Сильно про слабкі сторони: чому про це питають і як відповідати
Привіт!
Якщо ви читаєте цю статтю, значить вас цікавить тема особистого та професійного розвитку, і вам небайдуже до цього.
Мені тема кар’єрного розвитку надзвичайно цікава, адже є продовженням мене, однією із тем мого дослідження у професії. Ця стаття може бути корисною для кандидатів, а також молодих спеціалістів, які опановують навички проходження інтерв’ю та кожного, хто прагне ефективної самопрезентації.
Мене звати Наталія Ковалівська, я HRD групи компаній, кар’єрна консультантка. У моєму досвіді тисячі співбесід, проте це процес, який постійно хочу вдосконалювати і покращувати свої навички.
Сьогодні хочу висвітлити тему, як відповідати на питання про наші слабкі сторони і чому про це взагалі запитують на співбесідах.
Запитання про слабкі сторони на співбесіді
Запитання про слабкі сторони допомагають роботодавцю зрозуміти більше про кандидата. По-перше, завжди звертаємо увагу, як людина відповідає на подібне запитання. По-друге, на що саме. Часом нам складно говорити про себе, особливо хвалити себе. А от усвідомлення слабких сторін та вміння про це говорити допомагає роботодавцю зрозуміти, як кандидат може реагувати на виклики та опановувати себе у стресових ситуаціях.
Чому про це питають
- Для посилення розуміння характеру та темпераменту кандидата: Відповідь на це питання дає уявлення про те, як кандидат сприймає себе і свої можливості.
- Оцінка відношення кандидата до критики (як кандидат реагує на конструктивну критику і як він з нею працює).
- Побачити готовність до саморозвитку. Реакція на це запитання може дати роботодавцю уявлення про те, наскільки кандидат готовий вдосконалювати себе та працювати над своїми недоліками.
- Перевірка відповідності кандидата до ролі: Деякі особисті якості дійсно можуть заважати роботі на певних позиціях, тому важливо зрозуміти, як кандидат ставиться до своїх слабких сторін.
Як відповідати на питання про ваші слабкі сторони
- Золоте правило — бути чесним. Проте рекомендую обрати слабку сторону, яка є неважливою для конкретної вакансії.
Наприклад, ви розглядаєте вакансію web- дизайнера, при цьому виділяєте публічні виступи як слабку сторону. Звісно це не може впливати на рішення роботодавця. Якщо ж публічні виступи є слабкою стороною кандидата на позицію топ-менеджера, то певно це вже гра в мінус. - Важливо пояснити, чому саме ви вважаєте це слабкою стороною. Можна навести приклад, бажано підкріпити приклад вашими спробами та намірами пропрацювати кейс.
- Поясніть, чому ви вважаєте це слабкою стороною. Важливо пояснити, чому саме ви вважаєте це слабкою стороною і навести приклади, як це може вплинути на вашу роботу.
- Не заперечуйте наявність слабких сторін у себе. Відмовитись називати слабкі сторони — це наштовхнути інтерв’юера на думку про те, що кандидат нечесний або недостатньо відкритий до комунікації.
Кожна людина не є однозначно хорошою чи поганою, ми складаємось із сукупностей рис характеру, їх проявів, звичок, навичок, умінь та знань. Ми можемо бути дуже різними і водночас досить схожими. Тож наявніть слабкої сторони лише підкреслюють нашу унікальність. А усвідомлення про це є доказом того, що ви людина, яка не боїться бути собою. - Не перетворюйте слабкі сторони на переваги. Не варто наводити застарілі приклади (зі школи) або намагатися перекрутити слабкі сторони на щось позитивне.
- Не називайте ключові навички для обраної вакансії своїми слабкими сторонами. Замість цього, оберіть щось, що не впливає безпосередньо на виконання обов’язків. Називати слабкими сторонами ключові навички для обраної вакансії- це фактично провал. Погано уявляю собі Sales Person, який не любить людей і уникає зайвих контактів.
Алгоритм відповіді на подібне запитання на співбесіді
- Заявити факт. Так, у мене є слабкі сторони і найбільш виражена ось така. Демонструємо розуміння.
- Приводимо приклад, як це проявляється. Підкреслюємо усвідомлення.
- На прикладі пояснюємо, що вже робите зі своіми слабкими сторонами, аби показати дію.
Розглянемо на прикладах як це працює.
Кейс 1.
Іван проходить співбесіду на позицію Project Manager. Слабкою стороною визнає делагування. Прагне самостійно робити максимум задач, бо важко довіряти людям, раптом зроблять помилку, а відповідати Івану.
Для менеджера делегування є надзвичайно важливим. На дану позицію віддали перевагу іншому кандидату.
Кейс 2.
У кандидатки на позицію Front End Developer Оксани з її слів слабка сторони це потреба у визнанні. На співбесіді Оксана поділилась, що ій важливо отримувати фідбек і вона старанно працює, аби фідбек був позитивний. На попередньому місці роботи Оксана відмічала позитивні результати у роботі колег. Спершу це викликало здивування, а потім і Оксану почали хвалити, що підсилювало іі мотивацію та інтерес до роботи. Як бачимо, кандидатка продемонструвала слабку сторону, яка не заважатиме виконанню робочих обов’язків. До того ж підкріпила свій приклад дією.
Кейс 3.
Моєю слабкою стороною є неефективне управління часом- розповідає Максим, кандидат на позицію DevOps engineer. Максим розповів, що він може сісти зранку переглядати відео на YouTube і непомітно провести за переглядом відео кілька годин. Якось навіть пропустив мітинг із клієнтом. Після того Максим вивчав питання управління часом досить ретельно, щоранку починає день із ретельного планування задач, а також вибудови приорітетіт.
У данному кейсі ми бачимо факт, приклад, як це проявляється і дію, спрямовану на покращення ситуаціі.
Якщо ви бажаєте покращити свої навички ефективного використання своїх слабких сторін для досягнення успіху, пропоную ознайомитись із рекомендованими джерелами вивчення інформації:
Фільми:
«The Pursuit of Happyness» — історія про подолання труднощів і вдосконалення себе.
«Moneyball» — демонструє важливість визнання слабких сторін та працю над ними для досягнення успіху в спорті та бізнесі.
Книги:
«Emotional Intelligence 2.0» by Travis Bradberry and Jean Greaves — ця книга допомагає розуміти свої емоції та реакції на стрес та негативні ситуації. Актуально як ніколи.
«Mindset: The New Psychology of Success» by Carol S. Dweck — у книзі освітлені ідеї про те, як позитив та гнучкість допомагають відноситись до своїх слабких сторін з розумінням
Ted Talks:
«How to speak up for yourself» by Adam Galinsky
«Own your shortcomings» by Sebastian Buck
Не бійтеся відкрито говорити про свої слабкі сторони. Пам’ятайте, що це не є ознакою непрофесійності, а скоріше свідченням вашої унікальності та готовності до саморозвитку. Іноді впевненість у власних сильних сторонах, які компенсують недоліки, може бути ключем до успіху.
Навчитись сильно говорити про слабке може кожен.
39 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів