Україна приєднується до міжнародної системи обміну фінансовими даними. Стандарту звітності CRS — що це означає?
Україна приєднується до міжнародної системи автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки (стандарту звітності CRS). Відповідний закон нещодавно ухвалили в парламенті. Головний юрист податкового сервісу Таксер, Юрій Крюков, розказує, що це означатиме для українських користувачів банківських послуг тут та за кордоном.
CRS — що це таке:
Загальний стандарт звітності CRS — це стандарт міжнародної системи автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки та активи фізичних осіб. CRS зобов’язує фінансові установи країн, які приєдналися до стандарту, перевіряти рахунки та їхніх власників та виявляти податкових резидентів інших країн-партнерів з обміну інформації. Фінансова установа подає до місцевої податкової (іншого уповноваженого органу) інформацію про такі рахунки, яка надалі надсилає ці відомості до податкової країн, резидентами яких є власники рахунків. Наприклад, якщо у громадянина України в Польщі є відкриті фінансові рахунки (зі значним обігом коштів), частки в юридичних особах або інші активи — польська сторона автоматично повідомляє в Україну про такі рахунки або інші активи. Формально, це повинно призвести до більшої прозорості в оподаткуванні. Та буде важливим інструментом контролю за своєчасністю та повнотою декларування активів та доходів, а також для боротьби з ухиленням резидентів України від сплати податків.
Які можливі зміни відбудуться після того, як проєкт набуде чинності?
Коли закон повноцінно запрацює, українські фінансові установи в автоматичному режимі будуть обмінюватися інформацією із закордонними про відкриті рахунки та їх власників (до інформації, яка підлягає обміну належить персональна інформація про власника рахунку (ПІБ, ідентифікаційний номер, адресу тощо) та його податкове резидентство, залишок коштів на кінець року, загальна сума коштів зарахована на рахунок упродовж року та інше).
При цьому, обмін проводиться лише між країною, де відкритий рахунок та країною. резидентства фізособи (якщо громадян України відкриває рахунок в Іспанії — Іспанія повідомить про це лише Україну, а не всі 100+ учасників CRS). Українські фінустанови повинні передавати за кордон лише дані по іноземцях, у яких в Україні відкриті рахунки. Про громадян України вони дані за кордон не передаватимуть.
- Що це означає для українських ФОП та громадян України?
- Зараз можна відкрити рахунок за кордоном та нікому в Україні про це повідомляти не потрібно. Коли рахунок відкривається в українському банку — банк самостійно надсилає в податкову повідомлення про відкриття рахунку. Таким чином, податкова хоча б знає про кількість рахунків, тому під час перевірки просто «забути» про якийсь з них не вийде. А, ось про закордонні рахунки податкова практично нічого не знає. Після того, як в Україні цей стандарт обміну інформацією про рахунки повноцінно запрацює — у української сторони з’явиться інформація про рахунки за кордоном та про іноземні доходи (й активи).
- Але, ймовірно автоматичний обмін стосуватиметься не всіх громадян України. Адже кожна країна може самостійно встановлювати мінімальну суму на рахунках, які перевіряються (частіше за все мінімальна сума становить $250 000 доларів, проте може бути й менше).
- Важливо!
- Цей стандарт запрацює в Україні не раніше 2024 або 2025 року, і лише після скасування воєнного стану в Україні. А поки українські банки не надають інформацію про рахунки іноземців, то й українська податкова не отримає інформацію про рахунки українців за кордоном.
Я сподіваюсь, що ця стаття стане вам у нагоді. Якщо виникли питання — будь ласка, коментуйте або пишіть нам звернення до саппорту сервісу.
1 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів