Як створити фандрейзинговий проект для благодійності? Історія створення DonateMenu

Привіт, мене звати Костя, я один із співзасновників і розробників благодійної фандрейзингової платформи для допомоги ЗСУ — Donate Menu. Основна ідея — класні люди (зараз в основному медійні) продають різні свої послуги за донат. Ми з командою нещодавно запустили цей проект і тепер я можу трохи видихнути і розказати тут про історію створення і можливо надихнути когось на реалізацію подібних проектів для допомоги ЗСУ.

Зародження ідеї

Мені здається, що зараз кожен хто допомагає завжди думає, що цього не достатньо, і, якщо чесно, то я думаю, що так воно і є. Але я кажу про це не для того, щоб ви впадали у депресію, а просто, щоб хапалися за різні можливості, адже ще рано розслаблятися. Так от, саме ця думка мотивувала мене щось шукати та розглядати різні варіанти допомоги. Я по різному допомагав, але також хотілося якось застосувати свої професійні навички, адже як-не-як, саме на їх формування я витратив більшу частину дорослого життя і саме від їхнього застосування повинно бути найбільше профіту. Так, я, як і всі на початку війни, брав участь участь у DDOS атаках, але ж для цього взагалі не треба ніякого специфічного досвіду.

Так от, саме придивляючись до таких можливостей я натрапив на сайт RussiaGoodBuy і його засновника Данила Білого. Це була класна та свіжа ідея для зборів коштів та ще й з IT сфери, те що треба, та тільки один нюанс — проєкт вже зроблений і запущений. Однак мені стало цікаво і я став слідкувати за Данилом в інстаграм і не дарма, адже він також не витрачав час і для одного зі своїх зборів запустив нову креативну концепцію зборів — виконання різних фанових замовлень за донат. Саме так ми й познайомилися. Я купив декілька його пропозицій і потім «викупив» зустріч з ним. Трохи поспілкувавшись, я пояснив йому, що хотів би зробити щось таке ж цікаве і корисне, як його минулий проєкт, а він був і не проти, тим паче що у нього було декілька ідей. Але трохи подумавши ми все ж вирішили зупинитися саме на масштабуванні його ідеї «замовлення за донат». Ми вдарили по руках і почали роботу.

Планування

Спочатку треба було вирішити, як це все повинно виглядати, працювати і як саме користувачі будуть робити замовлення. У нас були такі вхідні дані:

1. Software engineer + частково DevOps (тобто я)
  2. Доволі обмежене фінансування (власні заощадження)
  3. Скорочений робочий день (так як треба суміщати з основною роботою)
  4. Класна ідея
  5. Сильна мотивація зробити щось корисне та цікаве

Трохи подумавши й взявши до уваги всі вхідні дані та наші побажання ми сформували такі критерії/концепції/орієнтири:

• Продукт повинен бути повністю благодійним. Тобто ні автори, ні платформа не повинні отримувати кошти з продажу послуг
  • Максимально використовувати відкриті та безкоштовні рішення (див п.2). Благо майже всюди є Free Tier.
  • Зробити Web сайт. Спочатку дуже хотілося зробити мобільний додаток, але це б означало, що нам потрібно було мати 2 різних Front-End розробника (IOS і Android) а також могли б виникнути проблеми при оплаті (додаткова плата за кожну транзакцію або доволі специфічна реалізація платіжної системи). Але вирішили робити архітектуру з урахуванням можливості підтримки мобільного додатку у майбутньому

Разом з Данею нам вдалося зібрати групу людей, які також хотіли зробити щось цікаве і корисне. Так з’явилися наша супер команда (з якою ви можете ознайомитися тут), де кожен учасник був професіоналом своєї справи!

Розробка

Все почалося з дизайну. Як я вже писав вище нам дуже пощастило з командою, адже вже перший варіант дизайну нам одразу сподобався і ми його затвердили. Звичайно були потім доопрацювання і додавання нових екранів, але стиль і головна сторінка залишилися без змін.

Оскільки я Java розробник то очевидно, що і серверну частину ми вирішили написати на Java. З точки зору коду проєкт доволі простий, тому там і немає нічого особливого, загалом стандартні та всім відомі Java розробникам фреймворки, які являються де-факто стандартом: Spring Boot, Hibernate, Lombok, Feign, Liquibase.
Для нашого сервера я вирішив використати AWS Beanstalk бо він чудово підходив під наші задачі й під розмір команди. Це набагато простіше і швидше в імплементації ніж Kubernetes (тестовый сервер був запущений за один день), при цьому підтримує Auto Scaling, надає базовий моніторинг та ще й безкоштовний. А що нам ще треба? Для БД використали RDS (PostgreSql). Для аутентифікації і авторизації — Firebase, оскільки його легко інтегрувати та він підтримує всі потрібні для нас типи логіну, до того ж його буде зручно використовувати для push-notification у мобільному додатку у майбутньому.

Домен і поштову адресу @donatemenu.com ми купили на GoDaddy і також під’єднали Cloudflare для додаткового захисту і не дарма, адже бачимо регулярні запити від нашого сусіда. Для розсилки Email ми використали Brevo, там надається 300 безкоштовних листів в день, що для нас достатньо зараз, плюс також доволі просте і зручне API.

Щодо власне сайту, то тут ми використали Next.js і задеплоїли все на Vercel, так як розробники працювали з React і нам потрібний був SSR для СЕО оптимізації. Спочатку планували використати AWS Amplify, але у нас виникли проблеми з SSR і тим як генерувався HTML, виявилося що Amplify не підтримує нормально останню версію Next.js, і тому найшвидшим способом пофіксити проблему був перехід на Vercel.

Юридичні та фінансові питання

Нам треба було з’ясувати як будуть надходити кошти. В якості платіжної системи ми обрали Монобанк. МоноБанка нам не підходила, адже там немає 2-х фіч, які нам потрібні:

• оплата фіксованої суми, адже у кожної послуги є конкретна ціна
  • оповіщення клієнта і автора після успішної оплати

Саме тому ми під’єднали еквайринг Монобанку.

Плюси: все супер-зручно, швидко, якісна підтримка.

Мінуси: 1,3% екварінгу від суми.

До додаткових витрат нам також треба було включити 5% податку, бо вирішили працювати через ФОП, що значно легше ніж оформлення БФ чи БО на цьому етапі. «Правила користування та публічну оферту» нам робила команда юристів DiGiLaw. Я чесно кажучи навіть не очікував що там є стільки деталей і нюансів, тому я би радив всім довіряти такі штуки юристам Ну начебто все готово для історії успіху

Залучення авторів

В моєму рожевому світі мені здавалося, що варто людям запропонувати щось, що мені здавалося цікавим і корисним, то всі одразу та швидко погодяться. Авторам додатковий контент, донатерам додатковий приз від донатів, всі у виграші. Але є одне «але» — всі люди різні, у всіх свої справи, погляди та інтереси, тож здебільшого ми чекали відповіді і роз’яснювали, що й як. На цьому етапі я ще раз переконався, що мало створити хороший і якісний продукт. Набагато важливіше і цінніше — це вміти його продати. Але терпіння і наполегливість творить дива, і врешті решт у нас назбиралась достатня кількість авторів для старту.

Підсумок

На цьому історія створення благодійного стартапу майже завершується, але історія самого проєкту тільки розпочинається. Я дуже вдячний команді і авторам, які залетіли зі мною у цю благодійну авантюру. Авторів ставатиме більше, пропозицій ставитиме більше, а отже і покупців і донатів. Також ще є купа планів, які ми хочемо реалізувати та, сподіваюся, ви скоро самі все побачите. Тож долучайтеся, я вважаю, що це один із найкращих подарунків на будь-яке свято і супер спосіб підняти собі і оточуючим настрій! І що найважливіше — це все ще донат на ЗСУ. Впевнений, ви знайдете на сайті щось цікаве для себе, що викличе приємні емоції і залишить незабутнє враження! І моє прохання до всіх тих хто дочитав — не зупиняйтесь донатити, на перевірений фонд або невеликий збір, головне не зупиняйтесь!

👍ПодобаєтьсяСподобалось4
До обраногоВ обраному1
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Привіт з подкасту DOU ! Дякуємо за гарний продукт. Мені як студенту трішки бракує дешевших «пропозицій» на сайті, адже найменша починається з 2-х тисяч)

Дякую за коментар! Ми знаємо про цю проблему, але на жаль не впливаємо на ціни. Але зараз праємо над одним оновленням, яке сподіваюся частково покращить цю ситуацію)

Підписатись на коментарі