Робота українського ФОП за кордоном. Від декларування валютних доходів і до впровадження автоматичного обміну податковими даними
Інформації про те, як працювати українському ФОПу за кордоном стає все більше. А питань менше не стає. Експерти InfinIT, української PEO та SES-провайдера, зробили апдейт головних аспектів цієї комплексної теми станом на липень 2023 та сформулювали кілька важливих практичних порад.
Ще раз про податкове резидентство. Як зробити обґрунтований вибір?
Опираючись на останні роз’яснення країн ЄС і України у 2023 році, податкові органи хочуть бачити сплату податків і в Україні, і за кордоном. Статус податкового резидента набувається відповідно до законодавства країни, де перебуває потенційний платник податків. Не варто плутати податкове резидентство з дозволом на тимчасове чи постійне проживання чи громадянством.
В обов’язки податкового резидента входить реєстрація як податкового резидента, декларування своїх доходів, самостійний розрахунок та оплата податків.
В Україні позбутися податкового резидентства складніше, ніж його набути. ФОП за визначенням ПКУ є податковим резидентом України. Щодо податкового резидентства інших країн, зазначу, що інші країни неодмінно захочуть бачити вас своїми резидентами: або за фактом отримання доходів, або за фактом перебування у країні. Більшість країн вважають українців своїми резидентами після проживання на своїй території більше 183 днів. І тут потрібно зробити обґрунтований вибір, резидентом якої країни ви хотіли би бути.
Якщо ви хочете залишатись резидентом України, перебуваючи за кордоном, то відстоювати резидентство України доведеться на підставі дії міжнародних конвенцій, учасниками яких є Україна та країна вашого перебування.
Треба буде отримати в Україні відповідну довідку про резидентство і подати належним чином завірені документи в міграційні органи країни перебування. Також слід потурбуватись про те, як ви будете відстоювати позицію щодо того, де знаходиться ваш центр життєвих інтересів, а саме: родина, батьки, нерухоме та рухоме майно, домашні тварини, місце роботи, тощо. Якщо цих аргументів буде достатньо, ви залишитесь платником податків в Україні, якщо ж ні, то країна вашого тимчасового перебування вимагатиме сплати різниці в податках.
Якщо ж ви вирішили для себе змінити податкове резидентство принаймні на час вашого перебування за кордоном, радимо закрити ФОП в Україні. Наразі це зробити нескладно в режимі онлайн.
Чи можна отримати валюту на рахунок за кордоном і оподаткувати її в Україні?
Закон не забороняє відкриття валютних рахунків за кордоном для ФОП-резидентів України, але на вимогу НБУ податкова зазначає, що валюта має зайти на рахунки в Україну.
Якщо доходи не перераховувати, то треба буде довести, що це дохід ФОП і надати відповідним чином перекладені і завірені документи по операціях, виписку банку, договір про відкриття рахунку, щоби довести, що доходи отримано через банківську установу. Без документів такий дохід може бути кваліфікований як електронні гроші, або дохід, який отримано не від підприємницької діяльності. Слід нагадати що пільгові ставки оподаткування ФОП застосовуються виключно до тих видів діяльності (КВЕД), які зазначено в витягу з єдиного реєстру. Отже у разі відсутності підтверджуючих документів, виникає ризик сплати ПДФО (18%) та ВЗ (1,5%), а також позбавлення статусу платника ЄП. Також за відсутності рахунку податкова прирівняє їх до готівки без РРО (реєстратора розрахункових операцій). Тому наявність підтверджуючих документів та добровільне декларування є вашим аргументом для податківця.
Доходи через Wise, Revolut, Payoneer, Paypal тощо. Яке місце криптовалют у цьому списку?
ФОП має право отримати оплату за послуги чи товари на поточний рахунок в Україні через платіжні сервіси, як у валюті, так і у гривні, але на суму до 400 000 грн в день за одним договором. У будь якому разі не потрібно забувати, що такі доходи потрібно включати до оподатковуваного доходу.
ЗУ «Про віртуальні активи» чинності не набрав: криптовалюта і надалі залишається «прогалиною» в законодавстві Україні. Податкова вважає такі доходи доходом ФО, і оподатковує за ставками 18% та 1,5%.
Автоматичний обмін податковими даними. Як скоро Україна дізнається про іноземні рахунки українських резидентів в платіжних системах?
З 2023 року Україна, разом з іншими понад 100 країнами, впроваджує CRS стандарт, який передбачає автоматичний обмін та передачу податкової інформації між країнами, учасниками такого обміну. Інформацію у податкові органи надаватимуть фінансові установи (банки, страхові компанії, інвестиційні компанії, тощо) відповідно до закону, починаючи із 01.07.2024 року, але звітуватимуть за дані вже від період з 1 липня поточного 2023 року.
Дорожня карта від нашого Міністерства фінансів про те, як і коли це буде працювати, розміщена тут: surl.li/iadwo.
У податковій створений аналітичний департамент, одним із завдань якого є виявлення системних порушень з боку платників податків на підставі інформації, отриманої в результаті обміному даними. Далі ці дані відправлятимуть у місцеві податкові для опрацювання. Перед тим, як прийняти рішення приховати частину доходів, варто правильно оцінити ймовірність наслідків такий дій. Важливо пам’ятати, що процес обміну даними невідворотний, податкова буде все про вас знати рано чи пізно, в тій чи іншій формі, в тій чи іншій країні.
Отож, головні висновки та практичні поради:.
- Доходи варто декларувати, щоб уникнути проблем із підтвердженням доходів у ході автоматичного обміну інформацією.
- Можна отримувати валютні платежі на бізнес-рахунки за кордоном, але ця валюта має зайти потім на рахунок ФОП в Україну, мати чітко визначене джерело походження коштів та бути включеною до оподатковуваного доходу.
- Криптовалюта не відноситься на сьогоднішній день до доходів від діяльності підприємця.
- Треба бути готовими до того, що податкова України і податкова країни перебування буде доводити податкове резидентство українця і може змусити платити податки з усіх доходів в обох країнах. Варто запросити консультацію щодо резидентства у країні перебування.
- Використовуйте VPN, якщо ви оперуєте банківськими рахунками з місця, іншого, ніж те, де ви маєте податкове резидентство впродовж тривалого часу, це ускладнить процедуру контролю податківцям.
Радо відповімо на будь-які запитання по темі!
Наталія Барановська,
COO InfinIT
16 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів