Дослідження: чат-боти зі штучним інтелектом виявилися розумніші за пересічну людину
Sci Tech Daily опублікували дослідження у журналі Scientific Reports, і виявили, що чат-боти зі штучним інтелектом можуть перевершити середньостатистичну людину у творчих завданнях.
Які завдання виконували ШІ та люди?
Чат-ботів великої мовної моделі (LLM) та людей просили виконати завдання з альтернативного використання предметів (AUT). Учасники мали придумати якнайбільше різноманітних варіантів використання повсякденного предмета за короткий проміжок часу.
Такий експеримент допомагає оцінити рівень дивергентного мислення, яке часто пов’язують із креативністю. Також, за допомогою цього люди вчаться генерувати різні ідеї від абсурдних до реальних. У результаті, це може допомогти у розв’язанні проблем на роботі якщо вона пов’язана з креативністю.
*Дивергентне мислення — це тип мисленнєвого процесу, який часто пов’язують із творчістю, акцентуючи на генеруванні багатьох різних ідей або рішень для конкретного завдання.
Для AUT взяли чотири предмети: мотузку, коробку, олівець, свічку.
Для оцінювання використали 4 різні категорії:
- послідовність;
- гнучкість;
- оригінальність;
- удосконалення.
Що у результаті?
Вчені Міка Койвісто та Сімона Грасіні порівняли відповіді 256 людей-учасників із відповідями трьох чат-ботів ШІ (ChatGPT3, ChatGPT4 та Copy.Ai). Вони оцінювали оригінальність за допомогою семантичної відстані — тобто, наскільки відповідь пов’язана з первинним використанням об’єкта. А також і креативність. Семантичну відстань оцінювали за шкалою від 0 до 2. Креативність оцінювали фахівці, які не бачили авторів відповідей — від 1 до 5.
У середньому, відповіді, які створили чат-боти, отримали вищі бали, ніж відповіді людей (0,95 проти 0,91), так і за креативність (2,91 проти 2,47). Відповіді людей мали більший діапазон в обох показниках — мінімальні бали були набагато нижчими, ніж у відповідей ШІ, але максимальні бали, як правило, вищі. Найкраща відповідь людини перевершила найкращу відповідь кожного чат-бота в семи з восьми категорій.
Що це дослідження показало?
Дослідження показало, що чат-боти штучного інтелекту тепер можуть генерувати творчі ідеї принаймні так само добре, як і звичайна людина. Однак автори зазначають, що вони розглядали лише продуктивність в одному завданні, пов’язаному з оцінкою креативності. Вони припускають, що подальші дослідження зможуть допомогти інтегрувати ШІ у творчий процес для підвищення продуктивності людини.
Стаття підготовлена співробітниками компанії SUPPORT.UA
9 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів