Про що не говорять у DevOps. Одним банкрутство, іншим успіх та зростання
Усі статті, обговорення, новини про DevOps — в одному місці. Підписуйтеся на DOU | DevOps!
Дякую вам за проявлений інтерес та ціківі питаня до посту Про що не говорять у DevOps — анатомія «хвороб зростання» | DOU. Ви можете знайти відповіді на питання нижче по тексту.
Наприкінці відповім на запитання — Навіщо зараз повертатися до витоків DevOps та оновленню нашого розуміння його ключових концепцій.
DevOps народився у
Але з моменту його народження та енергійного старту минуло багато часу.
Шось розвинулося, багато чого змінилося до невпізнанності, шось розчинилося у стандартній поведінці і стало культурою, а багато чого забулося.
Сьогодні, як і у далекому 2000 р., на нас чекають серйозні загострення у соціально-економічній сфері глобального масштабу.
Готуючись до нової кризи, вважаю доречним поновити наше розуміння основ DevOps. Це дозволить адаптувати його принципи під сучасні умови, сформувати сучасне бачення та розуміння DevOps.
Припускаю, що з допомогою нового розуміння, кожен учасник самостійно або з зовнішним консультантом, зможе діагностувати та вдосконалити процеси своєї організації, забезпечуючи успіх майбутніх викликів.
Планую створення тренінгу. Буде сприйматися набагато легше.
У контексті DevOps необхідно адаптувати інструменти, перевірити зіграність оркестру, гармонізувати всі процеси в організаціях з метою не тільки встояти на ринку, але й скористатися можливостями, що надаються цією ж кризою.
Пародоксально, але така особливість життя в умовах змін. Одним банкрутство, іншим успіх та зростання.
DevOps з’явився після кризи доткомів 2000 року як результат роботи над помилками.
Його поява та впровадження в практичну діяльність дуже допомогла ІТ галузі подолати наслідки як кризи 2000 р., так і кризи «Великої рецесії» 2008 року.
Сподіваємося, що ретельна підготовка своїх організацій із оновленим розумінням DevOps дозволить їм та IT-галузі загалом встояти та пережити майбутні випробування.
Коротка хроніка народження DevOps
2000 рік відзначився кризою доткомів. Що було до
В результаті цієї кризи, IT-сфера, після короткочасного підйому, несподівано і жорстко зазнала краху. Безпрецедентна жахлива ситуація. Провідні ІТ фахівці, відчайдушно шукаючи рішення, об’єдналися для спільної роботи над помилками та формування новаторських пропозицій.
З періоду кризи доткомів 2000 року до «Великої Рецесії» 2008 року були висунуті важливі ініціативи, створені методології та інструменти, які забезпечили галузі наступне стрімке зростання, неважаючи на дуже погані показники соціально-економічного розвитку в глобальному вимірі.
Сформульовані тоді ідеї й досі вказують шлях розвитку глобального IT та сприяють його зростанню. Детальний опис подій передбачається в наступних розділах.
Далі тезисно, в стилі попурі, шоб з висоти птичого польоту на великій швидкості осягнути картину в цілому:
2001 рік — презентація Agile Manifesto. З імпульса, який дала ця ініціатива народилася концепція CI (безперервна інтеграція) та CD (безперервне розгортання). Ці концепції, треба відмітити у різний час і не легкими шляхами, не лише з’явилися, а й почали активно втілюватись на практиці за допомогою існуючих на той час інструментів.
Зазначимо, що створення та втілення CD (безперервне розгортання) відбувалося набагато складніше, ніж CI(безперервна інтеграція). Команда, що просувала Agile Manifesto, більше уваги та зусиль концентрувала переважно на розробників (Dev), які були ближче до вирішення проблем безперервної інтеграції.
Вирішенням проблем безперервного розгортання більш займались фахівці від підрозділів експлуатації.
2003 рік — виникнення концепції TDD (розробка, керована тестуванням). З цього часу починається розвиток підрозділів QA — ключовий етап в історії DevOps. Розробників озброїли методологіями Agile і Scrum, а ще додали тестувальників, оснащених TDD.
На додаток до цих досягнень, як вишенька на торті у 2005 році відбувся різкий еволюційний стрибок, розворот, революція в системах підтримки колективної роботи — відбулося створення GIT! Знову відзначився Лінус Торвальдс. Воно й зрозуміло, лише в його сфері була потреба керувати роботою тисяч програмістів.
Стався буквально якісний вибух. Стрімке створення GIT — дуже важливий складовий елемент, завдяки якому стала можливою поява DevOps. У Лінуса на цей раз вийшло фантастично швидко та вдало.
Єдине, що лишалося — це чекати на народження цілого руху ЗА автоматизацію процесів створення інформаційних систем.
І це сталося. Саме завдяки діяльності руху ЗА автоматизацію процесів ми маємо DevOps.
Спочатку з’явилася назва DevOps, а потім і сам DevOps, який сплавив в єдине ціле напрацювання кращих спеціалістів IT галузі.
Був сформульований підхід, була сформована філософія. Розрізнені складові CI+QA+CD+Git об’єдналися в єдину системну цілісність, перейшли в нову системну якість та заграли новіми фарбами. Ожили. З’явився ДУХ DevOpsу.
Звісно, що формулу CI+QA+CD+Git я зафіксував схематично, дуже грубо, детальніше розпишу в наступних публікаціях.
Перші публікації первісних ідей DevOps можна віднести до 2007 року, а різкий старт та наступний прискорений розвиток цього напряму можна датувати 2009 роком, вже після кризи 2008 року.
З вище викладеного можна зробити висновок, що філософія DevOps не є ефемерною. Вона має чітко простежувану трасу створення та дуже серйозні передумови. Про це свідчить велика кількість літератури та документації.
DevOps не перетворився на релігію, адже після його бурхливого старту у 2009 році не залишилося вагомих альтернатив.
DevOps став домінуючою методологією створення, публікації та проміслової експлуатації інформаційних систем.
Завдяки своїй практичній корисності, DevOps асимілював наробки попередніх періодів і став домінуючою культурою створення сучасних інформаційних систем.
А тепер конкретні відповіді на питання, що були задані. Моя думка така.
«Чи є DevOps релігією?» можна відповісти, що Ні. Це, швидше за все, сучасна культура прискоренного створення високоякісних систем та забезпечення їхньої якісної експлуатації.
«Чи можливі релігійні війни в контексті DevOps?» можна сказати Ні, адже немає релігії, отже, відсутні религійні фанатики, що означає, що і релігійних війн немає. Якщо й виникають якісь конфлікти, то це швидше серед «язичників», яких ще не просвітили. Або вони ще не прочитали бвзові постулати. Інформації про DevOps достатньо, перелік основоположних джерел наведу згодом.
«Чи є DevOps філософією?» Можна сміливо відповісти Так. Це і філософія, і методологія. DevOps настільки органічно увійшов у практику, що у повсякденній свідомості фахівців він існує скоріше не як філософія, не як методологія, а як культура, інженерні практики та технологічний інструментарій.
До речі, вважаю, що зміщення акценту до технократичного розуміння DevOps йде не на користь цілісному розумінню. Такий перекос неодмінно зашкодить ефективності використання DevOps у організаціях, особливо в епоху кризових змін.
З свого боку також маю питання до аудиторії. — А що головне в DevOps? Технології, технічні можливості, новітні фантастичні інструментальні знаряддя, чи все ж таки людський вимір? У кого є думки — пишіть. Це і є центрове питання.
Попереду загострення кризових проявів. Граблі швидкісного переходу «дитячих хвороб» в хворобу з дорослими наслідками — криза, крах, банкрутство за 1 день ІТ галузь прожила власним життям.
Ще опишу цей переломний катастрофічний день — розворот антиентропійного вектора на 180 градусів — від сильного зльоту до глибокого падіння.
Щоб не наступати другий раз на граблі нам усім треба готуватися до серйозних випробувань. Треба встояти. Не допустити повторення катастрофічної ситуації, що склалася після кризи доткомів 2000 року.
Все просто, хто готовий до кризи — в ці двері, хто не готовий — в інші, де їздять на шашлики. Передумови для повторення минулої катастрофи, тільки в багато багато тяжчому стані, вже є.
Цього разу потрібно готуватися зазделегіть, грунтовно, з великим упередженям, проактивно, так як маємо великий потенціал, досвід та величезну динаміку розвитку.
1 коментар
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів