Один рік життя ChatGPT. Як технологія сколихнула Кремнієву долину
Приблизно рік тому стався реліз ChatGPT, технології, що змінила Долину й увесь світ. До річниці підготували стислий переказ хронології подій від від NYT, що відбулися з моменту релізу чат-бота. Як відреагували в Google та Meta та чому лідери OpenAI не вірили в потенціал ChatGPT — читаємо в матеріалі 👇
О 13:00 у п’ятницю, незадовго до Різдва минулого року, частині співробітників Google добряче зіпсували вихідні. А все тому, що в них зʼявилася нова задачка: Сундар Пічаї, виконавчий директор Google, вирішив терміново підготувати низку продуктів на основі штучного інтелекту.
Що змусило Пічаї та решту Кремнієвої долини хвилюватися? Це ChatGPT — програма штучного інтелекту, яку 30 листопада 2022 року випустила компанія OpenAI.
Що ж встигло трапитися за 12 місяців опісля цієї події:
- Марк Цукерберг, який колись убачав у метасвіті майбутнє, реорганізував частини компанії Meta навколо ШІ.
- Ілон Маск, мільярдер, який був співзасновником OpenAI, але покинув лабораторію в розпачі, пообіцяв створити власну компанію з ШІ. Він назвав її X.AI.
- Сатья Наделла, виконавчий директор Microsoft, інвестував у OpenAI і дозволив стартапу використовувати його обчислювальні потужності. Він прискорив свої плани щодо впровадження ШІ в продукти Microsoft.
Дивно, але лідери OpenAI ніколи не думали, що ChatGPT сколихне Кремнієву долину. Лише за кілька тижнів до випуску його ще не існувало як продукту. Більшість співробітників були зосереджені на потужнішій версії — GPT-4 — революційній, але й проблемній водночас: іноді технологія була схильна до мови ненависті та дезінформації. Інженери OpenAI постійно відкладали запуск і обговорювали, що робити далі.
Одним з варіантів було випустити стару версію технології та поспостерігати за реакцією громадськості.
«Ми плануємо оформити його як дослідницький реліз», — сказала Міра Мураті, головна технічна директорка OpenAI.
У день випуску Альтман написав у Твіттері про новий продукт OpenAI, а компанія опублікувала перенасичену жаргоном статтю в блозі. І тоді ChatGPT злетів. Майже одразу ж сервери компанії переповнилися користувачами. За кілька тижнів більш як 100 мільйонів скористалися чат-ботом. Хоча ніхто не знав точно, чому, але це був хіт.
Meta
Насправді за кілька місяців до цього буму компанія Meta випустила власного чат-бота, який залишився малопомітним.
BlenderBot, випущений у серпні 2022 року на базі ШІ, був створений для ведення розмов — і він це робив. Він говорив, що Дональд Трамп все ще президент і що президент Байден програв у 2020 році. А Марк Цукерберг, за його свідченнями, був «моторошним».
А за два тижні до виходу ChatGPT Meta представила Galactica — він був розроблений для наукових досліджень і міг миттєво писати наукові статті та розв’язувати математичні задачі. Хтось попросив його написати наукову роботу про історію ведмедів у космосі — і йому вдалося. За три дні «Галактику» вимкнули.
У всіх застосунках Meta — Facebook, Instagram, WhatsApp — працювало багато ШІ, але він був під капотом. А відкритий код міг призвести до того, що потужні технології потраплять до рук людей з поганими намірами, а вину за це вимушена буде взяти на себе компанія.
Та все ж Цукерберг турбулізував роботу над ШІ. Це був проєкт LLaMA («Велика мовна модель Meta AI»), за кілька днів після виходу якого хтось виклав його код на 4chan. Meta втратила контроль над своїм чат-ботом. Дослідники зі Стенфордського університету засвідчили, що система може легко генерувати расистські матеріали.
6 червня пан Цукерберг отримав листа щодо LLaMA від сенаторів з вимогою відповідей від Meta. У листі підхід компанії названо ризикованим і вразливим до зловживань, а також несприятливим, порівняно з ChatGPT. Сенатори, схоже, хотіли знати, чому Meta не може бути більш схожою на OpenAI?
Microsoft
Для Сатьї Наделли усвідомлення того, що технологія OpenAI може змінити все, не було новим. Інвестувавши один мільярд доларів у 2019 році, Microsoft поступово почала грати з кодом стартапу. Першим був GitHub: кілька команд інженерів почали експериментувати з технологією, яка допомагала їм писати код (це, зрештою, перетворилося на GitHub Copilot).
OpenAI був структурований як некомерційна організація. Microsoft не отримала б місця в раді директорів. Але вона мала право використовувати код OpenAI. Це означало, що Microsoft і OpenAI водночас були партнерами й конкурентами.
Тож наприкінці літа 2022 Наделла зосередив сили компанії навколо розробки технології, а за майже два місяці члени правління побачили чат-бот Bing.
7 лютого Компанія Microsoft запросила журналістів до свого кампусу, щоб представити світу Bing. Хоч і тема заходу не розголошувалася, але якимось дивом про це дізнався Google. 6 лютого, щоб випередити Microsoft, він розмістив у своєму блозі пост Пічаї про те, що Google представить власного чат-бота Bard .
Наступного дня після того, як Microsoft оголосила про запуск чат-бота, акції компанії зросли на 5%. А от для Google поспішне оголошення стало конфузом: дослідники помітили помилки в роботі Bard, що демонструвалася у повідомленні в блозі.
Компанію висміяли у ЗМІ та соціальних мережах, а її акції впали майже на 8%,
Виявилося, що у презентації Microsoft теж були помилки. Але ніхто цього не помітив.
За цей рік на DOU з’явилось понад 500 згадок про ChatGPT — у новинах, обговореннях, подіях, статтях і блогах. Спільнота активно стежить за розвитком технологій, ба більше — ми запустили AI-спільноту для фахівців, які працюють або планують розвиватись у цій галузі.
А тепер діліться вашими прогнозами, як буде розвиватись ШІ та чи згадаємо ми про події, що викладені в топіку, за
5 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів