Податкові гавані для розробників та власників IT бізнесу
З початком повномасштабної війни велика кількість висококваліфікованих українських спеціалістів та власників бізнесу були змушені виїхати за кордон. На жаль, сподівання, що такий переїзд буде короткостроковим, не виправдались, і наразі у більшості людей з’являється усвідомлення, що ця війна з нами надовго.
Очікувано, у вимушених емігрантів з’являється питання щодо того, куди їм рухатися далі і де можна було б «осісти» бодай на кілька років. Очевидно, що на вибір країни впливає безліч факторів: особисті вподобання, наявність нерухомості, можливість отримання ВНЖ і так далі. Однак, як податковий консультант IT галузі, я б хотів зупинитись саме на податкових аспектах, оскільки досить часто саме рівень податкового навантаження стає вирішальним фактором при виборі тієї чи іншої юрисдикції.
Для українських програмістів, які звикли, що податок не перевищує 5% (а протягом 2022 року навіть 2%) їх доходу, ставки податку в більшості європейських юрисдикціях можуть стати доволі неприємним сюрпризом. Навіть у тих країнах, які намагаються через податки стимулювати притік високооплачуваних експатів, ставка оподаткування не буде меншою 20 відсотків.
Тому у цій статті я б хотів розглянути найбільш податково привабливі країни як для розробників, так і для власників IT бізнесу.
Чи можливо зберегти status quo?
Мабуть, найперше і найголовніше питання, з яким до мене звертаються, — чи можна зберегти все так як є. Тобто, продовжувати працювати за контрактами як ФЛП та сплачувати єдиний податок в Україні. Формально, змушувати анулювати свою реєстрацію підприємцем в Україні вас ніхто не буде. Але така ситуація може мати дуже негативні наслідки у вигляді подвійного оподаткування, коли ви змушені будете сплачувати податок і в Україні, і в країні, де ви безпосередньо знаходитесь.
Абсолютна більшість країн світу обкладає податком всі загальносвітові доходи своїх податкових резидентів. Тобто, якщо ви станете податковим резидентом іноземної держави, ви повинні будете сплачувати там податок з усіх своїх доходів, включаючи кошти, отримані на рахунок ФЛП в Україні. При цьому, в Україні ви також залишатиметесь податковим резидентом та продовжуватимете сплачувати єдиний податок через наявність підприємницької реєстрації.
Щоб запобігти такій ситуації необхідно визначитись з країною для релокації та вжити певних заходів для зміни податкового резидентства.
Тому якщо ви не плануєте найближчим часом повертатися в Україну, саме час зробити вибір та рухатись в обраному напрямку.
Чи можливо залишитись лише податковим резидентом України?
У більшості країн перебування особи на її території понад 183 днів (а в деяких країнах навіть 90 днів) на рік є достатньою підставою для визнання такої особи податковим резидентом цієї країни. При цьому, визнання вас податковим резидентом країни, у якій ви фактично перебуваєте, не означає автоматичну втрату статусу податкового резидента України. Тобто, на практиці цілком імовірна ситуація, коли одночасно кілька країн будуть вважати вас своїм податковим резидентом.
Тому єдиний вірний спосіб уникнути визнання податковим резидентом іноземної держави — не проживати ніде більше 183 днів. Усі інші варіанти є ризиковими та можуть вилитися у подвійне оподаткування усіх ваших доходів.
Куди релокуватись програмісту?
Почну з неприємної новини. Якщо ви хочете жити в європейській країні, про ті ставки оподаткування, що були в Україні, ви можете забути.
Однак, існує низка європейських країн, у яких доходи програмістів та інших фрілансерів можуть оподатковуватись за відносно низькими ставками.
Для початку розглянемо найпопулярнішу серед українців країну — Польщу. Там діє прогресивна шкала оподаткування, за якої ставка податку може досягати 32%. Однак, у Польщі існує також аналог нашого єдиного податку. Для послуг, пов’язаних з розробкою програмного забезпечення, встановлена спеціальна ставка оподаткування — 12%.
Також можна дивитись в сторону таких країн як Болгарія та Румунія, які історично мають найнижчі в ЄС податки. В обох цих країнах ставка податку становить 10%. При цьому, у Болгарії фрілансери мають право вирахувати 25% зі свого доходу, таким чином знизивши ефективну ставку оподаткування до 7.5%.
Безперечною перевагою усіх країн ЄС є доступні імміграційні можливості для українців. Як відомо, нещодавно країни ЄС ще на рік продовжили програму тимчасового захисту для українців. Серед переваг цієї програми не лише можливість проживати на території відповідної країни, а й бути там працевлаштованим, в тому числі як фрілансер або приватний підприємець.
Якщо виходити за рамки європейського континенту, надзвичайно привабливою країною є ОАЕ. Там взагалі не існує жодних податків. Абсолютно жодних. Однак, в ОАЕ не діє програма тимчасового захисту. Для того, щоб отримати можливість жити і працювати там, необхідно буде здійснити чималу інвестицію в нерухомість (від 272 тисяч доларів) або зареєструвати компанію у фрі-зоні.
Куди вирушити власнику ІТ бізнеса?
Для власників бізнесу вибір країн є значно ширшим. При чому, майже всі країни є респектабельними європейськими юрисдикціями, у яких можливо добитися нульової або майже нульової ставки податку на дивіденди.
Наприклад, у Португалії діє спеціальний податковий режим для резидентів, які раніше там не проживали (non-habitual residents). Цей режим дозволяє повністю звільнити від оподаткування іноземні пасивні доходи (дивіденди, проценти та роялті), що отримуються податковим резидентом Португалії.
В Італії існує можливість сплачувати фіксований податок у розмірі 100 тисяч євро на рік за будь-які іноземні доходи, що може бути дуже вигідно у випадку прибуткового бізнесу.
Такі європейські країни як Кіпр та Мальта пропонують суттєві податкові переваги для осіб, що отримують їх податкове резидентство. Так, на Кіпрі будь-які пасивні доходи повністю звільняються від оподаткування. На Мальті повне звільнення від оподаткування передбачене лише щодо іноземних доходів, за умови, що вони не перераховуються на Мальту або не витрачаються там.
У якості висновків
Як можна побачити, для власників IT бізнесу коло можливостей є значно ширшим. З точки зору оподаткування, мати бізнес у сфері розробки програмного забезпечення набагато вигідніше ніж займатись цим напряму, як самозайнята особа. Тому якщо ви розробник-фрілансер, перше, що варто зробити, це розглянути можливість продовжувати свою діяльність через компанію. Також якщо ви маєте власний продукт, створення компанії може надати суттєві податкові переваги.
Створивши компанію та отримуючи дивіденди від власного бізнесу, ви зможете релокуватись у респектабельну європейську юрисдикцію та досягти надзвичайно низького рівня оподаткування ваших доходів.
Якщо ж створення компанії не є рішенням у вашому випадку, варто дивитись у бік країн з традиційно низькими податками (таких як Болгарія та Румунія) або зі спеціальними податковими режимами (наприклад, Польща). Наведений у моїй статті перелік країн не є вичерпним, однак морально ви маєте бути готові, що ставка податку коливатиметься у межах 10 — 20% та ніде не буде такою, як в Україні.
36 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів