Як налаштувати браузер, щоб він видавав україномовний контент
Привіт! Мене звуть Ася і я працюю контент-маркетологом в продуктовій компанії Nektony, яка розробляє додатки для Mac-комп’ютерів.
З того часу, як я перейшла на українську мову, я сама зіткнулась з проблемою, коли попри запит українською мовою в Google-пошуку, я все одно отримую російськомовний контент у видачі.
Тож я вирішила в цій темі розібратись і підготувала невеликий гайд, який, сподіваюсь, буде корисним і вам, адже всі ми регулярно щось гуглимо, і всі ми, звісно, не хочемо підтримувати онлайн-ресурси ворога.
Я розкажу, як досягла україномовної видачі в браузері Google Chrome, а також як міняла налаштування в iPhone. Навіть якщо ви користуєтесь іншим браузером чи іншою мобільною ОС, просто зробіть ті ж самі кроки для вашого девайсу.
Змініть мову пошуку
Щоб змінити мову Google пошуку, зробіть наступне:
- На сторінці google.com натисніть Налаштування в нижньому правому куточку.
- Виберіть Налаштування пошуку.
- Перейдіть в розділ Мови.
- Оберіть українську мову і натисніть Зберегти.
Змініть мову в налаштуваннях вашого акаунта
Раджу піти ще глибше. Якщо після першого кроку Google як і раніше видає вам російськомовний контент, треба змінити мову в налаштуваннях облікового запису. Ось як це зробити:
- Натисніть на три крапки в верхньому куточку Google Chrome.
- Оберіть Налаштування.
- Перейдіть в Налаштування акаунта Google.
- Далі перейдіть в розділ Особиста інформація.
- Прокрутіть вниз поки не побачите розділ Загальні Налаштування в Інтернеті.
- Перейдіть в розділ Мови.
- Змінить мову на українську і видаліть російську.
Також можна вимкнути функцію автоматичного додавання мови, щоб Google знов не додав російську. Так, наприклад, в мене чомусь була автоматично додана латвійська мова, хоча я її не знаю. Ймовірно, що я переглядала сторінки новин в Латвії, тому Google алгоритм так вирішив для мене.
Почистьте кеш браузера
Оскільки браузер збирає кеш всіх сторінок, що ви відвідували, то алгоритм Google може не одразу зрозуміти ваші нові наміри. Через історію відвідувань і уподобань Google продовжуватиме показувати вам російські сторінки. Тому рекомендую почистити весь кеш ваших браузерів.
Можна зробити це через налаштування браузера. Наприклад, якщо ви користуєтесь Chrome, то ось як це зробити:
- Натисніть на три крапки зверху вікна Ghrome.
- Оберіть Інші інструменти → Очистити дані вебпереглядів.
- Виберіть очищення за весь час та натисніть на кнопку Очистити.
Інший спосіб очистити кеш — за допомогою додаткових утиліт. Ну, з урахуванням місця моєї роботи, звісно я це робила з використанням нашої програми MacCleaner Pro :)
Перевірте мовні налаштування у телефоні
Якщо у вас налаштована синхронізація даних смартфона і комп’ютера, перевірте також налаштування вашого телефона і змініть основну мову на українську. До речі, саме це я робила одразу від самого початку, коли вирішила удосконалити свої знання та поширити вживання української мови.
Для переналаштування iPhone, користувачам треба зробити наступне:
- Відкрийте Параметри.
- Прокрутіть вниз і натисніть Загальні.
- Перейдіть в розділ Мова і регіон.
- Перетягніть українську мову на перше місце в списку пріоритетності мов.
- Видаліть російську мову.
Потім перевірте налаштування браузера в телефоні.
- Відкрийте Chrome і натисніть на три крапки внизу.
- Натисніть Мови.
- Якщо ви бачите в списку російську мову, натисніть внизу Редагувати та видаліть її.
Додаткові лайфхаки
Окрім безпосередньо налаштувань, є ще додаткові ситуації, коли ви можете випадково дати алгоритмам зрозуміти, що знаєте російську, і контент цією мовою почне повертатися у ваш браузер. Далі наведу кілька підказок, що не варто робити.
Уникайте натискань на додаткові питання російською мовою
Коли ви щось шукаєте в Google, під результатами ви можете побачити пов’язані пошукові запити. Старайтесь не натискати на запропоновані варіанти пошукової видачі російською мовою, щоб алгоритм знов не почав зчитувати інформацію, що ви знаєте російську і показувати вам неукраїномовний контент.
Користуйтесь інструментами Google пошуку
Раптом якщо ви щось шукаєте не на своєму комп’ютері чи телефоні і не можете змінити налаштування облікового запису, рекомендую скористатись такими лайфхаками, щоб отримати контент в пошуку тільки українською мовою.
Коли вам Googlе видає результати пошуку, на цій сторінці є кнопка Інструменти. Натисніть на неї, потім оберіть кнопку вибору мови та натисніть шукати сторінки тільки українською мовою.
Додавайте параметри фільтра пошуку
Спробуйте при пошуку задати ще один додатковий параметр: введіть те, що плануєте шукати, і після запиту напишіть «-и». В такому разі Google видасть вам лише українські сторінки. Я була здивована, як легко це працює. Нижче результат мого пошуку по запиту спорт. Як бачите, в результатах в першу чергу українські (та україномовні) онлайн-ресурси.
Мінус цього методу в тому, що він буде також відсікати покази українських сторінок, які російською мовою. Тому якщо вам потрібно фільтрувати російські сторінки за походженням, а не за мовою контенту на них, то замість «-и» напишіть «-ру». В такому разі пошукова система буде уникати російські домени, що закінчуються на .ru.
Додаткова порада для соціальних мереж
Якщо з Google-пошуком ми розібрались і з’ясували, яе там можна самостійно все налаштувати, то з соціальними мережами та YouTube все трошки складніше.
Алгоритми мереж довгий час слідкували за вашими діями та аналізували усі вподобання, тож тепер на основі цих даних показують вам те, що, на їх авторитетний погляд, вам може сподобатись. Тому тут знадобиться тривалий час, щоб система зрозуміла ваші нові контентно-мовні пріоритети.
Щоб це прискорити, рекомендую зробити наступне:
- відписатись від російськомовних каналів і сторінок, від усіх;
- передивитись історію своїх збережених постів чи сторінок і видалити звідти все непотрібне (в нашому випадку — все російськомовне);
- якщо YouTube пропонує вам якийсь російськомовний канал як такий, що може вас зацікавити, хоч ви на нього і не підписані, натискайте на три крапки під відео та обирайте опцію «Не цікавить»;
- не ставте вподобайки російськомовним відео чи то в YouTube, чи в TikTok;
- в пошуку Instagram не відкривайте публікації та не ставте вподобайки світлинам, якщо ви знаєте, що вони від російськомовних блогерів та інфлюєнсерів.
Таким чином алгоритми потроху почнуть змінювати результати пошуку і видавати вам більше контенту українською мовою. Тут потрібно запастись терпінням і вперто гнути свою лінію у відстоюванні своїх україномовних інтересів.
На завершення
Сподіваюсь, цей гайд був корисним і допоможе читачам налаштувати браузер та соціальні мережі таким чином, щоб отримувати у видачі та рекомендаціях лише україномовний контент.
А якщо ви це все знали, і навіть маєте свої особисті лайфхаки, як очистити онлайн-простір від російських сайтів, напишіть про це, будь ласка, у коментарях. Буду рада дізнатись більше про те, як працюють алгоритми та як їх підлаштувати під наші інтереси.
Найкращі коментарі пропустити