Дорожня карта в ІТ для початківців на 5 років
Посібник з пошуку першої роботи до становлення сеньйором
Отже, ви навчилися писати код/створювати інтерфейси/і т. д. — взагалі, все те, що вимагається в індустрії ІТ. Нагадую — ринок ІТ глобальний і робота там є. Достатньо ввести вашу професію на Linkedin і переглянути пропозиції роботи у різних країнах. Звісно, враховуючи умови української локації, ви втрачаєте приблизно 38% пропозицій на ринку (статистика з esupport.org.ua), але все ж бізнес готовий ризикувати й брати українського ІТ-спеціаліста — за балансом ціни та якості це дуже вигідно.
Звісно, можна взглянути на статистику Джинні й обуритися, але давайте будемо чесні. Джинні — це вузькоспеціалізований продукт, який допомагав кандидатам безпечно переходити з роботи на роботу із зростанням у зарплаті на 500 і більше, коли ще був ринок, де попит перевищував пропозицію. Справжнім гравцем на ринку є Linkedin та інші подібні платформи, а не Джинні. Тому статистика Джинні може бути не справжньою, хоча можливості для працевлаштування існують, просто їх менше.
Або ні, не менше — я сказав неправду. Якщо ви розглянете вакансії на рівень Senior або хоча б Middle, то побачите, що робота в ІТ існує, просто вона не для вас. Поки що. І зараз я вам поясню, як це функціонує на ринку праці в сфері ІТ.
По-перше, в ті часи, коли бюджети були більшими, а трава — зеленішою, багато великих ІТ-компаній приймали стажерів і початківців. Не тому, що вони мали якусь «місію». Бабло, як відомо, перемагае зло, тому можна було відважно інвестувати в убиткових стажерів із метою потім перепродати їх як середніх розробників, платячи їм стажерську зарплату й отримуючи великі прибутки від клієнта. Це мало сенс, оскільки замовлення росли, отже, з часом інвестиції почали оправдовувати себе. Тепер інші часи — можливо, не зовсім кризові, але війна та високі ставки свою роль відіграли, і інвестувати довго — не вигідно.
Тепер, коли всі це розуміють, давайте трохи детальніше поговоримо про те, чому стажери й початківці не вигідні для бізнесу, але ситуація змінюється з мідлами. Для цього давайте згадаємо правило 10 000 годин — щоб стати майстром, сеньйором, потрібно близько 4,5 роки. Відповідно, півмайстра — мідл, вимагає трохи більше двох років. І ось тут особа, далека від ІТ, може задати досить логічне питання — добре, ще рік тиснути клавіші, отримати звання — і жити в розкоші!
Так не працює. ІТ — це інтелектуальна діяльність, на зразок шахів. Щоб рости, потрібно постійно брати на себе складніші завдання, відповідати за строки та якість їх виконання. І тут бізнес каже своє слово — чому.
А якщо говорити детальніше, для того щоб талановитий ІТ-спеціаліст без досвіду почав створювати цінності, в нього потрібно інвестувати щонайменше півроку ресурсів. В іншому випадку такий співробітник буде працювати на збиток для бізнесу. Давайте розглянемо детальніше збитки:
- Найпростіше і очевидне — ви не впораєтеся з завданням у встановлений строк, який ви вказали самі. Просто переоцінили свої можливості. Це виникає з недостатньо розвиненого софт-навичок, такого як інтуїція. Вона формується на завданнях з невідомими параметрами.
- Глибокий — під час виконання завдання ви завдаєте турботу більш досвіденим співробітникам запитаннями. Кожна година роботи професійного ІТ-фахівця вартує набагато більше, ніж година джуна — іншими словами, ви по суті позбавляєте бізнес коштів.
- Затаєний і досить ймовірний — під час роботи ви не витримаєте перші півроку й підете геть — з ряду причин, і тоді бізнес зазнає втрат.
- Поширений — ви не зможете працювати в команді, оскільки у вас повністю відсутній досвід цього, і навіть код пишете — менеджер вас звільнить.
- Класичний — якість вашого коду буде дуже низькою, і ви не зможете розібратися з існуючою кодовою базою в строк.
Про так звану «цінність»
Перед тим, як говорити про принципи розвитку цінностей, спробуємо зрозуміти, що це таке. Цінність — це здатність особи додавати вартість до конкретного виду роботи та досягати мети. Наприклад, надавати знання, взаємодіяти з клієнтами, координувати команду, процеси, код. Для кожної посади потрібна своя палітра цінностей, щоб працювати в прибуток. В широкому розумінні цінність:
- Об’єднує потрібні знання, вміння, досвід та особистісні якості.
- Пов’язана з конкретною діяльністю і формується досвідом. Коли ми кажемо, що людина має певну цінність, це означає, що він вже використовував свої знання та вміння в роботі.
- Визначається мотивацією. Ключовим для формування цінності є бажання робити щось: виконувати завдання, розв’язувати проблеми, досягати мети.
- Дає змогу передбачити, чи буде людина ефективною в конкретній роботі, чи зможе досягти мети — наявність цінності гарантує результат.
- Отже, знання, вміння, досвід, якості, мотивація — все це характеризує здатність особи додавати вартість. Розуміння цих аспектів важливе для створення ефективного процесу розвитку.
Тепер саме про те, як довести бізнесу, що ви його не підведете. Існує кілька методів, крім комерційного досвіду розробки. Вас просто не візьмуть, оскільки у вас його немає, і для того щоб отримати його, потрібно спочатку вас взяти. Отже, описані методи допоможуть вам підвищити шанси на першу роботу та стануть вашою дорожньою картою.
Зазвичай, добрі стажери не бездіяльно сидять, а вдосконалюють свою майстерність, спочатку створюючи тестові проекти, які потім перетворюються на пет-проекти. Плюс роботи над пет-проектами в тому, що ви покращуєте свої хард-навички. Мінуси — ймовірно, ваш пет-проект залишиться просто ще одним репозиторієм. Заброшеним наполовину через якісь причини, як, наприклад, ви фронтендер, створили сайт інтернет-магазину, а що далі? Ви не маєте бекенда і не розумієте, як з ним взаємодіяти. Це очевидний і дуже невдалий метод. Хоча б вже тому, що рекрутери не переходять за посиланнями у Git.
Більш продвинуті розуміють, що не варто витрачати сили на написання зайвого коду та намагаються писати код, який буде корисним для всіх — у відкритому коді (Open Source). Тут є перевірка якості коду від спільноти, тут вивчення іншого коду, і взагалі це дуже перспективно, особливо якщо ваш профіль згадується десь за внесок у спільноту. До мінусів можна віднести те, що рекрутера мало надихне ваша робота з якоюсь незначною OS-програмою. А значущі проекти, ймовірно, відхилять ваші зміни в коді — ну, хоча б тому, що для вас читання документа.
Самі розумні намагаються потрапити на різні стажування, буткемпи, беруть участь у хакатонах — взагалі, де завгодно, де можна показати себе перед потенційним роботодавцем та отримати можливість отримати першу роботу. Це дуже добра можливість, однак слід враховувати — бажаючих набагато більше, ніж пропозицій. Тому доведеться бути на голову вище за інших — працювати по 12 годин на день без вихідних. В іншому випадку вашу роботу може взяти якийсь фанат, якому захотілося писати код з дитинства, і він отримає ваше місце. Заслужено, до речі.
Як вже зрозуміло, для того щоб отримати першу роботу, доведеться працювати як проклятий, але це не страшно — ви до цього звикнете і для вас це стане нормою, як для більшості ІТ-спеціалістів. Головне — отримати першу роботу, але на цьому Roadmap ще не закінчений!
Створення цінностей починається з розуміння, які дії потрібно вживати, щоб досягти бажаного результату. Спочатку потрібно дослідити теорію, що стосується цієї цінності, і на її основі розробити модель для подальшого застосування в реальному житті. Ця модель дасть відповіді на питання: що робити, як робити і чому саме так, щоб досягти найкращого результату. Це послідовність дій, яка допоможе вирішити проблему або досягти мети в певній ситуації.
Протягом перших півроку вам доведеться не легко — на вас будуть завдання, які потрібно виконувати якісно та в строк, при цьому помилки не уникнені. І тут на допомогу прийде чарівна фраза, яка перетворює менеджера на вашого кращого друга: Для вирішення завдання X, яке має Y, з використанням технології Z, я стикнувся з багом XYZ, який описаний досить добре в Інтернеті, але не має рішення. Чи варто мені продовжувати копати в цьому напрямку, чи змінити Y/Z?
Крім того, не забувайте і про колег, із якими ви працюєте — це ключові активи для нашого росту в ІТ. Історично так склалося, що наша діяльність великою мірою залежить від соціального оточення. Цінність оточуючих у процесі розвитку в ІТ полягає в тому, що вони можуть:
- Стати прикладом для наслідування в обраній сфері.
- Виступити як ментор або наставник.
- Вказати на ті аспекти, які ти можеш не помічати, але які потребують уваги.
- Надати конструктивний відгук.
- Поділитися досвідом, ефективними інструментами та методами.
Тому процес росту в ІТ вимагає активної взаємодії з колегами. Це може відбуватися так:
- Запитуй відгук: що варто змінити і що слід утвердити. Відгук від колег важливий для оцінки твого прогресу. Рев’ю коду безцінно!
- Менторство та коучинг.
- Спостерігай за тими, хто вже досяг успіху в обраній сфері. Це допоможе тобі зрозуміти, які практичні методи найефективніші.
- Бери участь у мітах, де обговорюються нові ідеї та досвід.
Після першого року ви розумітимете складність завдань, які вам дають. Є два варіанти подій — вам дають багато рутинних та непоганих завдань, які потрібно закрити якнайшвидше, або ж вам дають достатньо складні завдання з часом на їх вирішення. Перший варіант говорить про те, що з вас хочуть зробити джуна-мідла, другий — бізнес в вас повірив і готовий інвестувати далі в ваш кар’єрний ріст. У випадку першого варіанту — не розчаровуйтесь, просто організуйте робочий день так, щоб самостійно розвивати власну цінність. Вибір методу залежить від досвіду. Якщо ви ще тільки починаєте — база. Певний досвід — теорія. Знаєте теорію та вмієте писати код — практика у соціальній студії стартапів, яка допоможе вам вирішити конкретні завдання та підвищити ефективність ваших дій. Це можуть бути перевірені методи, проекти та рекомендації від менторів. Цей етап розвитку включає такі дії:
- Самоосвіта: незалежне вивчення літератури, статей, перегляд відео...
- Організоване навчання: проходження онлайн-курсів, участь у хакатонанах...
- Дуальне навчання — інтернатури, спільні проекти...
Якщо ви працювали над складними завданнями, то на другому році вас очікує спокійний ріст до завітної посади мідла, продовжуйте набирати навички. Але якщо вас намагались зробити джуном-мідлом, то саме час почати кар’єрний перелом! Справа у тому, що розуміння того, як і що потрібно робити, — це ще не цінність. Високий рівень закриття тасокі свідчить про те, що у тебе є багатий досвід успішного виконання завдань у конкретній ситуації, наприклад, CRUD. Вивчення теорії та створення теоретичної моделі — це лише підготовка до розвитку. Розвиток відбувається на практиці, виконуючи реальні скдадні проекти!
Для розвитку мідла та отримання посади потрібно створити на робочому місці неперервний процес проходження циклу дуальної освіти. Як це відбувається на практиці:
- Виділили як мінімум 4 години в робочий день на дуальну освіту — без шкоди для роботи
- Підключись до мідлової інтернатури та візьми участь у дуже складному проекті
- Рефлексуй з ментором над проблемами та помилками
Підвищуй свої цінності у процесі роботи над проектами протягом
На третьому році ви стали мідлом, ви відмінні, вітаю! Однак тут вже знову вас чекає розгалуження, на цей раз фінальне. Вибирайте, в якому напрямку ви хочете бути експертом — менеджером чи розробником. Якщо вам подобається рух, зустрічі і обговорення рев’ю коду — краще влітайте в менеджмент. Англійська, комунікації, отой такий всьо. Це складніше, ніж писати код, але й потенціал вищий. А якщо ви вибрали розробку — то ж, ще пару років і з пошуком роботи у вас проблем не буде.
Особливо якщо ви розвиватимете не лише технічні, а й гнучкі навички. Зробити це найкраще в команді таких самих однодумців, під керівництвом досвідченіших фахівців. Наприклад — спробувати зробити свій стартап. 99%, що ви провалите його, але ви отримаєте натомість величезну цінність — усвідомлення причини провалу та розуміння того, як не треба робити!
І пам’ятайте — мідл після участі у власних стартапах рано чи пізно стає сеньйором, а перед сеньором лежать всі мрії! Тому що величезно люблять його тут і там. Стартапи беруть, і галері. Соцпакети, безкоштовні спортзали. Рекрутери в захваті, коли сеньйоро їм відповідаєте... А все тому, що хтось же повинен писати рабочий код у продакшні.
І на завершення — кілька порад:
- Не сваріться з батьками! Адже хтось же повинен вас підтримувати, годувати і давати місце для проживання, поки ви йдете по кар’єрному шляху?
- Не засновуйте сім’ю, оскільки сім’я може заповнити всі вільні час, а тим більше не варто заводити дитину. Дитина може витягнути все з оточуючого простору — включаючи вашу кар’єру.
- Якщо вам пропонують на вибір — невелику суму грошей або досвід — обирайте досвід. Він буде приносити гроші всьому залишку життя.
- Як тільки ви зможете собі дозволити оренду житла — живіть окремо, тоді вас ніхто не буде відволікати домашніми обов’язками в незручний час. Ви зможете сидіти у смітті скільки вам захочеться!
- Засновуйте сім’ю, як тільки стали мідлом. Дуже багато мідлів не зростають далі, тому що їм не на що витрачати гроші. Сім’я вам допоможе, а вже дитина може знулити навіть сеньйорську зарплату.
3 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів