Аналіз завдання: софт скіли та завершення аналізу
У попередній статті ми розглянули тему досвіду у аналізі завдання пошуку роботи. У цій частині я хотів би розглянути тему софт скілів та зосередитися на тих з них які допоможуть вам знайти роботу. Тому що важливість софт скілів дуже складно переоцінити. Звичайно, ваші знання та досвід дуже важливі. Але часто багато людей виділяються на тлі інших саме через свої вміння спілкуватися з іншими, поводитися, бути впевненим у собі, презентувати себе з кращого боку. Це дуже непрості навички, але, якщо ви поставите собі за мету і практикуватиметеся, згодом у вас однозначно почне виходити.
Але для повноти картини, звичайно, варто виділити саме ті софт скіли, які допоможуть вам успішно пройти співбесіду та адаптуватися на новому місці:
- Адаптивність (Adaptability): Здатність адаптуватися до нових реалій, компаній, рекрутерів та інтерв’юерів. Як і здатність адаптуватися до нових технологій, інструментів і процесів важлива в індустрії, що швидко змінюється.
- Тайм-менеджмент (Time management): Здатність ефективно управляти своїм часом і розставляти пріоритети в має важливе значення для дотримання дедлайнів і збереження організованості.
- Вирішення проблем (Problem-solving): Наявність сильних навичок вирішення проблем допоможе вам швидко виявляти та вирішувати проблеми, які можуть виникнути в процесі пошуку роботи чи самої роботи.
- Емоційний інтелект (Emotional intelligence): Здатність розуміти власні емоції та керувати ними, а також емоціями інших людей, має вирішальне значення для позитивного враження о вас та еффективної робочої атмосфери.
- Креативність (Creativity): Здатність мислити нестандартно і знаходити унікальні рішення проблем. Особливо це дуже цінна якість для сфери IT яка є синонімом креативності та інновацій.
- Увага до деталей (Attention to detail): Здатність приділяти пильну увагу деталям і тому що вам говорять люди, як вони реагують та на що зветають увагу. Як ви відноситесь до деталей визначае відношення до вас як до професіонала.
- Самомотивація (Self-motivation): Здатність залишатися мотивованим і продуктивним без постійного нагляду важлива для будь якого спеціалиста. Особливо коли ви зустрычаєте будь які виклики на своєму шляху.
- Навички міжособистісного спілкування (Interpersonal skills): Здатність будувати та підтримувати позитивні стосунки з членами команди, клієнтами чи рекрутерами та інтерв’юерами. Памятайте що інтервью це лише початок та ваша здатність залишатися на звязку та пітримувати стосунки це дуже важливе вміння для подальшої співпраці.
- Гнучкість (Flexibility): Здатність адаптуватися до змін, типів компаній, вимогам рекрутерів чи проведенню інтервʼю різними людьми. А також бути відкритим до зворотного зв’язку та змін завжде допоможе забезпечити успіх у будь якій справі.
- Навички презентації (Presentation skills): Здатність ефективно презентувати та доносити свої ідеї, вміння, рішення та прогрес до зацікавлених сторін та клієнтів є важливою для отримання підтримки та залучення людей. Зрештою вам потрібно вміти продавати все те, чим ви займаєтеся інакше якщо ваші навички і роботу ніхто не захоче купити ви залишитеся без доходу.
- Навички письма (Writing skills): Навички письма важливі для ефективної комунікації в електронних листах, чатах та інших формах письмової кореспонденції.
- Навички ведення переговорів (Negotiation skills): Здатність вести переговори і досягати взаємовигідних домовленостей з представниками компаній, членами команди, клієнтами та іншими зацікавленими сторонами.
- Визначення пріоритетів (Prioritization): Вміння розставляти пріоритети серед конкуруючих вимог і зосереджуватися на найважливіших завданнях є важливим для ефективної роботи, досягнення цілей, а також дотримання дедлайнів і своєчасної реалізації завдань.
- Ініціативність (Initiative): Проактивність та ініціативність завжди допоможуть вам у виявленні та вирішенні проблем, навіть якщо це не ваша справа. А також може допомогти рухатися вперед і відкривати нові шляхи.
- Управління стресом (Stress management): Здатність керувати стресом і зберігати позитивний настрій у ситуаціях високого тиску важлива для підтримки здорового балансу між роботою та особистим життям і уникнення вигорання або ж інших проблем з здоров’ям.
Важливо також зазначити, що хоча наявність цих навичок важлива, їх не можна навчитися за одну ніч, вони набуваються з практикою та досвідом. Та буде помилково вважати що кожна людина володіє ціми навичками від народження. Тож якщо ви вважаєте що вам не потрібна якась навичка та ви володієте нею бездоганно — спробуйте це проаналізувати та виміряти, наскільки добре насправді ви вмієте використовувати ваші софт скіли.
Аспекти, що залишилися до створення рішення
Розглянемо аспекти задачі пошуку роботи, що залишилися, перед початком створення рішення завдання пошуку роботи:
Відсутність відповідної кваліфікації. Якщо ви тільки розпочали свій шлях, ви не усвідомлюєте всього спектра знань та завдань, які ви ще не вивчили. Але чудовий спосіб зрозуміти, що зараз потрібно на ринку — вивчення відповідних та суміжних вакансій. Адже, зрештою, саме ринок вирішує, що вам потрібно знати. І, іноді, ви можете недооцінювати чи переоцінювати якісь навички чи вміння.
Наприклад, зараз вважається нормальним вивчити React чи Angular за 3 місяці та розпочинати пошуки роботи. Хоча, якщо ви претендуєте на посаду front-end розробника, то вашою основою повинні бути HTML/CSS/JavaScript, без яких важко собі уявити, як людина вирішуватиме робочі завдання. Так само і з менеджерами проектів, які після вивчення Agile/Scrum та якихось базових речей ведення проектів, починають шукати роботи. Звичайно, дуже часто роботодавці дивляться на організаційні навички та знання мови, але розуміння інших процесів, знання як управляти проектами і командами так само є невід’ємним для будь-якого project менеджера.
Тому потрібно виділити і чітко зрозуміти, які знання та вміння від вас потрібні насамперед, які в другу та які вже можуть визначати вашу конкретну спеціалізацію.
Невелика кількість каналів пошуку роботи. Багато хто шукає роботу в найочевидніших та найдоступніших місцях. Наприклад, топ-сайти з пошуку роботи в Україні або в тому ж LinkedIn, при цьому не намагаючись розширити горизонт свого пошуку. Адже зрештою не важливо, де ви знайшли вакансію, важливо, в яку компанію і на яку посаду ви влаштувалися.
Відсутність відгуку від роботодавців. Рекрутери, як і будь-які інші люди можуть бути схильні до різних факторів. Перевантаження або просто лінь, або небажання відповідати кандидату, в якому вони не зацікавлені. Причини незацікавленості можуть бути абсолютно різними.
За словами деяких рекрутерів на прескринінг, тобто вивчення резюме, вони можуть витрачати від 5 до 30 секунд. Тому дуже часто рекрутери наполягають на якомусь «форматі» резюме, яке було б зручне і зрозуміле їм. І тому якщо навіть ви могли б претендувати на посаду, ви можете просто не потрапити до уваги рекрутера через ваше резюме.
Або після першого контакту з вами та обіцянки зв’язатися після уточнення деталей або відповідей на ваші запитання, рекрутер просто може забути про вас.
Також не рідко навіть призначені співбесіди зриваються через те, що у компанії або в інтерв’юера змінилися плани. І дуже часто про це так само не повідомляють кандидату і починають просто ігнорувати.
Тому так важливо розуміти, що не завжди в тому, що з вами припинили спілкування є ваше вино, але ваше завдання зробити все можливе і неможливе, щоб спілкування продовжилося.
Низька заробітна плата. Думаю, багато хто погодиться, що в умовах жорсткої конкуренції зарплата не відіграє ключової ролі, але працювати безкоштовно півроку або рік тільки заради досвіду теж не для всіх підходить. А тим більше таке явище як «платити щоб працювати» взагалі має зникнути. Але якщо ви усвідомлюєте всі ризики і готові попрацювати «безкоштовно», принаймні ви повинні бути впевнені, що ваші обов’язки та завдання принесуть вам користь і справді якийсь досвід. Так як в цілому є величезна кількість завдань, які виконують якраз майже безкоштовно в Індії чи Китаю.
Можливості кар’єрного зростання та розвитку. Як я й казав у попередньому пункті, робота повинна припускати, що ви не займатиметеся нісенітницею, принаймні весь час. І через півроку чи рік, але мають бути обумовлені завдання та обов’язки, які допоможуть вам вирости. Якщо ж компанія не планує ваш розвиток і їм потрібна людина заткнути потребу в монотонній і тупій праці тут і зараз, то звичайно варто подумати, чи варто воно того, особливо якщо така робота не оплачуватиметься. А тим більше якщо вона забиратиме весь ваш час і сили і ваш саморозвиток так само припинитися.
Неприйнятні умови праці. У кожного з нас своє уявлення про комфорт та допустимі умови. Комусь можливо нормально працювати в темному неопалюваному підвалі, а хтось не в змозі себе змусити нічого зробити без гарного краєвиду за вікном і гарячого латте. І тут важливо розуміти ваші рамки допустимого і не докоряти собі, якщо ви не можете працювати в жахливих умовах. Всі ми різні, і всі відчуваємо себе по-різному. Тому не потрібно порівнювати себе з іншим, а потрібно шукати свою зону комфорту та ефективності. Зрештою, який сенс влаштовуватися на роботу, якщо ви не зможете там працювати?
Неможливість працювати віддалено. Це питання яке вже мало бути вирішено раз і назавжди під час пандемії, зараз, під час війни, стає актуальним як ніколи. І коли компанії, з одного боку, намагаються зробити все можливе і неможливе для працездатності в офісі, деякі люди все ж таки не можуть за різних обставин їздити на роботу через все місто. Проте, якщо ви не можете забезпечити собі віддалене робоче місце, тоді вам не доводиться вибирати.
Час та ресурси. У статті щодо визначення завдання ми вже досить широко розкрили це питання. Але все ж таки повторюся, що для того, щоб успішно знайти роботу, залежно від ваших початкових параметрів і поточної ситуації ви можете витратити дуже широкий діапазон часу і ресурсів.
Хтось може бути у дуже вигідному положенні з профільною освітою, після піврічних курсів у топовій компаній та з величезним запасом знань та досвіду. А також без жорсткої потреби шукати роботу. Без прив’язки до місця чи офісу.
Хтось може бути в абсолютно протилежній ситуації, після
Звичайно, у кожного своя ситуація, але аналіз даної ситуації та розуміння, на що ви можете розраховувати також дуже важливо для постановки реалістичних цілей. Так як в ідеальному випадку ви можете знайти роботу за
Отже на цьому хочеться закінчити аналіз поставленого завдання і в наступній статті перейти до складання рішення для пошуку роботи. Але вже з поточними знаннями ви повинні приблизно уявляти собі «картину світу» пошуку роботи. Тоді як «карта світу» може бути у кожного своя, я постараюсь описати своє бачення та розуміння, як потрібно вирішувати поставлене завдання.
Попередні частини:
У наступних частинах:
- Побудова рішення для завдання пошуку роботи.
- Планування та виконання плану.
- Аналіз та процес пошуку роботи.
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів