Як із закордону повертатимуть ухилянтів. Відповіді військового адвоката
«Чоловіків, які втекли з України, повернуть додому», — таку заяву в ефірі єдиного телемарафону наприкінці березня зробив речник Держприкордонслужби України. Як це буде відбуватись? Hromadske розібрались у питаннях, які породили чимало маніпуляцій і чуток. Наводимо тези Ярослава Жуковського, військового адвоката, щодо найгостріших нюансів.
Скільки чоловіків виїхали:
Платформа Opendatabot порахувала, скільки дозволів на перетин кордону чоловікам видали з початку повномасштабної війни: станом на 1 березня 2023 року — 1,27 мільйона за «загальною процедурою». Наразі 9373 чоловіків не повернулись із закордону. Це 11,1% від загальної кількості тих, хто виїхав за цей період. Найбільше не повернулось мешканців Харківської, Тернопільської та Волинської областей.
Про повістки та притягнення до відповідальності:
Закордонні дипломатичні установи в рамках військового обліку можуть сприяти поверненню військовозобов’язаних на батьківщину. Найбільше дискусій тут викликає слово «сприяти». Чутки, що українців за кордоном пакуватимуть в автобус і примусово везтимуть до України, не відповідають дійсності. Але що саме означає «сприяння поверненню» — українське законодавство не пояснює.
«ДПСУ співпрацює з країнами ЄС та Молдовою, тому чоловіків-утікачів притягнуть до відповідальності» — наголошує Андрій Демченко, речник Держприкордонслужби України.
Проти нині закордонні представництва не можуть вручати повістки за українським законодавством.
Українське законодавство вимагає від громадян призовного віку, які стають на тимчасовий консульський облік, ставати й на військовий. Інше можна вважати ухиленням виконання від військового обов’язку. Щоб притягнути до відповідальності за це, мають бути факти, що людина умисно порушує правила військового обліку. Це довести складно.
Про депортацію:
Військовий облік у закордонних дипломатичних установах — це декларативний механізм з’ясування даних громадян України. Ігнорування цієї норми не є підставою для депортації.
Також березні вийшла релокейт-аналітика DOU. Тоді ми опитали 2760 українських ІТ-фахівців, з них 585 поїхали понад півтора року тому і ще 2175 айтівців виїхали безпосередньо перед повномасштабним вторгненням або після його початку.
45 коментарів
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.