Як почати інвестувати та обрати найприбутковіші акції
Навіть якщо ви працюєте в IT, отримуєте зарплату в доларах й зберігаєте її шляхом відкладання в «скарбничку», то все одно втрачаєте гроші. Єдиний спосіб перемогти інфляцію — інвестувати в активи, які показують дохід, вищий за її рівень. З чого почати збереження коштів та як обрати прибуткові акції для інвестування, розповідаю у цій статті.
Я — Євген Пилипець, інвестиційний експерт. Свою першу угоду на біржі здійснив у 2012 році. З 2014 року перейшов на американський фондовий ринок. У 2020 році вдалося заробити понад 200% за 4 місяці. Основні напрями: ETF, IPO, опціони, дешеві акції.
Як інфляція знищує заощадження
Інфляція — це поступове зростання цін на товари та послуги, що веде до зниження купівельної спроможності грошей. Вагома загроза вашим коштам, яка ускладнює підтримання рівня життя та досягнення фінансових цілей.
В Україні інфляція у 2023 році становила 5,1%, у травні 2024 року — 2%. Для захисту заощаджень можна купувати іноземну валюту, наприклад, долари США. Однак долар теж знецінюється: інфляція у США 2023 року дорівнювала 3,4%, а в травні 2024 року — 3,3%. Проте ці результати набагато менші, ніж у 2022 році.
Як інвестиції можуть обійти інфляцію
Інвестування може стати найрозумнішим фінансовим кроком. Зарплата забезпечує стабільність, але саме інвестиції дозволяють грошам працювати на вас. Правильно складений портфель допоможе накопичити вагому суму коштів для комфортного виходу на пенсію або інших амбітних цілей.
Перш за все, потрібно розуміти основи інвестування. Тут немає універсального рецепта — найкращий спосіб той, що підходить саме вам. Щоб визначитися зі стратегією та акціями, слід відповісти на кілька запитань:
- Скільки грошей ви готові інвестувати?
- Будете керувати портфелем активно або пасивно?
- Який рівень ризику для вас прийнятний ?
Активне інвестування чи пасивний дохід
Коли мова заходить про те, як вкладати гроші, у світі інвестицій є два основні способи: активне та пасивне інвестування.
Активне інвестування означає, що ви приділяєте час дослідженням, а також створенню й підтримці свого портфеля самостійно. Якщо ж ви плануєте купувати та продавати окремі акції через брокера, то ви — пасивний інвестор.
Пасивне інвестування — це еквівалент літака на автопілоті. Ви все одно отримаєте хороші результати в довгостроковій перспективі, а зусиль потрібно вкласти набагато менше. Пасивне інвестування передбачає вкладення грошей в інструменти, що дозволяють делегувати важку роботу комусь іншому.
Скільки потрібно грошей для старту
Може здаватися, що для купівлі цінних паперів потрібні великі статки, але насправді почати інвестувати реально зі 100 доларів. Сума, з якої ви починаєте — не найголовніше. Ключове питання в тому, чи готові ви регулярно інвестувати в довгостроковій перспективі.
Перед купівлею акцій або облігацій необхідно позбутися будь-яких боргів. Інвестування на кредитні гроші — вкрай нерентабельний варіант, оскільки прибутковість за акціями або облігаціями не гарантована.
Наскільки ризиковано інвестувати
Кожен тип інвестицій передбачає свій рівень ризику, який часто корелює з прибутковістю. Важливо знайти баланс між максимізацією прибутковості ваших грошей і пошуком комфортного рівня ризику.
Державні цінні папери США пропонують передбачувану прибутковість з дуже низьким ризиком, але й приносять відносно низьку прибутковість — від 4% до 5% (станом на початок 2024 року) залежно від терміну погашення і поточної процентної ставки ФРС.
Середньорічна дохідність американського індексу високотехнологічних компаній (Nasdaq) за 10 років склала 18%. Однак, не менш важливо враховувати ризики: у 2022 році індекс Nasdaq знизився на 36%, хоча у 2023 році повернув втрати з надлишком.
Як інвестувати в акції українським IT-фахівцям
Багаторічна практика інвестування показала, що найкращий спосіб нарощувати багатство в довгостроковій перспективі — акції. За останні чотири десятиліття акції США принесли більшу прибутковість, ніж облігації, банківські депозити та дорогоцінні метали. Вони перевершували більшість інших інвестицій майже в кожен десятирічний період минулого століття й приносять середню річну прибутковість від 10% до 14%. Якщо інвестувати $10 000 в американські акції, то вже за 20 років можна отримати $67 274 за середньої прибутковості ринку акцій США.
Заробити акціями можна не тільки на зростанні цін, а й на регулярному отриманні дивідендів. Дивіденди — це частина прибутку, якою компанія ділиться з інвесторами, власниками їхніх акцій. Багато компаній виплачують дивіденди, деякі з них мають довгу історію щорічного підвищення виплат 一 як-от Walmart, що у лютому 2024 року оголосив про підвищення дивідендів 51 рік поспіль.
Де зберігаються куплені акції та що з ними буде, якщо брокерська компанія стане банкрутом
Брокер — юридична особа, яка виконує посередницькі функції між продавцем і покупцем на фондовій біржі. Для громадян України доступні послуги двох брокерських компаній: Freedom Holding та Interactive Brokers.
Якщо ви інвестуєте через Freedom 24, акції розподіляються на депозитарних рахунках компанії Vision Financial Markets LLC. Якщо угоди виконуються на європейських фондових ринках і на позабіржовому ринку в єврооблігаціях, то постановка, облік і зберігання здійснюються безпосередньо на рахунках брокера в європейському депозитарії Euroclear.
Згідно з вимогами Закону 87(I)/2017 і Директиви DI87-07, кожна європейська брокерська компанія повинна бути членом Investor Compensation Fund. Якщо брокер банкрутує, клієнт звертається до цього фонду для відшкодування активів. Також регулятори призначають розпорядника майна, після чого клієнти можуть направити заяви про переведення позицій на інші рахунки.
Які акції розглядати для довгострокового інвестування
- Alphabet Inc. (GOOG). Перевірений Big Tech, який пропонує не тільки свою пошукову систему, а й смартпристрої, смартфони Pixel, YouTube і набір фірмових сервісів Google включно з Google Cloud і Google Play Store.
- CVS Health (CVS). Компанія, що керує великою роздрібною аптечною мережею, постачальником медичного страхування і менеджером з аптечних пільг. Останніми роками CVS уклала декілька угод, щоб позиціювати себе як провідного багатопрофільного постачальника медичних послуг.
- Netflix (NFLX). Найбільша за кількістю передплатників, а також за часом перегляду програм, телешоу та фільмів стримінгова платформа. Компанія нещодавно опублікувала звіт про фінансові результати за другий квартал 2024 року, чим збільшила відрив від конкурентів.
- Microsoft (MSFT). 28 аналітичних компаній, які детально відстежують результати Microsoft, рекомендують купувати акції із середньою цільовою ціною $508. Жодна з аналітичних компаній не рекомендує їх продавати. Це різке переконання у зростанні ціни акцій Microsoft дає підстави для купівлі та утримання цінних паперів у своєму інвестиційному портфелі.
- Coinbase (COIN) — відома криптовалютна біржа. Кількість її користувачів, які здійснюють щомісячні транзакції, зросла на понад 700% із 2019 року, тоді як квартальний обсяг торгівлі на платформі різко зріс на понад 4000% — з $7 мільярдів у 2019 році до $312 мільярдів до другого кварталу 2024 року. Дохід віддзеркалив цю траєкторію зростання підняттям з $66 мільйонів у першому кварталі 2019 року до більш ніж $1,6 мільярда в другому кварталі 2024 року, що являє собою величезне зростання на 2300%.
- Tesla (TSLA). Здебільшого цю компанію знають через її автомобільний бізнес, однак Tesla — це не тільки машини. Компанія впровадила 9,4 гігават-годин (ГВт-год) своїх продуктів для зберігання енергії, що є рекордом для бізнесу і більш ніж удвічі перевищує показник 4,1 ГВт-год у першому кварталі. Цього року Tesla також планує представити свій проєкт безпілотного таксі, який може стати ще одним каталізатором зростання для компанії.
Загалом на американському фондовому ринку торгуються акції понад 5000 компаній. У добірці акцій відсутні китайські активи, оскільки вони мають додатковий політичний ризик.
ETF — надійний інструмент для пасивного інвестування
ETF або «біржові фонди» — це фонди, які торгуються на біржах, і, як правило, відстежують певний індекс або сектор. З інвестицією в ETF ви отримуєте пакет активів, що знижує ризики та допомагає диверсифікувати портфель. Якщо вкласти гроші в індексний фонд S&P 500, то ви по суті розподіляєте їх серед 500 компаній. Навіть у випадку краху когось із цього індексу це не матиме значного впливу на весь портфель.
ETF вільно торгуються на фондовій біржі США, а їх купівля і продаж доступні в будь-який момент. Зараз на ринку представлено понад 2400 фондів, які охоплюють усі сектори економіки. У січні 2024 року SEC схвалила ETF на спотовий Bitcoin, а в травні 2024 року — на спотовий Ethereum.
Найпопулярніші ETF-фонди на американському ринку:
- SPY — SPDR S&P 500 ETF Trust відстежує динаміку найпопулярнішого американського індексу S&P 500.
- QQQ — Invesco QQQ Trust Series I відстежує динаміку американського індексу високотехнологічних компаній Nasdaq 100.
- EFA — iShares MSCI EAFE ETF пропонує доступ до основних розвинених ринків за межами Північної Америки, включно із Західною Європою, Японією та Австралією.
- BND — Vanguard Total Bond Market пропонує доступ до всього ринку облігацій інвестиційного класу.
- GLD — SPDR Gold Shares відстежує динаміку спотової ціни на золото.
Облігації — інвестиції з мінімальним ризиком
Облігації — це інвестиції, засновані на боргу. Коли ви купуєте облігацію, фактично даєте гроші в борг уряду або компанії на певний період часу. Наприкінці цього періоду облігація погашається і повертає початковий капітал. Крім того, позичальник виплачуватиме вам, кредитору, щорічну фіксовану процентну ставку — також відому як купон.
Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — єдиний інвестиційний інструмент для українців з доходом в іноземній валюті всередині країни. Міністерство фінансів України випускає ОВДП у гривні, доларі та євро, а облігації, випущені після 24 лютого 2022 року, часто називають військовими облігаціями.
ОВДП вважаються надійним вкладенням. Хоча в умовах воєнного стану існує ризик дефолту, великими власниками ОВДП є державні банки та НБУ, що знижує цей ризик.
Основний мінус інвестування в ОВДП — складність їх продажу до закінчення терміну погашення. Прибутковість валютних ОВДП зараз становить
Інвестиції — впевнений крок до заощадження та примноження коштів
На жаль, магічних ліків проти інфляції та нестабільної економіки немає, але з цим явищем можна впоратися самостійно. Сучасній людині необхідна гнучкість у будь-якій ситуації, адже тільки так можна труднощі перетворити на прибуток. Або зробити так, щоб вони принаймні не приносили збитків.
Навіть з працевлаштуванням в IT і отриманням зарплати в доларах, просто відкладати гроші як раніше — буде набагато складніше. А з розвитком технологій старі способи заощадження не працюватимуть так ефективно, тому інвестиції є гарною альтернативою зберігання коштів.
Ви можете знайти декілька варіантів, куди саме хочете інвестувати. Зважайте на ризики та обирайте те, що підходить саме вам. Інвестиції — таке ж гнучке явище, як і його користувачі. Оскільки якими б не були обставини у світі, все одно є компанії, що будуть на плаву. Як і їхні інвестори.
Починайте інвестувати вже зараз, щоб у майбутньому мати достатньо коштів для виходу на пенсію, забезпечення себе та сім’ї, та щоб раптові витрати не били по кишені надто боляче.
Найкращі коментарі пропустити