Історія створення українського стартапу про футбол

Я — Вадим Гетьман — CEO LunApps LLC. Розповідаю про досвід розробки українського стартапу, який з сервісу перетворився на любов!

Я вирішив написати статтю, щоб:

• поділитись досвідом про те, як відновлювати ресурс команди та підтримати корпоративний дух;
  • як не допустити помилок та завжди орієнтуватись на масштабування продукту;
  • залучити айтівців до підтримки дітей-біженців шляхом надання футбольних завдань чи/та призів за їхнє виконання;
  • залучити айтівців до формування аматорської футбольної мережі України;
  • отримати поради та пропозиції щодо локалізації застосунку в Європі.

Стаття буде цікава всім, хто хоче підтримати дітей, щоб вони не втратили смак дитинства навіть під час війни, та тим, хто сам грає в футбол чи має дітей, які грають.

З чого все починалося

Як CEO я завжди розумів, що для нормальної роботи IT-компанії потрібна глюкоза та кисень в мозку девелопера та менеджменту! Для достатнього рівня глюкози в офісі завжди були солодощі, а для кисню — фізична активність 2-3 рази на тиждень. У нас це був футбол.

Не завжди вдавалося знайти повний склад для команд. Це була справжня проблема, майже кожного разу. Ми телефонували друзям та знайомим з пропозицією пограти, але не завжди вдавалось.

Водночас я розумів, що саме в цей час є десятки, навіть сотні хлопців та дівчат, які хочуть пограти і не знають з ким. Я дуже добре пам’ятаю дитинство, коли я був у складі 4-5 дворових команд, які чекали, коли закінчиться матч, щоб зіграти «на победона». І це були команди по 11 гравців!

Враховуючи ситуацію, у мене виникла ідея створення YouFootball. Всі завзято підтримали.

Ми почали створювати безкоштовний застосунок, щоб знаходити, з ким пограти. Усі функції додавали виходячи з власного досвіду організації матчів.

Попередньо я спланував такі функції:

• створити сторінку користувача: ім’я, фото, вік, рівень гри;

Й аби користувач міг:

• додавати поля на карту в застосунок;
  • створювати матчі та команди;
  • кликати пограти інших користувачів;
  • додавати фото та відео до профілю.

Ми з командою почали обговорювати після гри, під час гри й офісі ще деякі функції, які необхідні. Ми зрозуміли, що користуємось Viber, Telegram або WhatsApp для узгодження дій щодо матчу. Тому вирішили, що нам потрібен окремий чат до кожного матчу, аби навіть невідомі один одному гравці мали можливість обговорити будь-які деталі щодо матчу.

Внесли це в ТЗ. Потім зрозуміли, що додавання відео дуже навантажить сервери і вирішили розміщувати це на YouTube і давати посилання. Внесли до ТЗ. В офісі ставало все гарячіше — ми обговорювали всі деталі та створювали мозкові штурми. Завдяки цьому до наших справжніх ігор почали долучатись розробники,які до цього ніколи не грали в футбол.

Мозковий штурм в офісі

Я зрозумів, що зацікавленість у футболі виникає, коли майбутні гравці залучені. А щоб стимулювати їх до гри, я вирішив додати до ТЗ завдання від відомих футболістів та зірок, після виконання яких можна отримати від них приз. Наша головна мета — щоб Україна була футбольною.

Щоб люди якомога більше грали в футбол, ми вирішили внести в застосунок місцеву валюту — футбали. Їх можна отримати тільки за реальний матчі — 75 за виграш, 50-нічия, 25-поразка. Тож щоб отримати приз від зірки недостатньо виконати завдання — треба ще деякий час грати в справжній футбол. Так ми додали в ТЗ завдання та призи.

У процесі розробки всі були дуже зацікавлені в продукті і намагались пропонувати різні фічі та доробки. Володимир (андроїд-розробник) запропонував refresh indicator, Артем (UI/UX) запропонував при будь-якій паузі демонструвати м’яч, що скаче, і наш застосунок став «живим».

Виникла необхідність і за пропозицією Романа (фулстек) створили блог для публікації новин на web і використали для цього wordpress . Робота кипіла, як і гра в футбол після роботи.

Розробники YouFootball після матчу

Мозковий штурм був щотижня. Навіть намагались зупинити деякі ідеї, але запізно — Влад (бекенд) написав месенджер для матчів таким захистом, як не були захищені Viber, WhatsApp чи Telegram. Ми запитали: навіщо для футбольного чату така безпека? Він відповів — я інакше не вмію (він чемпіон Світу — білий хакер). Посміялися і рухались далі.

Обговорювали навіть власні футбольні емодзі в месенджер. Уся-уся команда працювала над продуктам і надавала свої пропозиції. Тому навіть зараз, коли девелопери працюють в інших компаніях , вони досі дуже переймаються за YouFootball, бо розуміють важливість сервісу.

Впровадження, помилки, коронавірус і війна, зірки

Ми створили сайт, андроїд- та iOS-застосунки, зареєстрували інтелектуальну власність та торгівельну марку, створили соціальні мережі і підготувались до просування. Я залучив відому компанію інтернет-маркетингу для бізнесу (SEO, TXT, PPC, SMM, SERM). Вони підготували комплексний аудит та план розвитку сервісу.

Ми зняли кліп, в якому продемонстрували, як за допомогою застосунку на полі зустрілись дві невідомі одна іншій команди — професійні футболісти та дівчата. Подивитись цю інтригу можна тут.

Ми були готові до старту, але трапилась пандемія коронавірусу й на два роки виникла пауза. Як це можна було передбачити?! Ніяк! Помилка? Ні!

Помилка — це коли ви створюєте продукт і пишете функціонал з розрахунком на те, що це локальний продукт, а треба завжди розраховувати на масштабування продукту. Ми ж на початку розуміли, що ми світовий стартап і треба, треба було передбачити додавання футбольних полів у сервіс не тільки в Україні, але й у світі.

Зараз це можливо зробити (добре, що інтуїція підказала) тицянням за місцем знаходження, а от адреси в базу даних ввели тільки українські. Це саме стосується і телефонів. Чому це важливо? Тому що після коронавірусу трапилась війна!

Потенційні користувачі зараз на фронті, а деякі своїх дітей з жінками відправили до Європи. Спілкуючись з жінками за кордоном я дізнався, що дітям там нічим зайнятися і вони втрачають смак дитинства! Діти, перебуваючи в одному і тому ж місті Європи, не можуть знайти одне одного, щоб пограти.

Те саме стосується і дітей, які переміщені всередині України з Донецька чи Маріуполя. Але це питання вирішується нашим сервісом в пару дотиків.

Нас підтримують українські спортсмени, зірки, військові — вони надали нам футбольні завдання та призи за їхнє виконання (дивитись).

Це — Руслан Ротань (головний тренер олімпійської збірної України), футболісти — Піхальонок та Лєднєв, актори Юрій Ткач та Ігор Ласточкін, спортивний журналіст Ігор Циганик,військовий Денис Мінін (лідер світового Street Workout).

Призи надав навіть не пов’язаний з футболом та дітьми мілітарний фонд «Повернись живим».

Живий безкоштовний відкритий функціонал застосунку та «мертві» державні та міжнародні організації та добрі люди в них

На прикладі кейс-стаді розповім, як легко працює застосунок.

Уявіть: ви українська дитина за кордоном, припустимо, в Мюнхені, чи з Донецька в Дніпрі. Проживаєте з матусею в новому місці і нікого не знаєте. У вас у дворі чи поруч є футбольне поле.

Ви завантажили застосунок та вказали в своєму профілі ім’я, вік, рівень гри та додали своє фото за бажанням. Сфотографували поле та додали фото в сервіс в декілька кліків — вказали геопозицію, наявність освітлення та роздягальні і все.

Після проходження модерації ви організовуєте матч на ньому — вказується час гри, тривалість, рівень гравців. Одразу на цьому полі в застосунку з’являється матч і до нього можуть долучитись гравці. Інші діти, які завантажили застосунок, можуть на цьому полі побачити матч та тицьнути, щоб взяти участь.

Дитина, яка організувала матч, дивиться на профіль гравця, що хоче долучитись, команди та матчі в яких він грав, його фото та відео, і може свайпом підтвердити чи відмовити в участі. Якщо участь підтверджена, учасник одразу потрапляє в чат матчу, де може спілкуватись щодо деталей матчу.

У встановлений час матчу діти зустрічаються, формують команди та грають. Після закінчення матчу дитина-організатор матчу в кілька дотиків підтверджує склади команд та рахунок матчу. Всім учасникам матчу прилітає запит на підтвердження рахунку матчу.

Після підтвердження учасникам нараховуються футбали. Це місцева валюта застосунку, яку можна обміняти на призи. Щоб отримати приз від зірки — потрібно виконати завдання від неї та накопичити футбали. Єдиний шлях для накопичення — потрібно грати в футбол. Це основна мета створення застосунку — щоб всі грали в футбол!

Як ви прочитали вище — футбольне поле в застосунку може зробити будь-хто охочий, але краще, щоб поле створив власник поля. В Україні більшість полів розташовані у школах. Їх 17 000.

Для більш швидкого впровадження ми звернулись до Міністерства освіти, і вони допомогли — розмістили інформацію на сайті, але звернутися з пропозицією впровадити у школах навіть безкоштовний сервіс не можуть — натяк на корупцію. При цьому ми здивовані — всі школи зареєстровані у приватному Facebook чи Instagram, а батьки в школах спілкуються в групах у приватних месенджерах Telegram, Viber, WhatsApp.

Така ж ситуація була і з Мінспорту — гарні керівники надали листи підтримки, але наші закони не дозволяють рухатись швидко вперед.

Запрошуємо вас також долучитись до підтримки проєкту. Є три способи:

• надати дієві поради чи долучитись до розробки та локалізації в Європі;
  • завантажити і користуватись, створювати матчі, команди;
  • розповісти дітям, друзям та колегам;
  • долучитись в ролі спонсора або патрона;
  • взяти участь в організації турнірів для дітей в Україні та за кордоном.

Застосунок був створений для України, тож зараз ми проводимо доробку функціоналу та будемо локалізовувати його в Європі, тож нам: необхідні додаткові сервери, локалізація карт, база даних міст та селищ Європи, покращення функціоналу щодо використання фото, відео, коментарів та інше.

Також за допомогою партнерів ми плануємо в Європі та Україні створювати турніри, матчі та навчання українських дітей футбольним навичкам. Будемо вручати дітям призи, куплені за донати або надані спонсорами.

Ви можете долучитися до проєкту в ролі спонсора. Приєднатись.

👍ПодобаєтьсяСподобалось8
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Яка ваша позиція щодо інших ігрових видів? Технічно це нічого не коштує, але значно розширяє коло потенційних юзерів.

Я завжди за будь-який спорт та активний образ життя ! Дякую за пропозицію ! Що стосується технічних можливостей,то це не зовсім так.В різних видах спорту різні правила і відповідно алгоритми розробки додатку.В статті я саме про це і розповідаю-що і як виникало в процесі розробки та реальної гри.

Ви могли б спробувати розширити цей додаток для волейболістів , з технічного боку організація цих двох видів спорту подібна

Дякую за пропозицію,але у нас вже в додатку футбольні завдання та призи від зірок.Скобінувати їх з волейбольними неможливо та і волейбольна спільнота у нас не така численна як футбольна.А ми допомагаємо українським дітям знаходити один одного щоб пограти-подивіться репортаж 1+1 surl.li/qzjka
Так можна швидше зрозуміти для чого ми існуємо.

А яка у вас монетизація? Ви плануєте заробляти на цьому проєкті?

Дякую за питання! Монетизація як і в будь-де в футболі-рекламодавці.Звичайно плануємо заробляти ,але після війни. Зараз головне -підтримати дітей тут і за кордоном. Всі позиції — це призи для дітей.Ось чим зараз зайиаємось surl.li/qzitv

Підписатись на коментарі