×

Час на життя

Я Ірина Оніщук. В минулому — програміст, зараз — програмний менеджер, практикуючий психолог та кандидат у психотерапевти. Так повелося, що більшість моїх клієнтів з IT сфери, і це дає мені змогу відслідковувати закономірності у запитах програмістів, тестувальників, HR, SM. Минулого разу з такого спостереження народилася стаття про тривогу. Зараз помічаю іншу тенденцію: повертається скарга «не встигаю жити». Вона звучить дуже по-різному: «Не витримую шалений темп», «Мені не вистачає часу», «Розриваюся між родиною й роботою», «Немає часу для себе», «Стільки всього навалилося». Але кожна з цих фраз нагадує мені один й той самий стікер у Telegram:

Давайте подивимось на скаргу «не встигаю жити» під двома кутами:

  1. «Не встигаю» — це про класичне управління часом. Цю тему я вже розкрила у своєму курсі на Udemy, то не буду повторюватися тут. У додаток до цього наприкінці я наведу деякі ресурси по тайм менеджменту, більше дізнатися буде можливо з тих джерел.
  2. «Жити» — а ось це вже складніше, бо включає в себе купу психосоціальних факторів. Ця стаття буде спрямована саме на розкриття теми якісного життя.

Балансна модель

Я працюю в методі Позитивної психотерапії, і мені дуже подобається один із інструментів, який лежить в основі цього методу, а саме — Балансна модель. Уявіть, що у вас є акумулятор, заряд якого витрачається на підтримку чотирьох сфер життя:

  • Тіло — туди потрапляє: догляд за собою, одужання після хвороби, спорт, харчування і т. д.
  • Діяльність — це робота, хобі, щоденна рутина, тощо.
  • Контакти — взаємодія з іншими (жаданна та вимушена).
  • Сенси, фантазії — тут вже плани на майбутнє, фантазії (мрії та страхи стосовно майбутнього), цінності і т.д.

Для візуалізації цієї моделі використовується система координат:

Щоб розібратися з питанням якісного життя, на кожній осі відкладіть той відсоток енергії, який ви витрачаєте в середньому на ту чи іншу сферу. Сумарно ці чотири шкали повинні дати 100%.

Перевірка 1: якщо ви зазначили по 25% на кожній шкалі, то я би рекомендувала спробувати виконати це завдання знов. Бо у випадку такої ідеальної картини ви би з низькою ймовірністю відкрили цю статтю, не кажучи вже про те, що дочитати б до цього абзацу.

Перевірка 2: жодна зі шкал не може дорівнювати 0. Відсоток енергії, спрямований в якусь із сфер, може бути малим, але не нульовим.

Коли з відсоткам все зрозуміло, поєднайте кінцеві крапки, щоб отримати чотирикутник (для простоти далі будемо називати його «ромб»). Виходячи з мого досвіду, у розробників та тестувальників, здебільшого, виходить фігура, схожа на такий вітрильник:

А ось HR, Scrum Master, SDM та People Manager, в силу вимушеної комунікації з великою кількістю людей, малюють щось схоже на це:

Об’єднує їх одна одна й та сама риса: обидві картинки дуже далекі від рівномірного розподілу енергії й мають перманентний перекос у «діяльность/контакти». Чому це так критично? Бо саме в дефіцитних сферах формується незадоволеність життям. Не вірите? Давайте перевіримо це за допомогою вправи.

Дефіцитні сфери

Крок 1 — Підготовка. Ваша задача виписати мінімум 15-20 своїх бажань на цей час. Бажання можуть бути різної складності: виспатися, нормалізувати стосунки, купити Ferrari чи прочитати книгу. Але вони повинні бути актуальні саме зараз.

Крок 2 — Візуалізація. Тепер на знайомий вже ромб треба нанести ці мрії та потреби. Для цього необхідно зʼясувати, до якої з 4 сфер відноситься кожне з бажань й поставити крапочку навпроти відповідної сфери: тіло, діяльність, контакти, сенси/фантазіі. УВАГА! Перш, ніж додати крапочку, задайте собі питання, яку саме потребу закриває бажання? Наведу приклад одного й того ж бажання у різних людей.

Приклад бажання: Хочу отримати позицію тім ліда. Можливі варіанти:

  • Мотивація 1: «На рівні лідера команди я зможу приймати рішення стосовно напрямку руху команди та знаходити більш цікаві задачі». Це, як і очікувалось, попадає в сферу діяльності.
  • Мотивація 2: «Мої одногрупники давно вже керують командами, тільки я ще не там». Тут вже мова йдеться про закриття потреби у визнанні чи прийнятті. А це вже частина контактів.
  • Мотивація 3: «Компанію штормить, скорочення серед розробників. А ось менеджерів не чіпають». Тут мова йде про безпеку. Безпека — це сфера тіла.
  • Мотивація 4: «Хочу передавати свої знання джунам, вдосконалити свої менторські навички через їхній зворотній зʼязок та врешті решт стати другим ​​Vaughn Vernon». Ця частина вже звучить як складова сенсів.

Як видно з прикладу, одне й теж бажання буде входити до різних сфер у різних людей, чи, навіть, на різних життєвих етапах. Гроші — чудова ілюстрація цього випадку. Якщо студентські роки проходили з лімітованими фінансами, то я впевнена, що перші $100 були витрачені на щось близьке до сфери тіла: їжа, одяг, косметика, щось для комфорту. Але з часом, підвищення заробітної плати на ті самі $100-$200 вже було далеким від питання виживання чи поліпшення рівня життя. Скоріш за все, ці гроші перетворилися у лінійку зі шкалами цінують/не цінують, справедливо/несправедливо, чи якусь іншу. Саме тому, розподіляючи Ваші бажання навколо ромбу, задавайте собі уточнюючі питання:

  • Що це мені дасть?
  • Яка потреба буде задоволена?
  • Чому це для мене важливо?

Поступова нормалізація

Розподіливши усі бажання навколо ромбу, Ви отримаєте якусь картину. Найбільш розповсюджені наступні варіанти.

Опція 1. Скоріш за все, більша кількість крапок буде знаходитися у сферах, що «провисають».

Більшість крапок вказують на сферу, що потребує першочергового втручання. Якщо у вашому ромбі довгий час є перекіс, то логічно, що для вирівнювання балансу треба побути своєрідним Робін Гудом: забрати там, де багато, й покласти туди, де мало. Тільки, будь ласка,без різких рухів! Робимо обережний крок:

  • Що могло би бути 5% в домінуючій сфері, від яких можно відмовитися? Як ця відмова могла би виглядати?
  • І на що ці 5% енергії можна використати, щоб задовільнити бажання/потреби «провисаючої» сфери?

Як я вже зазначила: без максималізму. 5% ідеальне значення для того, щоб уникнути значного опору зі свого боку. Коли зміни будуть імплементовані, можна повернутися до вправи, та знайти наступні 5%.

Опція 2. Може статися так, що крапочки згрупувалися навколо сфери, яка й так забирає зараз більшу частину ваших сил. Це говорить про те, що важливо провести зміни всередині цієї сфери, перш ніж фокусуватися на вирівнюванні всього ромбу. Наприклад, хочеться со-творчості та колаборації на роботі, а зараз купа енергії витрачається на вирішення конфліктів та гасіння пожеж. І дискомфортна реальність, і мрії знаходяться у площині контактів, тому й працювати спочатку має сенс саме там. Алгоритм роботи буде такий же, як зазначено вище: 5% виснажливих дій конвертувати у 5% ресурсных активностей, але все це у одній сфері — контактів.

Висновки

Засновник метода Позитивної психотерапії рекомендував роботу через притчі, як потужний інструмент трансформації. То замість висновків сьогодні буде саме притча.

Колись давно, в одному місті жив мудрець. Слава про його мудрість рознеслась далеко навколо його рідного міста, і люди здалеку приходили до нього за порадою. Але був у місті чоловік, що заздрив цій славі. Прийшов він якось на луг, спіймав метелика, посадив його між зімкнутих долонь і надумав спитати у мудреця «Скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках: живий або мертвий?». Якщо він скаже «мертвий», я відкрию долоні, метелик полетить. Але якщо він скаже «живий» — я зімкну долоні, і метелик помре. От тоді всі й зрозуміють, хто з нас розумніший.

Так все і сталось. Заздрісник прийшов у місто і запитав у мудреця:

— Скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках: живий чи мертвий?

Пильно дивлячись в очі, мудрець сказав:

— Все в твоїх руках!

Ресурси

Класичний тайм менеджмент:

  • «Джедайські техніки» М. Дорофєєв.
  • «50 лучших книг в инфографике. Инструменты личной эффективности» Монолит.

Життєвий баланс:

  • «Торговец и попугай» Н. Пезешкиан.
  • «Путь к изменению» М. Аткинсон.
  • «Позитивная психотерапия. Базовый курс» И. Кириллов.
👍ПодобаєтьсяСподобалось6
До обраногоВ обраному3
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

У мене таке питання — чи завжди має сенс намагатися досягти розподілення 25×4?
Якщо наприклад людина має сильно зміщений баланс інтроверсії/екстраверсії у сторону інтроверсії і її реально виснажує велика кількість спілкування — чи не буде для такої людини ідеалом пропорція 30/30/30/10, де 10% енергії йде у Контакти, а інші 90 — рівномірно в інші 3 напрямки?

Схоже питання й якщо людина сильний екстраверт — чи достатньо буде лише 25% енергії у цій зоні?

Чудове питання, дякую. Ви все вірно говорите, ми всі різні, то немає сенсу використовувати своєрідне «Прокрустове ложе», намагаючись загнати кожного в один шаблон. При цьому, ми повинні розуміти, що перманентний дефіцит в одній зі сфер буде мати наслідки. Я — інтроверт й відновлююсь без людей. Але у мене є купа потреб, які можливо задовольнити лише в контакті. Якщо я прикручу контакти до 10%, то, окрім комфорту від безпеки наодинці, я буду отримувати купу негативних емоцій від відсутності близькості, визнання й деяких інших потреб.

Клієнтам я частіше за все ставлю питання, якою вони б хотіли бачити цю фігуру. Якщо там залишається сильний перегин, то я цікавлюсь, чим клієнт сплачує за цей дисбаланс. Наскільки такий підхід працює для вас?

якщо ви зазначили по 25% на кожній шкалі, то я би рекомендувала спробувати виконати це завдання знов. Бо у випадку такої ідеальної картини ви би з низькою ймовірністю відкрили цю статтю, не кажучи вже про те, що дочитати б до цього абзацу.

Невірний висновок, який ґрунтується на невірному припущенні. Маєте рацію, якщо людина відкриває цю статтю для себе. Але з високою ймовірністю цю статтю відкривають, наприклад, якщо проблема, яка відкрита в статті, стосується близького оточення.

Так, базувалась саме на цьому припущенні :) А ще на тому, що всі клієнти, які мені малювали 25% були дуже далекі від них. І тут вже повстає питання, що мотивує триматися за ідеальну картинку. Бо 25% — це напрямок руху, а не ціль

А ще на тому, що всі клієнти, які мені малювали 25% були дуже далекі від них.

А це вже «упередження виживання» :) Людина, у якої насправді 25% на всіх осях, просто не прийде до вас в якості клієнта :)

Я б уточнила, що не прийдуть з запитом про work-life balance. А ось панічним атакам, ПТСР й іншим «радостям» життя на Балансну модель начхати :)

З одного боку, може, й начхати, а з іншого... Хіба перелічені «радості» не можуть бути спровоковані саме порушенням балансу? Хіба тим, хто відчуває подібні стани, не рекомендують в якості профілактики дотримуватись саме балансу?

Думаю, що аналогія з класичною медициною може спрацювати. Якщо до лікаря приходить пацієнт з відкритим переломом, то рекомендувати здорове харчування — не дуже влучний момент. Воно не зашкодить, але є інші питання, на яких варто сфокусуватися

:) У вас колись був перелом? Бо мені відразу ж після перелому лікар порекомендував здорове харчування, зокрема продукти з багатим вмістом кальцію, щоб пришвидшити зрастання кісток. Навіть наголосив на те, що якщо харчування не буде здоровим, то є ризик того, що процес реабілітації може затягтися.

І це все до того, як поставити все на місце, зупинити кровотечу й накласти гіпс?! :)

Відразу після того, ще в лікарні невідкладної допомоги :)

Не так давно я пiдтримував rostering систему для дуже жирного клiєнта. Так от, там є правила ефективної експлуатацiї особового складу компанiї, воно загальне, для всiх бiзнесiв. I один з моментiв, на який я звернув увагу, це те, що рiвень експлуатацiї повинен бути максимальним, щоб зменшити кiлькiсть працiвникiв i, вiдповiдно, адмiнистративне навантаження на систему.
Кароч, сорi за много букв,
«нiколи жити» — це так i задумано.

Ох, дуже схоже на підхід Netflix. Тільки в останніх це закладено в зп. Розумію, що $ не перекривають усі негативні аспекти процесу та результату, але вони прозоро про це говорили й говорять. Інше питання, коли це таємна стратегія :(

$ не перекривають усі негативні аспекти процесу та результату, але вони прозоро про це говорили й говорять. Інше питання, коли це таємна стратегія

для себе я давно вирiшив, що не дозволю себе вичавлювати нi за якi грошi,
бо життя назад не купиш.
Тому при проходженнi probation period на проект дивлюсь чи дозволено буде досягти life-work балансу.
Зазвичай, все помiтно вже на етапi спiвбесiд.

Якась дивна модель, це ви самі придумали?

Наприклад робота і хобі це одне і те ж. Але хобі може бути наприклад біг, що буде швидше відводитись до тіла.

А для тих ж скрам мастерів, контакти це частина роботи.

Ні, Носорат Пезешкіан цим займався ще за багато років до мого народження.

Біг, як й інші активності, може належати до різних сфер. Наприклад, процес бігу мене не надихає, я бігаю заради емоційного й фізичного результатів після нього. Я не шукаю в цьому досягнень й він для мене не цікавий. Але я знаю багатьох людей, для яких це саме захоплення. Вони цим живуть. В такому випадку для мене біг буде лише про тіло. Для моїх знайомих, це і тіло, і діяльність, може, ще й сенси. Саме цьому я робила наголос на тому, що треба з‘ясувати, про що саме це для вас.

Любити професiю i жити нею — це рiзнi речi, бо життя задовге, щоб жити чимось одним.
З iншого боку, програмувати чисто за грошi неможливо, тому багато хто з компутерною освiтою не стає програмiстом, або не затримується. Мозок неможливо обманути або примусити, бо вiн i є носiй особистостi.

«Не витримую шалений темп», «Мені не вистачає часу», «Розриваюся між родиною й роботою»

Намагався згадати коли таке було... ну може в Києві в 2015-2018 коли в офіс ходив... а ні, все одно я там проводив годин по 4-5 :)

При виході на роботу перше що треба дізнатись — хто тут буде працювати, і бажано щоб не ви. У випадку якщо чимось привалять, треба написати великий комент, усіх потегати з питанням і краще взагалі зібрати окремий мітинг по темі — усе, горить вже в усіх крім вас.

Що робити в ситуації, коли сідаю дивитися фільм і не можу слідкувати за сценарієм, думки про роботу все затьмарують?

Тут дуже складно відповісти без контексту. У мене одразу виникає купа питань для дослідження. Якщо коротко, то треба зрозуміти глибше причину, бо, якщо це тривога — це один сценарій, стрес — другий, фізичне виснаження — третій, утікання в діяльність, як копінг стратегія — четвертий і т.д. Я нещодавно у американців проходила цікавий коучинговий курс, там звучала думка, що повернення себе у тут-і-зараз — це результат тренувань. То медитації, навіть на пару хвилин в день, є чудовим інструментом розвитку цієї навички. Але знов повторюся, я не знаю, що відбувається у вашому конкретному випадку. Можливо стартанути з медитацій, вирівнюючи в той самий період життєвий баланс. Якщо результат не буде відповідати очікуванням, можна подосліджувати питання з коучем або психологом.

зачем ты думаешь про работу в не рабочее время?

Хочу навчитися не думати, як це зробити, воно саме лізе в голову?

у мене колись спрацювала тактика:
— 1-2 години перед сном hard cutoff онлайну і іншого (краще навіть не розмовляти багато, воно збуджує велику кількість нейронів і їм потрібен час прийти в нижчий стан)
— в цей час наприклад паперові книжки про щось далеке від роботи можуть стати частиною ритуалізації відходу до сну (наприклад про великі географічні відкриття, музейні серії, довідник інженера-хіміка, мемуарістіка, в цілому неважливо що, аби легку зацікавленість давало)

колись читав, що середній час відходу до сну на планеті десь 20+ хвилин, може це вже і не так, бо тоді онлайну було сильно менше, але для мене воно відтоді залишилося маркером — чи я сильно нездорово живу з точки зору психіки і в принципі, коли на роботу пох і інші дуже «важливі» речі то воно майже завжди так і виходить
(це за умови вже некуріння і без алкоголю)

пригадав про фільми — ну в принципі те саме — треба перемкнутися на щось менш збуджуюче нейрони і якийсь час протриматися, до роботи відноситися як до чогось «інтимно чужого», щоб вона не «видерлася на шию»
потім можна сісти за фільм, якщо все ще буде хотітися

довідник інженера-хіміка

о, дякую за ідею

я хз, я даже не думал, что такое может быть. Тебе же не платят, чтобы ты в личное время думал про работу

як людина з власним досвідом «вигоряння» багато років тому, прийшов до такого:
— ніколи, ні за яких умов не дозволяти собі витрачати більше ніж 80% когнітивної (чи креативної) енергії, запас потрібен на дійсно важливі ситуації і робота (крім справжніх MI) це не воно
потім, коли в першому регістрі замість 2 зявилося 3 ці 80 поповзли вниз, але це індивідуальна річ, залежить від цілей в житті
і наступна річ:
— ніякі схеми і інше теоретизування не допоможуть людині в халепі когнітивного виснаження (навіть якщо без емоційного), краще просто періодично врубати скептика: а те, за чим я женуся — точно мої життєві цілі? а я не надірвуся намагаючись їх наздогнати?
це простій і доступний механізм самоконтролю і чистки мізку від пекла «persuasions» яким стало сучасне життя і схоже без шансів повернутися у те, до чого наші мізки еволюціонували міліони років

специфічні техніки тиму майндлес і тп теж супер, але вони не доступні ad-hoc будь-кому, особливо молодим, хто має час — варто побудувати дієвий скіл, я так і не знайшов його нажаль

З захопленням прочитала коментар, уявляю кількість роботи на шляху до цих висновків.
1. Думаю, що запас енергії потрібен не лише для надзвичайних ситуацій, але й для відпочинку. Здебільшого, наші захоплення наповнюють, але треба спочатку щось в них інвестувати.
2. На 100% згодна, що на останніх стадіях вигорання вже на «голих» техніках не виїхати. Там, дійсно, рубильник треба тягнути вниз. У той самий час, доки все ще не критично, але рухається у фатальному напрямку, моделі/техніки можуть грати роль спідометра, дозволяючи безпечно входити у повороти.

На яких осях знаходиться влада, секс, подорожі, навчання?

Тут до кожної категорії треба ставити питання про те, що це для вас. Наприклад, аналогічно з кейсом у статті, секс може йти до тіла, коли це про фізичне задоволення чи емоційну розрядку. Може йти у контакти, коли мова йде про близькість. На превеликий жаль, буває у діяльності, коли просто треба :( Може бути у сфері фантазій, коли це про їхню реалізацію. І так з кожною з інших тем.

А що означає «кандидат у психотерапевти»? Тобто, збираєтесь перекваліфіковуватись чи щось інше?

Проходжу багаторічне навчання з подальшою сертифікацією. Вже дісталася точки, де є право працювати психотерапевтом під постійною супервізією, але ще не психотерапевт

Ну так менеджеру потикав пальцем в тіму на ранковому мітінгу і пішов жити.
А тіма паше

Сумно, що є такий досвід з лідами :( мені щастило більше на різних позиціях + у команд бачила(у) неймовірно крутих людей й спеціалістів в одному флаконі на позиції DSM

один й той самий стікер у Telegram

Це не стікер у телеграм, а Заяц ПЦ

О, потішно, нагуглила цілий світ :) дякую, а то мій контекст був лімітован тг

Сорі, прочитав спочатку «секси, фантазії».

Класичний психоаналіз багато говорить про шляхи прояву несвідомого. Купу цікавого можливо знайти у «помилкових» діях

Да, а можно сознательно так формулировать предложения, а потом комментировать

прояву несвідомого

Чомусь очікував такий коментар, але не від автора топіку)

Підписатись на коментарі