Сучасний IT-ринок: тенденції, рівень зарплат, поради новачкам і досвідченим розробникам
Привіт! Я Сергій Немчинський, уже більше ніж 25 років працюю у сфері ІТ, 15 з яких програмував на Java, а зараз є засновником і директором навчального центру FoxmindEd.
Сучасний ринок інформаційних технологій переживає значні трансформації, які впливають на розробників програмного забезпечення на різних рівнях. Тож сьогодні я хотів би поділитися своїм поглядом на тенденції та можливості для Middle- та Senior-розробників у майбутньому. Проте перш ніж ми це розглянемо, з’ясуймо, що відбувається наразі на ринку і яких змін можна очікувати.
Що відбувається з ринком IT
Умови війни суттєво впливають на ринок інформаційних технологій, а це натомість створює непевність та змінює розподіл ресурсів ІТ-компаній в Україні.
Однією з ключових тенденцій є ускладнення умов для аутсорсингових компаній. Замовники, які шукають розробників програмного забезпечення, стурбовані співпрацею з країною, яка перебуває в умовах війни. Ця проблема особливо актуальна для тих, хто раніше не мав ділових зв’язків з Україною. Ризики стали надто великими: можливість атаки на офіс розробника, призов до армії чи відімкнення електроенергії — ось лише декілька потенційних небезпек.
Це особливо стосується тих компаній, які працюють із сектором Enterprise, який задля уникнення ризиків скоріше віддасть перевагу співробітництву з іншою країною — менш ризикованою, аніж ми. А оскільки Enterprise використовує Java як основну мову розробки бекенду в Україні, то є вірогідність, що через зменшення подібних замовлень Java може втратити свої позиції.
Інакше справи йдуть у продуктових компаній, які беруть на себе всі ризики та не мають таких проблем із замовниками. Вони б краще розвивалися, якби могли просто зараз найняти дешевших програмістів та розширити свою діяльність. І ось тут виникає питання досить високих зарплат розробників, які й обмежують розвиток компаній.
Є певні прогнози, що найближчим часом зарплати програмістів можуть знизитися, а це призведе до того, що продуктові компаній отримають можливість наймати більше співробітників і запускати нові проєкти. Такі зміни можуть стимулювати стрімке зростання продуктових компаній та модифікації структури ІТ-ринку нашої держави загалом. Якщо раніше аутсорсинг був великою часткою українського ІТ, то в майбутньому ця частка може зменшитися, натомість кількість продуктових розробників виросте.
Однак ситуацію здатні змінити активність аутсорсингових компаній, якщо візьмуть ситуацію у свої руки та розпочнуть розробку продуктів. Вони мають ресурси та знання для цього, а також можуть використовувати своїх програмістів для створення власного продукту. Це може бути чудовим шансом для них. Я сподіваюсь, що аутсорсингові компанії зрозуміють важливість цього кроку. Зрештою, процес розробки завжди пов’язаний з ризиками (наприклад, якщо продукт не сподобається споживачу абощо), але у випадку, якщо продукт зацікавить споживача та вийде на ринок, — це буде дуже прибуткова інвестиція для таких компаній, і не лише в їхнє майбутнє, а й майбутнє української ІТ-галузі.
Що ж далі
У поточний непевний час передбачити перебіг подій надзвичайно складно. Однак припустимо, що ситуація залишиться такою ж, якою є зараз. Водночас важливо враховувати закономірності ринкової економіки: бізнес або гине, або викручується зі складних ситуацій, захоплюючи нішу тих, хто виходить з гри. Можна сказати, що попит на спеціалістів зростає, а це свідчить про активні намагання компаній знайти можливості виходу на ринок.
Тож, я думаю, у найближчому майбутньому відбудеться зміна структури IT-ринку в Україні: зросте частка продуктових компаній.
І це, я вважаю, дуже добре, тому що:
- продуктові компанії потребують недорогих спеціалістів — джунів;
- продуктові компанії можуть реально заробити мільйонні прибутки, на відміну від аутсорсингових;
- робота в таких компаніях, як правило, набагато цікавіша.
В аутсорсингу ж дуже складно горіти продуктом, тому що переважно ви не знайомі з кінцевими користувачами, тож не дуже розумієте, на чий бізнес це все працює.
Загалом, робота в продуктових компаніях набагато цікавіша, оскільки:
- ви можете безпосередньо впливати на розвиток продукту, а не просто виконувати завдання за вказівками замовника;
- є більше можливостей для кар’єрного зростання та розвитку;
- ви бачите результат своєї праці та більше вболіваєте за його успіх.
Усе вищезазначене стає можливим тоді, коли продуктові компанії починають наймати більше співробітників для швидкого виходу на ринок, тоді як аутсорсингові компанії отримають можливість брати проєкти, які вони раніше вважали малобюджетними та недостатньо прибутковими. Програмісти повинні стати доступнішими, а отже падіння зарплат є неминучим і досить важливим моментом, хоча це буде тимчасово (згодом зарплати знову зростуть, можливо навіть досить стрімко). Проте чим довше зарплати залишаються на одному рівні, тим суттєвіше буде їхнє падіння.
Щодо того, коли можна очікувати змін в структурі ринку: тут важко сказати точно. Однак ви самі відзначите момент відновлення ринку, коли буде очевидно, що ми пережили кризовий момент. Це можна буде визначити за падінням зарплат програмістів. Тому що раніше розпочнеться цей процес, то швидше ринок повернеться до нормального стану.
Ринок зарплат на сьогодні
Якщо на ринку існує перенасиченість програмістами (це можна визначити за кількістю відгуків на вакансії) і якщо в усіх топових аутсорсингових компаніях спостерігається скорочення персоналу (багато співробітників опинилися без роботи), то зарплати повинні впасти б. Проте цього не відбувається, принаймні наразі. А подивившись на сучасні тренди зарплат в ІТ-галузі, можна помітити навіть їхній поступовий ріст, хоча й досить повільний.
Це пояснюється кількома факторами.
- Початок ринкових змін: ситуація на ринку ІТ-послуг, особливо в умовах конфлікту, тільки починає змінюватися. Ринок потребує часу для того, щоб адаптуватися до нових умов. Поки що зміни можуть бути незначними та не відображуватися на зарплатах.
- Довгострокові контракти: багато ІТ-компаній укладають довгострокові контракти із замовниками, й умови цих контрактів можуть передбачати стабільні зарплати для програмістів на певний термін, навіть якщо умови ринку змінюються.
- Конкурентоспроможність: компанії можуть віддавати перевагу збереженню стабільних зарплат, щоб не втратити кваліфікованих співробітників в період невизначеності. Це допомагає їм залишатися конкурентоспроможними та готовими до швидкої реакції на зміни ринку, коли ситуація стабілізується.
- Відсутність тиску з боку конкурентів: якщо більшість компаній на ринку ІТ-послуг зберігає зарплати на поточному рівні, інші компанії не відчувають сильного тиску щодо їхнього зниження. Це може створювати певний баланс на ринку зарплат, усупереч іншим змінам.
- Ринкова динаміка: ринкові сили, як-от попит і пропозиція, діють складно й можуть піддаватися впливу безлічі факторів. У періоди невизначеності динаміка ринку може бути менш передбачуваною, що ускладнює точне прогнозування змін у зарплатах.
Окрім зазначеного, великі компанії не знижують зарплати через психологічний момент. Достатньо одній топкомпанії зробити щось подібне, і здійметься великий галас. Це буде просто нонсенс, який погано позначиться на репутації. Тому більшість не хоче ризикувати та намагається тримати зарплати на тому рівні, де вони зараз.
Та якщо ви зараз плануєте вимагати підвищення зарплати, майте на увазі, що ви, ймовірно, не отримаєте його і, цілком можливо, навіть потрапите в список для звільнення. Зараз не час ставити свої вимоги роботодавцям.
Що робити розробникам просто зараз
Зважаючи на складну ситуацію на ринку ІТ, є кілька стратегій і порад, які можуть бути корисними для різних категорій програмістів.
Middle- та Senior-програмісти
- Зберігайте поточну роботу: у цей період невизначеності важливо утриматися на теперішньому місці. Зараз фінансова стабільність — надважлива.
- Розвивайте soft skills: навички спілкування та публічного виступу можуть виявитися корисними для вас на майбутніх співбесідах та сприяють покращенню вашої репутації як висококваліфікованого програміста. Тож...
- навчіться говорити публічно, вести презентації та демонструвати свої ідеї перед аудиторією;
- розвивайте англійську мову, оскільки це базова навичка, яка дозволяє спілкуватися в глобальній спільноті ІТ.
- Поглиблене вивчення evergreen-знань: розуміння архітектурних підходів, дизайн-паттернів та принципів розробки — це є ключовим для вас на ринку.
Junior та новачки
- Золотий час для вступу в ІТ: незабаром ринок відчує потребу в програмістах, які готові працювати за меншу зарплату. Отже, це ідеальний час для тих, хто має сильні навички, але обмежений досвід. Ви станете цінними для продуктових та аутсорсингових компаній, які шукають висококваліфікованих фахівців за доступну ціну.
- Зосередьтеся на hard skills: вивчайте усі аспекти програмування, які можливо. Станьте експертом у певних областях, щоб виділятися серед конкурентів.
- Підготуйтеся до майбутнього: якщо ви навчаєтеся зараз, це означає, що в момент виходу ринку з кризи ви матимете шанс швидко знайти роботу або отримати підвищення.
Не забувайте, що вміння та навчання — це ключ до успіху навіть в умовах складної ситуації. Розвивайтеся як професіонал, залишайтеся конкурентоспроможними та шукайте можливості для удосконалення ваших технічних навичок та мови спілкування. Це допоможе вам подолати виклики та знайти успіх у сучасному ІТ-середовищі.
Наостанок
Зараз саме та ситуація, коли потрібно докладати більше зусиль, бути кращими за інших, активно шукати роботу, не забувати, що ваше резюме повинне бути якісно складене тощо. Щодо новачків, я вважаю, що перед ними відчиняється велике вікно можливостей. Тому якщо ви планували, але відкладали навчання, то зараз саме чудовий час почати. І поки більшість у стані застою, нічого не хоче, боїться та намагається витримати ситуацію, або й відкладає на потім, ви вже будете на кілька кроків ближче до своєї мети.
Найкращі коментарі пропустити