×

Прогноз для українського ІТ-ринку на 2023 рік. Буде гірше

Якщо дуже коротко: буде гірше. Цей рік буде навіть складніший, ніж 2022.

Twitter-тред

Чому? По-перше, ми бачимо це по наших внутрішніх дашбордах та цифрах на Джині. Вакансій менше, відгуків більше, активність компаній, revenue.

По-друге, нам про це кажуть компанії. Рекордні бенчі у великих аутсорсерів, найми в Україні зупиняються та/або переносяться в більш безпечні локації, бо цього вимагають клієнти. Компанії не мають прогнозу по найму навіть на короткий срок (3-5 міс.), лише «на зараз».

По-третє, користувачі. Ось, наприклад, цифри з нашого телеграм — лише 23% вірять, що буде краще.

Тому є дві причини — більш реалістична (песимістична) оцінка війни та глобальне «охолодження» ринків. Але головне безумовно війна.

Якщо в перші місяці після вторгнення клієнти казали «ми вас підтримаємо» і «ми готові почекати» зараз всім зрозуміло, що война швидко не закінчиться. Плюс додали пессимізму масовані обстріли та блекаути у листопаді-грудні.

Ось, наприклад, активність international компаній на Джині.

Бачимо зростання десь до травня 2022, потім падіння-відновлення, потім друга хвиля падіння з початком блекаутів.

Замовники адаптуються під нові реалії — шукають заміну українським розробникам. Це їх бізнес, nothing personal.

Українські компанії адаптуються теж — відкривають нові офіси, шукають клієнтів які готові працювати з Україною навіть в таких умовах, але за «кращою» ціною і тд.

То шо, все погано?

Ніт.

Звісно, ситуація важка, але кому в Україні зараз легко? Айтішка принаймні може працювати. Вигрібемо. Треба готуватися морально, що швидкої перемоги не буде, але ми все одно переможемо.

Все буде добре.

А який ваш прогноз для українського ІТ-ринку на 2023?

33%
50%
9%
8%
1160 голосів  ·  показати результати
👍ПодобаєтьсяСподобалось7
До обраногоВ обраному2
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

Буде гірше. В інших секторах буде ще гірше ніж в ІТ

Дві речі, які показує ця історія:
— Дія-сіті звичайні паразити на успішному механізмі, які просто біжать поруч і кричать всім «бачите, які ми успішні реформатори». Можна робити що завгодно, міняти назви, ставки податків, придумувати прохолодні історії про тупого американця, якому невідоме поняття контрактора-підприємця, от гіг-контаркт це зовсім інакше. Але по факту індустрія стала успішною без найменшого впливу влади, і виживатиме та хворітиме без найменшої спроби (можливості?) допомогти їй від влади.
— Якщо ти не підлягаєш мобілізації, немає обмежень на виїзд, можеш «підскочити кабанчиком» в будь-яку країну до клієнта, посидіти там будь-який час без санкцій і обмежень з сторони України і робити це необмежену кількість разів, але ти все ще не перехопив падаючий ринок і не замінив тих, в кого обмеження є — значить ти не тягнеш обєктивно, а вся ця історія про приниження злого і нещадного суспільного ладу просто ресентименти і нічого більше.

не зовсім правильно все списувати на війну, в Європі та США зараз теж набагато гірше з відкритими вакансіями. Наймають дуже небагато компаній. Мета звільняє наступні 10к людей. Я проходив інтервʼю в датадог — ейчар сказав фідбек гарний, але в нас забагато кандидатів і ми вирішили не продовжувати спілкування зараз. В глово пройшов всі етапи ще восени, дуже гарні відгуки, але перед оффером наступив хайрінг фріз. В револют пройшов всі етапи — закрили позиції внутрішніми кандідатами. Влітку пройшов перший етап в амазон — хайрінг фріз. Взагалі майже нема вакансій. А в Україні бонусом до глобальної економічної кризи ще війна.

Час вкатуватися в ойті і час викатуватися з ойті: я настільки древній, що пам’ятаю як було «модно» бути бухгалтером, потім «банківським працівником» ото ще донедавна ойтішнєгом... З нетерпінням чекаю що наступне ... Може в шахтери ? Я би почитав прохолодну історію: в 40 років вирішив, що хірургія не моє і зараз молодший прохідник в забої ...

Нарешті можна хоч трохи розслабитися і перестати відчувати себе лузером, читаючи всі ті історії про коників-стрибунців, які за рік змінили десять місць роботи і збільшили дохід з 500 баксів на місяць до 15к.

Невелика кількість відкритих вакансій це проблема для:
— тих, у кого бізнес заснований на вакансіях (сервіси для пошуку роботи, рекрутери)
— тих, хто вчить людей на ІТ-спеціальності (ІТ-курси, ІТ-школи)
— тих, хто любить часто змінювати роботу у пошуках кращої долі

Для тих, хто вже знайшов хорошу компанію і проєкт — зараз головне не втратити це і провсяк випадок збільшувати розмір фінансової подушки, а що там на ринку відбувається — справа десята.

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Почався двіж. Збирають $5 млн перший раунд для ІТ компанії з M&A компаній, команд розміром 50-100 людей. Зростання до 1000 лаптопів, IPO через 3-5 років і продаж. Переманити навряд чи зможуть, тому з 80-90к вільних людей на ринку можна зробити кілька десятків таких компаній.

Невже хтось серйозно вірив, що під час війни IT в Україні ніяк не просяде?!

Просто дайте чесну відповідь самі собі: чи найняли ви б зараз тіму з Іраку (в якої смсб є всі необхідні скіли)? Чи все таки переплатили б за команду з ЄС? при тому, що в Іраку зараз бойові дії практично не ведуться, ну так постріляють трохи, підірвуть пару чоловік...

Якби це не прозвучало, але Ірак та Україна абсолютно різні країни, починаючи від того, що українці та Україна територіально в Європі, ментально набагато ближчі до європейців і навіть з війною привабливіші як працівники порівняно з Іраком без неї. Ви були в арабських країнах, не Єгипті? За свою кар`єру довелося попрацювати з різними націями, можу сказати, що прекрасно розумію, чого українці такі популярні

територіально в Європі, ментально набагато ближчі до європейців

В європейських командах давно вже куча народа і з азії, і зближнього сходу, і з різних країн афріки, індії, пакістана, навіть південної америки. Що таке «ментально ближчі до європейців»? :)

Я про аутсорс напрямок, взагалі то. Не мав на увазі так звані «європейські» команди

ну так хто буде шукати «ментально ближчих до європейців»? індійський менеджер? Чи турецький тімлід? Шукають тих хто вміє робити те що треба, і не несе ризики через свою локацію.

Співчуваю тим, хто буде мати справу з індійськими менеджерами, всі з якими мав справу, повністю були провальними. Ні ногою на проєкт з індійськими менеджерами, як то кажуть, і задарма не треба

Ага, а коли інших нема? Добре вам зараз, в 90-х було трохи важче.

Наш замовник — індус — ненавидів Індію, і брав тільки українців, молдаван і кацапів (до речі, один з них, з Сибіру, зараз з синьо-жортим прапором на аватарці в ФБ — напевне недаремне я їх в свій час вчив співати бандерівських пісень).

Індійський менеджер — це прокляття (не мав справи особисто, але надивився опосередковано)

У нас на мітингу бос казав, що зараз, шукаючи проекти, вони не кажуть, що з України. Говорять обтічно — зі Східної Європи. Тільки це і працює, і то не завжди. Якщо сказати — команда з України, клієнт біжить

Серйозно? Ви були в будь-якому «західному» місті (ну там, Лондоні наприклад)? Як буде можливість, поїжджайте та прикинте скільки там українців, а скільки індійців, пакістанців, арабів, турків, бангладешців... Вони там наааабагато звичніші ніж українці. На вулиці не-англійську мову чути частіше ніж англійську. І в кожній першій компанії присутні, у тому числі на топових посадах.
До речі, як там звуть СЕО гугла та майкрософта, нагадаєте?
В арабських країнах я не був, але спілкувався досить тісно з представниками. На мою думку вони подекуди більш вестернізовані ніж українці. Особливо ті хто переїхав на захід якийсь час тому.
Мене один разу звільнили та замінили на тіпа з Єгипту (з яким я до того проводив співбесіду).
Те що ви кажете то wishful thinking.

Cправедливості ради, люди в команді != команда. Моноетнічна команда завжди буде відрізнятись від міжнародної. Можливо тут спрацьовує фільтр, що не самі скілові та амбітні рєбята частіше залишаються в своєму звичному болоті, а більш амбітні намагаються пробитись трохи далі, але мій емпіричний досвід говорить, що моноетнічні команди більш проблемні.

Я частенько стикався по роботі з індусами і про жодного не можу сказати нічого поганого. Так були манагери котрі займались окозамилюваннями, так і серед рідних вітчизняних таких хватало.

А це стосується менеджменту перш за все. Окремі інженери зазвичай адекватні, але, умовно кажучи, треба завжди тримати в голові особливості організації роботи у них. Наприклад, якщо працюєш з китайською командою, то вони зроблять рівно те, що їм було сказано. Якщо дати завдання сильно абстрактно, є шанс загнати їх в ступор, але при цьому вони самі уточнення ніякі не ініціюють і просто будуть тупити. А з індусами є прикол, що коли даєш їм когось на онбордінг/ тех. саппорт, то вони навпаки, в будь-якій незрозумілій ситуації біжать з запитаннями, навіть тоді коли це не варто. Впевнений, що при роботі з українцями теж є якісь особливості для вестернсів, які нам не зовсім очевидні.

Впевнений, що при роботі з українцями теж є якісь особливості для вестернсів, які нам не зовсім очевидні.

Комунікація. Вони хочуть, щоб ви приходили з купою запитань. Помічали як західні менеджери повторюють увесь час, «if you have any questions do not hesitate to ask», «let’s hash this out on a call»... Це не просто ввічливі слова, вони дійсно це мають на увазі. На заході культура вирішувати питання передусім через комунікацію. 80% комунікації, під час якої вишукуються оптимальні рішення, і потім 20% коду.
В українців так не прийнято. В нас треба щоб усе чітко. Є завдання, пєдаль. Якщо вже є питання то напиши в слаці, запиши лум якщо треба, нащо час займати на розмови?
І українці тут дійсно відрізняються від азіатських колег творчим підходом, бо якщо щось не так то додумають і зроблять щоб працювало. Але це не завжди те що треба.

На заході культура вирішувати питання передусім через комунікацію. 80% комунікації, під час якої вишукуються оптимальні рішення, і потім 20% коду.

так зараз стало трохи лекше не треба тримати покер фейс перед виключеною камерою і можна мати виключений мікрофон щоб час від часу голосно матюкатися спостерігаючи усю цю «комунікацію заради комунікації» та потроху просуваючи той самий «рішення 20% коду» використовуючи усякі підступні тактики на кшталт ведення протоколу що саме вже встигли «прокомунікаціювати» за вставляючи туди small decision points на які можна далі спирати вже код і які усі ті «комунікатори» окремо люблять отримувати у тих красівих листах communiqué follow up

ти все правільно пішєш уникаючи лише остаточного висновку що їхня «комунікація» не має жодної цілі «вишукуються оптимальні рішення» бо «рішення хоч якісь» «вишукуються» саме «протисканням» їх (рішень) через усі ті числені «комунікації 80%» ))

нащо час займати на розмови?

з досвіду буде не 80/20 але на 8 людей завжди буде 1 який тупо «токсичний annoying балакун» тіко відповідно не друкованою лексікою більш точніші та яскравіші терміни )) нічо особистого

І українці тут дійсно відрізняються від азіатських колег творчим підходом, бо якщо щось не так то додумають і зроблять щоб працювало.

я спочатку багато написав але випадково стер тож просто висновок

Але це не завжди те що треба.

told ya

Для меня индусы как люди из другой планеты, с альтернативно устроенным интеллектом. С одной стороны, они достаточно тупые и низкоквалифицированные, но, с другой стороны, такую лапшу плетут, что у меня не хватает ума ее понять.

они достаточно тупые и низкоквалифицированные
с другой стороны, такую лапшу плетут, что у меня не хватает ума ее понять

Саме цим пояснюється велика кількість індусів/пакістанців на топ посадах в топ-компаніях аля Мікрософт. Якби не лапша, то замість Satya Nadella СЕО Мікрософта був би розумний та красівий ви.

Дам тобі приклад як для дитини. В тебе 10 індусів й 2 українця в команді. Що буде якщо українця поставлять ПМом й індуси почнуть інтеншенл фейл (котрого не було до приходу цього українця)? Й навпаки? Щоб ти фантазії не липив — в першому випадку вигонять ПМа, у другому випадку вигонять українців. Cockroach terror, mthfckr

Дам тобі приклад як для дитини. В тебе 10 індусів й 2 українця в команді. Що буде якщо українця поставлять ПМом й індуси почнуть інтеншенл фейл (котрого не було до приходу цього українця)? Й навпаки? Щоб ти фантазії не липив — в першому випадку вигонять ПМа, у другому випадку вигонять українців. Cockroach terror, mthfckr

Так я ж і пишу, що саме так Satya став СЕО мікрософта, замість когось з красівих і розумних нас.

С одной стороны, они достаточно тупые и низкоквалифицированные, но, с другой стороны, такую лапшу плетут, что у меня не хватает ума ее понять.

Ага, всі півтора міл’ярди людей якісь тупі і низкокваліфіковані.

Ага, всі півтора міл’ярди людей якісь тупі і низкокваліфіковані.

Читаю тут на вікі

У 2013 запускає зонд Мангальян на орбіту Марса з метою дослідження. Тим самим Індія стала третьою державою (після США та СРСР) яка самостійно розробила та запустила дослідницький апарат до червоної планети.

З лапши зліпили зонд.
«Зате ми гарно співаємо»

А почему бы и да? В сторону русских такие аргументы же работают )

для ідіотів рівня пропаганди національного марафона може і працює.

Із тими які живуть в США/Європі чи із аутсорсу?

В моноентічних командах (чи краще сказати, в монолінґвістичних, бо там наприклад можуть бути латиноамериканці з різних країн) буває так що в них ingress controller нормально не налаштований. Особливо якщо менеджер іншою мовою розмовляє. То вони й існують як анклав, і нікому не зрозуміло що вони роблять. Щодо свого болота, то за кордоном це може проявитися навіть яскравіше, бо люди прагнуть об’єднатися за мовою в незвичному середовищі. Як на мене то це вирішується встановленням менеджера (в ідеалі білінґва) який розуміється мовою команди, а доповідає керівництву англійською (німецькою, тощо).
Але ж подібна ситуація може легко виникнути в будь-якій команді, в інтернаціональній також. Якщо керівництво втрачає контроль за тим що відбувається, сініори які все створили звільняються, документації немає, а код та інфраструктура починають нагадувати організм в радіоактивному середовищі, де ніхто не знає що де є.

То вони й існують як анклав, і нікому не зрозуміло що вони роблять.

майже точний і статистично вірний опис 100% «офшорний команда» ))

Як на мене то це вирішується встановленням менеджера (в ідеалі білінґва) який розуміється мовою команди, а доповідає керівництву англійською (німецькою, тощо).

абсолютно так при чому на стільки що окремий такий «менеджер в ідеалі білінгв комунікатор» чудово працює так само у випадку суто технічних команд суто технарів яким так само притаманний цей же ж опис

То вони й існують як анклав, і нікому не зрозуміло що вони роблять.

нічого особистого просто бізнес ))

Щодо свого болота, то за кордоном це може проявитися навіть яскравіше, бо люди прагнуть об’єднатися за мовою в незвичному середовищі.

я не думаю що це пов’язано з мовою я думаю це скажімо так «культурне середовище» (я просто не зміг швижко підібрати слово)

я цю штуку цілком нормально спостерігаю на прикладі мексиканських робітників (насправді вони латінос тобто я точно не певен що вони усі саме мексиканці) у них з мовою тут американською не має такої проблеми особливо з урахуванням що серез них і «разом з ними» є люди так саме латінос але вже скажімо так «насільніка» і у них ні в кого немає «проблем» що насяльніка окремо і прості робітники окремо ні в кого не виникає «бажання» покликати насяльніка «випити» так само як і не виникне жодного «негативу» раптом він «відмовиться»

хоча мова у них в усіх латинська рідна тож тут вони «прагнуть об’єднатися» саме не за мовою

те саме на мою не скромну думку і не величкий досвід існування як у совєтах так і «поряд» )) то існування совєтів у закордонному середовищі на справді пов’язане саме з культурною не те щоб ксенофобією совєтів але скажімо так «ксено не звичкою» бо для совєтів «нє совєти» то «дикість» а особливо коли ті «нє совєти» ще й (набагато) вищі за рівнем розвитку

в принципі совєти самі собою не вміють у комунікацію бо вони саме так навчені що на мою окрему думку і не тільки мою була «цілеспрямована акція державного масштабу» прямо спрямована на створення умов не можливості «горизонтальної комунікації» у самому срср

ЗЫ: окремо сюди відноситься та сама класична «іноземна як іноземна» бо «іноземці» на зразок американці та усякі англо сакси вчать «іноземну» як зокрема російську саме з конкретною практичною ціллю мати саме конкретно практичну комунікацію зокрема у випадку з російською щоб власноруч читати ту саму «руську літературу» у той же ж час у совєтів така задача «іноземної як іноземної» не стоїть і «вивчення іноземної» розглядається як виключна само ціль а не як «конкретний інструмент конкретної комунікації»

ЗЫ: окремо доречі випадки коли «наші» так відходять від такого «підходу» «іноземна як іноземна» та використовують мову саме як інструмент саме комунікації то у них #внєзапно і зникають такі проблеми взагалі включно з

Щодо свого болота, то за кордоном це може проявитися навіть яскравіше, бо люди прагнуть об’єднатися за мовою в незвичному середовищі.

я перевіряв ))

поїжджайте та прикинте скільки там українців,

Ми, зараза, гарно вміємо косити під місцеве комьюніті :-)
Знаю багато Українців які навіть імена під більш звичні для країн проживання змінювали.

Бо в українців за кордоном немає концепту діаспори. Виняток — емігранти в 3-4 поколінні, нащадки тих хто ще поїхав десь під час революції чи 2 світової. Вони хочуть національні традиції якось підтримувати. Хоча і в них є свої приколи, наприклад в Аргентині «мельниківці» й досі не дружать з «бандерівцями», хоча вже скільки десятиріч пройшло.
А сучасні один на одного вовками дивляться та прикидають як на якісь «хлібні місця» (за їх розумінням) не пустити, бо самим мало. Бо як це так, ми тут стільки років своїм горбом, а вони значить на усе готове приїдуть?? Нехай страждають і мову вчать до посиніння, й самі усе здобувають, а там подивимось...

Бо в українців за кордоном немає концепту діаспори.

ти мав на увазі у совєтів )) бо який у совєтів може бути «концепт діаспори за кордоном» вони що бєлогвардєйці якісь недобиті?

Виняток — емігранти в 3-4 поколінні, нащадки тих хто ще поїхав десь під час революції чи 2 світової.

ага тож ти такі в курсі дєла ))

Вони хочуть національні традиції якось підтримувати.

прямо зараз ти чудово можеш спостерігати «світову совєцьку діаспору які хочуть підтримувати національні на справді совєцькі традиції» див юрби з червоними прапорами «на бєрлін» та «можим повторіть»

А сучасні один на одного вовками дивляться

а як на вас дивитися? ))

youtu.be/8rkUAsdG8Ps

ти топіки на доу зокрема взагалі читав? то я той совок чудово знаю ще з часів старого доброго срср ))

Бо як це так, ми тут стільки років своїм горбом, а вони значить на усе готове приїдуть??

совок ))

Нехай страждають і мову вчать до посиніння, й самі усе здобувають, а там подивимось...

найкумедніше тут те що ти тільки що описав точне відношення до «початківців робітників» у будь якому американському бізнесі і колись і не так давно я сам особисто був щиро не вдоволений таким підходом як на мою думку не ефективним але потім я якось передумав з багатьох причин зокрема спостерігаючи що такий підхід узагалі то якраз працює

що до «допомоги совєцьким людям в оттуда» ... ну скажімо просто так я перевіряв і так манав я мати з цим та з ними справу )) і я досі «вєду наблюдєніє» за окремими «емігрантськими тусовками» і там адіще )) так само зокремо як і чітко спостерігається окремий стійкий потік людей які там спочатку з’являються задля рішень питань інтеграції а потім так само зникають просто «виходячи в люди» бо на справді та «тусовка» ні яких «питань» не дає бо там «люди» які як ти кажеш «своїм горбом» не можуть вирішити як саме їм писати first name last name а особливо middle name та що саме написати у middle name

ЗЫ: доречі зі свіжого вітчизняного )) податкова оприлюднила самі популярні помилки у заповненні звітів так на першому місці «не правильно вказана дата заповнення» а чого вона там узагалі має бути саме як поле звіту і яка узагалі різниця коли там «дата заповнення» коли існують чіткі правила коли саме якою саме датою той «звіт» узагалі прийнятий

Нехай страждають і мову вчать до посиніння

я думаю ви там у себе просто не дуже добре розумієте своє власне реальне положення та «проблеми» з якими ви саме там «стикаєтеся» і саме які їх «намагаєтеся вирішити» вже тут

А ви б найняли тіму з Іраку, якби там не було війни і досі правив Саддам?
Що за дивні порівняння. Війна в Україні в режимі «бойові дії практично не ведуться, ну так постріляють трохи, підірвуть пару чоловік» була з 2014 року, але чомусь до 2022 року наймати українців не боялись.

Ну Малєєву ху*в накидали коли рік назад розповсюджував наративи що далі буде гірше, називали мамкіним аналітиком і подібними словами який живе в США і нічого про українське ІТ не знає.

Та боже, не нийте. Можна репетитором з математики попрацювати, або купити собі ділянку десь в селі, садити овочі і вирощувати свиней. Життю ці всі кризи ніяк не загрожують, а це єдине що має значення під час війни. А краще стане коли війна закінчиться, до того моменту добре коли живий, а погано коли мертвий, от і все.

А если денег на участок нет и математику плохо знаешь?

А все тоді, голодна смерть. Якщо не знаєш математику і нема $3-5к на ділянку землі, то нема шансів на виживання.
Це жарт якщо що, крім тих декількох прикладів які я навів є ще безліч опцій як собі заробити на їжу.

Да ладно)) можливо я когось здивую, але на більшості робіт людей взагалі беруть без досвіду і за тиждень ти маєш навчити їх роботі ,особливо на виробництвах. Там не те що курси, відео, люди взагалі поняття не мають куди прийшли і що будуть робити.
Як казав один шеф, дайте мені мавп, тут лише кнопки потрібно їх навчити нажимати

Хирургов же не берут. Даже сварщиков не берут. Нужно различать, квалифицированный труд и труд неквалифицированный. С другой стороны, половина вакансий в ИТ это низкоквалифицированный труд. Есть такое.

Для більшості вакансій в ІТ бажано хоча би В1 англійська. Для звичайного українця знання мови на такому рівні уже свого роду «кваліфікація».

Мне кажетеся, это требование, не относящееся к сути дела. Что-то типа уметь читать и писать и считать до пары тысяч. У дворников это не требуют, а вот если какой-то продавец-консультант говорит «префератор» то в Эпицентр могут не взять.

Ви мабуть дуже здивуєтесь, але навіть в Києві якщо підійти до рандомної людини, то англійську краще ніж «London is a capital of Great Britain» буде знати від сили один з 50. Особливо якщо це покоління 35+.

Слухаю курси від українських менторів і видно, що люди вчили в школі німецьку...

О, це про мене. Я ще в університеті на німецьку пішов, бо навіщо програмісту англійська дійшло десь курсі на другому.

nv.ua/...​anni-novini-50289621.html

Буде жорстка посадка. Відомий економіст Нуріель Рубіні — про те, що чекає на світову економіку на тлі війни Росії проти України

Он такое каждый год говорит, сломанные часы короче

Рубiнi — це серйозний спец, i не тiльки вiн про це пише, а ще й багато хто.
Наприклад delo.ua/...​ra-ubivajut-dengi-366560
Давно вже зрозумiло, що cвiтова фiнансова полiтика призведе до пришвидшення «iнфляцiйної каруселi» тому що створення грошей з повiтря не може тривати довiчно. Щось можна компенсувати криптою, «грошами Воланда», вiйнами, кризами, але не все
Хоча, х\з. Може, пiсля заруби з вiннiпухом, вiдсутнiсть грошей буде здаватися не найбiльшою проблемою.

ось тут www.amazon.de/...​avris-ebook/dp/B003K15IOE наводять смішний випадок про лист експертів, теж поважних, коли до них прийшли з follow-up і вони морозились як шкідливі діти або якісь відмазки надавали

взагалі системи надзвичайної складності типу економіки прогнозувати мабуть важче ніж погоду, яку на три дні ще якось, а далі конус імовірностей розходиця настільки, що сенсу такий прогноз вже не має

Модна прогнозувати якщо є робочі важелі впливу на систему.

Вже електрики з вищою освітою перекваліфіковуються в QA. Це показник близького краху, чи зростання ринку?
Як багато жінок з 8 млн, що емігрували в країни ЄС, США, до Канади, почали кар’єру в ІТ?

Нащо електрику вища освіта?

нащо QA вища освіта?

Чому в девелопери не хоче переходити?
Чи робота QA цікавіше?

А чого йому переходити? Бути девом чимось краже ніж ьуди QA?

не факт, залежить від випадку.

все залежить від випадку. Є такі величини як медіана/середня.

Такі куа насправді можуть мати норм зп, звісно ринок проєктів де такі потрібні значно менше.

Ну один мiй колишнiй колега мав тайтл супер-пупер сiнiор SDE без Т, де факто займався в основному усякими автомейшн пайплайнами, але це скорiше виключення.

QA без навичок автоматизації — це тупікова гілка, і дуже не секьюрно з точки зору пошуків роботи. А engireen in test — мало чим відрізняється від программістів, просто інша трохи спеціалізація і навички.

А engireen in test — мало чим відрізняється від программістів

Зарплатою відрізняється
jobs.dou.ua/...​cialization=Automation QA
jobs.dou.ua/...​022-12&position=Senior SE

ну я працював з куа світчером яка ще джуном знала за всі osi levels наприклад) кейси є, але новий копайлот бачили? хочеш — жмякаєш дебаг, хочеш — просиш написати тести, хочеш шукати аномалії і підрубити до бази — велкам

Також працював з таким куа, мегамозок. В додаток був лютий задрот що міг годинами рокладати тестові данні по бізнейс кейсам на пайплайн з 10+ баз, зі швецарьскою точністю. Ні в дев ні в автомешен не хотів.

То наш хлопець, але вже виїхав давно, такі довго без роботи не сидять.

З WITH стейтментами i я такi SQL напишу. Може його в дата инженегри насправдi записати?

Щоб стати головним інженером, керувати іншими електриками. Людина хоче досягти чогось в житті. Лазити по квартирам, та заміським будинкам з перфоратором після 40 років така собі перспектива. Робота одноманітна, замовники різні бувають. Тому не завжди це «робота мрії».

Я электромеханик с ВО. Направление сложное. Для работы нужно знать довольно много дисциплин. Поэтому в свое время ушел в крудошлепы, намного проще и 0% шанс сгореть на работе.

оооо, братюня-сварщик!!!

Перепрошую , а «електрик» це не завжди вишка по дефолту чи ми про різних електриків розмовляємо? Бо в мене факультеті було два десятки різних кафедр електриків, якто інженери з автоматизації, керування приводами, інженери ел систем і мереж...

Все вірно, це ціла сфера де купа напрямків, просто вован мислить дуже примітивно.

Це ті хто потім проєктує лінії що навіть 200 блєдін із хуєсосії розвалити не можуть. Мільони ват напруга, трансорматори розміром з будинки, ТЄЦ, АЄС...Енергетика вкрай складна сфера.

Мільони ват напруга, трансорматори розміром з будинки, ТЄЦ, АЄС...Енергетика вкрай складна сфера.

youtu.be/42gHBgznISU

всьо нє так однозначно

Гуйовий електрик мабуть. Бо в Україні зараз, чи у світі, з огляду на стрімкий розвиток ШІ — потрібні будуть саме електрики, а не куа, котрих легко скоро чатджпт(підставити потрібне) замінить

котрих легко скоро чатджпт(підставити потрібне) замінить

Я бы еще поверил в замену программистов, но в замену куа — никогда.

Це стосуєттся лише частини аутсорсерів та на мою думку не тількі через війну, а через глобал ринок. Продуктові компанії та вакансії в УА відновлюються. Десь є переоріентація бізнесів, технологій. Прямо що все пропало такого немає

не зовсім правильно все списувати на війну, в Європі та США зараз теж набагато гірше з відкритими вакансіями. Наймають дуже небагато компаній. Мета звільняє наступні 10к людей. Я проходив інтервʼю в датадог — ейчар сказав фідбек гарний, але в нас забагато кандидатів і ми вирішили не продовжувати спілкування зараз. В глово пройшов всі етапи ще восени, дуже гарні відгуки, але перед оффером наступив хайрінг фріз. В револют пройшов всі етапи — закрили позиції внутрішніми кандідатами. Влітку пройшов перший етап в амазон — хайрінг фріз. Взагалі майже нема вакансій. А в Україні бонусом до глобальної економічної кризи ще війна.

не зовсім правильно все списувати на війну

Тобто ти взагалі не помічаєш взаємозвязку? Купа бізнесів вийшли з рашки, відповідно прибутків стало менше. І так по колу все пішло

1. В статі говорять, що в Україні все погано з вакансіями — я кажу, що за межами України також вакансій майже нема.
2. Рашка це було 2% світового ВВП, а до війни був ковід, коли надрукували дуже багато грошей, що спиричино інфляцію. Зараз ФРС підіймає облікову ставку, щоб зменшити інфляцію -> гроші стають дорожче -> бізнесу невигідно брати гроші під великий процент і вони починають оптимизувати витрати. Деякий бізнес мав дуже невеликі прибутки у % співвідношенні -> він може померти в часи високих ставок. На мою думку це результат ковіду доповнений війною, а не навпаки.

Мой вопрос может показаться странным, но как вы прошли интервью? Я в том плане, что обычно люди по пол года/году готовятся, литкодят, готовятся к систем дизайн вопросам и т.д А вы получается переехали вынужденно и спонтанно, но оказалось что в состоянии проходить интервью в фаанги?)

Ну скилл собеседований я качал еще в Украине:) а из фаангов было первое интервью в Амазон только, в остальные компании литкод попроще. Дизайн интервью то больше опыт я б сказал. Вообще если честно интервью помогали отвлечься от войны.

В глово пройшов всі етапи

А там є етапи? Мені здавалося, сумку дали — сів, поїхав. :)))))))))))))

можу порекомендувати, є бажання? :)

коли в цобакен даних спiвбесiдувався?

у лютому, місяць тому

я у листопадi, але тодi вже по факту найм на ремоут сгорнули

З оборонного бюджету України в $5-8 млрд ІТ галузь могла б отримувати $0.5-1 млрд.
$1 млрд це створення 10000 робочих місць у ІТ секторі, які б працювали виключно на військові потреби.

Щодо зарплат спеціалістів орієнтовно $50к компанії, $50к на зарплату (може бути 60к+40к, 40к+40к), але орієнтовно $100к робоче місце в рік.
До 2022 бюджет армії був $3-5 млрд, в 2022 має бути $8-25 млрд, тут занизив оцінку, взяв нижню межу. Якщо реально в 2023-2025 витрати на армію будуть $15-40 млрд на рік, то ІТ сектор може легко заробити на замовленнях від одного до чотирьох млрд доларів.

Щодо зарплат спеціалістів орієнтовно $50к компанії, $50к на зарплату (може бути 60к+40к, 40к+40к), але орієнтовно $100к робоче місце в рік.
орієнтовно $50к компанії

якій «кампанії»? ахрінєть пробачте ви там уже пиляєте гроші )) а чого «кампанія» тіко одна? он в гамериках єтіх вашіх звична річ 100500 ланок субконтракторів до кінцевого виробника розробника васі джона то певно є ще місце бодай на 42 «кампаній»

Якщо реально в 2023-2025 витрати на армію будуть $15-40 млрд на рік, то ІТ сектор може легко заробити на замовленнях від одного до чотирьох млрд доларів.

згідно даних world bank ввп 13-го року був $190b і певно на фоні відомих подій до 15-го скоротився до $90b але потім нормально вирівнявся до $200b я правда не зовсім розумію як то є відбувалося бо ще у 20-му був $150b а потім у 21-му раз і вже $200b то єсть певно якась магія але беручи за $200b то з них $40b то єсть 20% але то єсть не від бюджету навіть але від gross ввп

з іншого боку то єсть дуже цікавий випадок реалізації класичної фрази «а є статистика» (к) (тм) і згідно економічної теорії то є

витрати на армію будуть $15-40 млрд на рік

вони «статистично» включаються у gross ввп

(то єсть самоє що саме зараз відбувається на росії де теоретично всім п. але «статистично з економічної теорії» спостерігається навіть зростання gross ввп бо впк також «статистично теоретично екномічно» входить до складу gross ввп)

тож з точки зору чистої теорії таке саме суто теоретично можливе і вже більш ніж напевне буде мати величезне лобіювання з цифрової реалізації виходячи вже з простої арифметики

то ІТ сектор може легко заробити на замовленнях від одного до чотирьох млрд доларів.

де

орієнтовно $50к компанії

то єсть від $500m до $2b що є не такий вже поганий профіт з певним інтересом для зацікавлених осіб

тим більше що

створення 10000 робочих місць у ІТ секторі, які б працювали виключно на військові потреби

то 10 тисяч на фоні загального ринку вайті щось під 200 тисяч єсть майже ні про що щоб тих «робочих робітників» такі реально туди посадити «виключно на військові потреби» тож с суто технічного та суто теоретично економічного боку план аж ні як не виглядає «не реалістичним»

youtu.be/inCWCflbYYg

Умовній компанії, яка працює на ВПК, виконує військові замовлення.

Умовній компанії, яка працює на ВПК, виконує військові замовлення.

ти зараз розказав за те як 50% оборонного бюджету буде тупо зливатися «умовній компанії яка умовно працює на впк умовно виконує військові замовлення» за що має свої чесні 50% це як так розумію умовна маржа бо з.п. програмістам тіко частина витрат а отже 50% компанії має покривати і інші будь які видатки

всьо правільно сдєлал молодець

Там є багато побічних витрат. Від побудови 3-4 датацентрів, до бомбосховищ-офісів, кампусів, систем ідентифікації, забезпечення 3-х разового харчування, відновлення.

Пора пилить свои продукты. Куча прогеров будет без работы.

Цікаво, яка зараз кількість кандидатів на одну відкриту вакансію?

Або я чогось не розумію або по тій табличці все прям дуже добре. Java 134 | 25.6 ,тобто на 134 вакансії відгукнулось 25 з половиную кандидата, чи що :)? Чи то відгуки в сотнях,тисячах)?

По 25 джавістів на кожну з 134 вакансій

Я думаю це тому, що в лютому було опубліковано 134 вакансії, але відгуки лютого могли бути і на вакансії, опубліковані в січні, тому що термін дії вакансії 30 днів.

25.6 це не стільки точне значення, скільки якась орієнтовна метрика, її можна дивитись тут внизу на графіку ще:
jobs.dou.ua/trends/?category=Java

гарна таблиця красівоє )) цікаво що там у них з embedded менше двох гребців на весло це досить дивно особливо виходячи з теоретичного assumption (примущення о как гуглом переклав гигиги) що саме embedded знадобиться military hardware але ще цікаво що на штатівському ринку особливих таких «нестач» саме у embedded наче нема там тема доволі проста і то навіть часто взагалі відокремленна від програмування (щоправда натомість потребує знання конкретних інструментів «кодування без коду») але як і надто то embedded там найпростіші штуки чиста сішечка ну іноді може трохи прикрашена дивно що така пропорція

ЗЫ: з іншого боку і попит на порядок менший за тій же ж фронтенд )) як на мене то єсть цікава «економіка хайпу» де «попит створює» не «пропозицію» але радше саме «хайп» ну такоє

ЗЫ: дякую за таблицю красівоє

Війна не закінчилась — звичайно буде гірше, чим довше війна тим гірше

Щось надії стати програмістом будь якої зал*пи тануть все швидше і швидше...

Зараз буде важко, мало вакансій, зп трохи просядуть, потім буде зростання.

Наче фінансовий рік починається зазвичай в березні-квітні. Тому якщо до квітня не кікнуть то може і пронесло.

я так розумію, це залежить від компанії. На галері був великий замовник, так там траплялось що в грудні-січні скрорчували команди, бо закінчувався бюджет під кінець їхнього фінансового/фіскального року. Потім правда в лютому-березні набирали тих же людей з бенчу, бо почався новий фінансовий/фіскальний рік ))

Відповідно нові проєкти якщо почнуть з’являтися — то тільки десь через рік. На цей рік бізнес вже ухвалив рішення: не аутсорсить в Україну, скорочувати бюджет (і людей) і заощаджувати гроші. Отже на зростання можна чекати з наступного року (якщо до того часу війна скінчиться).
Цікаво що там на фрилансі — також тиша чи після скорочень роботи буде більше?

Діму Малєєва висміяли «оптимісти» в цьому топіку dou.ua/forums/topic/41515
А він говорив про це ще рік тому. Але ніхто з тих, хто насміхався, тепер навіть не повибачається...

Эй! Я был первым: dou.ua/forums/topic/35930

А він говорив про це ще рік тому.

Его топик — от начала этого года, а мой — конец 2021

я це в кулуарах ще в 2020 казав, я первіший

Эй! Я был первым

Чергова слабка спроба звернути на себе увагу і бути комусь цікавим.

це ще рік тому.

дата того поста січень, а це приблизно 3 місяці

Нарешті можна хоч трохи розслабитися і перестати відчувати себе лузером, читаючи всі ті історії про коників-стрибунців, які за рік змінили десять місць роботи і збільшили дохід з 500 баксів на місяць до 15к.

Невелика кількість відкритих вакансій це проблема для:
— тих, у кого бізнес заснований на вакансіях (сервіси для пошуку роботи, рекрутери)
— тих, хто вчить людей на ІТ-спеціальності (ІТ-курси, ІТ-школи)
— тих, хто любить часто змінювати роботу у пошуках кращої долі

Для тих, хто вже знайшов хорошу компанію і проєкт — зараз головне не втратити це і провсяк випадок збільшувати розмір фінансової подушки, а що там на ринку відбувається — справа десята.

Справа десята запросто стане першою, коли завтра клієнт вирішить вивести з України і Ваш проект, і Вас катнуть з проекту — а на таких конторах як Серв це відбувається цілими під- і командами — і тоді ’Невелика кількість відкритих вакансій’ стане проблемою і для Вас в складі групи
— тих, хто ’вже знайшов хорошу компанію і проєкт’ але його катнули з проекту і зараз він сидить на бенчі, за який навіть не платять, без жодної надії потрапити на проект, бо нові не заходять, існуючі не ростуть

Зарплати і ІТ щонайменше у тричі перевищують середні по Україні. Отже проробивши місяць — ІТшник має грошей на 3. Проробивши рік — два роки чекати наступної вакансії.
Якщо ви якимось чином витрачали усю ІТ зарплату — то відповідно у вас у хаті лежать десятки айфонів різних моделей, макбуків, приставок, зеркалок — час усе це продати і вистачить пережити кризу!

Нарешті можна хоч трохи розслабитися і перестати відчувати себе лузером, читаючи всі ті історії про коників-стрибунців, які за рік змінили десять місць роботи і збільшили дохід з 500 баксів на місяць до 15к.

Так вони і далі так будуть робити, може чуть менш успішніше. Да чуть втратять по грошам, але ті, хто сидять на одному місці, чи ті, хто із 5 співбесід не можуть 5 оферів получити, ще більше втратять.

Для тих, хто вже знайшов хорошу компанію і проєкт — зараз головне не втратити це

І як ви будете не втрачати? свічку в церкві ставити?)

Дві речі, які показує ця історія:
— Дія-сіті звичайні паразити на успішному механізмі, які просто біжать поруч і кричать всім «бачите, які ми успішні реформатори». Можна робити що завгодно, міняти назви, ставки податків, придумувати прохолодні історії про тупого американця, якому невідоме поняття контрактора-підприємця, от гіг-контаркт це зовсім інакше. Але по факту індустрія стала успішною без найменшого впливу влади, і виживатиме та хворітиме без найменшої спроби (можливості?) допомогти їй від влади.
— Якщо ти не підлягаєш мобілізації, немає обмежень на виїзд, можеш «підскочити кабанчиком» в будь-яку країну до клієнта, посидіти там будь-який час без санкцій і обмежень з сторони України і робити це необмежену кількість разів, але ти все ще не перехопив падаючий ринок і не замінив тих, в кого обмеження є — значить ти не тягнеш обєктивно, а вся ця історія про приниження злого і нещадного суспільного ладу просто ресентименти і нічого більше.

ІТ в Україні стала успішною виключно із за того що довгий час держава сюди не лізла, бо незрозуміла що воно таке.

IT в Україні стало успішним виключно через те, що на його початку український дев за миску вареників робив +/- те ж саме з такою ж якістю як і європейський дев. Потім український дев став коштувати миску вареників і третину європейської зарплати. За останні два роки зарплати майже урівнялись....
Вангую коли остаточно урівняються то успішне українське IT перестане бути успішним.

За останні два роки зарплати майже урівнялись...

Ага, от тільки європейський дев далі лінивий і працює 9-17. Більше його нічого не цікавить.

Якщо є життя по за роботою і людина працює з 9 до 17 то вона лінива??!!
Хммм, яка цікава думка )))

Впав продакшин о 16:59, та пофіг, можна завтра пофіксити.

Для этого есть SRE и дежурные, которые по условиям трудоустройства должны быть чинить упавший прод.

Розкажи це полякам девопсам які не хотіли таким займатись ні за які гроші

И что? Ты вот, наверняка, не хочешь прыгать вниз головой с высотки. Ни за какие деньги. Получается, ты тоже ленивый? ;-)

Я власне і є той поляк девопс. І я тобі вже приклад з автобусом розписав. Якщо впав продакшин, то має бути процес його ремонту. А не шукати рандомних людей з личкою девопс і заставояти їх фіксити.
А по друге, у людини після роботи можуть бути плани, які за гроші не купиш. Побачення, забрати дитину з садка, спорт і тд.

А по друге, у людини після роботи можуть бути плани, які за гроші не купиш. Побачення, забрати дитину з садка, спорт і тд.

Раз така справа то не варто тут розписувати що українці(чи інші люди які готові допомогти у будь який час) такі зажрані і хочуть більше грошей.

А хто повинен впроваджувати цей процес?

Спеціально навчені люди?

Хто і як — це окреме питанння і вирішується індивідуально відповідно до розмірів фірми. Я можу зробити аудит і розписати для вашого контретного випадку.

DevOps не SRE, з цим згідний.

Але в стартапах часто є діри.

Я до того, що проблеми комусь врешті-решт доведеться вирішувати — і прод піднімати, і процеси покращувати.

всюди де може падати прод буде on-call.

Так, для підтримки продакшину є саппорт і SRE. Менеджмент має організувати ремонт і роботу на змінах.
Приклад з життя, автобус зламався в 16:45, дві зупинки перед депо. Хто має його відбуксувати а хто ремонтувати. І коли. Водій? Чи команда механіків.

Парні просто звикли, що на них всьо валять і не нюхали нормальних, налагоджених процесів

Парні просто не розуміють наїзди на то що в Україні зарплати такі як у Європі

Так то там написано
"

За останні два роки зарплати МАЙЖЕ урівнялись

"
і пишу я це не від фонаря. три роки тому планувалось відкрити дочку німецької компанії з якою я працюю.
Плани обвалились на тому, коли 5 чи 6 людей підряд папросили ЗП в 5К євро, за мобайл позиції, аргументував це тим, що вони зараз мають +/- такі ж зарплати. На що німецьке керівництво відповіло, що за такі гроші вони можуть найняти людину в Дюссєльдорфі, чи Дортмунді, або на третину меньше в Румунії чи Болгарії.

PS я розумію що для багатьох Європа це Мюнхен, Берлін чи Паріж тому і зарплати люди міряють по цим містам, але реальність трохи інша.
PSS Дискусію закінчив

На що німецьке керівництво відповіло, що за такі гроші вони можуть найняти людину в Дюссєльдорфі, чи Дортмунді, або на третину меньше в Румунії чи Болгарії.

Нехай наймають. Але потім нехай не дивуються що нема кому критичні баги пофіксити терміново

Плани обвалились на тому, коли 5 чи 6 людей підряд папросили ЗП в 5К євро, за мобайл позиції, аргументував це тим, що вони зараз мають +/- такі ж зарплати. На що німецьке керівництво відповіло, що за такі гроші вони можуть найняти людину в Дюссєльдорфі, чи Дортмунді, або на третину меньше в Румунії чи Болгарії.

Да только в Украине такой дев будет компании стоить свои 60к в год, и на этом всё (в плане брутто зарплаты). А сколько в Европе ещё сверху компания налогов за сотрудника отдаст? Не скажу за Германию, но в Эстонии 60к брутто зарплаты будет выходить работодателю примерно в 80к со всеми налогами.

Года четыре тому разработчик в Софии обходился компании дешевле, чем точно такой же разработчик в Киеве. Т.е. брутто против брутто. В Киеве нанимали только потому, что в Болгарии число разработчиков сильно конечно, в Украине тогда можно было заметно больше народу нанять.

Разработчик в Софии и сейчас обходится дешевле.
Ведь не просто так локальные украинские компании для внутренних нужд как правило не рассматривают разработчиков из Украины в виду их дороговизны.

София была 80% от Киева год назад.
Только у болгар увольнение с 4-6 месячным предупреждением. Автоматическое поднятие зп на инфляцию.

Вот только за 80к брутто компания действительно берет человека на фул-тайм в штат по трудовому договору.
А за 60к в год берет разработчика из Украины, который с вероятностью 80% возьмет еще 1-2 фултайма со всеми вытекающими.

с вероятностью 80% возьмет еще 1-2 фултайма со всеми вытекающими

Я розумію в 21му в ковідні часи коли всі сиділи вдома, а компанії наймали за 2 години все що може запустити зум, але зараз? Який відсоток ваших знайомих працює на 2-3 фултаймах зараз? Щось зовсім не вірю в 80.

Особенно на фоне того, что люди жалуются на сокращения и уменьшения количества вакансий

А за 60к в год берет разработчика из Украины, который с вероятностью 80% возьмет еще 1-2 фултайма со всеми вытекающими.

Я считаю что вероятность равна 100%, а количество дополнительных фултаймов равно 10.

Не буду спрашивать что мешает такому человеку на трудовом договоре открыть местный аналог ФОПа и оказывать сверху услуги по В2В.

На що німецьке керівництво відповіло, що за такі гроші вони можуть найняти людину в Дюссєльдорфі, чи Дортмунді, або на третину меньше в Румунії чи Болгарії.

йошкін кот і про це я виявляється уже теж писав ))

dou.ua/...​es/ukrainian-contractors

Буває і так, що вас сприймають як «людину з бідної країни Східної Європи», на якій намагаються зекономити. Якось я мав цікаву справу з однією американською компанією, з того боку були «наші». Закінчилося все моїм провалом, коли на запропоновану компенсацію я не втримався, засміявся і назвав свою суму. На що вигукнули: «Що? Це у ДОЛАРАХ?».

А навіщо ти фоткаєшься з повним ротом води? :)

Яка ж тупа аналогія з водієм автобуса.
Девелопер в 15:00 запушив зміни. Які поламали продакшин в 16:45. Але то вже не його проблема, нехай чувак на онколлі махається з тією проблемою.
І де взятись чуваку на онколлі, якщо ВСІ поляки сказали «ми в рот шатали ті ваші онколи»? Потім дивуються чого українці просять більше грошей.

Впевнений що більше грошей українці «просять» не на польському ринку праці, тому що ніхто ім більше грошей ніж людям на місці не дасть, навіть якщо вони цілодобово будуть працювати.

Просити то можуть, питання чи дадуть.
Люблю диванних експертів, які розповідають що польське ІТ без українців не витягне.
Але в цілому ви праві. Я погодився працювати за ставку Х 8 годин відповідно до законодавства.

Якщо девелопер запушив на прод непротещений баг, то це говорить багато про фірму і процес деплойменту.
Якщо ж баг мінорний і проскочив, що буває часто, то чи є сенс тримати людей після робочих годин, якщо це можна нормально віддебажити і зробити з наступним деплойментом.

Так, ви праві. Людина має знати про онколи і способи його оплати. І це проблема роботодавця знайти таку людину.

От працедавець звільнить умовного поляка і візьме нашого.

В европе есть довольно жесткое трудовое законодательство.
Контракт не может ему перечить.
Нельзя прописать бесплатные овертаймы или онколлы.
Это ввергает в шок американский и израильский менеджмент, но так это работает.

От будете вы мне рассказывать.

Компенсируемый онколл очень даже прописывается. Насчёт овертаймов «в исключительных случаях компания может попросить» и даже бесплатно.

Компенсируемый — да.
Некомпенсируемый — невозможен.

в мене було навіть таке що в контракті прописувалось що овертайм не компенсується. Але і овертаймів особливо не було :) Було таке що треба було десь не в часи 9-17 попрацювати, тоді це «компенсувалося» просто вільним часом наступного дня.
Онколл не компенсуемий мені не траплявся.

Законодательство в ЕС может и жесткое, да только атмосферу в трудовом коллективе никто не отменял.
2-3 раза профилоните добровольно-принудительные овертаймы — сделают изгоем — уволитесь сами.

2-3 раза профилоните добровольно-принудительные овертаймы

до війни з цього можна було тільки посміятись. Тут через дорогу на +500 можна з легкістю перейти.

Ага, от тільки європейський дев далі лінивий і працює 9-17

Ще пару пойнтів до списку:

  • Звільнити людину дуже важко
  • Новий найм йде набагато довше + час допоки людина вийде на роботу. Бо навіщо на наступний тиждень виходити на роботку, якщо тобі ще держава платить до 80% зп декілька місяців
  • Купа відпустки, що теж треба враховувати у видатках
  • Великі зп не тільки в ІТ. Навіть більше в ІТ середні зп. Тому топ-учні будуть йти в інші біж оплачуванні домени: медицина, фінанси, юристи, etc.

Так це ж прекрасна можливість його замінити таким працьовитим собою, а при великому бажанні можна й двох замінити за подвійну зп 😉

Почитай оригінальний комент. Там якісь закидони що у нас девелопери дорогі. Пробую пояснити чому так

В нас девелопери «дорогі», тому що хочуть багато нет селарі, але це (поки зо) компенсується малими податками, і грос виглядає конкурентним, але розрив вже мінімальний.
І дорогі вони не тому, що такі офігенні, а тому, що балувані на фоні низької загальної бази

Чому відразу балувані? Для чого працювати за меншу зп якщо за рогом пропонують більше?

Пока есть те кто будут платить больше, нет смысла работать за меньше.

ну треба ж не тільки грос чи нет рахувати, а й інші фактори. гадаю, працювати на 5к грос на ФОП-5% в Україні, чи на 75к грос у Німеччині, чи на 150к грос у Долині — це все різні речі й для різних людей кращій варіант може бути іншим, та й для роботодавця не все так однозначно ©

В оригінальному каменті який Ви радите прочитати тільки описання реальності. В ньому немає жодних оцінок, а уж тим паче «закидонів», є невеличка спроба «повангувати», з огляду на цю реальність, але наскільки вдала буде ясно за декілька років.

P.S. Перед тим як радити комусь щось перечитувати, мабуть, було би непогано, навчитись читати самому (максимально нейтральна і ні кому не адресована думка).
P.S.S. срачики раді срачиків не підтримую, тому на цьому пропоную розійтись.

Тут думаю це не стосується українців а загалом лайфстайлу. Кожна людина обирає для себе як їй краще, хтось вибрав собі відбувати 8 годин на роботі, отримувати за це $ і йти до сімї чи по своїх справа і впринципі його не цікавить більше нічого. І серед українців, особливо аутсорсу такого багато, особливо якщо проект великий, і купа бюрократії. І це має право на життя. І оце помогти після 17 це ж не про якісь важливі справи, а просто про принцип. Якщо таке є, значить така культура у компанії, і це не повязано із законодавством.

Correct me if I’m wrong, але крім зп європейському деву компанія ще платить податок державі за нього, в Польщі це здається 20% від доходу IT працівника. В Україні навіть при такій ж зп працівнику компанії виходить дешевше.

В Польщі багато вакансій B2B де компанія нічого не платить.

Там мабуть теж є якісь обмеження? Інакше б компаніям не було вигідно тримати найманих працівників

Компаніям вигідно, працівнику може бути не дуже. Деякі компанії не працюють по B2B хоча останнім часом таких вакансій стає дедалі більше. Загалом це як наш ФОП, не для ІТ був придуманий, але дуже популярний в ІТ для оптимізації податків.

Якщо не помиляюсь, то ще частину медичного страхування/внесків в пенсійний фонд. Наче таке в Німеччині є

На знаю хто там казав «ми вас підтримаємо», крім можливо урядів країн з яких клієнти. А так подякували — та пішли собі як тільки Джо Байден сказав це зробити. Не пішли там — де не так просто замінити людей які вже давно працюють на супорті.

Головне що говнокурси вайті-в-айті далі плодяться.

Це бізнес для викладачів, бізнес модель дуже проста тому ці курси і ростуть як гриби. Їх сенс далеко не у тому щоб когось насправді навчити та влаштувати на роботу — їх сенс зняти гроші з пасажира, а далі сам навчится — молодець, не навчиться — його проблема. Те що програма є достатньою для того щоб отримати мінімально необхідну кваліфікацію — нема жодних гарантій, скажімо МОЗ її не перевіряло та само як і здатність викладачів курсів взагалі до викладання, що їх кваліфікації є мінімально необхідною для цього. Звісно є і курси які до цього підходять по іншому, щільно відбирають студентів, беруть не гроші — а процент із зарплати певний час після того як влаштувався і т.п. або курси від компаній які самі собі готовлять джуніорів. Та це крапля у морі.

К нам несколько лет назад не смог трудоустроиться на (барабанная дробь...) интерна С++ преподаватель небезизвестной академии *** с 2-х летним опытом.

Кажется мы стали забывать мемы про шаг?

Увесь Київ бордами (!) заставлений...

Час вкатуватися в ойті і час викатуватися з ойті: я настільки древній, що пам’ятаю як було «модно» бути бухгалтером, потім «банківським працівником» ото ще донедавна ойтішнєгом... З нетерпінням чекаю що наступне ... Може в шахтери ? Я би почитав прохолодну історію: в 40 років вирішив, що хірургія не моє і зараз молодший прохідник в забої ...

Ще був період коли модними були юристи

Точно старий — як я міг про це забути ...

Мені в той час теж казали йти в юристи ьо будеш сидіти в хрущовці в прокуреній квартирі і випалювати очі монітором. А от юристи гребуть гроші лопатою ))

Так і правду казали. Просто різні юристи бувають, якщо ви там якийсь задрипаний адковатик — то фігня, звичайно. А от якщо вже раптом прокурор чи суддя, то все, джек-пот, життя склалося. Оті всі 3-поверхові будиночки з озерцями в елітних приміських поселеннях — вони ось цим людям належать, а ніяк не програмістам. А ще в нас президент юрист за освітою, і голова його офісу теж. Бачте, правильно Вам казали йти в юристи. Даремно не слухали.

От теж іноді задумуюсь, що можливо варто було у юриспруденцію йти. Їздив у шкільний час по олімпіадах з правознавства і навіть займав призові місця. Казав мені вчитель йти у Харків поступати в академію ВС. Зараз був би вже якимось підполковником, начальником відділу в обласній прокуратурі чи заступником прокурора області. Катався би як сир в маслі, було би житло, автомобілі і купа грошей)

І думали б, що треба було йти в програмісти, і тоді стали би Біллом Гейтсом

разве что после ядерной войны будем палками копалками корешки из земли выковыривать

сегодня IT определяющее направление прогресса человечества и нет никаких предпосылок, что так не будет ближайшие десятиления

Как бывший работник шахты скажу, в шахте нет такой должности младший проходчик забоя) Есть забойщик, который работает в лаве, рубает уголь молотком, есть проходчик который прокладывает тоннели в поисках лавы(прослойки угля среди породы), есть горнорабочий подземный, такой себе джун, который год работает подсосом, а после может выбрать какую то из профессий. Далее горные мастера, это проджект менеджеры, они отвечают за работу бригады в смене, потом ИТР маркшейдеры, технологические инженеры и прочий сброд, это сеньоры. Потом зам начальники участков и начальники, это уже лиды. Такая вот история, и да когда то что бы попасть на шахту тебя должен был кто то зарефералить, иначе ожидание в очереди.

Дуже цікаво почути історіі, коли айтівцям таки дозволяли виїжджати у короткострокові відрядження і це дозволяло зберігти проект та/або клієнта.

Бо, якщо чесно, дуже стрьомно виходить — працівників культури відпускають у 1-2-3 місячні відряждення, бо вони повинні нести українську культуру у світ, а також забезпечувати культурний зв’язок тих, хто виїхав. (Так К. Серга казав ось тут: youtu.be/x8LPsbOvEec?t=384)

Якщо то є важлива праця, то праця індустріі, котра у теперішніх умовах може ледь не єдина у всій країні зростати (припустимо) важлива ще більше?

Війна є досить цинічною та несправедливою. Тому я б взагалі розглянув би закон, по якому якщо ти платиш якусь суму в місяць: податки + донати, то отримуєш бронь від мобілізації + можливість виїжджати за кордон на місяць наприклад.Так це ну дуже несправделиво та цинічно, але війна ще більше несправедлива та цинічна. Та якщо чесно, то люди з грошима та зв’язками вже давно виїхали так що на загальний рівень цинізму та несправедливості це не вплине відчутно.

Якщо вважати справедливим що громадянин належить державі, то можна ще дозволити виїжджати, поповнюючи «банк органів» для поранених на війні.
Наприклад бажаєш не бути «гарматним м’ясом», а втекти — будь ласта: вирізають одну нірку, одне око, частину печінки, може ноги (для роботи за компом не потрібні).

Так це ну дуже несправделиво та цинічно, але війна ще більше несправедлива та цинічна.

Я би не очікував, що ті органи дійдуть пораненим: хтось заробить, продаючи їх тим, хто більше заплатить. Тому ніт.

Не маю під рукою точної лінки на проект закону, можливо цей, або сусідній itd.rada.gov.ua/...​billInfo/Bills/Card/39893
Пропонувалося дозволяти виїхати у відрядження при умові перерахування 200к грн в Ощадбанк в якості залогу від неповернення. На жаль далі діло не пішло. Адже отримати 5к у власну кишеню набагато приємніше, ніж на користь держави

Та 2021-й в цілому був дуже крутий, особливо без урахування 4 кварталу. От цікаво було б порівняти з кризовим 2020-м.

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

будет весело и страшно, будет больно и смешно

Здається цю статтю готували ще до того, як ІТ бульбашка в Долині луснула. Про це у статті нічого.
А між тим це означає що деякі клієнти можливо не зможуть розрахуватися навіть за поточний місяць!
З перемогою ремоту Кремнієва Долина почала втрачати сенс. І зараз ця бульбашка остаточно луснула. Стартапи закриються — купа девелоперів звільниться. Платити «як у Долині» девелоперам більше ніхто не буде.
Що далі? Думаю влада дуже швидко відреагує і заборонить звільняти своїх ІТшників якщо у компанії є аутсорсні підрядники. Тобто робота в першу чергу має бути для своїх громадян. Європа може повторити цей хід.
І це стане початком кінця аутсорсних галер! Аутсорс буде заборонений, ІТшникі у США будуть працювати віддалено за середні 100К на рік. Будинки в Долині різко знеціняться — отже власники віддадуть будинок банку ще й до кінця життя будуть віддавати різницю. Можливо багато хто збанкрутує і повернеться у рідне українське село до батьків.

Ви мабуть трошки відстали, бульбашку врятовано, американські платники податків допоможуть(:

Американская власть так не отреагирует. Какими бы демократы не были «левыми», свобода перемещения товаров и капитала — это основа американского капитализма. Так что никто аутсорс не запретит, это физически невозможно сделать.

никто аутсорс не запретит, это физически невозможно сделать

Можно по типу визовых ограничений обязать работодателя предоставить доказательства, что он не может нанять нужного человека по месту

Дело в том, что тут не работодатель и работник, а заказчик и контрактор. Такое ввести нереально физически. Другое дело — эмбарго против конкретных стран и юрисдикций. Но Украину это не касается. Пока. Могут ещё попробовать ввести пошлины на импорт услуг, но тоже маловероятно. Демократы не настолько «левые».

заказчик и контрактор

можно определенные виды услуг запретить\начать регулировать. Я когда работал на американских заказчиков всегда подавал доку для их налоговой, в которой писалось, что я работаю исключительно из Украины и никогда не работал с территории США и тд.
Если короче, то я думаю найти способ закрыть аутсорс айти при большом желании не составит особого труда, другое дело, что маловероятно, что это будут делать

Аутсорс буде заборонений

Ох я думаю тоді всі офігують від вартості будь-якої розробки. Тоді почнуть купувати готові рішення за купу бабла. З великою ймовірністі ці готові рішення будуть пилити минулі оутсорсери. Слава богу, в Європах та США Гетьманцеві до влади не доходять.

в Європах та США Гетьманцеві до влади не доходять

Там своей дичи хватает

Буде гірше. В інших секторах буде ще гірше ніж в ІТ

Доречі так, актуальна тема яку всі наразі стараються непомічати. Останні 2 місяці ринок взагалі нижче плінтусу опустився по кількості пропозицій... Особливо це дизморалить джунів, яким і так не просто було, а зараз працевлаштуватись — це щось на грані фантастики.

Нагода to think out of the box — джуни обʼєднуються і запускають стартапи без корпоративних тягарів і стереотипів

Так, але вийдуть з цієї річки вже не джуни.

Дивлячись у якому контексті перебуватимуть ці «стартапи»
Якщо будуть пилити продукт у вакуумі не виходячи з ним на акселератори, не маючи адвайзорів, участь у конференціях та хакатонах і усіх інших індикаторів того що це стартап то вони залишаться у статусі «колективний pet проект». Така штука у портфоліо трохи підійме твою позицію серед інших джунів, але не більше.
Та і по хард скілам — не маючи у проекті сеньйора хто їм скаже що вони роблять не так?
Участь у справжньому стартапі навіть якщо стартап не взлетів добре тебе просуває на певному ринку. Навіть якщо не відзовуться галери, то тебе можуть просто запам`ятати як чувака з он тієї команди і взяти під крило в інший стартап.

«А вы друзья как не садитесь...»

У стартапів проблема не щось зробити, а хоча б вийти на самоокупність. А без інвестицій розраховуй тільки на свої заощадження.

Особливо це дизморалить джунів, яким і так не просто було, а зараз працевлаштуватись — це щось на грані фантастики.

Працевлаштуватися джуну — це і має бути на грані фантастики.
Уявіть будь — яку іншу професію. Людина просто подивилася відео, пройшла якісь двохмісячні курси і приходить влаштовуватись: інженером, лікарем, викладачем, офіцером, навіть шеф-кухарем. Тобто у будь-яку професію куди приходять люди після профільного ВУЗу!
Люди витрачають роки, аби опанувати свою спеціальність. І тільки в ІТ можливо було влаштуватися джуном навіть школяру без досвіду!
За часів СРСР молодий приходив на завод токарем після ПТУ. Його не ставили відразу робити потрібні деталі. Він починав як учень у майстра! І тільки після того, як навчиться не робити брак — йому давали якусь просту операцію (чернову обточку). А щоб стати справжнім токарем — треба було не один рік попрацювати.

Люди витрачають роки, аби опанувати свою спеціальність. І тільки в ІТ можливо було влаштуватися джуном навіть школяру без досвіду!

Что говорит лишь о востребованности рабочих рук в данной специальности
Джуном на стройку вообще без образования можно пойти, на месте научат

На превеликий жаль, в пострадянських країнах кількість людей з такою точкою зору трошечки зашкалює... Якщо відштовхуватись виключно від набору букв, який написаний в твоєму дипломі, то мені дійсно шкода таких людей, тому що вони нездатні хоча б щось в своєму житті змінити на краще, вони обмежені, в першу чергу морально, мислять виключно стереотипами і вважають, що в них немає права робити те, що їм дійсно довподоби. Вони прокидаються о 6 ранку і о 8 вже сидять на не улюбленій роботі, чекають 17, щоб з чистою душею відпрацьованого і виснажливого робочого дня підти додому. Їхня парадигма життя — це Waterfall і ні про який Agile не може бути й мови. Це обмеженість в мисленні, в змозі висловити свої щирі думки, і, відповідно, обмеженість в навчанні чомусь новому...

Якщо взяти ту саму медицину, одну з найвідповідальніших професій, то в історії є достатньо прикладів видатних лікарів без профільних освіт, які робили значні відкриття та прориви.

На своєму прикладі можу сказати, що це не перший мій свіч профілю, і перейти з економічної сфери в управління сільськогосподарським холдингом не було складною задачею, хоча до агрономії взагалі не маю ніякого відношення. Також, за моєї ініціативи, допоміг людині перепрофілюватися з системного адміністратора в економісти, і людина по теперішній день займає керівну посаду, пройшовши шлях від рядового економіста підрозділу черз хвилі скорочень і оптимізацій, зарекомендувавши себе набагато кращим спеціалістом без профілю, ніж «профільні спеціалісти».

Якби ми відштовхувались виключно від того, що написано в наших дипломах, по теперішній день ми б добували вогонь паличками, а найкращим винаходом була б камінюка, прив’язана до деревини...

Виходячи з вище наведеного, всі, хто шукає свою нову роботу, не звертайте увагу на такі недолугі суб’єктивні дописи, які ґрунтуються на особистих комплексах недолюблених та недооцінених особистостей, майте терпіння, непереборне бажання, прагнення до розвитку і, як результат, свій перший оффер!
А тим, хто підтримує точку зору з профільною освітою — залишайтесь і надалі в своєму Waterfall-і і насолоджуйтесь життям ;)

в історії є достатньо прикладів видатних лікарів без профільних освіт, які робили значні відкриття та прориви.

Це мені якось нагадує сценарії з фільмів жахів: якийсь ман’як уявив себе доктором і почав ловити людей (бо без профільної освіти його не пускали до пацієнтів) і лікувати власно вигаданими методами. При цьому без жодної освіти почав робити «прориви» за допомогою скальпеля та косторіза. Звичайно, про анестезію він при цьому не турбувався — бо вона вимагає не аби яких знать у хімії та анатомії.

Добре, що по іншим пунктам заперечень немає))))

Щодо тієї ж анестезії — для загального розвитку раджу погуглити і почитати про Джона Сноу (спойлер — це не персонаж з серіалу Гра пристолів)

На цьому завершимо дискусію, всі відповіді я отримав))) Дякую!

Щодо тієї ж анестезії — для загального розвитку раджу погуглити і почитати про Джона Сноу

Лол, чувак с детства интересовался медициной, занимался под руководством хирурга, получил в результате топовое образование.
На единичных гениев, которые в той же медицине достигли чего-то без формального образования, есть десятки примеров фейлов.
И не стоит забывать про разницу в прогрессе тогда и сейчас. Сейчас в той же медицине ты ничего не достигнешь без образования (как минимум за опыты даже с трупами просто присядешь xD). Или например, погугли кто и когда был последним математиком-универсалом, и почему это было так, когда сейчас у всех есть конкретная специализация.

На превеликий жаль то є типо совковий допис хоча і з претензією на антисовковість. Не вистачає тільки диплом назвати «корочкою» і ще додати, що його і купити можна (і навтіь декілька), а взагалі то треба «уметь вертется». Почати треба з того, що в «нормальних» середовищах, щоб той диплом здобути треба як мінімум 5 років реально попотіти ( а то і більше...) а ще влізти в кредит (який потім довго віддавати) і це для того, щоб потім «свічанутися»? Ні..хороший диплом вартий того щоб висіти на стіні за вами і бути предметом гордості, як і рейтинг на потоці як і академічна успішність, а те що описали ви то якраз і є класичний постсовок, де унінверситет — то таке місце перетримки вже не зовсім дітей і ще не дорослих...

Так й є. Бидло менеджер й такий же бидло кодер намагається себе оправдати.

Ну да, ну да. «Медициной интересовался с отроческих лет, в четырнадцатилетнем возрасте став учеником хирурга. В декабре 1844 года окончил медицинский факультет Лондонского университета». Назови хоти одного доктора 20 века, который бы был без базового медицинского или биологического образования.

Останні 2 місяці ? Може останній рік ?)))

А я прогнозировал ппц до того как это было меинстримом, а мне никто не верил!
В любом случае, плюсовиков это скорее всего не коснется. В ИИ тоже не советую лезть, лопнет.

Спонсор точної жопоголії — В.В. Путлер!

Нет, он просто решил воспользоваться моментом, но воспользовался неудачно. Поспешишь — людей насмешишь.

Він, ХПутін, просто п****р, а далі то все лірика

Не верю, что ИИ лопнет.
Это, скорее, тенденция на ближайшие годы.

Тільки якщо натягнуть на квантові обчислення.

Там всё сильно упрётся в развитие GPU и микрочипов. Не будет развития — будет откат.
Было ведь как — зачем писать на эффективных языках, если можно наговнокодить на джаваскрипте, всё равно к моменту релиза техника прокачается и тормоза не будут заметны. Первый звоночек был — это виндафс виста, которая как раз вышла к концу предыдущего пузыря. Ее потом фиксили виндой 7 и деньгами с вертолета.
Сейчас так не получится, расплата близка

А нафігам там розвиток GPU? Що заважає повторювати цикл «взяти грошей у інвесторів, орендувати в клауді 100500 жпу, показати класну демку» на вже існуючому залізі?

У инвесторов заканчиваются деньги — см ставку ФРС

А якщо жпу раптом стануть вдвічі потужніші, то вже не закінчуються?

Да, потому что можно будет вставить еще больше параметров и получить еще более мощный ИИ

Что делать? Фронтенд жив? Почему ИИ плохо?

Фронтенд жив?

Нет. djinni.substack.com/...​review-ukrainian-tech-job

Почему ИИ плохо?

Экспоненциальный рост никто не отменял. Его обошли путем создания девайсов для параллельных вычислений (GPU), но если там уткнуться в какие-нибудь физические барьеры, то начнется движение по оптимизации всего ранее сделанного.

Можете обосновать про ИИ или дать направление куда копать, чтобы разобраться? Как по мне, то ИИ — это очень перспективно.

Плюсовиков коснулось еще в 2020-м. Количество вакансий — мизер.

Не, нифига. Мне с линкедина постоянно пишут.

Ресерч рынка.
Попробуйте собеседование пройти и трудоустроиться по предложенным вакансиям.

В любом случае, плюсовиков это скорее всего не коснется.

То, что мертво, умереть не может? Ан нет, может:

Порівняно з рік тому, стали більше наймати розробників Java, PHP, iOS i Android, Data Engeneer, Golang, Flutter i Ruby. Найми в категоріях .NET та C++ знизились майже вдвічі.

Так тут вопрос про наймы или про кол-во вакансий? Не могут нанять просто, а кол-во вакансий растет

Не растет.
С++ не мертвый язык, но люди на нём сидят десятилетиями. И нет необходимости нанимать новых. Текучка минимальна.

Підписатись на коментарі