Що для вас «зелене світло» на співбесідах? Діліться досвідом, як не помилитися в компанії

Спільното, розкажіть, як ви визначаєте, що компанія, до якої ви проходите інтерв’ю, о’кей? Які конкретні слова та дії співробітників компанії, з якими ви маєте справу під час найму, є для вас хорошим знаком?

👍ПодобаєтьсяСподобалось2
До обраногоВ обраному2
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Де мене не питають «навіщо стільки грошей».

Або в яких я відносинах і скільки заробляє партнер. Де тімлід не каже «мы ищем ОСОБЬ для разбора документации» на більш технічну спец. І потім пояснюють, що це стрес-співбесіда.

Грін флаг: чемні люди з прямими запитаннями. Мені загалом імпонують люди інтелігентні, але хто має почуття гумору, з такими легше набагато працювати в перспективі. Ненавʼязлива бесіда з іронією більше розповідає про стан колективу чим всі ці величезні оди про те, яка компанія класна.
А ще фідбек одразу «не вистачає досвіду/освіти/мотивації. Але сильна теорія/практичний досвід»

Я тепер знаю що є червоним

Заходиш на сайт компанії а там фото як тілами людей викладають логитип компанії

І одразу згадав як кадровиця змушувати робити це на дні басейну

Я як знав і перед корпоративом засунув телефон в презерватив і завязав

Треба розуміти що якщо ви маєте справу з «галерою» (великою аутсорсною компанією) — то ви одночасно «холоп двох панів»: є умови і правила компанії, яка вас наймає і є умови та правила кожного окремого проєкту та клієнту.
На одній великій галері цілком можливо що на одному проєкті працюють по 60 годин на тиждень, а на іншому дозволено навіть пити пиво у робочий час і пів-дня сидять без тасків. Тому перше що треба дізнатися — вас беруть на конкретний проєкт чи просто до компанії. До кризи практикували так званий «предіктив хайрінг» — це коли людину брали не на проєкт, а «до компанії» — фактично посадити на лаву запасних в очікуванні нового проєкту. Відповідно якщо проєкт не зайшов — могли звільнити через кілька місяців, а якщо зайшов — то це могло бути лайно на яке ви не очікували.
Зрозуміло що бажано на співбесіді розпитати якомога більше про проєкт куди збираєшся. І раджу це питати не у ПМа, а на технічний співбесіді з девелопером з цього проєкту. Часто ПМ присутній на початку співбесіди — а потім уходить і залишає девелопера питати про технології.
Що краще дізнатися про проєкт:
1) Технології.
З запитань ви вже можете зрозуміти які технології потрібні на проєкті і як їх використовують. На цьому етапі казати що «ми не розголошуємо технічні деталі» якось безглуздо — тому є непогані шанси розпитати які саме технології, які фреймвоки, які версії. Якщо технології сучасні — це може бути як добре, так і погано (якщо їх використовують не вміючи). А от якщо старі — то тут ви відразу розумієте що це сапорт легасі і відповідно ніяких сюрпризів і ніяких інновацій не буде. Шукаєте «спокійне болото» — вам сюди.
2) Архітектура.
На співбесіді обов’язково зайде мова про ООП, патерни і архітектуру взагалі. Більшість синьйорів так чи інакше цікавить ця тема — тому є непогані шанси перевести мову на архітектуру саме цього проєкту. Усе може не розкажуть (бо як правило архітектура — це частина NDA) але буде уявлення чи там моноліт, чи мікро-сервіси, чи просто спагеті і зоопарк. Також непогано дізнатися хто керує архітектурою: або усі рішення приймає хтось з боку клієнта, або у команди є деяка свобода.
3) Процес розробки.
Якщо деталі проєкту можуть на співбесіді не казати посилаючись на NDA, то процес розробки це річ більш загальна. Дізнатися що на проєкті скрам чи канбан чи якийсь ще екстрім — буде не важко. Але має сенс розпитувати далі аби зрозуміти чи це справді те, як воно називається!
В аутсорсі часто команда намагається робити вигляд що вони працюють по якомусь скраму: роблять спринти, пленінг і усі інші ритуали. Але потім з’ясовується що клієнта той скрам не цікавить і у нього своє бачення: він просто кидає таски і каже «треба на учора» — і відповідно усі плани і спринти летять шкереберть.
Я ще ніколи не бачив справжнього «книжного» скраму: як правило на кожному проєкті якийсь свій процес розробки де є елементи і ритуали з різних підходів. Але якщо подивитися — то в основі той самий «ковбой кодінг» коли ніхто нічого не розуміє і заздалегідь не планує а робить що сказали сьогодні.
Важливо аби процес розробки співпадав з очікуваннями кандидата. Комусь подобається челенж, драйв, швидка розробка і можливість «перформити». Хтось очікує нормального онбордінга, зрозумілих тасків та зрілого підходу до якості. А комусь може взагалі добре сидіти без тасків або «фарбувати траву» — робити тільки вигляд роботи.
4) Команда.
Як правило про це дізнаєшся тільки коли вже прийшов у команду. Але на співбесіді як правило є один з команди — і з його відповідей вже можна робити якісь висновки. Якщо співрозмовник не хоче розповідати нічого про команду і спілкується з кандидатом дуже формально — можливо йому вже не сподобався кандидат або його примусили проводити співбесіду (можливо — поза робочим часом). І це — вже дзвіночок. Адекватний девелопер швидше не відмовиться відповісти на питання типу «А що у вас класного на проєкті? Є якісь плюшки, чи тімбілдінги?». Так можна як мінімум дізнатися чи подобається команда самому співбесідувачу і чим саме.
P.S. Я набагато частіше був співбесідувачем, ніж кандидатом на проєкт. Зі свого боку я завжди намагався надати кандидату максимально дозволену інформацію про проєкт і робочій процес. Особливо коли проєкт «специфічний»: наприклад легасі ентерпрайз. Бувають девелопери яким це дуже підходить: роками сидіти у старому болоті і щось фіксити. Але молоді та гарячі як правило тікають з такого поєкту через пів-року. Або іноді навіть не можуть пройти онбордінг бо не вміють налаштувати 100500 сервісів потрібних аби запустити аплікейшин.
Робота є робота — не існує ідеальних проєктів з нуля на останніх технологіях, без технічного боргу і з прозорою документацією. Існує, можливо, 20% доволі гарних проєктів де усе розумно. Але з таких проєктів рідко тікають — отже і вакансії з’являються не часто. Більшість проєктів (відсотків 60% мабуть) це плюс-мінус той самий «ковбой кодінг» та «спагеті код». Ну і є якийсь відсоток жахливих проєктів де люди постійно тікають і шукають нових лохів у ярмо.
Тому «червоні прапорці» важливіші за «зелені».

Майже мій кейс — взяли — місяць шукали проект, потім десь 2...3 тижні онбордінг тренінги доступи. , потім свята , потім ще щось... Перший PR був десь через місяць після асаймента на проект.

Ситуація на ринку доволі сильно змінилася (порівнюючи з періодом до повномасштабного). Також мав досвід коли прийняв офер від американської компанії, пустили в slack, а там виявилося що це русня (справжня, з Мордор-сіті), хоча все спілкування було з англомовними. Тому «зеленим світлом» стало те, що не було абсолютно ніякого общепонятного нарєчія на жодному з етапів інтерв’ю; ретельно перевіряли чи кандидати часом не заїхав у Європу з окупованих територій чи з запоребрика; ну й з перших днів після приєднання зрозумів що це «воно», так як у внутрішньому чаті валом оголошень про збори на тепловізори для ЗСУ і таке інше; ну й плюс ЗП не нижче ринкової.

а там виявилося що це русня (справжня

а до речі як тут уже трапилося і саме за темі «зелене світло на співбесіді»

... а ви (тут узагальнення) досі не робите свій власний «бекграунд чек» на компанію?

ЗЫ: я навіть конкретний офіс дивлюся окремо де має бути працювати «якщо» )) імхо рекомендую у темі «зелене світло»

Деяке «жовте» світло під час власного «бекґраунд чеку» було. На жаль, поки не зайти всередину, побачити повну картину неможливо.

Звісно, після цього випадку особиста планка вимог до компанії піднялася і надалі будь-що жовтого відтінку стає червоним світлом.

Відсутність ’ред флагс’, офер за 24год, рейт вище середнього по ринку

— питання та тестове завдання релевантне до стеку і позиціі
— високий технічний рівень і вічливість співбесідників
— наявність культури knowledge sharing в компаніі (презентаціі, воркшопи и т.п.)
— свіжі фрукти замість «пєчєнєк»

— у нас лише ФОП, ніякого ДіяСіті
— Ми не любимо мітингів і тому всі питання які можливо вирішуємо через повідомлення, мітинг завжди має ціль.
— Немає Тайм Трекерів, автоматичне звітування
— Відпустка/лікарняні/інші плюшки не менші ніж зазвичай у компаній
— Немає червоних прапорців
— Стандартні 40 год на тиждень, овертайм лише у ектра випадках. Ніяких нічних онколів

а в Серві можна по ФОПу працювати зараз?
бо з того що я чув, то наче ж всіх (чи всіх нових) переводили на Гіг

Ймовірно мова про нових. Багато хто ще досі на ФОП

а існуючих не форсять переводитись на Гіг?

Раніше про те щоб переходити більше казали (рік тому), останнім часом не чув щоб форсили. Але компанія велика, тому треба в різних людей питати

Сер якраз має фотку де тілами букви робили

Лише одне питання — як ви з цими вимогами опинились в софтсерві?

у мене всі вимоги які я написав вище поки підходять.
Знову ж таки, проектів багато, вони різні, і на кожному можна прийти і спілкуватися — Якщо ви прийдете на проект і скажете що любите нічні мітинги і овертайми вам це дадуть.

одного разу їздив в Хмельницьк, там власник швейного цеху розповідав як можна знайти вмілу швачку — він розповів, що їй потрібно дати завдання вишити карман дугою на підкладці з блискавкою та бігунком — якщо вона зможе вишити й його, то зможе вишити будь-що

так от, поки ти думаєш чи варто приймати офер, чи можливо шукаєш ідеальне місце роботи, хтось просто бере працює і заробляє — чи ми можливо не через гроші працюємо, тільки чесно?

компанії можуть проводити всі етапи на найвищому рівні, проводити А/В тестування процесу найму та постійно його покращувати, називати колег великою дружньою сімʼєю — а потім взяти і звільнити одним днем або киданути на останню ЗП — але на співбесіді тобі звичайно про це ніхто не скаже

По опыту скажу, что независимо от цвета флагов на собеседовании вы должны всегда помнить о том, что ваши интересы в подавляющем большинстве случаев отличаются от интересов компании. И поэтому «звільнити одним днем або киданути на останню ЗП» должно восприниматься вами изначально как возможная опция развития отношений. Просто потому, что когда интересы компании пересекутся с вашими, компания будет думать в первую очередь о своих интересах (впрочем, надеюсь вы тоже прежде всего будете думать о своих интересах, если что). Понимание этой (одной из многих) базовой вещи убережет самурая от разочарования.

Але ти можеш найти місце де будеш працювати з приємнішими тобі людьми, цікавіший продукт знайти, кращі умови, а все тому що відхилив те що не підійшло і трохи довше пошукав. Думаю воно того варте

одного разу моя екс-колега шукала роботу, пройшла всі етапи співбесіди і їй дали офер, вона не вагаючись його прийняла, бо це був один з кращих оферів за всю її кар’єру, а також на співбесіді вона зрозуміла, що дуже хотіла б працювати в одній команді з тімлідом, який проводив ту співбесіду з нею

в перший свій робочий день вона почула від тімліда, що той відробляє свої останні 2 тижні в компанії і звільняється

але офер вже був прийнятий, договір підписаний ;)

І в мене таке саме було, але виявилося що той тімлід підібрав всю команду до мене і з ними було варто і теж дуже хотілося працювати. Сказати, що я багато чому там навчилася, це нічого не сказати.

в перший свій робочий день вона почула від тімліда, що той відробляє свої останні 2 тижні в компанії і звільняється

моє улюблене питання «на позицію» то є «а куди старого діли?» )) работає залізно я провіряв

Був і на такій співбесіді

Контора що пише софт для велз фарго і боа

А куди попередника діли?
Піздів багато

А чого хочеш змінити роботу?
Ну на проекті 3 архітектора і дають протилежні інструкції

Директор мене власноручно вивів на вулицю...
Це не той же де на сервак зранку пісяти
Інший, в тогозуби криві були

дуже хотіла б працювати в одній команді з тімлідом, який проводив ту співбесіду з нею

Скільки в них було дітей?

Відкритість / чесність / адекватність.

Никакие.
Не определить компанию по собеседованию.
Никак.

Полічити кількість індусів

Інколи достатньо імен в інвайті на інтервю

Чим більше в компанії індусів — тим більше в компанії індусів, і так рекурсивно.

загалом цікава історія тож на мою думку зараз індокитай вже дуже агресивно тіснить індію і то є вже навіть помітно вже саме «на місцях»

Китайці цікавіші в роботі
Корейці ще кращі

Да ну нет, может по интервью не получится понять хорошая ли это компания, но точно можно понять когда там совсем уж мудаки сидят.

Ну сидят и сидят.
По опыту успешных интервью в большие конторы ни с одним интервьювером я в дальнейшем не работал.

сумма з п’ятьма нулями в офері

Картель вас чекає на роботу.

Відсутність червоних флагів. Просто без стрьомних штук і вже чудово.

Я теж вважаю що як весь час мовчати то здаєшся розумним.

Пам_ять у вас повинна бути відмінна. І англійська якісна.
Та я хочу про пам_ять сказати: вам потрібні дуже щільні, дуже потужні, дуже наукові, дуже психологічно виверені тести саме на роботу пам_яті пройти.
Тобто тест — 10 випробувань та результат за смс — це зовсім не те.
Тест на роботу пам_яті вам потрібно пройти дуже якісний.
Дуже важко працювати вам буде якщо ви все забуваєте.
Дуже важко з вами працювати буде комусь якщо у вас пам_ять погано працює.
Є такі тортури — покращити роботу пам_яті вправами — спосіб такий краще все запамятовувати і згадувати (а треба швидко робити і те і те)
Взагалі ніхто вам цього не скаже (бо не знають) але адекват від токсика відрізняється тим, останній що майже нічого не памятає або не згадує, або й те й те.
Ну й — соціум заточений під адекватів — які за всіх все пам_ятають.
Найчастіше, до речі, адеквати під токсами — нагадують, слугують живими записничками..

Коли хтось щось швидко згадує то це перша ознака зеленого світла.
Це як «Дуромєр» — щоб вимірити треба тест на роботу пам_яті пройти.

Це тільки після випробовувального видніше

Люди які чекають на відповідь — для чого ви це робите? Просто продовжуйте шукати роботу далі, так як і шукали, якщо ви підходите то вам вишлють офер, про вас точно не забудуть

Які конкретні слова та дії співробітників компанії, з якими ви маєте справу під час найму, є для вас хорошим знаком?

Вітаю ви заброньовані! :-)

Швидкість відповіді (з офером або поясненням що не підійшло) після співбесіди. Бажано протягом двох днів. Траплялось таке що очікував відповіді місяць. У відповіді так і написали що «вибачайте що забули надати фідбек. Ви не підійшли ... і далі по списку»

У меня был обратный кейс. Проходил собес, после него — молчок тоже примерно месяц. За этот месяц нашёл уже новую работу, даже успел пару дней на проект отходить. Тут звонок: «мы подумали и решили выдать вам оффер». Спасибо, зайчатки, дорога ложка к обеду )))))))

Підписатись на коментарі