Чому багато розробників відмовляються працювати в сфері Blockchain та Crypto?

На Джинні ці домени взагалі в одній лінії з Adult та Gambling. Які підводні камені можуть очікувати в роботі в цій сфері? Чи це тільки через набір специфічних знань? Чи можливо якийсь скам може очікувати під час влаштування на таку роботу?

👍ПодобаєтьсяСподобалось1
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Работал в одной криптоконторе но не над их проэктом а на оутсорсе — зарабатывал криптоконторе на зряплату криптомакакам. Угораздило меня от скуки поехать на копроратив.

Ощущение..... Словно попал в атмосферу аля в фильме Волк с Уолл-стрит по продаже никому ненужных акций. Главное — срубить деньги. Отношение в компании вида гуру — хомячки. Главный задвигал телегу как они офигенно договорлись на какой-то сходке криптоинвесторов на вложение в эту компанию сотен дутых денег (при этом криптомакакам зам выдавал зряплату в конвертах) и о том как они смогли удачно продать NFT-токен какой-то картинки.

Почему я не люблю все что связано с криптой — догадайтесь сами

Біткойн з’явився вже 16 років назад. Нагадайте мені, бо може я щось пропустив, з тих пір з’явився хоч один продукт у сфері крипти, що не являвлявся б скамом, магазином наркотиків чи відмивочною конторою?

Це що, «продукт у сфері крипти»? Це люди скупляють біткоіни. Я маю на увазі айтішний продукт, який от прямо щось робить, корисне, легальне. З використанням оцього ось всього блокчейн-бла-бла-бла.

Тому, що це в більшості своїй скам і просто не етично, як і гемблінг.

Мене більше веселить, коли гемблінг ласкаво називають «геймінгом». Коли це роблять рекрутери, це ще зрозуміло, а от коли самі працівники себе так називають, це вже фейспалм

Для мене блокчейн став поєднанням того, що я вчив в університеті (криптографія та фінанси) та того, чим я цікавлюсь (розподілені системи).

Чому блокчейн проєкти не популярні
— Частина стартапів в блокчейні є скамом чи потенційно може таким скамом виявитися. (Особливо, коли тебе хантять проєкти, де сайт лежить за непроплачений хостинг, але «це супер проєкт, даємо мільйони!)
— Плюс багато хто дивиться на блокчейн тільки з точки зору «схемкі темкі біток».
— Частина проєктів нажаль абсолютно не життєздатні та зазвичай вводять складність заради складності.
— Ще одна причина в тому — що блокчейн дуже часто потребує специфічних технічних та доменних знань — чи то Solidity (та похідні), чи то наприклад мова Rust чи Haskell, які не вивчиш за пару тижнів легенько.

Якщо знайти хороший стабільний проєкт — то блокчейн. імхо, може бути дуже цікавим та технічно складним.
Для тих, хто полюбляє виклики та складнощі.
Для тих — хто хоче будувати шось дійсно «з нуля». Умовно: вчора це була лише дослідницька робота, а сьогодні ти втілюєш цей алгоритм в життя — причому ти перший, хто це робить.
Те ж саме з тестуванням — будувати шось таке, для чого не створено ще достатньо тестових фреймворків та підхоів.

Тому обирайте компанії, які не півроки на ринку.

P.S. Працював в сошіал казіно (не гемблінг) — так там були одні з кращих процесів та інструментарій (делівері та автоматизації). І в це вкладалися великі кошти.

Блокчейн це крута технологія яку толком не придумали куди застосувати. ))

гэмбла — потому что как продукт это говно, не приносящий никакой пользы обществу, а лудоманов считают не клиентами, а просто расходным материалом, задача с которого выжать максимум бабок. Владельцы контор гэмблы очень часто с мутным прошлым или ведут неподобающий образ жизни, гнилые личности, испорченные напрочь деньгами. И соответственно во многих конторах отношение к сотрудникам соответствующее.
А крипта/блокчейн — очень высокорисковые проекты, где вылететь можно в любое время с кидком на зп. В основном это стартапы, где вкалывать надо как конь или развод инвесторов на бабки, которые спустя время очухиваются, что их тупо развели. И там и там бывает очень крутой техстэк, которому могут позавидовать финансово стабильные проекты

нигде не встречал таких ролевых игр начальник-подчиненный как в гэмбле. совпадение?
деньги падают с неба или вообще даже отмыв, поэтому важны не личные качества, а умение подлизываться начальнику прямо или косвенно

Співчуваю вам. Ви просто не приходьте на співбесіди в контори які в Мандарін Плаза. Бо там прям не раджу ))

Краще ходити у ті, що через дорогу — в Гулівері

Ох бляха, я колись був на співбесіді в конторі яка займалась страховками і якийсь сервіс пилякала і була прям над джентельмен клубом SolidGold.
Казали на обідній переві можна було на «масаж» сходити без паліва )))

Я працював в гемблі та адалті.
На моїй пам’яті тільки одна контора була з дуже мутним персоналом та скотським відношенням до працівників.
Всі інші платили вище ринка, умови офісу були кращі ніж на галєрах.
Звісно назви цих контор вам нічого не скажуть, але до працівників відношення було набагато кращим ніж в деяких продуктах які впердолювали сімейні цінності.
Звісно бізнес корумпований бо ніфіга нормально не регульований, тому й постійні маскі шоу, а маскі шоу приносять бабло тому гемблу ніколи не зроблять регульованою.
Стосовно приносити користь, то я хз який бізнес приносить користь. Всі намагаються заробити в першу чергу. Все інше то туфта для лошків які вірять в дозунги на кшталт «зробити світ краще».

А іще в двох мерзенних гемблах погромістам видавали «парашути» при скороченні у вигляді двох додаткових зп не рахуючи поточної.
Світ бляха різний.

Фіга собі! Тут взірці етики та моралі, які приносять велику користь суспільству, з’явились!

Небажання долучатись до зла не означає невинність. Просто небажання долучатись до зла.
Аргументами ad extremum можна будь-яку дічь виправдовувати.
От вирішила наприклад людина перестати бухати й почати здорове життя. І тут ви такий: ой, ти що, 200 років зібрався прожити, ти що взірцем для молоді вирішив стати, ти що Майка Тайсона вирішив побити — як на мене це клоунізм, заздрість та самовиправдовування.

потому что хайп закнмлся вокруг крипты и блокчейна как например и вокру квантовых
вычислений
ща хайпуют вокруг ИИ
Завтра придумают что то еще

Відповідь на коментар може звучати наступним чином:

«На жаль, ваша точка зору не враховує багатобічної природи інноваційних технологій, таких як штучний інтелект (ІІ). Хоча хайп може змінюватися від однієї технології до іншої, важливо враховувати, що ІІ має потужний потенціал та широкий спектр застосувань, які постійно розвиваються і розширюються. Такі напрямки, як автоматизація, медицина, фінанси, транспорт і багато інших, надають нескінченні можливості для застосування ІІ, що відрізняє його від хайпу, але робить актуальним на довгострокову перспективу. Тому ІІ продовжує залишатися ключовим напрямком розвитку технологій, і його значення буде зростати в майбутньому.»

За всі роки у крипті, проекти завжди найцікавіші (проте досить рідко саме з точки зору складного інжинірінгу, скоріш саме «як зробити корисно»), гроші завжди найбільші, команди завжди найкращі, як у софт так і хард скілах. Я по гуглах та неймчіпах звичайно не гуляв, але був на багатьох аутсорс проектах, багато проходив співбесід в звичайні продукти до фінальних етапів, й маю просто багато знакомих з різним досвідом — поки що в крипті завжди найркащий баланс всього. І цікаві, іноді складні, задачі, і багато роботи з продуктом, аля «що б зробити щоб покращити продукт і до нас пришли користувачі» (удачі мати такі задачі в якомусь Неймчіпі, Глово чи якомусь банку, що вже казати за фаанги), і при цьому часто є час повтикати, відпочити чи «пооверінжинірити» щоб затестити якийсь новий підхід, бо у вас стартап. Звичайно часто буває «на-мать-його-йоб», зате завжди раз-два і полетіли. При цьому комьюніті дуже активне, завжди дуже раде коли бачить новий функціонал, комунікацію з ними, і тд. Набагато краще себе відчуваєш коли після релізу в твітері всі обговорюють як круті, так може й погані сторони твоєї фічі. На звичайних проектах про твій функціонал часто ніхто і не дізнається, й залишається лише дрочити на «метрики». Плюс часто такі проекти дають бонуси в токенах, і безпосередньо від твоєї роботи залежить чи це буде додатково х1, чи х5, чи х0.000001 твоєї річної зп.

Але звичайно, це не всім підходить.
Ну і все ж треба мати якийсь фільтр в голові і не аплаїтись на що попало з домену крипти. Є величезна купа крутих проектів, і також досить велика купа скам-гімна. Проте відфільтрувати все це дуже легко, досить лише поспілкуватися з командою та почитати твітер про проект.

З свого досвіду. В цій індустрії багато «анонімів». Тобто, тебе наймають, але компанії як такої немає. Зарплату часто пропонують платити криптою. Якщо не криптою, то гроші на банк прийдуть від фізичної особи. Інколи від різних кожного місяця. Все якось тримається на чесному слові. Текучка кадрів занадто висока.
В мене не було негативного досвіду. Але все одно відчуття такі собі.
Якщо є вибір між компанією з історією і криптостартапом +20% зарплати то я виберу перше.

Зарплату часто пропонують платити криптою.

І це ще дуже добре, коли платять в btc/eth/usdt..., а не якимось власним неліквідним гімнотокеном.

Токенами зазвичай ЗП не платять, скоріше це бонуси які можуть потім вирости. Заміна «сімейних акцій» у традиційних компаніях.
Щодо виплат у крипті. Опціонально. У крипто організації звичайно є крипто активи і можуть заплатити у крипті, але SWIFT залишається.

Повністю підтверджую. На 4х проектах працював, завжди могли платити як криптою, так і SWIFT. Завжди це були справжні компанії, з юридичною адресою, рахунком, бухгалтерією, і тд і тп. При цьому команди були аля 5-10 людей на всю компанію + пачка «маркетологів».

В мене не було негативного досвіду

І в знайомих моїх не було негативного досвіду
І нічого не чув про негативний досвід
Але щось п***анути треба бо не люблю крипту

а в моїх згайомих був негативний досвід. Коли кидали нормальну роботу, щоб перейти в криптостартап на вищу зп. А через 3 місяці «засновник» стартапу бачив , що не все так прекрасно як він собі уявляв і бюджет тане швидко, а прибутки ще і не думали починатися. І «компанія» припиняє існувати.
Буває, що зарплату за останній місяць можуть заплатити не всю.

Варто іти в таку контору якщо ви там когось знаєте особисто і вам гарантують стабільність

Такого негативного досвіду взагалі не могло бути у звичайному не крипто стартапі?
У мене був — негативний у не крипто стартапі, позитивний у крипто стартапі.
Виходить домен ні до чого напевне?

Звичайно міг.
Я маю на увазі, що в крипті майже завжди відсутні офіси, технічний персонал у команді (HR наняті як аутсорс). Ви майже не знаєте з ким працюєте і де ті люди.
В «звичайних» стартапах переважно буде якийсь офіс, якась юридична особа . навіть якщо ви працюєте віддалено ви маєте якийсь референс.
Якщо крипто стартап має офіс і засновників з норм історією, гарним профілем на лінкедін то можна працювати.
Але в мене враження що крипто контори то завжди максимальна анонімність

Якщо крипто стартап має офіс і засновників з норм історією, гарним профілем на лінкедін то можна працювати.

Ну блін
Стартап не важливо крипто чи не крипто ЗАВЖДИ має офіс, юр особу, декілька акселераторів і співпрацює із інвестиційними фондами (хоча зазвичай останнє не розкривають навіть співробітникам).
Якщо не так це не стартап а розводняк чи віддушина для багатого дядьки. Такі не взлітають ніколи. Не важливо крипто чи не крипто.
Усі крипто стартапи із якими співпрацював завжди мали інвесторів і брали участь у акселераторах. Доречі у кожного відомого акселератора є web3 гілка зараз. І стартапів що відповідають цим критеріям у крипті море. Тому обирати є з чого

Я маю на увазі, що в крипті майже завжди відсутні офіси, технічний персонал у команді

Тому це брехня

Може я не так виразився. У своєму початковому пості я мав на увазі:
серед кормпаній які називають себе криптостартапами і криптокомпаніями часто є такі, які не мають всіх атрибутів загальноприйнятих для стартапа чи компанії.
Вони шукають віддалених працівників, але не мають ні офіса, ні юридичної особи, ні чітко визначеної стуктури власності.
Часто це два чи декілька людей які мають свої гроші і мутять «стартап».

А ресльні стартапи без питань. Якщо там є зовнішнжє фінансування то і діяльність буде прозора.
на це треба звернути увагу при розгляді таких вакансій. Чи це анонімна контора чи відкрита і прозора.

Ну так таке є і не тільки у крипто-домені :) Перевіряти треба всіх.

Он у мене друг у українському мед-продукті працював, кинули на 3 зп, виявилось що юридично компанія зовсім інша, а «СЕО», який відповідає за «скинь зп», відомий лише по дзвінкам з мотиваційними настановами — ні хто він, ні де живе, невідомо.

Стартап не важливо крипто чи не крипто ЗАВЖДИ має офіс, юр особу, декілька акселераторів і співпрацює із інвестиційними фондами (хоча зазвичай останнє не розкривають навіть співробітникам).

Ну є ще в світі стартапів поняття bootstrapping. Тут по-різному, від «таксую вночі» до «батько-мільярдер залишив трохи грошей». Результат для працівника в такому стартапі на етапі становлення дуже різний, однак об’єднує їх те, що з інвестиційними фондами такий стартап не має ніяких стосунків.

З мого досвіду жоден крипто-стартап не мав

має офіс і засновників з норм історією, гарним профілем на лінкедін

От хіба

засновників з норм історією

Це так, це важливо. Але що саме ви під цією «норм історією» маєте? Головне щоб очевидно поганої не було, все інше можна розглядати як «чудово».

Ви майже не знаєте з ким працюєте і де ті люди

Для цього є співбесіда :) На ній можете дізнатись хто є хто і де він є. Дуууже часто компанії проводять або тім-білдінги, коли з усього світу всі злітаються. Або просто на хакатоні зустрічаються.
У звичайнах стартапах я також працював, і чомусь там також у штаті не було рекрутерів, HR, офіс-менеджерів і тд. Тому що це стартап)) Якщо стартап це має, то він стартап лише на словах.

Чи це тільки через набір специфічних знань?

Загалом з мого досвіду так воно і є. Хоча я як девопс — але бачив банато говнокоду, тому що у людей немає фундаментальних знань не лише в прогрмуванні, а й у сміжних областях.
Також є певне упереджене ставлення — тому що багато скаму, потрібно дивитись що за проект куди ти ідеш, що там за інвестиції, яка їх кількість і розуміти скільки ти потенційно зможеш працювати в цій компанії. З мого досвіду у крипто індустрії платять більше ніж в сереньому по ринку, але і вимоги потужні. Не буду наводити приклади пробем з якими зтикались дев команди і я як девопс тому що були архітектурі помилки, скільки це займає часу для вирішення і ресурсів, скільки коштує певні помилки тощо. Потрібно просто дофіга знати, розуміти і вмісти цим користуватись.

Тому що технологія така є, а що з нею робити бізнес не дуже знає. Існує купа стартапів із незрозумілим майбутнім. Що до фінансів, то все це здебільшого у сірій зоні з відповідними ризиками.
Коротко, це не етичні гальма, а незрозуміле майбутнє цієї сфери.

Опасения из области безопасности.

Значительная часть этих стаптапов прямо или косвенно связанны с криминалом. Атмосфера соот., сами понимаете. И соот. вероятность «остаться с носом и без денег» очень высокая. Плюс еще и доп. проблемы — в лес вывезут маловероятно, но испортить историю соот. связями — запросто.

Де ви тої дурні тільки понабирались.

косвенно связанны с криминалом

Ти про банки чи про криптостартапи?

Коментар порушує правила спільноти і видалений модераторами.

Чи можливо якийсь скам може очікувати під час влаштування на таку роботу?

Є ненульова ймовірність, що ви самі станете скамером на такій роботі.

І коли потім вирішите змінити сферу з крипти на якусь «нормальну», то будьте готові до упередженого ставлення.

Так, звісно. Після місяця роботи з geth вже починають чесатися руки кого б на***ти

А що може впливати на те, що людина сама стане скамером? Якщо в гемблінгу, та геймінгу(дрочильні на телефони) там зрозуміло, сама сфера пахне, так і під час створення проектів відразу закладаються маніпуляції над користувачами.
То Крипта — не схоже що це прям скам, який саме задумується як скам. Навіть якщо це якась нова криптовалюта, то те що вона «не вистрілила», буде на рівні тисяч стартапів, які так само провалювали свої інвестиції.
Але ж на стартаперів не дивляться як на скамерів

Та навіть у геймблінгу ти рядовий гребець, що гребе таски з джири. Крім докорянь собі типу чім я бляха займаюсь нічого тобі не загрожує. Скамом є не код, а продукт в цілому де твій код дай Боже щоб 10% усієї системи

Ви маєте справу з відповідним керівництвом. Клайд Монро в 1775 році сформував 10 правил ведення бізнесу, друге з них каже не мати справи з людьми із сумнівною репутацією.
У віках є розумні речі, вірогідність — що вас обдурять та ще і підставлять, з можливими юридичними наслідками навіть кримінальними дуже висока, бо ви маєте справу з відповідними людьми. Хоча просто робили роботу. Тому лізти в різні МММ, гемблінг, беттінг і т.д. не вартує. Так можна дійти до кардінга, крекінгу і т.д.

Якщо в гемблінгу, та геймінгу(дрочильні на телефони) там зрозуміло, сама сфера пахне

Так крипта теж «смердить» не менше. Багато криптопроектів розробляється тільки з єдиною метою — щоб видурити бабки або у хом’яків, або у інвесторів, залишивши їх ні з чим. І це очевидно всім залученим в проект з першого ж дня, іноді навіть самим хом’якам чи інвесторам (які часто думають, що вони самі хитрі, бо наваряться і вийдуть з проекту у вдалий момент). Хіба це не скам?

Ніхто ні на кого косо дивитись не буде.
Значну частину життя працював в геблі та адалті. Абсолютно цього не приховува.
Років 7 назад щмінив повністю сферу бо стало якось стрьомно. І роботодавцям було фіолетово, аби скіли відповідали їнім вимогам.

І роботодавцям було фіолетово

Як ви можете знати чи їм було фіолетово чи ні?
Ті, кому не фіолетово, вони вам не будуть озвучувати реальну причину відмови в наймі. Не кажучи вже про причини відправки вашого резюме у смітник на ранніх етапах. Коли я реджекчу кандидатів з криптою/беттінгом/гемблінгом/мікрокредитами, то мені не треба пояснювати HR деталі, достатньо сказати щось загальне типу «lack of cultural fit» чи «у кандидата не зовсім релевантний досвід».

Моралфаги вони такі дивні.
Я проходив співбесіди, отримував офери з чого можу зробити висновок що роботодавцям фіолетово.
А деяких навіть питав прямо ))

І так, приходилось зістрічати персонажів які на співбесіді закочували очі при згадуванні гембли або парсерів контенту. Але це прям пара випадків.

Так, де проекти з парсингом, там найоб. Якщо замовник хоче на***ти власника сайту, звідки він краде інформацію, то на***ти свого співробітника — то маст хев

Якась підліткова логіка.
І бляха, в яких клоаках тоеба було працювати щоб з таким стикатись?
Співчуваю вам.

А че всовиваешь свое мнение. Нечего сказать — закрой рот

Не шановний, тут всі діляться своїми думками та досвідом.
І це я вас попрошу закрити рота з такими висловлюваннями.
Хамло ))

А чего защищаешь особ ворующих чужую информацию?!
Ти галимий левак употребляющий скобки в переписке как тинейджер.
Помой волоси!

Бо ментально бумери-совки, незважаючи на те, що фізично міленіали. Ото ваш блокчейн, він щоб за наркотики платити.
Скам можливий, але на рівні з квартирною галерою. Тому загальні правила ті самі, якщо щось smells fishy, то домовляйся на сайн-он бонус або шукай іншу компанію.
В загальному мали б платити трошки більше, бо технічний стек поза доменом не дуже популярний.

Все +/- як і у звичайних продуктів

Аутсорсу по блокчейну досить мало. В основному саме продукти.

Дуже багато стартапів. У стартапів своя специфіка як у контрактах, так і у скілах. Але тут теж від звичайних стартапів мало чим відрізняється.

Із геймлінгом є багато пересічень тому що кріпто платежів у геймблінгу багато і багато хто їх обслуговує.

Із особливостей — дуже багато онлайн хакатонів. На них цікаво ходити та в принципі не складно щось вигравати. Призів насипають більше ніж на звичайних хакатонах.

Із ньюансів — нормальної документації ні в кого не має. Від слова зовсім. Точніше усі намагаються її створювати, але вона не відповідає дійсності. Але комьюніті досить швидко все розрулює. Причому були випадки коли мені, наприклад, довго ніхто не відповідає і потім пише в дірект фаундер типи тобі не допомогли? Зараз ай ай ай усім зроблю роздупляться.

Щодо скамів — є контори які кидають людей на бабки. Їх краще розпізнавати і уникати. Але кидають на бабки вони своїх клієнтів. Щодо розробників не чув прям такого.

Технологічний стек — люблять фронтенд React. Бекенд NodeJS/Python/Go/Rust. Майже усюди треба хоча б уявляти як працюють блокчейни та вміти написати простий смарт контракт. Але чисто розробників смарт контрактів майже ніхто не наймає. Solidity та подібні це як SQL у звичайному програмуванні.

Із додаткових знань — люблять людей що прийшли із фінтех доменів (хоча б якщо у звичайному банку працював це вже плюс), бажано взагалі крутитись у цій сфері, тобто розуміти що відбувається, які є популярні продукти і течії і т/д.

Дякую за таку розгоруту відповідь!

Із ньюансів — нормальної документації ні в кого не має.

У меня, например, актуальная дока по коду всегда есть как минимум в swagger+confluence. Или вы о доке каких-нибудь 3rd party? Ну это уже как повезёт. Блокчейнов много и отношения холдеров/овнеров к ним разное

Бекенд NodeJS/Python/Go/Rust

c++ куда дели? Контракты под Eos/wax-совместимые блокчейны пишутся на плюсах. Мой стек на данный момент, например, node.js/c++/solidity

Solidity та подібні це як SQL у звичайному програмуванні

не был бы так категоричен, всё-таки он Turing complete, и скорее ближе к js. Можно писать очень сложные штуки, в т.ч. ассемблерные вставки, особенно в связке upgradable-контрактами

почему вы вдруг взяли и решили тут отписаться сразу за всех, кто вам выдал такое право?
3rd party

Так саме про них. Я на пів ставки такий архітект тому постійно взаємодію із різними 3rd party Наші внутрішні доки теж сам стараюсь тримати актуальними, але у різних вендорів це жах. Є звісно і вендори із крутими і актуальними доками, але порівнюючи свій експірієнс із тим коли працював архітектом у не блокчейн компанії то там у вендорів все набагато краще.

Контракты под Eos/wax-совместимые блокчейны пишутся на плюсах

З цим не стикався нажаль. Та і якщо людина попаде у блокчейн скоріш за все це буде EVM. Ну ще зустрічав Rust

Data Science?
Є контори які займаються прям професійно аналізом блокчейн даних. Багато направлено на Security контрактів — виявлення небезпечних патернів. Дуже багато уваги приділяють AML
Ну ще у різних трейдингових контор звісно є багато аналітики, але я туди не лізу

Так, здавалося би куди в гемблінгу, трейдингу і AML без DS

подождём ответов тех, кто отказывается...
А то тоже интересно

Підписатись на коментарі