спочатку. Погоджуюсь, що лише на власних помилках і пошуку їх вирішення здобувається досвід, але мотивація, це основне, без неї далеко не дійдеш.

«Вчив всі мови програмування і не вивчив жодної» — у самурая немає цілі, є тільки шлях

Думаю, що майже кожен стикався з певним пошуком чогось нового в нашій сфері і мені було цікаво прочитати, як ти майстерно це все скомбінував для себе. Дякую, що поділивсь досвідом)

Про сертифікацію тема топ, це мій особистий незакритий гештальт.

У світі ПМів топовий сертифікат це PMP від PMI. Тобто, ти його отримуєш і далі всім все ясно стосовно твоїх скіллів. Але є один нюанс — цей сертифікат придатний не тільки для сфери IT, а для будь-якої. Відповідно, в підготовчих матеріалах є купа термінології, яка просто у нас не використовується і має всі шанси вилетіти з твоєї голови одразу після здачі екзамену (дивина та й годі :). Маючи реальний, мінімум 3річний досвід управління проектами і витрачаючи 2-4 години на день + 1 повний вихідний, тобто в середньому 20-40 годин на тиждень, є шанси підготуватись десь за 4-6 місяців. Це якшо ти розумний і посидливий)) А якшо ні — треба накинути на ризики ще 20-50% часу. І виходить що в нормальному темпі готуватися треба 6-12 місяців.

Можливо саме через довготривалість підготовки я теж обрала путь самурая) Просто читаю матеріали і не ставлю перед собою цілі. Раптом воно само потім здасться)

раптом воно само потім НЕ здасться )

Я обіцяю не вмерти від розриву серця :)

Дякую за статтю. Я теж поки бачу, що з автоматизацією у мене не дуже виходить. І поглядаю в сторону BA.

сподіваюся, що з БА все вийде =)

Я протягом 3 років працюю в DataArt в ресурс-менеджменті, тобто проводжу багато інтервʼю, і я був не дуже приємно здивований, що доволі часто спеціалісти, а не рідко саме сеньйорного левела, не знають якихось базових команд чи синтаксису.

Можете навести приклад, чого не знають?

звичайну вибірку з where clause не кожен робить без помилок) я вже мовчу про якись LIKE чи JOIN))

Ну це таке, я останні 3 роки працюю з монгою і гадаю я теж з наскоку не згадаю як той джоін пишеться

За 10+ лет работы и 6 кастомеров(у большинства я побывала на несколькоих проектах), у меня было только 2 проекта, на которых хоть какая-то база данных была, а знания джоинов не пригодились ни разу.

для вивчання чогось нового дуже допомагає конкуренція. був у мене кейс, коли я з другом почав вчити java для автоматизації. Саме це додавало родзинки в освоєнні матеріалу та регулярна комунікація зі своїм другом-візаві.
Із мінусів — я так і не вивчив Java
а з плюсів — друг вже гребе мідлом Java в якомусь стратапі

Підписатись на коментарі