Як IT-cпеціалісту відкрити ФОП у Польщі правильно?
Передмова
У цьому матеріалі я коротко проаналізую процедуру реєстрації ФОП через інтерент у Польщі. Раніше, для реєстрації ФОП у Польщі кожному іноземцю потрібно було відноситися до особливої категорії іноземців. Наприклад, якщо у вас був тимчасовий дозвіл на проживання (при цьому не кожен тип дозволу підходив), деякі види громадянства (ЕС, США, Швейцарія, Норвегія і.т.п.) або постійний дозвіл на проживання у Польщі — то можна було без труднощів зареєструватися як фізична особа-підприємець (польск. jednoosobowa działalność gospodarcza). Однак тепер — із введенням в дію Закону про допомогу громадянам України — зареєструвати ФОП в Польщі може будь-який громадянин України, який перебуває на території Республіки Польща легально.
P.S. Незважаючи на точність інформації у цьому тексті, ця стаття не може трактуватися як індивідувльна податкова консультація або заклик до будь-яких активних дій у сфері податкової оптимізації діяльності IT чи уникнення кримінальної/адмін. відповідальності.
Понятійна сітка
У першу чергу, треба встановити значення ключових понять:
- JDG (польск. jednoosobowa działalność gospodarcza) — аналог українського ФОПа.
- PIT (personal income tax) — податок з доходів фіз. осіб, платиться протягом року, але декларація подається раз на рік.
- VAT (value added tax; ПДВ) — єдиний податок на додану вартість у Євросоюзі (далі «ЄС»).
- Гр-н України, що перебуває у Польщі легально — особа, яка має вид на проживання у Польщі чи країні ЄС, перебуває на підставі інших міграційних статусів (як приклад: паспорт) і має ідентифікаційний номер PESEL, або має будь-який зі статусів біженця, а також рідні цієї особи, котрим теж надано такий статус.
- ZUS — Zakład Ubezpieczeń Społecznych (каса соціальних виплат) — тобто, це одна з двох державних організацій у Польщі, що займаяється більшісттю соцільних виплат, і соцільних зборів; кожен, хто здійснює такі виплати, тим самим, здійснює пенсійні вклади, а також платить за своє публічне медичне страхування від національного фонду здоров’я.
Додаткові вимоги для реєстрації:
1. Дійсний ідентифікаційний номер PESEL (можна зробити у центрі пуб. послуг самоврядування).
2. Доступ до ePUAP (можна зробити у центрі пуб. послуг самоврядування).
Загальна процедура реєстрації ФОП в Польщі
Ось загальний алгоритм дій, якого варто дотримуватися:
- Вибір назви — у відмінність від України, ФОП в Польщі може реєструватися не тільки за прізвищем та ім’ям, а теж обрати довільну назву (наприклад: «Oksana Osadczenko. Wordpress Services».
- Вибір видів діяльності (в Україні це КВЕД-и, а в Польщі це «польська класифікація діяльності» — PKD, котра у більшості випадків 1:1 до української).
- Вибір системи оподаткування.
- Підключаємо або не підключаємо ПДВ (VAT).
- Визначаємо, чи потрібна нам каса.
- Знаходимо, які пільги та соціальні виплати підходять нашому бізнесу.
- Реєструємо наш ФОП онлайн.
На перший погляд все здається просто. Але, як знаємо, проблеми можуть бути у деталях.
Отже, я розкрию кожний з цих пунктів нижче.
1. Назва
Нам потрібно вибрати назву для нашого ФОП-а. Це повинно бути наше ім’я та прізвище латинськими літерами. Додатково, ми можемо додати вид нашої діяльності або вигадати якусь назву. Є тільки одне — до наших послуг лише латинський альфабет з додатковими польськими знаками (ś, ń, ł, ż, ż, ę, ą). І в цьому місці ще раз варто підкреслити, що ви можете собі вигадати що тільки хочете, аби тільки цей string мав ваше ім’я та прізвище. Ще одне: не рекомендую додавати назви компаній, які вже зареєстровані без їх дозволу (приклад: Myromyr Pupchenko Microsoft). Це може здаватися дивним, але такі випадки бувають нерідко, тому ліпше звернути на це увагу одразу (і прошу не питати «А чому так не можу робити?», бо хіба не буде труду здогадатися).
2. Види діяльності
Любі читачі, пам’ятайте, що від обраного виду діяльності на одній з систем сплати податку PIT залежить ваша ставка податку, тому у кожному випадку треба детально все обдумати і старатися класифікувати себе точно. Якщо маєте великі сумніви щодо своєї діяльності, то у цьому вам зможе допомогти спеціаліст.
Дуже часто для сфери айті варто обирати коди діяльності (або один, або кілька/декілька в залежності від вашої специфіки) з классу 62, починаючи від PKD 62.01.Z — Działalność związana z oprogramowaniem (укр. діяльність зв’язана з програмуванням) по PKD 62.09.Z — Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (укр. інші види послуг у сфері інформаційних та комп’ютерних технологій). До прикладу, 62.01 — часто обирають програмісти, а 62.09 скрам-майстри, відповідно.
3. Система оподаткування
Кожен ФОП буде так або інкаше платити з доходу, який отримує зі свого польського підприємства, податок PIT у Польщі. З цього правила для ФОП-ів немає і не може бути виключення.
Всього можемо обрати один із трьох видів оподаткування PIT:
1. Податок на загальних підставах
За цією системою будемо оподатковувати тзв. Чистий дохід. Чистий дохід — це загальна сумма за наші послуги/товари — витрати. Облічується за формулою:
przychód narastająco (оборот за наростаючою — коректніше, дохід «брудними») — koszty narastająco (кошти за наростаючою) = чистий дохід, з якого платимо податок.
Не буду дуже довго зупинятися на цій системі, але що варто знати — принцип облічення цього податку є комулятивним. Тобто, ми добавляємо до нашого доходу за цей місяць доходи з минулих місяців цього року і мінусуємо кошти за цей+ минулі місяці (що описує формула вище). Після цього, те що залишається, буде підставою до вилічення податку. На цій системі всього дві ставки — 12% або 32%. 12% платимо до місяця, у якому заробили чистого дохду більше ніж 120.000 злотих, бо коли це станеться, то будемо платити 32% до кінця року. У наступному році — по новій.
Отже, резумуємо: така система підходить тільки тому, хто має видатки (кошти) у своїй діяльності кожен місяць.
2. Лінійний податок 19%
Коротко і просто: ця система повністтю діє аналогічно до першої системи оподаткування, але тільки один вийняток — протягом року будете постійно платити 19% податку. Є ще одна спец. риса — буде відрізнятися спосіб облічення вашого ZUS платежу на охорону здоров’я, але про це розповім у іншій статті.
3. Податок з обороту (зричалтований податок)
Про що писав вище: ставки для цієї системи оподаткування описані індивідуально до кожного коду діяльності. У сфері IT, це можуть бути ставки 12%, 8.5% або 14% чи навіть 15%. Ставку 8.5%, зазвичай, можна отримати, якщо написання коду не є головним аспектом діяльності спеціаліста. Переваги такої системи: спрощений облік (не маєте права робити підставу облічення податку меньше через кошти своєї діяльності, але податок PIT платите за фіксованою ставкою кожен місяць, без жодних комулятивних формул), фіксовані ставки ZUS (фактично, будете платити фіксовані платежі до ZUS протягом року: від ~340 до ~1300 — може змінюватись в залежності від прожит. мінімуму).
Найважливіший недолік — це відсутність можливості зменьшувати ваш оборот за допомогою коштів, тому якщо багато витрачаєте у своїй діяльності, то ця система не для вас.
4. ПДВ (VAT)
У сфері технологій, найчастіше маємо послуги, тому варто проаналізувати, як діє цей податок у разі, якщо займаємося послугами. Отже, суть цього податку: якщо ми активний платник ПДВ, то маємо додавати до кожної транзакції з нашими клієнтами (тобто коли виставляємо інвойс або чек ставку ПДВ). Ставки ПДВ, а також правила вибору ставок, відрізняються у кожній країні ЄС, хоч ПДВ це податок, який регулюється безпосередньо правом ЄС, а не внутрішним законодавством країн-членів ЄС.
Загальне правило: у сфері айті, за замовчуванням, кожен підприємець має звільнення з податку ПДВ (не мусите цей факт комусь оголошувати, кудись писати і т.п.), якщо протягом року не здійснить продажів послуг чи товарів на території Польщі більше ніж на сумму 200.000 злотих (ок. 40.000 Євро). Ще до перевищення цього порогу, ви повинні, будучи підприємцем, оголосити податковій про те, що стаєте активним платником ПДВ, і починаючи з моменту такого оголошення — почати стосувати ставку 23% ПДВ до своїх послуг.
При цьму, якщо ви починаєте діяльність не з першого дня року, то квота в 200.000 буде маньшою. Лічимо за формулою:
200.000 PLN X к-сть днів до кінця року/365
Тобто, якщо ваш клієнт не знаходиться у Польщі, то це означає, що ліміт 200.000 злотих ви ніколи не зможете перевищити, і завжди будете мати зівльнення у Польщі. Більше того, навіть якщо ви маєте кількох клієнів (нп. один у Польщі, а один в Україні) — то ставка 0% у вас буде для кожного клієнта, який працює з вами не через свою юр. адресу у Польщі.
5. Каса: чи треба її купляти на ФОП-і?
Каса, тобто фіскальний апарат, мають для діяльності IT сенс, якщо виконуються дві речі:
- Продаємо фіз. Особам.
- Приймаємо оплату не лише на банк. Рахунок, або приймаємо так, що з опису такої транзакції не виникає: що купили, коли, за яку ціну і в якій кількості.
Каса може бути лише одного типу, якщо вже будете купувати, це каса фіскальна онлайн — тобто, пристрій, що може підлючатися через eSIM aбо WIFI до мережі і, тим самим, буде мати змогу приєднатися до серверів міністерства, аби переказати дані про ващі транзакції фіз особам.
6. Кілька слів про пільги для ФОП-ів
З приводу пільг — тут варто додати тільки приклади того, що ФОП може собі підключити за бажанням:
- 35 000 злотих від Urzędu Pracy (Служби праці).
- Програми Єврофондів, а також цільові програми уряду.
- 700 злотих на касу.
- Ulga na start — це льгота на перших 6 місяців (знаю, як зробити 7 місяців, про що розповім у новому матеріалі), яка дає вам можливість платити лише соціальний внесок на охорону здоров’я.
- Mały ZUS (малий ЗУС) — можна підключити вже після льготи на старт (Ulga na start).
Список вище не є повний і кожна з можливостей є більш/меньш реальною в залежності від специфіки кожного бізнесу.
7. Реєструємо ФОП онлайн
Фінал. Якщо ви вирішили для себе усі питання вище, то можна сміло реєструватися на сайті публичних послуг за допомогою вашого ePUAP, або підти до місцевого самоврядування, щоб вас зареєстрували на місці (що більше підходить для олдскуллерів). Хочу підкреслитли лишень одну річь — кожне ваше рішення має бути заздалегіть продуманим. Не треба реєеструватися, якщо ви не знаєте чим ви будете займатися, або коли не вирішили щодо вище згаданих аспектів. Це зв’язано з тим, що не завжди можна «відкотити» неправильні данні у реєстрі, а також з тим, що від тої дати, що ви вказуєте як початок вашої діяльності, буде починатися ваше податкове забов’язання. Отже, до свого бізнесу треба ставитися відповідно. Навіть, якщо ви працюєте контрактором на фірмі, то сам факт реєстрації у якості ФОПа означає, що ви особисто відповідаєте за свої забов’язання перед державою, і якщо бути більш конкретним, перед податковою та ZUS.
8. Update станом на 2024 рік щодо реєстрації ФОП у Польщі для програміста чи будь-якого іншого айтішника
Якщо ви читаєте цей текст у 2024 році, то хочу вас запевнити, що всі вищенаведені правила являються актуальнмими і навіть плани змінити Закон про допомогу громадянам України літом цього року не передбачують жадних додаткових обмежень. Схоже, що наведені мною у цій статті патерни реєестрації та ведення діяльності будуть актуальними для громадян України, біженців та осіб з тимчасовим захистом у Польщі ще довго.
42 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів