Як легалізувати валютні цінності закордоном?
Всім привіт!
Наразі тема транскордонного переміщення валютних цінностей з України продовжує бути актуальнішою для багатьох українських громадян, але вона викликає багато питань та непорозумінь.
В даній статті розглянемо найпоширеніші питання по даній темі з відповідними роз’ясненнями.
Готівкове переміщення валютних цінностей
Перше, що треба зазначити, розглядаючи даний розділ цієї теми, що — згідно п. 57 Митного Кодексу України, валютні цінності відносяться до товарів.
«товари — будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі;»
1 питання:
Яку суму валютних цінностей можна вільно провозити закордон без декларування?
Згідно ст.8 «Закону Про валюту та валютні цінності»,
Транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10 тисяч євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Слід зазначити, що згідно з Постановою Правляння НБУ № 3 Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей
Перерахунок сум готівкової валюти і вартості банківських металів у євро для вимог цього Положення здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України (далі — Національний банк), або за крос-курсом, визначеним згідно з офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют і банківських металів, установленим Національним банком, на день перетинання митного кордону України або на день пересилання готівкової валюти, банківських металів.
2 питання:
Які документи необхідно надати для митного контролю, якщо сума перевищує 10 000 євро на людину?
Згідно п.18 Постанови НБУ № 5 Під час вивезення/пересилання за межі України валютних цінностей в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10 000 євро, необхідно разом із заповненою декларацією для митного контролю та митного оформлення товарів громадянином або уповноваженою особою подати такі документи:
- Документи, що посвідчують особу та підтверджують країну постійного проживання громадянина або уповноваженої особи;
- Документи, що підтверджують факт зняття готівки з власних рахунків у банках;
- Квитанції про здійснення валютнообмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро;
- Документи, що підтверджують факт придбання банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро.
ВАЖЛИВО!
Документи, що підтверджують зняття готівки з власних рахунків у банках фізичними особами-резидентами з метою її вивезення, є чинними протягом 90 календарних днів із дня зняття ними готівки з власних рахунків у банках.
3 питання:
Як заповнювати декларацією для митного контролю та митного оформлення товарів?
Бланк декларації транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей та правила заповнення даного бланку регулюються Постановою КМУ № 203.
ВАЖЛИВО!
Декларація заповнюється власноручно громадянином, який досяг
4 питання:
Які штрафи передбачені за недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами?
Штрафи за недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами передбачені ст. 471 Митного Кодексу України — Недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами.
А саме,
1. Недекларування валютних цінностей, що переміщуються громадянами через митний кордон України, в сумі, що перевищує дозволену законодавством України для їх переміщення без письмового декларування, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 відсотків суми, що перевищує дозволену законодавством України для переміщення валютних цінностей без письмового декларування, згідно з офіційним курсом Національного банку України на день вчинення порушення митних правил.
2. Недекларування товарів (крім зазначених у частинах першій та/або третій цієї статті), що переміщуються через митний кордон України громадянами, -
тягне за собою накладення штрафу в розмірі 30 відсотків вартості цих товарів.
3. Недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, -
тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.
Примітка. Недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»)".
5 питання:
Чи є виключення з загальних правил щодо надання документів по вивезенню товарів закордон?
Так, є.
Згідно п.4 ст. 371 Митного Кодексу України,
Товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро, при вивезенні (пересиланні) громадянами за межі митної території України підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, та звільняються від подання документів (крім документів, що підтверджують право вивезення за межі митної території України культурних цінностей), що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо вивезення (пересилання) громадянами товарів за межі митної території України, за умови, що ці товари:
1) вивозяться у зв’язку з виїздом за межі України на постійне місце проживання;
2) входять до складу спадщини, оформленої в Україні на користь громадянина-нерезидента, за умови підтвердження складу спадщини органами, що вчиняють нотаріальні дії;
3) тимчасово вивозяться громадянами-резидентами за межі митної території України під письмове зобов’язання про їх зворотне ввезення;
4) були тимчасово ввезені на митну територію України під зобов’язання про їх зворотне вивезення, що підтверджується відповідними документами;
5) були одержані громадянами-нерезидентами у вигляді призів і нагород за участь у змаганнях, конкурсах, фестивалях тощо, які проводяться на території України, що підтверджується відповідними документами.
Безготівкове переміщення валютних цінностей
1 питання:
Чи може ФОП — платник ЄП використовувати кошти з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?
Відповідь:
Згідно з ст. 42 Господарського кодексу України (далі — ГКУ) підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Пунктом 10 розд. І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою НБУ від 29 липня 2022 року № 162, встановлено, що фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
Статтею 44 ГКУ визначено, що підприємництво здійснюється на основі, зокрема, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Враховуючи вищевикладене, фізична особа — підприємець — платник єдиного податку має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.
2 питання:
Які є варіанти безготівкового переміщення валютних цінностей закордон?
Відповідь:
1 варіант:
(Починаючи з гривні)
1 КРОК. З особистої грн. карти перевести на валютну особисту карту фізичної особи (моно переводить по комерційному курсу)
Наприклад, Ви можете купувати валюту в мобільному застосунку Моно до 50 000 грн. в еквівалентів в місяць (ліміт в 50 000 грн. працює сумарно на обидві валютні картки), шляхом переказу коштів із гривневої картки на валютну. Конвертація відбудеться по курсу Моно (продажу) — Підстава від 28.08.2023 № 104
2 КРОК. З валютної карти фізичної особи перевести на будь яку валютну карту фізичної особи в закордонній фінансовій установі.
Наразі за кордон можна відправляти перекази з валютної картки на картку іноземного банку (p2p перекази) у межах 100 000 грн на місяць в еквіваленті. До цього ж ліміту входять перекази через сторонні ресурси та купівля квазі-кеш валюти з валютних карток, підстава — Постанова від 21.07.22 № 154
2 варіант:
Зняття іноземної валюти з особистої карти ФО та карти ФОП
Ліміт на зняття готівки 100 000 грн в еквіваленті на день на Клієнта (ліміт зняття роздільний для ФО та ФОП, єдиний для валютних рахунків ФОП) без урахування комісії за зняття, підстава — Постанова НБУ від 20.05.22
3 варіант:
Переміщення валютних цінностей з рахунку ФОП на будь який свій особистий рахунок фізичної особи закордоном.
Чинний e-ліміт НБУ дозволяє перераховувати іноземну валюту за кордон на загальну суму до 200 000 євро (в еквіваленті) на рік. Підстава — Постанови НБУ № 15 від 02.02.2019
Тарифи по даному переказу:
Наприклад, в Моно: Комісія за відправку SWIFT з боку МОНО становить 12 доларів за курсом НБУ на день фактичної відправки (в гривневому еквіваленті) + 0,5% від суми переказу (в залежності від валюти відправки), але не більше 90 дол. США.
SWIFT-переказ відправляється з ваших валютних карт (доларової або євро-картки), а комісія за переказ списується в еквіваленті з основної гривневої картки по курсу НБУ на момент здійснення переказу.
Також можлива додаткова комісія з боку банку-посередника і банку-одержувача згідно їх тарифів.
ВАЖЛИВО!
При даному переміщенні коштів зверніть увагу на дуже важливий момент, а саме — попереднє узгодження з банком, в який будете перераховувати кошти, щодо їх вимог по переліку необхідних документів.
Для того, щоб не виникло питань з прийняттям закордоном даних коштів, необхідно підготувати документи заздалегідь, перед їх відправкою (зробити офіційний переклад, апостолювати та т.п.).
3 питання:
Які необхідно мати документи для підтвердження легальності походження валютних цінностей закордоном?
Відповідь:
Підтвердити легальне джерело походження коштів в банківській або небанківській фінансовій установі іноземної країни можливо за допомогою наступних документів:
- Податкова декларація фізичної особи або ФО-П;
- Довідка про доходи в установленому законодавством порядку відповідного державного податкового органу;
- Договір купівлі-продажу майна, або інші документи, які підтверджують продаж майна;
- Документи, що підтверджують отримання страхової суми за договором страхування;
- Договір про отримання кредиту;
- Копії документів, що підтверджують джерела походження коштів родичів.
Сподіваємось, що дана структурована інформація буде вам у нагоді та допоможе з вирішенням даного питання.
Поділіться у коментарях:
- чи були у вас труднощі з законним готівковим, безготівковим переміщенням валютних цінностей;
- чи були у вас труднощі з підтвердженням їх легальності закордоном (в яких банках, в яких країнах).
Запис на консультацію -
110 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів