З 1 липня 2023 року планувалося скасування пільг для бізнесу, які ввели на період війни
Автор: Юрій Крюков, старший юрист компанії Таксер.
Одна з самих обговорюваних тем у другому кварталі 2023 року — це законопроект № 8401, який крім скасування спеціальної ставки 2% та повернення обов’язкової сплати єдиного податку для першої-другої групи ще передбачає, що всі документальні та й фактичні перевірки під час воєнного стану будуть проводити за наявності під час їх проведення безпечного доступу, допуску до території приміщень та іншого майна платників, до їх документів, довідок про фінансово-господарську діяльність тощо — тобто умови ті ж самі, що і зараз працюють для документальних позапланових перевірок.
Планують поновити перебіг строків давності як для платників податків, так і для ДПС, та скасувати мораторій на останні, досі ще призупинені, планові документальні перевірки. План-графік проведення документальних планових перевірок на 2023 рік вже розмістили на сайті ДПС ще
Планувалося, що зміни наберуть чинності з 1 липня 2023 року, але, вже минуло більше ніж пів червня, а досі навіть не відомо коли буде друге читання та голосування за цей законопроект.
Якщо перевірка була розпочата ще до війни, то до таких прийдуть першими
ДПС у листі від 16.02.2023 № 3478 надала роз’яснення, що починаючи з 27 травня 2022 року і на період дії воєнного стану карантинний мораторій щодо незастосування ШС не застосовується. Тобто нарахують штрафи за порушення вимог щодо нарахування, декларування та сплати податків та зборів. Відповідно, платники податків не звільняються від застосування до них ШС, зокрема за заниження податкового зобов’язання що передбачені статтею 123 Податкового Кодексу. У тому числі за звітні періоди, які припадають до 24 лютого 2022 року. При цьому, враховують умови, за яких платники у період до припинення або скасування воєнного стану звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання тих своїх податкових обов’язків, які визначені пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу 20 Податкового Кодексу. Отже, до порушників, які не підтвердили свою неспроможність виконувати податкові обов’язки, можуть застосувати фінансові санкції.
У свою чергу в пункті 69.2 підрозділу 10 розділу 20 Податкового Кодексу є посилання на підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового Кодексу. У ньому йдеться про вчинення діяння внаслідок обставин непереборної сили, форс-мажору. Тобто, якщо правопорушення було вчинене під впливом форс-мажорних обставин, штрафів не нарахують. ТПП України листом від 28 лютого 2022 року засвідчила форс-мажорні обставини. Однак, цей лист не працює для всіх платників податків.
Форс-мажорні обставини потрібно довести документально з огляду на індивідуальні обставини конкретного платника. Якщо за результатами перевірки ДПС донарахує податки, то на вимогу пункту 111.2 Податкового Кодексу до підприємця-порушника передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафних чи фінансових санкцій та/або пені.
Штрафи залежать від того, чи довели податківці вину платника. Стаття 123 Податкового Кодексу передбачає, що якщо вину не доведуть, то штраф становитиме 10% до нарахованої суми. Якщо доведуть, що податки приховали навмисно, оштрафують на 25% від донарахованої суми. При повторному умисному порушенні, штраф становитиме вже 50%.
Чи може підприємець уникнути штрафів:
Законопроектом № 8401 планується, що пункт 69.33 підрозділу 10 розділу 20 буде передбачати особливі умови звільнення від штрафів. Якщо платник податків сплатить суму податкового зобов’язання протягом 30 календарних днів з наступного дня після отримання податкового повідомлення рішення, то фінансові санкції нараховані на суму такого податкового зобов’язання скасують, а пеню не нарахують. Тут йдеться лише про нарахування за результатами перевірок, які були відновлені або розпочаті після скасування мораторію на планові документальні перевірки, та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану. При цьому, сума податкового зобов’язання, сплаченого у цьому порядку, не підлягатиме оскарженню.
Таким чином бачимо, що держава зацікавлена, щоб ми не оскаржували не нараховані суми податків, сплативши якомога скоріше, і за це готова пробачити штраф.
Якщо у вас виникнуть питання — пишіть у коментарях. Разом до перемоги!
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів