Чому дедалі більше розробників переходять у галузь web3 і чи потрібно це вам
Привіт! Мене звати Маркіян Іванічок, я — блокчейн-інженер, засновник і СЕО компаній 727.ventures і Brushfam, а також палкий прихильник філософії децентралізації. Я щиро вірю, що за web3-технологіями — майбутнє, і прагну, щоб український ентерпрайз вчасно та вдало почав користуватися цими перевагами.
У цій статті я огляну актуальний стан ринку web3, розтлумачу філософію децентралізації, зверну увагу на українські проєкти галузі та поясню, чому дедалі більше розробників переходять із традиційних напрямків у web3.
Крім того, дам декілька порад українським девелоперам, що саме потрібно опанувати та якими навичками володіти, щоби стати затребуваними фахівцями в галузі.
Розвиток ринку web3 у 2023 році
Web3 — концепція децентралізованого інтернету на базі блокчейну, яка стає дедалі популярнішою. Web3-технології виходять далеко за межі нашумілих понять криптовалюти та NFT, і ринок лише зростає.
Найчастіше блокчейн нині застосовують у різноманітних фінансових операціях, і ми поки що перебуваємо на стадії розвитку ринку з, на жаль, доволі великою часткою спекулятивних проєктів.
Водночас світовий ентерпрайз все частіше імплементує web3-технології — Forbes щороку публікує топ-50 компаній, які детально вивчають і застосовують блокчейн, і на нефінансовий сектор зазвичай припадає до 20% компаній рейтингу. Сподіваюсь, що й українському ентерпрайзу вдасться спіймати цю хвилю.
Тим часом у світовому масштабі спостерігається багатовекторність тренду щодо впровадження технологічних рішень на базі блокчейну. З одного боку, великі корпорації на кшталт IBM роблять конкретну стратегічну ставку на цей напрям і таким чином залучають сильних гравців.
У цьому ж напрямі працюють і деякі уряди. Зокрема, від нашого партнера Astar Network, найбільшого японського блокчейну в екосистемі Polkadot, нам відомо про активне впровадження їхнім урядом технологій web3. Радію, що й наше Мінцифри не лише слідкує за блокчейн-технологіями, а й розробляє власні проєкти в цій галузі.
Українські блокчейн-проєкти
З іншого боку, блокчейн є також сферою стартапів, молодих амбіційних команд, які бачать майбутнє за філософією децентралізації. Минулого року ми їздили на WebSummit22 у Лісабон, де зустріли низку українських компаній у галузі web2 й декілька проєктів у web3.
Звісно, робота вимагає від мене слідкувати за web3-компаніями, де щонайменше є українські кофаундери. Це, зокрема, відомі вже в усьому світі Near і Solana, а ще аудитори світового рівня з Hacken. Також слід згадати про команду Павла Кравченка Distributed Lab і хлопців з whitebit. До слова, таких проєктів чимало, що презентує Україну як помітного гравця на світовому web-ринку.
На мій погляд, в України є величезний потенціал у галузі web3, і наша держава вже перебуває в лідерах диджиталізації, попри повномасштабне вторгнення росії. До прикладу, станом на 2022 рік в Україні запустилось понад 80 web3-стартапів, які загалом залучили інвестицій на понад $1 млрд.
Українські девелоперські команди доволі серйозно зосереджені на цьому ринку та є ефективними — можна, зокрема, поглянути на капіталізацію компаній Near та Solana, і все одразу стане зрозуміло.
Філософія web3
Основною перевагою блокчейн-технологій є безпосередньо їхня суть, а саме децентралізований спосіб збереження даних. Дедалі більше розробників переходять з традиційних галузей продуктового/ аутсорсингового бізнесу в галузь web3, і цьому, на моє глибоке переконання, передують три основні фактори:
- амбіційне бажання змінити світ;
- складність завдань;
- фінансування спеціалістів галузі.
Для багатьох це насправді філософська історія, подекуди навіть релігійна. Сфера блокчейну має свій особливий вайб віри в нове майбутнє. Після завершення так званої криптозими, упевнений, увага до цього ринку ще стрімко зросте. При цьому сама ж криптозима провела велику «санітарну чистку» — прибрала чимало скаму, давши дорогу багатьом фундаментальним бізнес-проєктам.
Як стати успішним розробником у web3
Безліч девелоперів почали переходити у web3, мотивуючись винятково фінансовою складовою. Утім, ринок сьогодні надто динамічний, і якщо бажання змінити напрямок діяльності спричинене лише бажанням заробляти більше грошей, то, за моїми спостереженнями, слід очікувати провалу.
Якщо ви не з тих, хто готовий до челенджів, роботи на мінливому ринку та ймовірного закриття стартапів, фахово занурюватись у галузь блокчейну не раджу. Якщо ж ви готові до викликів й відчуваєте непереборну пристрасть до нових технологій і можливостей, — далі для вас я наведу кілька порад, з чого почати, щоб стати тут затребуваним фахівцем.
- Передусім, щоби почати працювати у web3 слід копнути трохи глибше — вивчити основи блокчейну та зрозуміти, як, власне, усе працює.
- Крім того, важливо опанувати мови, на яких нині пишуться найпопулярніші блокчейни — Go та Rust.
- Ще раджу детальніше ознайомитися з ідеєю та філософією основних екосистем, а також з базовими поняттями — смартконтракт, валідація тощо.
Водночас чи не найважливішими на шляху до успіху є софт-скіли фахівця, адже якщо ми говоримо про роботу «за покликом серця», то без філософських концепцій «свободи», «довіри» та «першовідкриття» тут не обійтися.
Окрім цього, засадничими є такі ознаки, як гнучкість, креативність (у контексті відсутності меж для створення), а також здатність швидко навчатися, адже, повторюся, наша сфера є доволі молодою та підвищено динамічною.
Щодо хард-скілів, то вони насправді можуть бути будь-якими. Проте необхідно загалом розуміти, що відбувається «під капотом». У нас є кейси, коли люди приходили і з досвідом у бекенд-розробці, і з фронтенду, і взагалі без жодного досвіду.
При цьому всі наші розробники добре розуміються безпосередньо на принципах програмування, алгоритмах, структурах даних тощо.
Якщо ж ми говоримо про людину, яка не мала жодного досвіду у web3, то вагомою перевагою буде досвід з Rust — для роботи з Polkadot, Near, Solana тощо, або ж з Go — для Ethereum. Ми мали кейси успішного найму, коли девелопер уже був знайомий з Rust, проте не мав жодного досвіду з блокчейном, і вже через короткий час ми переводили його в сеньйори.
Також для ідеального кандидата круто мати у своєму портфоліо пет-проєкти, пов’язані з блокчейном або ж тулами на ньому.
До слова, ще у
Тому, якщо ви готові стати адептом філософії децентралізації й разом з тим частинкою сили, яка змінює звичний стан речей і глобально увесь нинішній світ — ласкаво просимо до web3!
Найкращі коментарі пропустити