Що не так з польським IT?

Працюю в бекенді. Певна частина роботи повязана з збором данних з серверів різних компаній, ніяк не повязаних. Зараз працюю переважно з німецькими та польськими компаниями.

У німців все трішки легасі але воно працює. Якщо тобі дали логін/пароль/документацію то воно все правильне, актуально і працює відразу.

У поляків жах. У всіх польських компаній кривий api, неактуальна або вітсутня документація і т.д. Конект к польському серверу переходить в випитування по емейлу як до них приконектитись і в результаті я створюю свою документацію компілюючи ці емейли.

Але це ще на саме дно. 50% польських компаній не спроможні надати коректний логін/пароль поштою. Вони обрізають початок / кінець ключа, вводять його з капсом в систему, а мені присилають без капса, Забувають у себе натиснути кнопку зберегти після генерації пароля і т.д. Враження що там сидять не те що неадеквати а мінімум пятикласники.

Якщо 50% твого бізнесу — надання даних по api, невже так складно мати документацію без помилок?

Хто ще зтикався з таким?

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному4
LinkedIn

Найкращі коментарі пропустити

У поляків жах. У всіх польських компаній кривий api, неактуальна або вітсутня документація і т.д.

У всіх тих двох з половиною польских компаній, з якими ти попрацював? :) Ну так, це дуже показово (ні).

В Польші представлені фаанги й великі компанії другого ешелону на кшталт Cisco etc, великі галери — всі вони добяче пилососять ринок. А ще полякам легко доступний ринок праці ЄС, включаючи локації де тигрів годують найжирніше — Швейцарію, юкей, ... Отже, дрібним продуктовим компаніям, особливо тим що працюють на внутрішній ринок, доволі складно хантити скілованих розробників — вони підбирають крихти (але навіть при цьому в Польщі чомусь є доволі успішні внутрішні продукти, яких в Україні чомусь не з’явилось — скажімо, чому в Польщі є свій Comarch і ще кілька систем обліку простіше, а в Україні досі масово носяться з орківською 1С-кою)

Якщо 50% твого бізнесу — надання даних по api, невже так складно мати документацію без помилок?

Кеп просив переказати що так, підтримувати актуальну документацію — це дуже складно, навіть якщо всі 100% твого бізнесу це API. Тому з’являються спроби системтизації/стандартизації (типу OpenAPI, ex Swagger), але просто як стандарт — це напіврішення, best effort. У себе ми наприклад потроху пиляємо фреймворк, який робить OpenAPI спеки єдиним source of truth. Тобто замість логіки «ти добавив новий ендпойнт або поміняв існуючий, тепер потрібно не забути оновити доки» ми плануємо отримати стан справ, коли ти пишеш OpenAPI спеку й отримуєш ендпойнти з усіма валідаціями параметрів, серіалізацією, ... з коробки (щоб повністю виключити ризик того, що публічна дока розійдеться з імплементацією), далі «просто добав води»...

Ну вибірка 2 компаній з скільки-то тисяч компаній — це ясна річ велика статистика.
Я зараз в італійському проекті з індусами: на фронті елементарні компоненти типу хедера (лого/лінки) роздули до 1300+ строк, на бекенді взагалі італійський код (з італійськими назвами таблиць/функціями/змінними).

Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Хто ще зтикався з таким?

я. тупо описано мою попередню роботу ^_^

невже так складно мати документацію без помилок?

а навіщо? ще скажіть — тестувати ото апі. юзери забагрепортять)

чекніть ще сайт ашана з магазином ашана на предмет відповідності цін та асортименту, дуже здивуєтесь

бтв. не слід думати, що це роззвіздяйтство поширеться саме на Вас — бо саме з Вас можуть спитати, чому не затрекано 100% робочого часу, чому так довго робляться таски, чому те, чому се, чому канаву не викопано (хоча могли б самі здогадатись!)
good luck :)

forsal.pl/...​-ranking-pracodawcow.html
W całej Polsce pula specjalistów IT przekroczyła 360 tysięcy. W samym Krakowie jest ich ponad 55 tysięcy.
В інтернеті пишуть, що все ніби ОК

Що воно таке оте «ОК»? У порівнянні з тими хто досі сидить в окупації в підвалі і п’є воду з батарей, може й ок.

Ну в нас теж сотні тисяч спеціалістів, а в Львові десь теж 15- до 20к набереться мабуть, так це ж ніхера не показник ОК чи ні
Почитайте людей з народу про звільнення, наприклад. 4programmers.net/...​ia_watek_zbiorczy?page=70
Там показовий скрін є на 62 сторінці з ФБ
4programmers.net/...​Tfiybk08cqT75pb7wMyui.jpg
за 5 днів 950 відгуків на MQA до року досвіду, з них 80% без нього взагалі — чи не то саме, що і в нас, враховуючи, що в них нема війни?

50% польських компаній

Тобто ти працював на двох проектах і на одному було щось не так?
І з цього робиш висновок про

Що не так з польським IT?

Серйозні аналітичні здібності

Чого ти тоді не їдеш ? :)

А в Польщі взагалі є власне айті, чи там одні прокладки-галери? Бо говорити про розвинуте айті по великій кількості галер — це як говорити, що Україна — країна високих технологій, оскільки в нас повно продаванів, які завозять закордонний хайтек. Цікаво, яка там ситуація — я не дуже чув про польські продукти.

Є власні продукти, звісно (allegro, olx, розробник системи платежів blue media). Але англійська там, наприклад, непотрібна — коли отримую такі вакансії без вимоги англійської, то для мене це перший дзвіночок, шо нунафік, бо буде низька зп.

отримую такі вакансії без вимоги англійської, то для мене це перший дзвіночок, шо нунафік, бо буде низька зп

Ех, на жаль, це дуже нагадує українські продукти. Ну польські продукти хоча би в цифровий колгосп не лізуть, вже плюс)

До речі, а в польських галер/продуктів зп в середньому нижче українських, після сплати податків? Наприклад, в нас тут сеньйори по 5к чистими — а в них що? Судячи з того, що я дивився колись на Glassdoor — в них досить сумно.

Точних цифр саме зараз не назву, але в польських продуктах все доволі сумно, можуть запропонувати навіть 18к __ЗЛОТИХ__ сеньйору під мулькою що це ж супер пропозиція, бо повністю ремоут.

На галерах 5к чистими — доволі реалістично, але звісно що задовбуть «матрицею компетенцій» аби сеньйора найняти як мідла (все як і в нас). Крім того, може бути підступно через додаткову сплатою VAT (ПДВ), ну це вже до бухгалтера щоб знайти потрібне рішення.

Вчора мене пробували хайрити на польську галеру. Клієнт швейцарський (саме там найсмачніше годують тигрів), а хайрять на проект в дешевій Польщі, причому ще й думають що українці в якомусь розпачі чи що, тому мають погодитися працювати за їжу. Запропонована ставка по телефону була від 120 до 140 злотих на годину, а на email в якості фолоуап прислали 120. З цікавості запитав, чому так — сказали щось «ну треба пробувати починати з мінімальної».

Ну що ж, вам треба — ви і починайте.

Це при тому, що просто зараз на justjoin висить вакансія від снуфлейку в Варшаві з потолком в 70К злотих (та й в цілому доволі часто пробігають 40+ на звичайні сіньорські позиції, чого майже не було навіть рік півтора тому).

120-140 рівень мідла
200-240 сеньйора
220+ архітектор.
Від весни ринок почав оживати. Але в перекладі на € ставки 2021 року.

а здесь 200-240 сеньор, это же злотых в год? 44-52к евро в год? 3.6-4.3 кевро в месяц получается, это для синьора как-то маловато. и это ж брутто, правильно?

це за годину
160годин*220зл=35000 зл в місяць, 400000zl на рік
В Евро це 50Евро на годину або 85000Евро на рік
Всі суми брутто

не совсем понял, 70к злотых это же в месяц? ~ 15к евро?

На галерах 5к чистими — доволі реалістично

Треба ще розуміти що означає чистими, бо а Польщі наші галери не ризикують робити мутки «Б2Б через Кіпр», тому Б2Б підписується з польською фірмою.
Тому якщо Б2Б, там буде ще 23% ПДВ і ±15% податок на дохід і соцвнески.
Тому якщо в Україні заплативши деву 7к$ чистими, витрати на нього ~7.4$, то в Польщі (7k$/0.85)/0.77 = 10.6к$

± норм виходить якщо працювати на компанію за межами Польщі, тоді майже у 100% ПДВ не буде.

Треба ще розуміти що означає чистими, бо а Польщі наші галери не ризикують робити мутки «Б2Б через Кіпр», тому Б2Б підписується з польською фірмою.

Цілком без зайвої сором’язливості нещодавно мене пробували хайрити «наші», з прицілом на тих хто вже переїхав в Польщу і тут відкрив аналог ФОП (JDG), я поцікавився як щодо VAT, вони сказали прямо — все ґуд, оплата з Кіпру, ніякого VAT.

± норм виходить якщо працювати на компанію за межами Польщі, тоді майже у 100% ПДВ не буде.

Ну не за межами Польщі, а за межами Євросоюзу. На одному з минулих проектів мені платили з Британії, було цілком ок.

Коли ЄС навпаки робить Tax Free/Tax Back щоб спонукати міжнародні оборутки. То пан Гетьманцев навпаки вводить :(

Тому якщо Б2Б, там буде ще 23% ПДВ і ±15% податок на дохід і соцвнески.

В Польщі бітубі офери — це завжди сума нетто. Тобто так, з неї ти заплатиш піт та соцвнески, а от ПДВ буде додано зверху. Для галер це ок, бо для них той ПДВ — це податковий кредит, вони тим самим обнижують власні зобов’язання по ПДВ. Тобто якщо ти бачиш бітубі офер на скажімо 30К злотих, то в реалі тобі на рахунок буде падати 36900, з яких ти мусиш 6900 відслюнявити як VAT, а вже з 30К заплатиш піт та все інше... Якщо це НЕ так конкретному випадку, то тебе намагаються обдурити — тікай звідти...

(інші випадки — коли контракт підписується з не польскою компанією — ще простіші, там як правило ПДВ = 0)

Якщо це НЕ так конкретному випадку, то тебе намагаються обдурити — тікай звідти...

Поточна компанія (українська) хотіла мувнути з інкубатора на Б2Б щоб я сам платив ПДВ.
Дякую, буду знати що

В Польщі бітубі офери — це завжди сума нетто.

Я, можа быць, чагосьці не разумею, але сума нета — гэта сума пасля падаткаў (адпаведна пасля сплаты PIT + ZUS)
Тое, што вы апісалі, больш падобна да «30k брута + VAT»

Під нетто в даному контексті (бітубі оферів) тут розуміють буквально «без ПДВ», а не суму після сплати всього що можна. Бо ты можеш бути приватним підприємцем, можеш бути спулкою (кількох форм), системи оподаткування різні, ставки податків різні,...

Під нетто в даному контексті (бітубі оферів) тут розуміють буквально «без ПДВ», а не суму після сплати всього що можна.

Дізнався сьогодні щось нове. Дякую.

Це виходить ціна вже 120к на рік, так можна і в Америці знайти людей по такій ставці, щоправда джуніорів.

Вже ні, зріс попит — відповідно ціна пішла в гору. Щоправда робив я співбесіди колись, загальний рівень так собі навіть на сініор рівні. То не чехи і не латвійці з естонцями.

Ну вибірка 2 компаній з скільки-то тисяч компаній — це ясна річ велика статистика.
Я зараз в італійському проекті з індусами: на фронті елементарні компоненти типу хедера (лого/лінки) роздули до 1300+ строк, на бекенді взагалі італійський код (з італійськими назвами таблиць/функціями/змінними).

на бекенді взагалі італійський код (з італійськими назвами таблиць/функціями/змінними)

Oh my... Я думав, що лише русня так інгліш не любить. Працюю в мультинаціональній команді — на щастя, такого ніде не бачив.

італійський код

Спочатку подумав про спагетті:)

Ну вони то точно думали про спагетті коли його писали :)
Загалом робота кльова: шо не піцца то сієста, прямо гільдія прокрастинаторів.

на бекенді взагалі італійський код (з італійськими назвами таблиць/функціями/змінними).

Типово. В країнах з латинським алфавітом не вважаєтсья за щось погане, навіть трохи навпаки. Виняток — міжнародні компанії.

Добре що у Ізраїлі таке не практикують, зазвичай з ними працюю, і на одному проекті траплялися стрінги з івритом та англійською одночасно, курсор в них скаче як скажений

був колись проект на саппорті, на пхп 4.??, де пхп код величезними ватманами породжував хтмл, цсс та жс код (так, реально ваніла жс код генерився пихою, там типу прокидувались із бд у змінні стилі, кольори, тексти і т.п.). Його писали десь у 2002-2003 роках, а потім купа команд так само як і ми — намагалися підтримувати.
Зважаючи на жлобливість власника того магазину, там пару разів при фіксі «тута перестала працювати кнопочка, кілька років тому усе було ок» знаходили тупо закоменчений код із комментом типу «гдє дєньгі, лєбовскі».
Ну і назви файлів, змінних та таблиць у БД були на франчі, тому я кілька годин шукав табличку, де сториться список країн, наполегливо оминаючи табличку pays, бо думав, що там якісь платежі лежать

А ще 31.12 о 23:59:59 система розраховувала, що їй хтось згенерить 10+ нових табличок в БД із префіксом із номером нового року. Про що ніякої згадки ніде не було, тому під ялинкою ми знаходили френч містейк)

А ще 31.12 о 23:59:59 система розраховувала, що їй хтось згенерить 10+ нових табличок в БД із префіксом із номером нового року. Про що ніякої згадки ніде не було, тому під ялинкою ми знаходили френч містейк)

А не можна було нагенерити тих таблиць на 10 років вперед?

тоді б нам заплатили за 1 фічу, а так — могли отримувати оплату за ед хок хот фікс кожен рік)

А не можна було нагенерити тих таблиць на 10 років вперед?

"С таким настроєм слона закреслено сапорт не продати" :)

на бекенді взагалі італійський код (з італійськими назвами таблиць/функціями/змінними).

Процитую тут італійського колегу зі сторони гамериканського замовника, який на одному мітингу не витримав і почав кричати: perque, perque??!!

Блін, виявляється поляки не лише не вміють робити не гірку каву та смачні суші, то ще й айті недоразвите якесь. Всьому тих відсталих європейців вчити треба.

У поляків жах. У всіх польських компаній кривий api, неактуальна або вітсутня документація і т.д.

У всіх тих двох з половиною польских компаній, з якими ти попрацював? :) Ну так, це дуже показово (ні).

В Польші представлені фаанги й великі компанії другого ешелону на кшталт Cisco etc, великі галери — всі вони добяче пилососять ринок. А ще полякам легко доступний ринок праці ЄС, включаючи локації де тигрів годують найжирніше — Швейцарію, юкей, ... Отже, дрібним продуктовим компаніям, особливо тим що працюють на внутрішній ринок, доволі складно хантити скілованих розробників — вони підбирають крихти (але навіть при цьому в Польщі чомусь є доволі успішні внутрішні продукти, яких в Україні чомусь не з’явилось — скажімо, чому в Польщі є свій Comarch і ще кілька систем обліку простіше, а в Україні досі масово носяться з орківською 1С-кою)

Якщо 50% твого бізнесу — надання даних по api, невже так складно мати документацію без помилок?

Кеп просив переказати що так, підтримувати актуальну документацію — це дуже складно, навіть якщо всі 100% твого бізнесу це API. Тому з’являються спроби системтизації/стандартизації (типу OpenAPI, ex Swagger), але просто як стандарт — це напіврішення, best effort. У себе ми наприклад потроху пиляємо фреймворк, який робить OpenAPI спеки єдиним source of truth. Тобто замість логіки «ти добавив новий ендпойнт або поміняв існуючий, тепер потрібно не забути оновити доки» ми плануємо отримати стан справ, коли ти пишеш OpenAPI спеку й отримуєш ендпойнти з усіма валідаціями параметрів, серіалізацією, ... з коробки (щоб повністю виключити ризик того, що публічна дока розійдеться з імплементацією), далі «просто добав води»...

підтримувати актуальну документацію — це дуже складно

У мене в продукті інтегровано один забугорний сервіс відправки смсок. Так от пару місяців тому смски перестали ходити. Виявилося що сертифікат заекспайрився. Я був дуже здивований, як бляха так...контора має хєрову тучу клієнтів...і так усих підставити. Але коли у квітні цього року така ж параша сталася з старлінком...

Бесперечно зробити якісну і актуальну доку це складний процес, але дуже часто, нажаль, до цього просто на відїбись відносяться(

bulldogjob.pl/...​-liczyc-polscy-pracownicy
antyweb.pl/zarobki-w-it-2023-2

статистично все добре, але окремо взятий проект — як окремо взятий проект.

У поляків жах. У всіх польських компаній кривий api, неактуальна або вітсутня документація і т.д. Конект к польському серверу переходить в випитування по емейлу як до них приконектитись і в результаті я створюю свою документацію компілюючи ці емейли.

Відсутня інженерна і бізнес культура. Це лише етап у життєвому циклі компанії img2.joyreactor.cc/...​-Ум-песочница-949130.jpeg
Тобто ті компанії, з якими ви співпрацюєте в Німеччині — це сталий бізнес. В Польщі швидше стартапи. Другі варіанти я бачив і в Німеччині в повний ріст.

Факт, що дуже багато сайтів польських компаній не підтримують HTTPS, теж багато про що говорить

Не пам’ятаю хто сказав, хтось з великих: «Роль кібербезпеки трохи перебільшена»
/sarcasm off

Але срусня Дію не зламала, окрім нахрюків ні на що не здатні

так, ні разу. Тільки тупі нахрюки були.

Скоріше за все Ви попали на проект котрий не дуже багато грошей приносить, тому такі проблеми маєте. Окрема тема те що доступи робляться доволі довго, але я ніколи не працював в українських фірмах тому не знаю чи це норма чи тільки в Польщі

По роботі, з польського офісу вислали матеріали та пароль. Як не вводили — не підходило! Але я зметикував, що пароль ввели польською розкладкою, сплутавши її з інглишом — там і там латинка, але розкладка букв інакша.. :-)

В якому місці у базовій латинки інша розкладка?

Латинські літери Y і Z, наприклад, в польській розкладці між собою помінялись місцями, і це в них успадковано від німецької розкладки ще мабуть з часів друкарських машинок.

не знав що в Польщі використовували qwertz розкладку але вікі каже що QWERTY keyboards have been dominant since the early 1990s.

Тому що німці нудні задроти, які живуть на роботі, а поляки живуть повноцінним життям, де якась там робота не на перших місцях.

Кажуть, вже давно працює трудова міграція з Польщі на захід ЄС. В результаті багато активної талановитої молоді з Польщі поїхало до Німеччини, а на їх місце наймають дешевших українців.

А чи дешевших?

інших нема,
коли питав, який їх інтерес найму в УА, відповіли, що PL вже вигребли по всім сусєкам

по-вашому українці гірше працюють?)

Тут якби тема не про збирачів трускавки чи будівельників

Є. Айтішники зараз будуть у кожній країні намагатися створити Дію)

Звідки інформація, що українці в ІТ дешевші в Польщі?
Банально, врахувати навіть податкове навантаження на людину яка працює по UoP і більшість поляків, які не на UoP. А про величезні різниці в ЗП поляків і українців саме в ІТ сфері, я не чув, скоріш(з власного досвіду і знайомих) навіть трошки навпаки :) Але ок, це якщо казати про аутсорс
Ситуація стосовно збирачів трускавки чи будівельників кардинально інша, і тут навіть не тільки про гроші мова , а про ставлення до людей і тд.
Тому, звичайно, різниця є.

Українці в ІТ в Польщі дешевші за поляків в ІТ в Швейцарії.

А що в Німеччині гроші платять? Бо інакше чого б туди пертись.

Вони здебільшого в Англію їдуть. Довго так було, що співвідношення дохід-витрати в Польщі було повне лайно і народ маючи можливість ЄС — звалював де інде. Прибалтика те саме.

Нахіба? Тим більше зараз, коли їм робоча віза потрібна.

Бо один одного тягнуть, по принципу Брайтона. Пішло сарафанне радіо каскадом як доміно. Усе почалось задовго до брекзіта.

Прибалтика

орк-майндсет детектед

це слово — лакмусовий папірець (підказка: правильно «країни Балтії»).

Вони здебільшого в Англію їдуть.

Этот тренд уже поменялся: www.thesun.co.uk/...​-growing-economy-booming

Ну тут так. Особисто в мене поляки перехопили вже декілька проектів. З одного боку — вони нам суттєво допомогають військово і політично, з іншого за це доводиться розраховуватись економікою — тобто втратою роботи. Звісно зараз в них підьєм, як колись в США був після першої і другої світових війн. Та само Турція, хоча Ердоган перетворює Ліру на паперці.

Кожен відстоює власні інтереси. Не кожного замовника стати на 23річного сеньйора за 7к.
А по ділу — поляки 20 років будували фундамент під цей підьйом. Нічого їм з неба не спало.

Ну беруть якраз джуніорів з Польщі, замість наших досвідчених сініорів. Фундамент, тут простий в них не має бойових дій в Країні в нас вони є — відповідно мінус конкуренція на ринку. Величезна купа народу з України яка приїхала саме до Польщі, як збирати полуницю так і людей із вищою освітою, скажімо лікарів, так і людей які не просто приїхали — а перевезли в Польщу свій бізнес. Вже була десь інформація, що Українці в Польщі сплатили лише податків в Польский бюджет на суму яка покриває усю військову допомогу Україні. З іншого боку полякам зараз звісно очко жим-жим і величезні витрати, вони вже напевно збудували щонайменше другу армію в ЄС, після Франції. От що справді погано, як відомо втрата ринків збиту в 90% випадків не зворотня — тобто проблема в нас, і нам ніхто це ніяк не компенсує. Доведеться шукати нові ринки та нові бізнес моделі.

Якась каша у вашому пості. Нічого не розумію.
Польське ІТ розвивалося добре і до війни. Подивіться статистики.
Різноробочих до війни в Польщі було під мільйон. Не від гарного життя вони виїхали.
Стосовно допомоги. Поляки допомогали на початку війни без жодних сумнівів і калькуляцій. То, що 600 тисяч вирішило залишитися говорить про те, що співвідношення ціна -якість на рівні.
Мільйон українців поїхали далі. І шо?
Стосовно розвитку ІТ в Україні, то краще не нарікати на сусіда, а писати листи в гільдію ІТ чи тех підтримку ДІЯ сіті, чи як там воно називається.

Ну тут не нарікання я думаю, що ми маємо активно дивитись за тим добрим — що вони роблять і банально копіювати це собі. За великим рахунком сталось не так, що конгломерат путлер-янукович-лукашенко-назарбаєв в ко напали на Польщу, а так — що по усіх наших країнах були майдани і в Україні він переміг. А ВВП Польщі в вісім разів перевищує український. Польский ІТ наприклад знаходив інші ринки — коли чисто програмістів був не вигідним через завелику конкуренцію і ціну, що негативний конкурентний фактор. Наприклад 3D артисти, художники та гейм дизайнери, дев опси. У той самий час ми плодили курсами тисячі Angular та React.JS. не думаючи наперед. Конкуренція це не погано, вона вимагає думати та розвиватись, знаходити інші не симетричні і не стандартні ходи. Погано коли нема конкуренції — там з’являється путлер в решті решт.

У той самий час ми плодили курсами тисячі Angular та React.JS. не думаючи наперед.

збирачі полуниць і підсобники на будівництві, тільки ІТ

Підписатись на коментарі