Джуни йдуть на IT-арену, але риночок вже сам все вирішив
Освітні платформи впевнили всіх, що після півроку навчання на позиції Junior можна заробляти від $1000 та вище. І ринок вже перенасичений такими фахівцями, і ще сотні в черзі. Що це означає бути Джуном в 2023 році? Давайте розбиратися!
Отже, прикро це усвідомлювати, але випускники без опиту не можуть претендувати на зарплату, яка перевищує середній дохід по країні. Але ІТ-зарплати продовжують маніти людей. За даними DOU, медіанна зарплата ІТ-спеціалістів у першому півріччі 2023 року дорівнює близько 103,000 гривень. У той же час, середня зарплата по Україні залишається на рівні приблизно 18,261 гривень. Медіана — це коли ви вибудовуєте людей за рівнем заробітної плати, і той, хто знаходиться посередині, вказує на медіанний дохід. Це відрізняється від середнього арифметичного, оскільки медіана краще відображає загальну картину. Отже, середньостатистичне медіанне значення зарплати середнього ІТ-спеціаліста в Україні становить 62,750 грн.
Кадрова перенасиченість створює падіння зарплат
У 2021 році, за даними Work.ua, на кожну ІТ-вакансію припадало 3 резюме. У 2023 році кількість резюме на одну вакансію зросла, і це не просто випускники, але й фахівці з інших сфер, які вирішили перейти в ІТ. Часто це пов’язано зі зниженням доходу — юніорам у своїх тридцяти доводиться погоджуватися на меншу зарплату, ніж вони мали раніше. Наприклад, у деяких областях початківець у мобільній розробці може заробляти менше, ніж кур’єр. Це як кажуть, ринок праці вирішує. Тут послуги розробника — це товар, а чим більше пропозиція, тим нижча може бути ціна. За даними DOU, медіанна зарплата ІТ-фахівців становить $3,435 (приблизно 103,000 гривень за поточним курсом), що є незначним зростанням від попереднього періоду. Але Work.ua показує, що медіанна зарплата помітно менше — 22,500 гривень у категорії «ІТ, комп’ютери, інтернет». Чому така різниця?
DOU — це вузькоспеціалізований портал, де шукають роботу, в основному, люди з досвідом, а WorkUa дає більш широку картину зарплат. За даними Djinni, щомісяця реєструється близько 2 тисяч кандидатів з досвідом до року, з них майже 1,4 тисячі — без досвіду взагалі1. У перші три місяці 2023 року з 6137 кандидатів без досвіду, зареєстрованих на Djinni, лише 71 повідомив про успішне працевлаштування, а підтверджених наймів на платформі було всього 57. Це означає, що роботу знаходить лише 1% соискателей. Якщо говорити тільки про технічні спеціальності, то процент ще менший — 0,8% з наймами. Дослідження вказують, що на ринок все ще виходить надто багато розробників без досвіду або з мінімальним досвідом, тим часом багато компаній припинили найм джунів ще 24 лютого 2022 року, а половина з тих, хто наймав у 2022 році, не планує робити це у 2023 році.
Шанси для кандидатів — в кого складнийще отримати оффер?
Думаєте, 128 претендентів на одну позицію UI/UX Designer — це багато? Спробуйте уявити ситуацію з Frontend-розробниками, де на одне місце претендує 150 осіб! Але це ще не все, на позицію Manual QA — 500 кандидатив, для DevOps трохи легше — 20 претендентів на місце.
Якщо говорити про мови програмування, картина схожа: багато хто хоче працювати з JavaScript — 300 особ на вакансію, в той час як для тих, хто розробляе на WordPress — лише 3 претенденти. Іронічно, але часто перші навіть не вважають других за програмістів, однак другим легше знайти роботу. Враховуючи тренди, можна сміливо сказати, що ринок буде поповнюватися новачками ще пару років з тією ж швидкістю. Але індустрія не гумова, конкуренція буде зростати, а це означає тиск на зарплати, щоб тримати їх на рівні все нижче і нижче. У той же час важливо розуміти, що нейромережі та автоматизація вже підкрадаються до самісіньких засновників-програмістів. Простий код на Python тепер можна написати швидше та дешевше через ChatGPT, аніж наймати окрему людину.
Що робити, якщо ви — Джун у 2023 році
Поріг входу в галузь зростає і зупинятися не збирається. Раніше, закінчивши університет, можна було швидко почати працювати над реальними проектами і вирости до мідла, а зараз на студентів вже не полюють так активно. Роботодавці мають право вибирати, і вибір є великий. Але це не означає, що Джунам варто впадати у відчай. Жодна сфера не відмовиться від талановитих фахівців! Сьогодні IT-спеціаліст без опита — це як економіст чи юрист у середині
Що порадити початківцям:
- Шукати цікаві ніші. IT-індустрія зараз потрібна скрізь — в освіті, медицині, маркетингу. Кожна галузь потребує оптимізації, майже скрізь з’являються стартапи. Але не відразу можна в них влитися. Тому варто зосередитися на навчанні з командної роботи по проектах, проінвестувавши рік — півтора часу, щоб, щоб у разі вдачі претендувати одразу на позицію мідла — роботодавці готові інвестувати у розвиток спеціаліста, якщо бачать інтерес саме до своєї справи.
- Розвивати софт-скіли. Закінчився час бородатих похмурих програмістів, зараз IT-фахівці часто живуть активно, а не просто працюють з кодом. Тому навички комунікації, переговорів, самоорганізації — це важливо. Іноді навіть у суперпрофесіонала з коду посаду забирає людина з меншими знаннями, але кращими м’якими навичками.
- Не забувати про хард-скіли. Постійне вдосконалення в професії — це те, що має бути у кожного IT-фахівця на підсвідомому рівні.
- Відгукнутися на сотні вакансій. На 100 відгуків припадає 1 запрошення на співбесіду. А з 10 співбесід лише одна призведе до пропозиції роботи. Тому краще брати кількістю.
І на закінчення
Перед нами розгортається епохальна подія. Через 20 років ми будемо розмірковувати, як відбувся переворот у IT-індустрії. З одного боку, це лякає — ніхто не розуміє, як поводитися в нових умовах. З іншого — «хаос — це драбина». Треба шукати та використовувати шанси, які підкидає нам ринок. Не факт, що вони будуть, але вони можуть з’явитися, і до цього треба бути готовим. Найголовніше — це не пропустити шанс, щоб заскочити в останній вагончик IT-поїзда, який назавжди йде з вокзалу. Готуйтеся пожертвувати всім — захопленнями, спілкування з сім’єю, заняття спортом та відпочинком. Вкладайтеся максимально в отримання першого комерційного опиту — чим більше, тим краще, включаючи хакатони, олімпіади та вебінари. Буде неможливо важко, але потім крамничка закриється і написання коду рівня Джуна доручатимуть AI.
До речі, Джуни, а де ваш leetcode profile? Github? Pet project? Поділіться у коментарі!
35 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів