Чому випускники курсів не знаходять роботу в ІТ
Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!
Під час повномасштабної війни кількість людей, які прагнуть перейти в ІТ, продовжує зростати. Так само збільшується кількість освітніх компаній, які навчають різноманітним ІТ та digital професіям.
Держава також стимулює навчання ІТ-професіям серед українців, наприклад, завдяки проєкту IT Generation. Однак, чи призводить навчання до головного — працевлаштування?
Відповідно до аналітики Djinni за 2022 рік, найбільше зростання на платформі відзначено серед кандидатів без досвіду — +45%. На деякі з вакансій претендували
Онлайн-школи продовжують обіцяти своїм студентам працевлаштування, а вже за деякий час випускники даних шкіл переконують, що не можуть знайти роботу в ІТ, адже «джунів нікуди не беруть».
Компанія кар’єрного розвитку Choice31, яка навчає нетехнічним ІТ професіям, дослідила ситуацію з працевлаштуванням після навчання. Тож чому випускники курсів не знаходять роботу в ІТ?
Випускники курсів не докладають достатньо зусиль для працевлаштування
У Choice31 створили Центр Кар’єри, до якого потрапляють випускники курсів, а також до якого можуть звернутися усі бажаючі. Відповідно до аналізу, лише 44% випускників, які отримали диплом про успішне завершення навчання, підготували своє резюме та оформили соціальні мережі й передали їх на перевірку у Центр Кар’єри.
Тобто, якщо курс завершує 50 людей, лише 22 виконують необхідні умови для того, щоб отримати допомогу з працевлаштуванням.
З них 63% продовжують рухатись на наступний етап — виправляють наявні у резюме помилки та приходять на пробну співбесіду у Центр Кар’єри. Це 14 людей (з 50, які були на старті).
Що відбувається далі?
Після перевірки проходження співбесіди, виправлення резюме та отримання рекомендацій щодо тестових завдань, 30% кандидатів знаходять роботу протягом трьох тижнів активного пошуку (в середньому, після 10 поданих резюме), — розповідає Євгенія Глізер, CEO & Co-Founder Choice31. Це 4 людини, решта, якщо продовжують дотримуватися рекомендацій, знаходять роботу протягом двох місяців.
Отже, через неготовність буквально «працювати над працевлаштуванням», випускники курсів переконані, що junior-фахівцям неможливо знайти роботу в ІТ.
У школах рідко навчають навичці працевлаштування
Працевлаштування — це також навичка, якій потрібно навчатися. Деякі освітні компанії пропонують таку можливість — навчають, як повинне виглядати резюме та як проходити співбесіди. Натомість випускники шкіл, де не навчають подібним навичкам, часто не розуміють, якою має бути стратегія пошуку роботи.
Більшість світчерів не мають досвід проходження співбесід, класичних для ІТ, не кажучи про виконання тестових завдань. Навіть при наявності непоганих hard skills з професії, яку можна опанувати на курсах, важливо вміти правильно їх представити.
Наприклад, Анастасія, учасниця IT Generation, розповідає, що до участі у цьому проєкті ніколи не проходила співбесід. IT Generation став для неї першим подібним досвідом.
Світчерам складно самостійно побудувати особисту стратегію зміну професії. Перший крок — навчання, є доволі очевидним, натомість для багатьох незрозуміло, як потрібно рухатися далі.
У Choice31 підрахували, що першу роботу у новій професії в середньому знаходять після 48 поданих резюме. Натомість серед випускників курсів є поширеними ситуації, коли після 20 поданих резюме вони припиняють пошуки і часто повертаються до своєї попередньої професії.
Більше про те, чому курси взагалі не можуть гарантувати працевлаштування, можна прочитати тут.
Неспівпадіння очікувань та реальності
Багато людей, які прагнуть перейти в ІТ, мають не зовсім реалістичні уявлення про дану сферу. Причиною часто є саме онлайн-школи, які у пошуку клієнтів подають некоректну, але привабливу інформацію та перебільшують можливості для початківців в ІТ. Так, в інформаційному просторі транслюється інформація про доволі швидкі темпи опанування нової професії, легкість навчання та працевлаштування, а також казкові зарплати.
Саме тому під час вибору онлайн-курсів люди приділяють недостатню увагу самоаналізу, чи під силу їм опанувати цю професію та згодом успішно працевлаштуватися.
Наприклад, чи мають вони зараз достатню кількість часу? Чи достатньо вони самоорганізовані, щоб проходити навчання виключно у форматі записаних відео, чи можливо потрібен live-формат? Чи підходить їм взагалі ця професія, чи їх приваблює лише обіцяна у рекламі сума зарплати?
У разі успішного завершення навчання, очікування випускників руйнуються. Адже виявляється, що junior-фахівцю на старті не пропонують $1500, а черги з працедавців немає — потрібно знову докладати зусиль, тепер уже до працевлаштування. На цьому етапі вкотре починає поширюватися міф про те, що «джунів нікуди не беруть». Його легко спростовують результати опитування від Baza IT: 86% респондентів наймають джунів та світчерів.
Однак, підготовлені випускники курсів, які володіють правдивою інформацією, знають, що усі зусилля виправдовують себе вже протягом пів року після завершення навчання. Зокрема, і у фінансовому еквіваленті. Головне не забувати, що працевлаштування — це також навичка, якій потрібно навчатися.
71 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів