Як правильно ФОПу сплатити ЄСВ під час воєнного стану?
З 01 березня 2022 року та на 12 місяців після припинення воєнного стану ФОП звільнено від обов’язкової сплати ЄСВ за себе, але, у такому разі страховий стаж за місяці, коли не було сплати, не нараховується.
Як і коли податкова зараховує сплату ЄСВ?
Податкова проводить списання ЄСВ за поточний рік лише у наступному році на підставі інформації, зазначеної у Додатку 1 (по ЄСВ) до річної декларації з єдиного податку. Таким чином, сплата ЄСВ протягом поточного року накопичується переплатою на бюджетних рахунках.
Як діяти ФОПу у разі сплати / не сплати ЄСВ?
Якщо ФОП приймає рішення не сплачувати за себе ЄСВ, рекомендуємо в кінці року подати Додатку 1 (по ЄСВ) до річної декларації з єдиного податку в якому в графі 9 «Визначення сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» у строках за місяці, коли не був сплачений ЄСВ, потрібно вказати «0» у графах № 2 та № 4, у графі № 3 залишити «22%».
Якщо ФОП вирішив оплачувати ЄСВ за себе, йому потрібно дотримуватися строків сплати ЄСВ з метою уникнення нарахування податковою штрафних санкцій; Нагадаємо, що єдиний соціальний внесок сплачується поквартально до 20-го числа місяця, наступного за оплачуваним кварталом), а також, перевірити чи зарахована податковою оплата за ЄСВ.
Як ФОПу перевірити чи оплата за ЄСВ зарахована до бюджету?
- ФОП мають можливість перегляду даних, зокрема, щодо стану розрахунків з бюджетом та здійснення сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску. Перевірити стан розрахунків з бюджетом можна за допомогою Електронного кабінету платника.
- Отримати «Витяг щодо стану розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску за даними органів ДПС», який містить у собі інформацію про терміни, суми сплати ФОПом податків та зборів (інших платежів) до бюджету, чи зарахувала ДПС такі платежі, наявність боргу (можна отримати подавши до податкової через Електронний кабінет платника Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетом та сплати єдиного внеску за даними органів ДПС).
Яка відповідальність за несвоєчасну сплату ЄСВ?
Якщо ФОП несвоєчасно вносить оплату за ЄСВ податкова може нарахувати штраф в розмірі 20% не сплачених вчасно сум. У разі донарахування своєчасно не сплаченого платником ЄСВ також застосовуються штрафні санкції. Сума донарахувань дорівнює різниці між встановленим до сплати та реально сплаченим внеском. Також, підприємцю необхідно сплатити пеню. Її розмір дорівнює 0,1% суми несплати за кожний день прострочення платежу.
Наприклад, якщо не сплачено 100 гривень та прострочений період склав 20 днів, то пеня буде дорівнювати — 2 гривні.
Слід зазначити, що ФОП не одразу отримає штраф. Спочатку податківці проведуть камеральну перевірку, де ФОП отримає Акт про проведення камеральної перевірки. Потім, податківці надішлють Податкове повідомлення-рішення, в якому буде вказана підстава нарахування штрафних зобов’язань, сума, розрахована пеня (у разі необхідності), реквізити сплатити штрафних санкцій.
Додатково, якщо ФОП володіє інформацією про нарахований борг, але не отримав Акт про проведення камеральної перевірки або Податкове повідомлення-рішення можна звернутися до податкової з метою отримання такого документа та детальної інформації щодо підстав та сум нарахованих штрафних санкцій.
5 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів