Сучасна диджитал-освіта для дітей — безоплатне заняття в GoITeens ×
Mazda CX 30
×

Податки ФОП-IT українця в Польщі за 2022 рік

Привіт! Багато було розмов стосовно того, чи треба платити податки в Польщі айтівцю, працюючему на ФОПі, який має тимчасовий захист. Але зараз в мене питання інше, як саме подати декларацію PIT-36 і заплатити податки, бо стикнувся з проблемами, використовуючи podatki.gov.pl та інши креатори. Заповнюю декларацію і вказую, що отримав доход за кордоном в певному розмірі за роботу, виконувану особисто, а мені пише в кінці:

Dochody podatnika: 0,00 zł
Dochody osiągnięte za granicą: XXX zł
Тобто, начебто і платити нічого не потрібно, але це ж не так.
Чи може робота не ФОПі у Польщі не вважається доходом з-за кордону? А тоді на якій підставі я вів підприємницьку діяльність, умова злеценія, наприклад, якщо я вкажу цей дохід в відповідній графі? Може хтось вже заповнив декларацію та заплатив податок і має досвід з цього? Ще питання стосовно залічки, я нічого не платив, як мені тоді дізнатися, скільки пені я маю заплатили? Дякую.
👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному3
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Можливо буде актуально комусь, написав гайд про автоматизацію сплати податків в Польщі: dou.ua/forums/topic/44907

Чи може робота не ФОПі у Польщі не вважається доходом з-за кордону

Може, якщо оформлений, як ГІГ, а не б*дло-ФОП

Підкажіть будь ласка — якщо я заїхав на територію Польщі в липні 22 року, і в тому ж 22 році не пробув більше 183 днів, то при отриманні резидентства в 23 році я муситиму платити податки за період з січня 23 року, чи за 22 рік також?

За 22 рік ти вже не можеш заплатити, до травня треба було подати декларацію про доходи.

Дякую, впринципі і подавати не було що без резиденства, хоча я вже читаю різні топіки, і деякі відповіді потипу «мав зареєстреватись одразу ж по приїзду» мене лякають.
Вцілому думаю, що якщо і хочеш оформитись як фоп в Польщі то треба лишнього не говорити їм

Є польска бухгалтерська компанія із працівниками, які знають українську та російську мови.
Там можуть допомогти із будь-якими складними питаннями податків в Польщі. www.afcgroup.pl

А як взагалі ті 183 дні рахуються? Якщо наприклад людина 83 днів прожила в 2022 році, то 183 буде на 100 день 2023 року чи на 183 день 2023 року?

183 день 2022 року (в кожному році окремо), декларація подається за календарний рік.

В законі написано 183 дні в податковому році.

Якщо в 24 році пробув перші пів року (183 дні) в Польщі, і став податковим резидентом.

То треба заплатити податки на закордонний дохід і за ці 183 дні?

Неофіційно Українців не чіпають зараз — відносяться з розумінням до ситуації.
Але якщо робити офіційно та згідно законів — так процювати не можна взагалі. Мешкаючі в Польші не можна працювати по Українському ФОП — потрібно його закрити і відкрити Польский JDG, наприклад.
Один знайомий вже намагався отримати з податкової (точніше від KIS) індивідуальну податкову інтерпретацію такого випадку — отримав відповідь, що оскільки в його випадку він мав діяльність що зареєстрована в Україні, але всі виробничі потужності знаходилися в Польші (він, ноутбук, та місце праці яке він винаймав — квартира / номер в готелі) — то така ситуація класифікується польским податковим законодавством як «zaklad» і відповідно до закону він повинен бути зареєстрований і сплачувати податок до Польші відповідно до місця провадження діяльності.

Але мені здається він в формулюванні того запиту сам себе закопав далі ніж потрібно.

Я задавав запитання до податкової письмово для колег, але не як індивідуальну інтерпретацію а просто письмовий запит який ні до чого не зобов’язує (бо це не моя ситуація — я тут мешкаю вже 8 років і працюю по УоП).
І мені відповідь була надана трохи простіша. Якщо спростити 2 сторінки тексту пояснень (можу дати повний текст, але він Польською):
перші 183 дні перебування у Польші — «частковий обов’язок податковий» — тобто оподатковується дохід отриманий від діяльності в Польші. Дохід отриманий поза Польшею — не оподатковується.
Післе 183 днів — наступає безумовний обов’язок податковий — тобто будь-який дохід отриманий будь-де — оподотковується на користь Польші (за виключенням особливостей прописаних в упові о уникненню подвійного оподаткування).

Якщо кому цікаво — можу дати лінк на свій FAQ по Польші — там я зберіг текст відповіді від податкової (не знаю чи доу дозволяє вставляти лінки в коментарях)

PS: ну і на останнє додам — що підтримую що вже писали колеги — в Польші досить цивілізоване відношення з податковою — можно зателефонувати на горячу лінію і отримати безкоштовну (ну як безкоштовну — за наші ж податки :) ) консультацію по своїй ситуації. Або зайти в саму податкову і звернутися до інформаційного вікна. Або написати є-мейл і отримати розширену відповідь по вашій ситуації і запитанню.
Єдиний нюанс — звісно це все польською мовою.

Маю надію максимальний розмір коментаря дозволить процитувати відповідь податкової.

Текст запитання: Szanowni państwoChciałbym wyjaśnić sytuację dla moich kolegow.Mamy ukraińskich kolegów, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, szukając tymczasowej ochrony w związku z wojną.Są zarejestrowani jako JDG (B2B) na Ukrainie i mają umowę z ukraińskim oddziałem, płacą podatek na Ukrainie (5% PIT + stała cena dla ukraińskiego odpowiednika ZUS).Jednak mieszkają w Polsce już ponad 183 dni, co w naszym rozumieniu czyni ich teraz polskimi rezydentami podatkowymi.Mamy więc kilka pytań do zadania:1) Czy mogą kontynuować pracę w ramach ukraińskiej rejestracji JDG, czy też muszą zarejestrować polski JDG?2) Jeśli pozostają w ukraińskim JDG — czy po 183 dniach pobytu w Polsce powinni płacić Polsce dodatkowe podatki za swoją działalność?2.1) Jaki poziom podatków powinni w tej sytuacji płacić Polsce?3) Czy powinni z mocą wsteczną (z dolu) płacić Polsce podatki za dochód, który uzyskali w ciągu pierwszych 183 dni, gdy mieszkali w Polsce pod czasową ochroną?Z góry dziękuję
"Відповідь:

Identyfikator zapytania: 36938753
0110.KIZ.4110.29506.2022

Szanowny Panie,

obowiązek podatkowy zależy od miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, rodzaju uzyskiwanych dochodów (tzn. z jakiego źródła są uzyskiwane), miejsca ich uzyskiwania oraz regulacji zawartych w odpowiednich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Rezydencja podatkowa

Osoby, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (rezydenci) podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów niezależnie od tego, w którym kraju dochody te uzyskują (osoby te mają tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast osoby, które nie mają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (nierezydenci), podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Rezydencję podatkową określa podatnik mając na uwadze powyższe okoliczności. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj: objaśnienia podatkowe — rezydencja podatkowa.

Za okres kiedy był Pan rezydentem podatkowym Ukrainy ma Pan w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy i opodatkowuje Pan w Polsce tylko dochody uzyskane w Polsce, nie opodatkowuje Pan w Polsce dochodów uzyskanych w Ukrainie.

Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej

Zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Do momentu kiedy był Pan rezydentem podatkowym Ukrainy i uzyskiwał Pan przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w Ukrainie to takie przychody podlegają opodatkowaniu tylko w Ukrainie, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Rezydencja podatkowa w Polsce

Od momentu kiedy podatnik jest rezydentem podatkowym Polski — posiada tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy — jest opodatkowany zarówno od dochodów polskich jak i zagranicznych — w Polsce unikając podwójnego opodatkowania od dochodów zagranicznych zgodnie z umową międzynarodową.

W takim przypadku podatnik uzyskując w Polsce przychody z działalności w Polsce — jest zobowiązany opłacać podatek dochodowy w trakcie miesiąca/kwartału i rozliczyć się w zeznaniu rocznym.

Jeżeli podatnik w tym okresie ma również dochody z zagranicy może być zobowiązany do wykazania tych dochodów w Polsce.

Sposób rozliczenia jest uzależniony od wyboru formy opodatkowania z działalności w Polsce.

Dodatkowe informacje

W zakresie konieczności rejestracji działalności gospodarczej w Polsce może Pan skontaktować się z Infolinią Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), dane kontaktowe dostępne są pod adresem: www.biznes.gov.pl/pl/centrum-pomoc.

W ramach odpowiedzi na zapytania mailowe podawana jest ogólna informacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, oceny w zakresie stanu faktycznego powinien samodzielnie dokonać podatnik i będzie ona podlegała ewentualnej weryfikacji organu podatkowego.

Pomocne mogą być objaśnienia w sprawie rezydencji podatkowej. Może Pan również zadzwonić do nas.

Podstawa prawna
— art. 3, art. 4a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm.),
— Konwencja zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. nr 63 poz. 269, ze zm.) oraz tekst syntetyczny.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Odpowiedź ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie stanowi:

indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w rozumieniu przepisów rozdziału 1a działu II ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa;
wiążącej informacji stawkowej, w rozumieniu przepisów rozdziału 1a działu VIII ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług;
informacji pozostającej w związku z przedmiotem postępowania podatkowego (w rozumieniu art. 121 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa) lub postępowania celnego (w rozumieniu unijnych i krajowych przepisów prawa celnego);
wiążącej informacji akcyzowej — w rozumieniu działu IA ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym;
wiążącej informacji taryfowej ani wiążącej informacji o pochodzeniu towarów — w rozumieniu art. 33 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny

Zapraszamy Państwa do:

korzystania z naszych usług — telefon do konsultanta

od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerami telefonów:

801 055 055 — dla połączeń z telefonów stacjonarnych,

22 330 03 30 — dla połączeń z telefonów komórkowych,

+48 22 330 03 30 — dla połączeń z zagranicy

odwiedzenia Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl"

Доброго дня, мене дуже цікавить це питання. Дайте лінку, або тезисно тут викладіть. Особливо після сплати штрафу у розмірі 7000 злотих за відсутність страхування на авто за один день при тому, що гугл писав сумму десь 1500. Може ще підкажите українських юристів, щоб оскаржити цей штраф?

Я щось не зрозумів суть вашого питання — бо в цьому контексті йшла розмова про оподаткування доходу людей що мешкають в Польші хоч і лишалися на реєстрації Українського ФОП-у і, мені здається, више відповідь мною була надана не лише тезово, але й досить детальна.

Щодо ж другого контексту — себто штрафу за керуванням авто за відсутністю страховки — то це не відноситься до податкового кодексу, а є просто прямим порушенням ПДР Польші. Сума штрафу за це порушення залежить від періоду впродовж якого у вас не було страхового полісу. 1500 — це мінімалка якщо період буквально кілька днів (наприклад не встигли оновити чи тощо).
Якщо ж час від попереднього страхового полісу досить чуттєвий (від 2 тижднів і вище) то штраф може сягати трохи меньше 7000 злотих наскільки я пам’ятаю щось блтзько 6800.
Наврядчи вам допоможуть саме українські юристи в польскому праві. Але навіть і польські навряд чи допоможуть якщо ви дійсно порушили правила. Єдине що можна зробити — якщо у вас насправді був поліс, але ви його, наприклад, в той день забули вдома — то можете подати в суд це освідцення — тоді дійсно отримаєте зменьшений штраф щось біля 1000 зл.
Але, так, порушення ПДД в Європі може коштувати досить великих штрафів.

Якщо ти не отримував доходу на польські рахунки то краще не починати оце все з польською податковою.
Переведись на JDG або працюй через бізнес інкубатор і плати податки вже з тих грошей.
А до того часу ти жив на заощадження.

Ну і скоро вже треба буде подаватись на карту побиту якщо хочеш дальше в Польщі залишатись

Приходиш у податкову, записуєшся на індивідуальний прийом (треба тільки за місцем проживання/оренди житла/прописки приходити).
Тобі прямо по твоєму кейсу все розкажуть і порахують, і дадуть рахунки, на які платити.

Якщо коротко, то в загальному вигляді поляки вважають українських фопів, які виконували роботи на український фоп з території Польщі, своїми податковими резидентами з необмеженим податковим обов’язком. З цього витікає 2 висновки:
1. Податки потрібно платити на загальних підставах авансом.
2. Уникнення подвійного оподаткування — це проблема фопа та української податкової, а в Польщі треба заплатити всю ставку податку.

У мене був трохи інший кейс, але я по ньому отримав податкову консультацію безкоштовно і вичерпно.

А ще, для бажаючих перевірити глибину кролячої нори — можна ще прийти в ZUS і спитати, як правильно платити складки, якщо отримуєш постійний дохід з території України і платиш в Україні ЄСВ (або не платиш).

Да мені не влом заплатити ті податки, якби знати як) Зараз спілкуюсь з ще одним дорадцем податковим, які не дуже розуміють цей нестандартний кейс, а потім піду вже на інд. прийом, як ви кажете, якщо мені не дадуть вразумілої відповіді. Насправді, я порахував в одному калькуляторі ті податки, на перші 30000 злотих нуль податок, потім 12%, на двох дітей вирахувати можна 2200 злотих, на інтернет 720 злотих, а ще 20% можна відрахувати за працю з іноземним контрагентом. І залишається не так вже і багато. Зато як біла людина користуєшься усіма благами фінансової системи, відкриваєшь брокерські рахунки, і.т.д. А на цей рік я вже по білому на JDG буду працювати.

Підкажіть, чи вдалося Вам прояснити Вашу ситуацію?

Вітаю, підкажіть а де можна почитати про ці повернення податків якщо 2 дітей, інтернет, та 20% відрахувань за іноземну компанію.. Я ніде не можу знайти цю інфу.

ну так якщо в Польщі не працюєш, то не маєш податкового номера. то яким чином і навіщо заповнювати той піт36?

навіщо — питання філософське і кожен відповідає на нього для себе сам.

А яким чином щодо податкового номера — податковим номером для фізичних осіб (трохи складніше у випадку JDG / sp z o.o., але не дуже — там NIP, він отримується через форму NIP-7) в Польші виступає ідентифікатор більш широкого ужитку — PESEL — є чимало варінтів його отримання — його видавали людям що шукали захисту від війни в Польші — при реєстрації статусу захисту. Його можна просто отримати під час отримання тимчасової прописки, або ж просто через подання заяви з проханням про виділення ідентифікатора (номер форми не пам’ятаю) до місцевого відділу міської влади

дякую, відкрив ту форму PIT-36 і побачив, що там NIP/PESEL.. блін..

Ой, таке цікаве питання
Я от зараз на випробувальному терміні на одній компанії, яка і не з Польщі і не з України, і я ніде ще не оформилась і не платила податки, але після випробовувального терміну буду офорляти JDG проконсультувалась з юристом тут і він сказав, що рано чи пізно податкова постукає і скаже, а де ти дорогуша береш кошти і де плотиш податки.

Але чула така штуку, що має пройти аля 6 місяців від тоді, як ти живеш в Польщі і тоді вже будуть до тебе питання. Тобто гіпотетично перших 6 місяців у Польщі ти будеш вважатись резидентом України ще.

Хто що ще знає, пишіть.

Бо я от досі вагаюсь, де оформлятись і як правильно зробити. Чи можливо оформити ФОП в Україні. Хзхз

перші 183 дні ви вважаєтесь податковим резидентом України, далі потрібно дивитись на те, які умови пропонує країна, де ви знаходитесь і зважати на те, які маєте плани на майбутнє.

А перші 183 дні відколи?
Якщо наприклад приїхав в листопаді на місяць 23. А В грудні на місяць був за межами євросоюзу.

То по приїзду в 24ом році ці 183 дні будуть рахуватися наново?

Я би краще це взагалі не заповнював, бо будеш мати більше питань від податкової ніж це того варте.

Нещодавно вже була стаття від oдного такого «чесного»
dou.ua/forums/topic/42165

А не краще звернутися з цим питанням у податкову?

Підписатись на коментарі