Через що може виникнути подвійне оподаткування у айтівця за кордоном?
Автор: Катерина Корбут, фінансовий консультант сервісу «Таксер».
Велика кількість українців перебувають поза межами країни через початок повномасштабного вторгнення. Деякі з громадян продовжують свою підприємницьку діяльність дистанційно, а деякі — знайшли роботу у новій країні. Тому виникає питання: куди сплачувати податки?
Податкове резидентство — статус, який передбачає обов’язок сплачувати податки з усіх доходів саме в країні перебування, незалежно від того, в якій країні особа працює та звідки отримує доходи.
Статус податкового резидента набувається автоматично, після тривалого проживання у країні та за певних умов (у всіх країнах це різні умови та різний термін перебування, але найчастіше це безперервне перебування понад півроку).
Під критерії податкового резидента підпадають майже всі українці за кордоном, тому виходить, що потрібно сплачувати податок в бюджет країни отримання тимчасового захисту, навіть якщо такий податок вже сплачується в бюджет України.
Як уникнути подвійного оподаткування?
Вийти зі статусу податкового резидента України не вийде, тому що такої процедури немає. Що ж тоді робити? Відповідь дуже проста — необхідно довести податковому органу тієї держави, в якій громадянин не планує сплачувати податки, те, що він є резидентом іншої країни, де виконує цей обов’язок.
В такій ситуації, українці мають право звернутися до податкових органів країни проживання та зробити заяву на запит до українських податкових органів для підтвердження, що вони сплачують податки. Щоб уникнути подвійного оподаткування ФОПу треба взяти довідку про сплату податків у країні перебування, перекласти її українською та додати до декларації про майновий стан та доходи. Це не стосується єдиного податку та військового збору — їх треба буде в будь-якому випадку сплачувати (тільки залежить від того отримав прибуток ФОП чи фізособа).
Коли вже резидентський статус визначено, треба, за необхідністю, отримати документ, який буде цей статус підтверджувати. Це можуть бути:
- довідка про сплату податків в Україні;
- довідка податкового резидента України;
- актуальне місце реєстрації в Україні;
- докази про наявність зареєстрованого в Україні ФОП (документи щодо реєстрації та податкові декларації);
- довідки про наявність актуальних рахунків в українських банках;
- довідки про відвідування дитиною особи навчальних закладів в Україні;
- квитанції про сплату комунальних платежів.
Також, слід зазначити, навіть якщо діяльність давно не ведеться, але реєстрація не припинена — це є критерієм визнання особи резидентом України, що супроводжується обов’язком зі сплати податків від отриманих за кордоном доходів саме в Україні.
Якщо у вас виникають питання, будь ласка, звертайтесь до служби підтримки нашого сервісу або в коментарях.
34 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів