Що дають хакатони розробникам та українському ІТ. Досвід переможців TIDE NATO Hackathon
Привіт, мене звати Тарас Кльоба, я є досвідченим фахівцем у галузі Big Data та управління даними в компанії SoftServe. Також я співзасновник української спільноти PostgreSQL, переможець «Ukrainian IT Awards» та сертифікований спеціаліст SEI, AWS, Google Cloud і Microsoft.
За останній рік я разом з командою переміг у двох хакатонах: Національному оборонному хакатоні України та хакатоні TIDE НАТО, що відбувався у Варшаві. У цій статті я хочу підсумувати наш досвід та розповісти, чим хакатони корисні для розробників не лише в плані розвитку навичок і пошуку технологічних рішень, а й чому важливо використовувати свій досвід для розвитку бренду України на міжнародній арені та зміцнення національної безпеки за допомогою технологій.
Що таке хакатон
Хакатони — це інтенсивні змагання, що зазвичай тривають кілька днів, під час яких учасники розробляють технологічні рішення для конкретних проблем або реалізації ідей.
Зазвичай, ці проблеми представлені організаторами, які шукають інноваційні підходи або навіть прототипи для розв’язання задач. Це можуть бути вже розроблені ідеї, концепції або прототипи, які команди вдосконалюють під час самого хакатону. Тож йдеться не лише про кодинг безпосередньо на змаганні; тут велике значення відіграє ще й попередній досвід, навички та знання учасників.
На мій погляд, хакатони — це чудове місце для розвитку мережі знайомств та побудови зв’язків між учасниками та організаторами. Це надає можливість проявити свої навички, попрацювати над новаторськими проєктами та здобути нові знання і досвід у професійній сфері, доповнюючи основну роботу. Відео з хакатону можна переглянути тут.
Національний оборонний хакатон: стартова точка
З початком війни ми з колегами намагаємося допомагати країні в різний спосіб. До прикладу, наша Big Data & Data Science команда у співпраці з державними органами та обласними адміністраціями створила систему для автоматизації перевірки транспортних засобів на новостворених блокпостах.
Ця ідея полягала в аналізі відеопотоку для розпізнавання номерних знаків та автоматичній їхній перевірці у базах МВС (списки викрадених авто) та інших доступних базах даних. Цей продукт продовжує працювати, і його обмежену версію можна протестувати за допомогою чат-бота в Telegram.
Навколо цього проєкту ми сформували основну команду з експертів у сфері Big Data та Data Science. Робота над ним ще більше зблизила нас з військовою тематикою, і зараз ми працюємо ще над кількома проєктами для наших захисників, деталі яких я поки розповісти не можу.
Цією ж командою ми вирішили взяти участь у Національному оборонному хакатоні України. Захід був організований РНБО в партнерстві з DC8044 та Cyber Unit Technologies. Організатори стверджували, що ми будемо працювати над актуальними викликами для наших військових. Це стало для нас достатньою мотивацією, щоб долучитися до змагання.
У рамках технічного напрямку хакатону ми отримали різні завдання. Зокрема, потрібно було опрацювати доступні набори даних і виявити кореляційні зв’язки між ними.
Ми вибрали для аналізу набори даних, що включали активність у пропагандистських Telegram-каналах та статистику ракетних ударів по території України. В результаті нашої роботи, ми змогли виявити певні зв’язки між цими даними, що потенційно могло б допомогти в передбаченні майбутніх обстрілів.
Одне з інших завдань полягало в розробці алгоритму або рішення для автоматичного визначення геолокації пристроїв на основі отриманих IP-адрес. Ми також працювали над завданням, пов’язаним з неструктурованими даними.
Нашою метою було розробити інструменти, наприклад, для розвідки та журналістів, які дозволили б обробляти ворожі персональні дані, виявляти зв’язки та проводити OSINT-дослідження. Для побудови свого рішення ми використовували графові бази даних та інструменти індексації для повнотекстового пошуку.
В результаті наша команди посіла перше місце серед приватних організацій. Загалом у хакатоні брали участь 41 команда з 300 учасників з приватного та державного секторів. На мій погляд, ключем до нашої успішної участі в Національному оборонному хакатоні була добре згуртована команда. Завдяки попередній спільній роботі, ми змогли швидко адаптуватися та виконувати поставлені задачі ефективно.
Важливою складовою була наявність готової інфраструктури для розробки ІТ-рішень. Завдяки цьому ми могли зосередитися на вирішенні конкретних задач, не витрачаючи час на побудову базової інфраструктури з нуля.
Але, певно, найбільше ми завдячуємо здатності правильно розподілити завдання. Ми вміємо визначити, хто із нас є найсильнішим у чому, та призначили завдання відповідно до цих сильних сторін. З цією тактикою ми максимально ефективно використали потенціал кожного члена команди.
Хакатон НАТО зсередини
Перемога в українському хакатоні дала нам можливість взяти участь у TIDE NATO Hackathon 2023. Цей хакатон є частиною циклу подій, мета яких — покращити взаємосумісність НАТО та союзників через пошук інноваційних рішень та підходів. Ми прагнули перемогти, щоб запропонувати найкращі рішення для покращення взаємодії між країнами-учасницями НАТО та щоб якомога більше людей почуло про Україну.
Хакатон тривав 5 днів у Варшаві. Це стало унікальною можливістю для нас, членів команди, які співпрацювали разом віддалено, зібратися фізично в одному місці та попрацювати над цікавими задачами. Такі змагання передбачають тісну взаємодію, тож дуже важливо ще напередодні хакатону налагодити зв’язки та взаєморозуміння всередині команди.
Ми працювали з 8 ранку до 19 вечора, тож у нас залишався час хіба що на спільну вечерю. Майже весь вільний час ми присвячували роботі над завданнями. Це було досить інтенсивно, але ми розуміли, що без таких зусиль перемогти на такому рівні змагань не вдасться.
Перед хакатоном ми планували різноманітні екскурсії, але через щільний графік, їх довелося перенести на потім. Зокрема, ми побували в Google Campus for Startup, Microsoft Innovation Center, де здобули цінний досвід для майбутніх проєктів. Дуже раджу шукати такі можливості і використовувати їх максимально.
Отже, на хакатоні перед нами стояла задача створити інтерактивну панель даних для багатонаціональних навчань НАТО CWIX, на яких перевіряють, як ІТ-системи союзників будуть взаємодіяти в бойових умовах, а також розробити КРІ, які б показали, наскільки успішними були такі збори у порівнянні з попередніми роками.
Ми пішли ще далі та проаналізували як переваги цих навчань, так і недоліки сумісності цих систем. На основі цього наша команда сформувала показники ефективності та розробила рекомендації, як покращити результативність CWIX.
Журі високо оцінило наші рішення, і в результаті ми стали переможцями одного з челенджів. Церемонія нагородження відбулася 24 лютого, за рік після початку повномасштабного вторгнення. Тому для нас це було ще й символічною датою і додатковою можливістю нагадати міжнародній спільноті про війну, яку росія розгорнула проти нашої держави.
Церемонію нагородження TIDE NATO Hackathon 2023 можна переглянути тут.
Як підготуватися до хакатону
Першочерговим завданням є формування команди, і мені в цьому плані дуже пощастило, адже я вже є членом волонтерської групи, з якою не страшно взятися за найскладніші технологічні завдання. Проте важливо поєднувати унікальні навички та досвід, які кожен учасник може внести в команду, не дублюючи ролі один одного.
Як я вже згадував, хакатони — це не тільки про кодинг на самій події. Приблизні завдання зазвичай відомі ще на етапі подачі заявок, і починати готуватися варто заздалегідь. Разом з нами змагалися команди Міністерств оборони різних країн НАТО, які у цих доменах працюють кожного дня багато років. Тож суперники були дуже серйозні.
6 лютого 2023 року ми отримали підтвердження від представника НАТО в Україні, що ми прийняті до участі в TIDE NATO Hackathon. Це було за 2 тижні до початку хакатону і з цього моменту стартувала наша інтенсивна підготовка.
Ми з командою мали щоденні синки (у межах волонтерського проєкту), але додали ще по три додаткові годинні зустрічі на тиждень, щоб працювати над підготовкою до хакатону. Поділили між собою завдання з дослідження і кожен готував невеликі заготовки за своєю тематикою. Це дало свої позитивні результати.
Також варто використати можливості всередині вашої компанії. Ми звернулися за консультаціями до наших колег, і завдяки цьому змогли отримати додаткові знання та пришвидшити нашу підготовку, що дуже допомогло під час самого хакатону. До прикладу, ми звертались за консультаціями до BI i Big Data архітекторів, дизайнерів, DevOps-ів і технічних комунікаторів.
На хакатон НАТО поїхало дві команди з SoftServe: Valkyrie-1, і Valkyrie-2, що брала участь у челенджі з дезінформації. Для другої команди ми консультувались зі спеціалістами Центру Інновацій при Міністерстві оборони, волонтерською командою проєкту «Правдоруб» та керівництвом компанії YouScan, які займаються аналітикою соціальних медіа на базі штучного інтелекту.
Без усіх інсайтів та експертизи нам би не вдалося перемогти у хакатоні НАТО, тому моя порада, якщо ви плануєте брати участь в подібних челенджах, — максимально використовуйте можливості не тільки у компанії, але й звертайтеся до відповідних експертів у галузі.
Які переваги хакатонів для розробників
Після успішної участі у хакатонах ми отримали можливість презентувати наше рішення на NATO Spring у Норвегії, найбільшій конференції НАТО у 2023 році. Цього року вона відбувалась у мальовничому містечку Ліллехаммер у Норвегії, де колись у 1994 році проводили зимову Олімпіаду.
У кулуарах конференції ми відчули величезне зацікавлення до застосування технологій в умовах війни. Учасникам були цікаві різні аспекти, як-от робота інформаційних систем, як вони допомагають населенню підсилювати ситуаційну обізнаність про ворога, і як ці дані використовуються у реальних ситуаціях.
Також цікавилися кейсами використання іноземних систем, зокрема, супутникових знімків, і як всі ці технології разом із мужністю наших воїнів впливають на хід війни.
Цей досвід надав нам багато цінних знань та важливих зв’язків, зокрема:
- Можливість познайомитись з напрацюваннями інших країн у сфері технологій для підвищення обороноздатності.
- Краще розуміння підходів і стандартів розробки програмного забезпечення, щоб створити спільне поле для комунікації між країнами-членами альянсу.
- Плідний діалог з українськими військовими, які також були учасниками конференції, та налагодження зв’язків, які сприяли пришвидшенню багатьох раніше розпочатих процесів щодо протистояння ворогу під час війни.
- Зміцнення команди експертів, які зібралися разом, щоб попрацювати пліч-о-пліч заради підсилення захисту багатьох країн.
Завдяки успішній участі у хакатонах та конференції НАТО, наша команда стала згуртованішою, отримала значний імпульс для розвитку нашого волонтерського проєкту.
Тому я рекомендую іншим членам комерційного сектору ІТ брати участь у подібних заходах, адже це дає можливість представляти Україну гідно на міжнародній арені, розширювати знання та досвід, а також налагоджувати співпрацю з представниками інших країн у сфері технологій та оборони.
6 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів