Як знайти роботу в ІТ? Частина 5: Аналіз завдання. Досвід
У попередній статті ми розглянули тему знаннь у аналізі завдання пошуку роботи. У цій частині я хотів би розглянути досвід як частину аналізу завдання пошуку роботи.
Якщо спростити ситуацію, то можна сказати, що проблема досвіду полягає в тому, що всі компанії хочуть знайти максимально досвідчених кандидатів із мінімальними зарплатними очікуваннями. З іншого боку, кожен кандидат прагне з мінімальним запасом знань та досвіду отримати максимальну заробітну плату.
Звичайно, у реальному світі все дуже нелінійно та неоднорідно. Тому можу вам сказати, що існують кандидати, які без належного досвіду відразу отримували позицію мідла або синьйора. І так само є ті, хто з багаторічним досвідом не може переступити навіть позицію джуна, а частіше мідла. А щодо зарплатних очікувань все ще цікавіше, оскільки знову ж таки всі грошові питання визначаються ринком і ситуацією. Бувають гарячі вакансії на які беруть джунів на Х2 від середньої зарплати. Але так само бувають проекти, де синьйору можуть платити
Але повернемося до теми досвіду, тут ситуація схожа як і зі знаннями, адже, зрештою, як я і писав у попередній статті досвід — це знання + вміння. Тому всі ті знання, які ви можете і повинні отримати відразу або згодом, потрібно трансформувати в досвід. А це означає, що в ідеалі, всі ваші знання потрібно застосовувати як мінімум з метою навчання, а як максимум на будь-яких інших проектах або в інших ситуаціях.
Наприклад:
- Досвід навчання. Може здатися, якщо ви вже освоїли якісь знання або можливо навички в айті, ви вже досить добре вмієте навчатися новим навичкам і з легкістю розберетеся з будь-якою новою темою. Але на практиці, звісно, це не так. Проблема навчання одна з найбільших так як у реальному житті технології змінюються з дивовижною швидкістю. І якщо ви не встигаєте за технологіями, якщо не можете освоїти нові знання на проекті або зрозуміти новий домен, тоді, швидше за все, у вас будуть проблеми з продуктивністю. Навіть якщо ви вже багато знаєте і вмієте вам доведеться постійно вдосконалюватись. І для цього вам необхідно отримати якомога більше досвіду та знань у навчанні. А це означає навчитися вчитися і зробити все, щоб процес вашого навчання був ефективним.
- Досвід роботи у команді. Так само, як і з навчанням, досвід роботи в команді значно відрізняється від досвіду роботи на іншій роботі не пов’язаної з іноземними компаніями та розробкою програмного забезпечення. Але все ж таки потрібно розуміти, що будь-який досвід — це досвід, навіть якщо ви його отримали в якихось групових проектах у школі, або при груповій роботі в університеті, або будь-якій іншій роботі, якою б вона не була. Тим більше що команди в Айті так само бувають дуже різноманітні як і менеджери та їх манера управління.
- Досвід у процесах розробки програмного забезпечення. Це найчастіше те, що шукають компанії у кандидатах. Непросто досвід роботи але дотримання деяких процесів. Тому ваше розуміння цих процесів таке важливе. А досвід буде ключовим у успіху вашої роботи. Тож варто приділити особливу увагу процесам та отримання різноманітного досвіду в них. Будь то дотримання процесів, взаємодія з іншими людьми через процеси або виконання метрик процесів. Звичайно, через різноманітність процесів та їх гнучкість та адаптивність це не найпростіше завдання. Але тут, як і з іншим досвідом, все пізнається в порівнянні. І коли ви вже пройшли кілька команд з різними процесами — вам вже набагато легше зрозуміти, що від вас вимагають, а також набагато легше адаптуватись у новій команді та новому процесі.
- Самовдосконалення та особисте зростання. Вам дуже пощастило, якщо вам вже пояснили куди і як вам треба рухатися. Якщо ви пройшли якісь курси і після них у вас є чітка дорожня карта (роадмап), куди рухатися далі — це чудово. Якщо у вас є детальний план із контрольними точками — це ще краще. Якщо ні — вам доведеться самостійно розібратися та скласти його. Виконання вашого плану так само буде відмінним показником вашої дисциплінованості та розуміння що таке процес і як йому слідувати. Тож якщо ви зможете надати план та деталізацію його виконання з часом, обсягом знань та отриманим досвідом у будь-якому форматі це буде дуже вас виділяти на фоні інших. Зрештою навичка презентації ваших знань та досвіду це і є суть співбесіди.
- Best practices. Проблема найкращих практик у тому, що вони дуже численні, є цілі книги присвячені хорошим практикам у мовах програмування або просто написання коду. Так само як і в управлінні людьми чи менеджменті проекту чи продукту. Але саме ці знання та досвід, розуміння які рішення підходять краще в якій ситуації відрізняє хорошого фахівця від посереднього. Тому напрацювання таких практик і рішень і подальша презентація цих знань і навичок також є дуже вигідною стретегією.
- Аналіз та пошук рішень. Це проблема з якою стикається кожен недосвідчений фахівець без належних знань. Дуже складно рухатися вперед, коли ти не знаєш, куди рухатися. Половина ваших аналітичних та пошукових здібностей полягатиме саме в обсязі ваших знань, умінні пошуку потрібної інформації та потенційних рішень. А друга частина звичайно в умінні аналізувати та приймати виважені рішення в умовах обмежень та вимог.
- Англійська. Проблема мови зазвичай не так у малнькому словаарномозу запасі або правил граматики, але в не умінні користуватися мовою. Тобто, розуміти, говорити і писати — це те, навіщо вам потрібна мова, нехай навіть ви робитимете це не ідеально, але якщо ви будете знати усі слова та правила та не зможете нікого не зрозуміти або нічого сказати чи написати, тоді ващі знання не будуть вам корисні.
- Досвід комунікації. Проблема комунікації настільки ж велика, наскільки й стара. Це, напевно, один із основних аспектів розвитку який вам принесе максимально користі та ефективності у будь-якій справі, не лише у пошуку роботи. Адже від того наскільки добре ви можете викладати свої думки і наскільки добре описувати те чого ви прагнете залежить ваш успіх взагалі.
- Досвід у суміжних областях. Звичайно, отримувати досвід у суміжних областях здебільшого зайве, проте спробувати завжди варто. Хто знає, можливо саме в суміжних областях ви зможете знайти для себе щось нове або навіть цікавіше. Якщо ж ви прийшли із суміжної області, пам’ятаєте, це ваш величезний плюс та перевага. Знання та досвід у суміжних областях це те, що дозволить вам бути ще більш ефективним.
Я сподіваюсь, всі ми розуміємо, що такий аспект проблеми пошуку роботи як досвід є одним з найважливіших і глобальних. Тому аналіз та складання рішення для цього аспекту також потребує більшого часу та зусиль. Але в результаті досвід це не щось сакральне і недосяжне, навпаки, це абсолютно практичне, виміряне і досяжне. І в наступних частинах я постараюсь описати своє бачення набуття максимально практичного досвіду без «реальної» роботи.
Попередні частини:
У наступних частинах:
- Продовження аналізу завдання пошуку роботи.
- Побудова рішення для завдання пошуку роботи.
- Планування та виконання плану.
- Аналіз та процес пошуку роботи.
1 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів