Рух наосліп: як українські розробники розвивають софтскіли нетрадиційним методом і що із цим робити
Україна є однією з провідних країн у сфері надання послуг з аутсорсингу розробки програмного забезпечення. І навіть в умовах війни ринок технологій продовжує розвиватись. Наразі більшість компаній спрямовують свою діяльність на західний ринок через ментальну близькість та спільні цінності. Водночас розробникам з України часто не вистачає софт скілів, через що вони програють конкурентну боротьбу за клієнтів.
Звичайно, технічні вміння українських розробників, їх здатність працювати наполегливо для досягнення результату та готовність шукати творчі рішення відомі у всьому світі. Однак є категорія софт скілів, яку більшість представників індустрії все ще повинні вдосконалити.
Ми в компанії JetSoftPro, вирішили дослідити методи, які використовують українські розробники для збільшення своєї привабливості на ринку. І ми помітили незвичну тенденцію: технічні спеціалісти відвідують співбесіди без наміру подальшого працевлаштування, лише для того, щоб вдосконалити свої софт скіли. Аби глибше зануритись у це питання, ми створили анкету та неочікувано виявили новий рівень проблеми: технічна галузь в Україні розвивається наосліп. Звичайний розробник погано розуміє динаміку ринку та відчуває брак актуальної інформації про сферу технологій, через що відчуває невпевненість та програє конкурентам. Більшість спеціалістів намагаються самостійно розв’язати цю проблему, знову ж таки, за допомогою проходження співбесід.
Такий підхід, з одного боку, сповільнює розвиток галузі, а з іншого — змушує компанії витрачати більше ресурсів на процес рекрутингу, перетворючи їх в центри надання ринкової інформації.
Запрошуємо вас заглибитися в деталі нашого дослідження.
Ключові цифри дослідження
- 74% технічних фахівців активно працюють над удосконаленням своїх софт скілів.
- 54% розробників в Україні вдосконалюють свої софт скіли за допомогою онлайн-курсів та вебінарів. Такий показник дивує, оскільки ці навички відносять до практичних.
- 44% розробників назвали лідерські якості серед ключових софт скілів, в яких вони відчувають упевненість. Водночас лише 6% респондентів згадали ініціативність та ще 5% — емпатію. Це свідчить про відсутність чіткого розуміння концепції софт скілів серед технічних спеціалістів.
- Понад чверть (27%) технічних спеціалістів проходять співбесіди без наміру подальшого працевлаштування. Це означає, що 27% витрат, виділених на процес рекрутингу, витрачаються марно.
- Лише 51% технічних спеціалістів задоволені рівнем підтримки розвитку софт скілів у своїх компаніях.
- Лише чверть працівників (25%) готові продовжувати працювати в компанії, яка не інвестує у розвиток їх софт скілів.
Аналіз розвитку софт скілів на українському ринку технологій
Софт скіли, такі як комунікація, робота в команді, адаптивність та здатність розв’язувати проблеми, стали ключовими факторами в процесі найму на роботу. Не дивно, що їх також називають базовими навичками.
93% технічних спеціалістів постійно або періодично додають софт скіли до своїх резюме. Серед навичок, які працівники розвинули в себе найкраще, можна виділити вміння працювати в команді й тайм менеджмент, за які проголосували 67% респондентів. Лідерські якості відзначили 44% розробників, тоді як лише 6% згадали ініціативність та ще 5% емпатію. Це свідчить про можливу прогалину в розумінні концепції софт скілів серед технічних спеціалістів в Україні.
Пояснити це можна тим, що половина українських компаній не приділяє достатньо уваги розвитку софт скілів своїх співробітників. Згідно з нашим дослідженням, лише 51% розробників задоволені рівнем підтримки свого розвитку зі сторони роботодавців. Така ситуація змушує фахівців шукати альтернативні, не завжди оптимальні методи для покращення своїх умінь.
Обійти систему: Які нетрадиційні методи використовують українські розробники для розвитку своїх софт скілів?
74% українських технічних спеціалістів активно працюють над удосконаленням своїх софт скілів. Онлайн-курси та вебінари є найпопулярнішим вибором, про який згадали 54% респондентів. 48% спеціалістів назвали практичний досвід, зокрема спілкування з колегами, як ефективний метод особистого розвитку.
Коуч-сесії не користуються особливою популярністю серед технічних спеціалістів. Це пов’язано з відносно високою вартістю послуг коуч-тренерів, що може сягати $1000 за
Шукаючи ефективний та при цьому доступний метод для розвитку софт скілів, розробники вигадали креативний підхід. Понад чверть технічних фахівців (27%) проходили співбесіду без наміру подальшого працевлаштування, лише для того, щоб попрактикувати свої навички.
5 причин, чому цей тренд набирає популярності серед українських розробників:
- Проходження співбесід безплатне.
- Одна співбесіда з досвідченим рекрутером може замінити десятки годин прослуховування вебінарів.
- Це можливість водночас розвинути кілька базових софт скілів, таких як вміння вести комунікацію, швидко розв’язувати проблеми, критично мислити та навички самопрезентації.
- Ви отримаєте якісний зворотний зв’язок від досвідченого експерта галузі.
- Це шанс дізнатися, що наразі популярно на ринку.
«Я вважаю, що відвідування співбесід не лише покращує мої софт скіли, а й допомагає залишатись в тонусі, розуміти потреби ринку та покращує навички самопрезентації», — поділився респондент.
Якими можуть бути наслідки для технологічних компаній?
Приблизно 27% ваших фінансових та часових інвестицій, вкладених у процес рекрутингу, витрачається даремно! Щоб закрити одну вакансію, ви залучаєте 5 рекрутерів, які пишуть оголошення, публікують їх на різних платформах, переглядають резюме і проводять
Інші ризики для компаній, пов’язані з нехтуванням розвитку софт скілів
Ваша компанія ризикує втратити до 75% своїх працівників! Адже лише чверть технічних спеціалістів готова залишатися в компанії, яка не приділяє увагу їхньому розвитку. До того ж продавати послуги таких працівників іншим компаніям стане складним завданням для вас.
Висновок
Нестандартний підхід до проходження співбесід підкреслює вагому прогалину в технологічній галузі України. Попри те, що 74% професіоналів активно працюють на вдосконаленням своїх софт скілів, компанії все ще відстають у наданні адекватної підтримки. Інвестуючи в електронні навчальні платформи, інтерактивне навчання та програми менторства, компанії можуть допомогти своїм працівникам залишатись на хвилі ринкових вимог та підтримувати свою конкурентну перевагу в динамічній технологічній сфері.
Основна ідея: інвестиції у розвиток софт скілів — це не лише індивідуальні зусилля, але й важливий фактор для зростання та стійкості технологічної галузі загалом.
Довідка
Компанія JetSoftPro провела анкетування серед 100 технічних спеціалістів України на платформі DOU та у групах українських IT-ком’юніті в сомережах LinkedIn та Facebook.
Дані опитування було зібрано в лютому 2024 року.
2 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів