Щодо «скасування» права на відстрочку військовозобов’язаних, які мають родичів з інвалідністю
28 червня 2023 року Верховна Рада прийняла в цілому законопроект № 9342 (далі — Закон), яким, окрім питань фінансового забезпечення військовослужбовців, пропонується зменшити перелік осіб, які мають право на відстрочку. Це неочікувано, адже цього не було в проекті, а додано як поправку № 146.
Наразі Закон підписано Президентом України, а зміни набули чинності!
Законом пропонується абзац 11 частини І статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який говорить, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, «які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи», доповнити словами «за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати».
Тобто, якщо до цього сам факт існування цих родичів з інвалідністю був достатньою підставою для отримання відстрочки, то після набуття чинності Законопроекту, все буде залежати від того: (1 умова) чи мають ваші родичі з інвалідністю (тобто дружина/чоловік, батьки дружини/чоловіка) інших працездатних осіб, (2 умова) зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
- Працездатні особи.
Працездатною є особа, що досягла
- Які особи зобов’язані, відповідно до закону, утримувати родичів?
Правове регулювання утримання | |
дружини/чоловіка з інвалідністю | батьків (дружини/чоловіка) з інвалідністю І-ІІ групи |
Відповідно до статті 75 Сімейного кодексу України, право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи. | Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги. |
Приклад: | Приклади: — Якщо в одного із ваших батьків встановлена інвалідність І-II групи, ви матимете право на відстрочку, тільки якщо інший з подружжя є непрацездатною особою. — Якщо в одного із батьків дружини встановлена інвалідність І-II групи, ви матимете право на відстрочку, тільки якщо інший з подружжя (як чоловік/дружина) та ваша дружина (як дочка) є непрацездатними особами. — Якщо в батька/матері є інвалідність, інший з подружжя непрацездатний, але дітей двоє (умовно син та дочка). То для отримання відстрочки потрібно укласти нотаріальний договір утримання між батьком та сином, і в ідеалі, щоб дочка написала відмову від утримання. |
Розлучення батьків не допоможе, оскільки навіть після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги.
РЕЗЮМУЮЧИ,
- якщо у ваших родичів з інвалідністю немає інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати, то ви продовжуєте мати право на відстрочку від мобілізації, та фактично для вас нічого не змінюється, окрім як обов’язку, на вимогу працівників військкомату, надати письмові докази цього.
- якщо у ваших родичів з інвалідністю є інші працездатні особи, які зобов’язані відповідно до закону їх утримувати, то для вас це вже не буде підставою для відстрочки. Але якщо ви отримали у військкоматі відстрочку від призову по мобілізації (наявний витяг) на 6 місяців, то вона в будь-якому випадку продовжує діяти.
P.s. Є колізійність.
Виходить, що вас можуть мобілізувати, якщо батько має II групу інвалідності і є працездатна матір, але, в цей же час ви маєте право на звільнення за підставою відповідно ч. 1 ст. 18 Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» (підстава: особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи).
Це тому, що зміни внесли до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», і не внесли у Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу», тому поки маємо колізійність. Але швидше за все це оперативно пофіксять.
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів