Мій досвід навчання за програмою IT-Generation

Усі статті, обговорення, новини для початківців — в одному місці. Підписуйтеся на телеграм-канал!

Усім привіт! Мене звати Ян Кожин. Зараз я працюю в компанії Webitel на посаді Junior Python Developer. Протягом девʼяти місяців я будую свою кар’єру в IT, хоча моє попереднє місце роботи ніяк не було пов’язане з розробкою — я працював на Новій Пошті.

З дитинства в мене була бажання стати розробником. Протягом кількох місяців я навіть трохи намагався вивчати програмування. Тож коли побачив рекламу програми IT-Generation в інтернеті, вирішив спробувати реалізувати цю мрію. Мене зацікавила можливість безоплатно потрапити до якоїсь з топових IT-шкіл України та опанувати нову професію з нуля.

Зараз програма IT-Generation уже завершилась. Проте за її підсумками в Мінцифри начебто планують шукати спонсорів для повторного запуску проєкту. Тому у вас є час підготуватися до нього заздалегідь.

Сьогодні я хочу поділитися з вами своїм досвідом. Розповісти, що таке IT-Generation, як відбувається відбір на програму, хто та як оплачує навчання, що допомогло мені досягти успіху тощо.

Що таке IT-Generation

Міністерство цифрової трансформації за підтримки партнерів, Львівського ІТ-Кластера та Binance Charity Foundation ухвалили рішення допомогти українцям швидше «увійти в IT». Бо цифровізація держави вимагає поступової зміни профорієнтації населення.

Вони запровадили безплатну програму IT-Generation, завдяки якій будь-хто міг потрапити на навчання до однієї з 21 IT-шкіл України.

Проте я трохи перебільшив. Не «будь-хто» міг отримати таку можливість. Ще до початку етапів відбору нам потрібно було перевірити себе на відповідність до таких критеріїв:

• я є громадянином чи громадянкою України;
  • мені на момент вступу виповнилося від 21 до 60 років;
  • у мене ще немає кваліфікації чи досвіду роботи в галузі IT.

Також більшість шкіл висували додаткову умову для кандидатів — бажаний рівень володіння англійською мовою хоча б на рівні В1.

Тепер перейдемо до самого процесу відбору.

Етапи проходження відбору за програмою IT-Generation

Вступна кампанія IT-Generation розпочалась 4 липня 2022 року і тривала до 24 серпня 2022 року.

Я випадково дізнався про цей проєкт на YouTube тільки 15 серпня! Залишалося зовсім мало часу. Тож я відразу почав займатись вибором ІТ-школи, у якій би зміг покращити свої навички програмування.

Серед усіх мов розробки для себе я виділив саме Python. На це було кілька причин:

• я помітив попит на спеціалістів з Python на job-сайтах;
  • ця мова програмування є високорівневою, тому вона легка і зручна для опанування та роботи порівняно з іншими;
  • Python використовується у багатьох сферах ІТ: від створення вебзастосунків (сайтів) до Data Science. Тому вона дає багато перспектив реалізації себе в різних задачах.

Подивившись на DOU зріз заробітної плати серед спеціалістів цього напряму, мені було приємно усвідомлювати потенційні можливості розвитку та кар’єрного зростання.

Щойно я визначився з мовою розробки, потрібно було обрати одну з IT-шкіл України. Як я казав, у мене вже був деякий особистий досвід у вивченні мов програмування. Тому я звертав особливу увагу на навчальні програми.

Найбільше мені сподобалась програма від IT-школи A-Level. Окрім базових знань з Python, вона передбачала вивчення Git, Front-end, PostgreSQL, Linux, AWS, CI/CD, а також додаткові безплатні курси з англійської мови. До того ж відгуки про саму школу були позитивні.

Перший етап відбору

Відразу хочу зазначити, що всім процесом відбору керувала IT-школа. Організатори IT-Generation встановили вимогу лише щодо проведення обов’язкової співбесіди та тесту. Тобто в інших школах ці етапи могли відрізнятися. Я розповім вам саме про свій досвід.

Мій відбір починався з тесту на базові технічні знання та рівень англійської.

Питання були нескладні, цікаві та зрозумілі. Раджу вам перед тестом подивитися загальноосвітні ролики на YouTube з основ програмування та пробігти очима правила використання часів в англійській мові.

23 серпня я отримав лист на електронну пошту про те, що успішно склав тест та потрапив на другий етап відбору.

Другий етап відбору

Під час другого етапу потрібно зробити мотиваційний лист. Я вирішив написати його англійською мовою, щоб вигідно виділитися серед інших претендентів. Як бачите, це спрацювало, тож візьміть до уваги.

2 вересня я отримав наступний лист про те, що успішно пройшов на третій фінальний етап!

Третій етап відбору

Далі мало бути вирішальне інтерв’ю з менеджером IT-школи. Для мене, власне, значною перешкодою був страх перед особистим інтерв’ю. Висока конкуренція та потреба показати всі свої здібності викликали неабиякі хвилювання.

Тому я почав долати цей страх підготовкою:

• подивився та почитав рекомендації рекрутерів стосовно проходження співбесід;
  • потренувався перед дзеркалом, аби мати впевнений та переконливий вигляд;
  • заздалегідь проаналізував свої сильні та слабкі сторони, здібності, навички, корисний досвід;
  • сформулював чітку мету майбутнього навчання.

До речі, на DOU є багато корисних статей, які допомагають у підготовці до інтерв’ю.

Після інтерв’ю я чекав на результати приблизно тиждень. І нарешті 12 вересня мені прийшло повідомлення про зарахування на курс!

Як відбувався процес оплати

Я підписав двобічний контракт зі школою.

Оплата відбулась через додаток Binance, оскільки саме ця компанія була спонсором та партнером програми IT-Generation.

28 вересня компанія Binance Charity Foundation надіслала на мій гаманець 253 USDT. Це перші 50% оплати за навчання, які я перевів зі свого облікового запису на рахунок школи. А вже 29 вересня почалось моє навчання на курсі.

Іншу частину оплати Binance перерахували безпосередньо на рахунок школи, але вже після мого успішного завершення курсу.

Процеси комунікації

Під час всього періоду навчання я підтримував комунікацію не тільки з вчителями та студентами курсу, а й з куратором групи та командою IT-Generation.

З менторами та куратором групи ми спілкувалися у телеграм-чатах. Це дуже зручно.

Заняття відбувалися через ZOOM. Кожна інтерактивна онлайн-лекція записувалася, тому пізніше можна було переглядати уроки, щоб краще засвоїти матеріал та виконати домашні завдання.

Періодично учасники програми IT-Generation також збиралися на онлайн-зустрічі, щоб поставити запитання, дати зворотний зв’язок та отримати якусь важливу інформацію. Команда IT-Generation надавала безплатну серію відеолекцій з працевлаштування та онбордингу в ІТ-індустрії.

Тож ізольованим та розгубленим я зовсім не почувався. Усі проблеми швидко розв’язувалися, що мотивувало та надихало навчатися.

Досвід з працевлаштування

Звісно, весь цей шлях був зроблений для досягнення найважливішої мети — працевлаштування та подальшого кар’єрного розвитку. Але знайти роботу з нуля виявилося не так легко, як я собі уявляв до старту курсу.

В IT-школі у нас був додатковий урок, де ми вчилися складати резюме, проходити співбесіди, шукати вакансії тощо.

Тож разом з отриманими знаннями я почав свій пошук. Використовував сайти Djinni (через нього і знайшов роботу), DOU та LinkedIn.

Спочатку я зробив резюме — відповідно до стандартів, які ми вивчали на вебінарах. Потім надіслав його на ті вакансії, що були мені цікаві. І зрештою почалися нескінченні співбесіди!

Алгоритм проходження інтерв’ю у всіх компаніях здебільшого однаковий:

• спочатку відбувається інтерв’ю з HR-менеджером, де ви знайомитесь одне з одним. Вам розповідають про компанію та проєкт, перевіряють рівень англійської;
  • за декілька днів приходить лист. Якщо все добре — ви рухаєтесь далі;
  • потім на вас чекає технічне інтерв’ю, де вже Senior ставить різноманітні технічні питання, практичні задачі та дивиться на ваш спосіб мислення;
  • якщо і тут усе добре, ви отримуєте офер! А також відчуваєте неймовірне щастя через те, що досягли своєї мети! 🙂 А якщо щось пішло не так: аналізуєте свої помилки та починаєте спочатку.

Наскільки мені відомо від друзів та знайомих з IT, у середньому треба пройти 10-20 інтерв’ю перед тим, як знайти свою першу робота в ІТ.

У мене було сім інтерв’ю, поки я не отримав свою пропозицію. Завдяки такій кількості розмов з рекрутерами мені стало легше відповідати на питання кожного наступного разу. Я вже знав, що треба говорити, та почувався впевнено. Крім того, десь після пʼятого інтерв’ю мене полишили страх та хвилювання.

Тож тепер я хочу дати кілька порад початківцям, спираючись на власний досвід:

• перше та найбанальніше: не бійтесь та будьте впевненими в собі;
  • записуйте питання, на які ви не відповіли під час інтерв’ю, щоб потім мати можливість розібрати їх «на атоми»;
  • не зважайте на відмови та продовжуйте надсилати заявки на вакансії;
  • починайте відгукуватися на вакансії якомога раніше, навіть під час навчання! Бо так ви будете прокачувати вміння проходити інтерв’ю. А це дуже важливо для початківця.

Результат навчання за програмою IT-Generation

Відчинивши двері до навчання в ІТ через програму IT-Generation, я зрозумів, наскільки важливо використовувати всі доступні можливості.

Я повністю задоволений рівнем освіти та здобутими навичками! Досвід навчання в IT-школі став для мене не лише кроком до нового професійного рівня, але й мотивацією уважно стежити за змінами у галузі сучасних технологій та новинами у своїй індустрії.

Після IT-Generation я вирішив вступити у виш. Тому наразі навчаюсь у Національному університеті «Львівська політехніка» на другому курсі за спеціальністю «Кібербезпека» та заразом працюю в IT-компанії.

Порівнюючи свої теперішні досягнення з попередньою роботою, можу сказати, що воно того варте. Потрібно тільки почати реалізовувати свої амбіції — і результат не змусить на себе чекати. Сподіваюся, що моя розповідь надихне багатьох з вас вступити на шлях вивчення інформаційних технологій. Не бійтеся крокувати в невідоме, оскільки саме там можуть ховатися ваші можливості.

Моя історія вступу є лише однією із багатьох можливих. Упевнений, що хтось з вас має власний досвід навчання чи роботи за подібними програмами. Поділіться в коментарях корисними посиланнями та інформацією. Буду вдячний отримати зворотний зв’язок та дізнатися вашу історію.

Більше інформації про досвід навчання на IT Generation ви можете знайти тут.

👍ПодобаєтьсяСподобалось7
До обраногоВ обраному1
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Я теж пройшла IT Generation. На період навчання та півроку після в мене ще була інша робота, тому активний пошук почала тільки минулого місяця. Погоджуюсь, що потрібно краще відбирати школи, бо студентів якраз відбирали дуже жорстко, а от самі школи, нажаль, не всі спроможні дати рівень знань, достатній для пошуку першої роботи. Мені особисто довелось ще дуже багато начатись самостійно. Тому IT Generation варто оцінювати лише як перший крок для світчерів. Далі можливо потрібна програма по стажуванню кращих випускників.

Щоб щось вивчити, напишить це на невеликій картці. І повісьте цю картку десь перед очима — а хоч би й на монітор. Це спрацює, бо у такій схемі є секрет — картка працює не тоді, коли ви на неї дивитеся, а тоді, коли ви про неї згадуєте. Звісно, що іноді ви згадуєте про картку тоді, коли на неї подивитеся.
Трохи пояснення: інформація на картці більш стабільна у просторі/часі ніж скажімо інформація роліку з ютюбе.
Книжки працюють так само. Якщо читаєте — не намагаючись запам’ятати, а просто продивляючись, перегортаючи сторінки і головне, перечитуєте — так само. Чим частіше тим краще. Воно записується у мозок на нейрони автоматично, без вашого волевиявлення, без участі свідомості, а видається у момент необхідності.
Найголовніше у усьому цьому — це дві речі:

Перша: неоднократне повторювання.

Друга: доступність вам самої книжки чи картки, наявність її біля вас у тому самому моменті простору/часу у якому відбувається згадування — щоб у вас була потенційна можливість перевірити самого себе просто протягнувши руку за книжкою чи подивившись на картку.

Це як реклама працює, чи пропаганда — неводнократно повторюйте що заєць це вовк. А вовк це вівця. І про екологію вже ніколи не забудете, та яка різниця між хіжаками та іншими тваринами (це жарт, звісно)

В профілі LinkedIn ні слова про IT Generation.

В доу профілі “.Net Developer в Webitel” при цьому

працюю в компанії Webitel на посаді Junior Python Developer.

.Net, Python... А ви, куме, кажете, що курси погані. Ще три місяці і в профілі вже COBOL з’явиться.

Проект «IT-Generation» певною мірою себе скомпрометував. Я брав активну участь, спілкувався з людьми, які брали участь і також ця тема неодноразово підіймалася на цьому форумі. Повинні були взяти на навчання більше 1000 людей. Думаю, що ви один з небагатьох хто влаштувався. Більшість навчальних центрів отримали від спонсорів і держави великі гроші просто так. На виході майже нуль.

Єдине чим скомпрометував себе проект — це те що вони брали школи «всіх бажаючих» і велика частка шкіл — це реально треш (я проходив навчання у одній із них по IT Generation, і теж отримав оффер, але школа ця тут точно не має відношення). Тобто на їх курсах у вас буде рівень знань нижче, ніж при перегляді безкоштовного курса на ютубі)

Але гарні школи — дали гарні знання, як і робили це до проекта IT Generation.

Тобто сам проект гарний, єдине, що їм треба зробити — це зібрати фідбек по школам і залишити тільки ті школи, які дають реальні знання.

Це єдине,

чим скомпрометував себе проект

і було єдиною метою цього проекту. Про це я і написав. Мета було — взяти 1000 людей, навчити їх і спробувати влаштувати. Пройшло більше року. Що маємо на виході:
1. Від організаторів з боку держави немає звіту на витрачені гроші.
2. Немає статистики — скільки кожна школа взяла на навчання — і скільки людей з них взагалі закінчили курс.
3. По факту бачимо дві людини, яка закінчили цей проект.
Висновок — держава подарувала багатьом школам багато грошей за просто так.
Саме найгірше — що багато людей які намагались долучитись до IT — отримали досить великий негативний фідбек. І це дуже погано. Державі потрібно було докласти трохи більше зусиль до вибору шкіл і контролювати процес. Це не було зроблено.

Багато спонсорів. Binance Charity лише був один із спонсорів серед яких ще USAID, Уряд Швеції, UNDP та Львівський IT-кластер. Тому можете вважати, що платила держава, бо без політики та комунікації уряду цю підтримку можна було б і не отримати.

Підписатись на коментарі