Чому українські підлітки починають вивчати ІТ
В Україні близько 300 000 ІТ-спеціалістів. Проте вітчизняний ІТ-сектор потребує мільйона фахівців — і не через десятиліття, а вже найближчим часом. Сучасні підлітки — саме ті, хто може закрити потребу держави в компетентних айтівцях у прискореному режимі й вплинути на найближче майбутнє країни як у здобутті переваги у «війні технологій», так і в розбудові стартап-системи оновленої, прогресивної України після перемоги.
На щастя, вік в ІТ не відіграє жодного значення. Програмувати роботів та опановувати метавсесвіти вдається зовсім молодим людям. Вони легко навчаються і головне — мають до цього потяг. Чому підлітки починають займатися програмуванням, як вони змінюють технологічний ландшафт сьогодні та як використати потенціал юних українських кодерів завтра — розповім далі.
Чому підліткам варто займатися програмуванням
ІТ було трендом останніх років: з кожної праски доносилося, що тут кожен зможе стабільно й багато заробляти. І це більшою мірою правда, бо технологічний сектор безперервно розростається і створює усе більше вакансій — більшість з них на високооплачувані посади.
Великі корпорації та маленькі стартапи — усі вони зацікавлені у тому, аби залучати до своїх проєктів молодих фахівців. Свіжих рішень і тих, хто ці рішення продукуватиме, у необмеженій кількості потребують компанії з розробки штучного інтелекту, хмарних технологій, блокчейна. Нові проєкти у Tech-сфері з’являються чи не щодня, тому ІТ для більшості підлітків — гарантія на перспективи та працевлаштування.
Хоча, за даними дослідження Future of Work 2030, у майбутньому більшість професій поступово зникне, на увагу все ще заслуговуватимуть навички, що встояли на межі технологій і креативу. Перебуваючи на стику, ІТ стане ще більш перспективним напрямом і пронизуватиме практично всі сфери економіки.
Вже зараз більшість вакансій з найрізноманітніших, не дотичних до ІТ сфер, вимагають від працівників певного рівня володіння цифровими технологіями. Маркетологи використовують їх для аналізу даних та створення контенту, продавці — для обробки замовлень, працівники промислових виробництв — для обслуговування обладнання та управління ресурсами. Список можна довго продовжувати, адже неможливо згадати професію, якої ще не торкнулася діджиталізація.У майбутньому, за даними дослідження McKinsey Global Institute, штучний інтелект та інші технології автоматизації усе глибше проникатимуть у всі сектори економіки. Робочі місця збережуть лише ті працівники, які опанують ці інструменти й зможуть використовувати ШІ як засіб для покращення робочих показників.
Тому знання ІТ — це подушка безпеки для молодих людей, які хочуть бути конкурентоспроможними на ринку. Очевидно, що йдеться не просто про модний тренд, а про стратегічну інвестицію у майбутнє. Ці знання допоможуть підліткам активно впливати на світ навколо і бути на передовій «війни технологій».
Відповідь на виклики часу: яка роль підлітків у «війні технологій»
Якщо раніше військові технології — від GPS до мобільних систем зв’язку — з часом знаходили своє застосування у цивільному житті, то зараз ситуація змінилися з точністю до навпаки. Тепер українські розробники задля швидкого здобуття переваги у сфері військових технологій адаптують комерційні напрацювання до потреб оборони.
Так дрони, які раніше використовувалися для агротехнічних потреб, фільмування кіно і реклами, почали вести розвідку в нічний час, виявляти супротивника та наводити на нього вогонь. Не дивно, що 60% світового виробництва дронів Mavic викуповують українці — і не тому, що у нас бум весіль чи тревелблогерства.
Штучний інтелект, виведений для аналізу big data, зараз залучений до розмінування українських земель та опрацювання розвідданих. Системи віртуальної та доповненої реальності для геймінгу тепер допомагають тренувати військовослужбовців. Технології швидкого прототипування 3D-друку зараз друкують запчастини до техніки прямо на полі бою.
За кожним з цих рішень стоїть команда фахівців, а отже потреби України у кваліфікованих розробниках необмежені.
Не обійтися без знань з ІТ і на полі бою. Адже усе натівське озброєння оснащене засобами зв’язку та ІТ-системами. Що вже казати про БПЛА, системи розвідки, аналізу та обробки інформації. Усі ці технології потребують спеціалістів, здатних управляти технікою відповідно до конкретних умов та завдань, що постають перед українською армією.
Не дивно, що у воєнний час підлітків, які почали вивчати ІТ, побільшало — мотивація та стійкість дуже зросли в колах молоді. Програмування стало для них не просто навичкою, а способом виразити себе та зробити свій інтелектуальний внесок у перемогу України. Адже у ЗСУ є нагальна потреба в технологічних рішеннях, які дозволять домінувати над ворогом. Список потреб безмежний: від супутникового зв’язку та безпілотників до систем ППО та штучного інтелекту.
Аби підходити до створення цих технологій у найближчому майбутньому, підлітки від початку мають поставити в пріоритет вивчення основ програмування — щоб знання Python, Java або C++ допомогло зрозуміти логіку коду та алгоритмів, математики — щоб навчитися алгоритмізувати та оптимізувати рішення, основ дизайну — аби знати, як створювати зручні і ефективні інтерфейси для користувачів. Усі ці знання неодмінно знайдуть застосунок у розробці систем зв’язку, БПЛА, засобів кібербезпеки тощо.
Сила інноваційного підприємництва: чому зараз найкращий час робити свій підлітковий стартап
Те, що розробляти потужні військові ІТ-продукти можна лише під егідою впливових промислових підприємств — вигадка. Наразі аби вершити переворот у сфері технологічних рішень, не обов’язково ставати частиною великих міжнародних компаній. Згадайте лише ШІ-сервіс зі створення зображень Midjorney — стартап, який обслуговує користувачів у всьому світі, утім над його розробкою працює команда лише з 11 людей.
Інноваційне підприємництво вже встигло продемонструвати свою конкурентну позицію відносно потужних промислових гігантів. Упродовж восьми років російсько-української війни саме мілітарі-стартапи точково реагували на виклики в українській армії і надавали рішення. Так виникли програми для управління військами та артилерією від українських розробників: «Кропива», ArtOS, «Арта», захисні костюми для вибухотехніків Velmet, чат для військових MilChat та багато іншого програмного забезпечення, яке допомагає ЗСУ виборювати перемогу.
Проте українська стартап-система лише зараз починає виходити із зародкового стану і масштабуватися, а тому потребує мільйону ІТ-спеціалістів тут і зараз. І саме підлітки, які вивчають ІТ на онлайн-курсах, беруть уроки в просунутих спеціалістів, зацікавлені сферою та розвитком стартап-культури в Україні, можуть стати тією рушійною силою, що невдовзі призведе до швидкої зміни позицій України як на технологічному ринку, так і на полі бою.
«Ентузіазм та бажання підлітка зробити щось класне перекриває нестачу знань та досвіду. Якщо є бажання, вони можуть опанувати досить складну технологію в найкоротші строки», — каже викладач геймдеву в GoITeens Кирило Свідерський.
Зрештою, програмування стало мовою сьогоднішньої доби. І це не баг, а фіча сучасного світу. Адже навчаючи сильних профі, ми зможемо прискореними темпами перетворити Україну на продуктову, а не ресурсну країну, і завдяки роботизації армії наблизити перемогу у війні й зберегти життя українських воїнів.
Найкращі коментарі пропустити