Вакансії, резюме, співбесіда та офер — гайд з процесу найму до ЗСУ
Привіт! Мене звати Олександр Самчук. Я маю понад сім років досвіду в HR, а з
Мобілізувався в березні 2022 року, прослужив у
Процес найму: у чому різниця між ЗСУ та цивільними посадами
Для кандидата пошук вакансії повинен починатися з пошуку військової частини/підрозділу, куди він хоче піти служити.
Якщо казати про сам процес найму, усе залежить від того, як він відбудований у цьому підрозділі.
Тільки невелика частина підрозділів зараз виділили, як мінімум одну людину, яка вміє і може проводити якісний процес відбору. Тому в ЗСУ здебільшого ваша співбесіда і відбір — це єдина зустріч або телефонний дзвінок.
Які вакансії зараз є найзатребуванішими
Якщо ми говоримо про бойові підрозділи — це звичайний стрілець. Потім водії, медики, а зараз й оператори БПЛА.
Розподіл вакансії за кількістю добре простежується на Work.ua.
Але я зараз займаюся не бойовим підрозділом, тому детальніше можу розповісти саме про них:
- проєктні менеджери — фахівці, які можуть систематизувати і направити неконтрольований процес, з вільною анлійською мовою і мегасильними комунікаціями;
- аналітики — опис процесів, розрахунки, які потрібні для реінжинірингу процесів;
- юристи — дуже багато питань гальмується на рівні нормативно-правової бази, тому юристи з досвідом нормотворення актуальні.
Ці вакансії потрібні для роботи над нормативно-правовими документами, організацією робочих/профільних груп для погодження пропозицій змін у процесах/документах. Наприклад, аналітиків можна розбити на три напрями: перші — це розрахунки, числова аналітика; другі — це опис бізнес-процесів; треті — це технічні, ІТ бізнес-аналітики. Вакансії аналітиків на Work.ua, на Lobby X.
А також:
- Зараз функціонують дві Агенції — з озброєння і з тилового забезпечення. Наприклад, Державний оператор тилу (ДОТ) — державна агенція, що забезпечує потреби Збройних сил України. ДОТ здійснює постачання харчів, одягу, пально-мастильних матеріалів та медичного майна для потреб військових. (Перелік відкритих вакансій та інформація про агенцію — за посиланням). Тому актуальні фахівці з публічних закупівель усіх рівнів.
- Фахівці, долучені до підтримки команд, які займаються проєктами цифровізації на рівні Міністерства оборони та Генерального штабу. Там актуальні вакансії для таких спеціалістів: програмний/проєктний менеджер, бізнес-аналітик, адміністратор баз даних, DevOps, мережевий адміністратор.
Рекомендації з резюме
Важливо пам’ятати, що резюме на цивільні й на військові посади — це різні речі. Проблема в тому, що багато кандидатів надсилають свої «цивільні» версії резюме. Мої рекомендації:
- Тільки українською мовою. Про резюме «на русском» взагалі промовчу. Коли ви надсилаєте англійською мовою — це, звичайно, прикольно, але тільки якщо ви подаєтесь на якесь міжнародне співробітництво.
- Одна сторінка, максимум — дві. Ніхто мемуари на п’ять сторінок читати не буде. У мене є особистий рекорд: кандидат скинув на 11 сторінок резюме 🙂
- Ваше резюме відразу повинно свідчити про те, що воно відповідає вакансії, на яку ви надсилаєте відгук. Якщо за перші десять секунд скринінгу не стало зрозумілим, що у вашому резюме відповідає вакансії — це проблема.
- Якщо ви чинний військовослужбовець (або офіцер запасу), відразу вказуйте хоча б вид військ, посаду, звання та ВОС. Це відразу робить зрозумілішим оцінку можливості вашого відрядження/переведення.
- Якщо ви проходили якісь спеціалізовані курси — дрони, тактична медицина, стрільба або інше, — обов’язково це вказуйте.
- Супровідний лист — дуже рекомендую. Це два — три речення в тексті резюме (або окремо), де ви обґрунтовуєте, чому саме ця вакансія, саме цей підрозділ і чому саме ви.
- Граматика в резюме. Будь ласка, переглядайте ваше резюме, щоб воно не містило росіянізми, помилки.
- Фото в резюме. Рекомендую. Просте фото, буденне. Це візуалізація вас, а також більше шансів, що вас «запам’ятають».
- Коротко і по суті. Ваше резюме, скоріше за все, буде дивитися не «фаховий» спеціаліст, тому в резюме все повинно бути коротко, зрозуміло. Це армія.
- Формат резюме — краще в PDF. Не треба надсилати лінком на якийсь інший ресурс, тому що це може викликати підозри з точки зору безпеки лінку.
- Щодо досвіду кандидата, рекомендую робити акцент на такі компетенції (залежить від вакансії, звичайно): організаційні навички, досвід роботи з документацією, досвід роботи в логістиці, перевезеннях, робота з Excel, Word (це база в ЗСУ 🙂). Технічні навички варто розкрити детальніше, якщо подаєтесь на вакансії, пов’язану з роботою з технічними засобами.
Скільки етапів чекає на кандидата та що це за етапи
Це, знову ж таки, дуже залежить від підрозділу.
Перший етап — телефонне інтерв’ю, уточнення актуальності та повноти даних.
Другий — розгорнуте інтерв’ю від спеціаліста з підбору. Якщо це технічна вакансія — інтерв’ю з технічним спеціалістом з напряму.
Третій — зустріч з безпосереднім керівником.
А далі залежить від специфіки діяльності підрозділу — поліграф та/або перевірка Служби безпеки.
Співбесіда: як готуватися, поширенні питання
- Обов’язково приходьте вчасно. Якщо у вас змінилися плани — треба попередити.
- Якщо ви нічого не вказали про свій досвід служби, будуть обов’язково уточнювати де і ким служите (служили).
- Яка ваша мотивація для мобілізації або переведення? Не загальними, соціально-бажаними відповідями, а конкретно.
Якщо інтерв’ю проводить фаховий спеціаліст з підбору, тоді далі буде структура, яка не надто відрізняється від цивільної співбесіди.
З точки зору підготовки до співбесіди, рекомендую детальніше дізнатися про підрозділ, керівника, успіхи та задачі підрозділу, наскільки це можливо з відкритих джерел і знайомих.
Як довго потрібно чекати на фінальний результат усіх етапів
Процес відгуку на вакансію, співбесід, подальшої мобілізації або переведення — це шлях в декілька тижнів або навіть місяців. Тому якщо ви ще не служите, дуже рекомендую почати шукати підрозділ уже зараз.
Іноді кандидати отримують відмови або мовчанку, й ось чому. На цей момент більша частина військовослужбовців в Силах оборони — це мобілізовані. Відповідно, це люди із цивільним професійним досвідом. Вибір серед кандидатів є.
Якщо говорити про досвід, що був у мене — це від 13 до158 відгуків на вакансію. В середньому 40. Тому є можливість вибирати, враховуючи те, що команда займається дуже важливими проєктами, ми шукаємо кращих серед кращих.
Також скажу, що є відгуки, які абсолютно не відповідають опису вакансії. Спеціаліст з підбору, який веде вакансію, не буде виконувати функцію кар’єрного центру консультацій.
Якщо на ваше резюме взагалі не відреагували, можливо, після публікації вакансії змінилися вимоги.
Кандидат отримав офер: який подальший алгоритм його дій
Разом з офером (якщо це так можна назвати в Силах оборони України) — кандидату повинні надати порядок наступних дій.
Підготовка документів, їхнє погодження, оформлення в частині, мобілізація/відрядження/переведення — це може зайняти від декількох тижнів до декількох місяців. Бажано зрозуміти, хто відповідальна особа за комунікацію з переведення від військової частини, і підтримувати контакт з ним.
Я б дуже хотів сказати, що кандидат має гарантії, що потрапить саме на ту вакансію, куди подавався, але зараз відповідь — ні. Називається: розказував, розказував, і тут такий фініш 🙂
Насправді повертаємся до першого питання: треба починати пошук не з вакансії, а вакансії в підрозділі. Якщо підрозділ побудував системний процес відбору — вони потурбуються, щоб ви потрапили саме до них. Але, на жаль, зараз існує низка нормативно-правових аспектів мобілізації/відрядження/переведення військовослужбовців, які можуть вносити дестабілізацію в погоджений процес.
Зі свого досвіду скажу: якщо ви дуже сильний кандидат, і на голову вище за інших, за вас будуть боротися.
Платформи, де розміщуються вакансії в Силах оборони (ЗСУ/МВС/Держспецзв’язку/ДССТ/ГУР та інші структури): LobbyX, Work.ua, Robota.ua. (Також можна шукати вакансії в мілтек-індустрії на DOU — ред.)
Наприкінці скажу, що зараз на кожній посаді в Силах оборони України є потреба у вмотивованих і кваліфікованих спеціалістах. Що більше буде фахових людей в системі, то більше можливість якісно змінити цю систему зсередини.
41 коментар
Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів Коментарі можуть залишати тільки користувачі з підтвердженими акаунтами.