ШІ як ключ до процвітання: прогноз від гендиректора OpenAI
Усі статті, обговорення, новини про AI — в одному місці. Підписуйтеся на DOU | AI!
Сем Альтман, співзасновник і генеральний директор компанії OpenAI (якій належить ChatGPT), поділився своїми думками про розвиток ШІ та його вплив на майбутнє людства. На його думку, ми стоїмо на порозі нового етапу процвітання. Чи зможемо ми зробити цей крок уперед, залежить від того, як ми скористаємося перевагами одного з найвизначніших технологічних досягнень. Публікуємо для спільноти переклад його колонки.
У найближчі кілька десятиліть ми зможемо робити речі, які здалися б магією нашим дідусям і бабусям
Це явище не нове, але воно набирає прискорення. З часом люди стали набагато здібнішими; тепер ми здатні на те, що нашим предкам здавалося б неможливим.
Це трапилось не через генетичні зміни, а тому, що ми користуємося перевагами інфраструктури суспільства, яка набагато розумніша за кожного з нас окремо; в певному сенсі, суспільство саме по собі є формою передового інтелекту. Наші діди й бабусі — та покоління, що були до них — досягли великих успіхів. Вони зробили свій внесок у будівництво фундаменту людського прогресу, від якого ми всі зараз отримуємо вигоду. Штучний інтелект надасть людям інструменти для вирішення складних проблем і допоможе нам додати нові складові до цього фундаменту, які ми не змогли б розробити самостійно. Історія прогресу продовжиться, і наші діти зможуть робити те, що ми не можемо.
Це не станеться відразу, але ми незабаром зможемо співпрацювати з ШІ. Це допоможе нам досягти набагато більших результатів.
Врешті-решт, кожен з нас матиме персональну команду ШІ, що складатиметься з віртуальних експертів у різних галузях, які разом працюватимуть над створенням майже всього, що ми можемо собі уявити.
Наші діти матимуть віртуальних наставників, які зможуть надавати персоналізовані уроки з будь-якого предмету, будь-якою мовою та у темпі, який буде їм потрібен. Ми можемо уявити подібні ідеї для покращення охорони здоров’я, створення будь-якого програмного забезпечення, яке людина може собі уявити, і багато іншого.
З такими можливостями ми зможемо досягти загального процвітання, яке сьогодні здається немислимим
У майбутньому життя кожної людини може бути кращим, ніж зараз. Процвітання саме по собі не обов’язково робить людей щасливими — є чимало нещасних багатіїв — але це суттєво покращило б якість життя людей по всьому світу.
Ось один вузький погляд на людську історію: після тисяч років накопичення наукових відкриттів і технологічного прогресу ми навчилися плавити пісок, додавати домішки, розташовувати його з дивовижною точністю в комп’ютерні чіпи, пропускати через них енергію і отримувати системи, здатні створювати потужний штучний інтелект.
Це може виявитися найбільш важливим фактом у всій історії на сьогоднішній день. Існує ймовірність, що ми досягнемо рівня суперінтелекту за кілька тисяч днів (!); можливо, це займе більше часу, але я впевнений, що ми цього досягнемо.
Як ми опинилися на порозі наступного стрибка в процвітанні?
Три слова: Deep Learning спрацював.
Дванадцять слів: Deep Learning спрацював, став передбачувано кращим, і ми присвятили йому більше ресурсів.
Ось і все — людство відкрило алгоритм, який може навчитися будь-якому розподілу даних (або основним «правилам», що визначають будь-який розподіл даних). З вражаючою точністю, адже чим більше обчислювальних ресурсів і даних він має, тим краще він допомагає вирішувати складні проблеми. Незалежно від того, скільки часу я витрачаю на роздуми про це, я ніколи не можу до кінця усвідомити, наскільки велике це має значення.
Є ще багато завдань, які нам потрібно розв’язати, але буде помилкою відволікатися на будь-яку окрему проблему. Deep Learning працює, і ми вирішимо решту проблем. Ми можемо сказати багато чого про те, що може статися далі, але основне — це те, що ШІ буде ставати кращим у міру масштабування, і це призведе до суттєвого покращення життя людей у всьому світі.
Моделі ШІ незабаром будуть працювати як автономні особисті асистенти, які виконуватимуть конкретні завдання від нашого імені, як-от, наприклад, координація медичного обслуговування. У майбутньому системи ШІ стануть настільки ефективними, що допоможуть нам створювати кращі системи наступного покоління та сприяти науковому прогресу у всіх сферах.
Технології привели нас від Кам’яного віку до Сільськогосподарської епохи, а потім до Індустріальної епохи. Далі шлях до Епохи Інтелекту прокладений через обчислювальні ресурси, енергію та людську волю.
Якщо ми хочемо зробити ШІ доступним для якомога більшої кількості людей, нам потрібно знизити вартість обчислень і зробити їх доступними (що вимагає багато енергії та чіпів). Якщо ми не побудуємо достатньо велику інфраструктуру, ШІ стане дуже обмеженим ресурсом — через що виникатимуть війни, а сам ШІ стане здебільшого інструментом для багатих.
Ми повинні діяти мудро, але рішуче. Світанок Епохи Інтелекту — це значуща подія з дуже складними й надзвичайно важливими викликами. Це не буде абсолютно позитивною історією, але потенціал настільки величезний, що ми зобов’язані знайти спосіб впоратися з ризиками.
Я вірю, що майбутнє буде настільки яскравим, що ніхто не зможе описати його справедливо, намагаючись написати про це сьогодні; визначальною характеристикою Епохи Інтелекту буде масове процвітання.
Хоча це відбуватиметься поступово, дивовижні досягнення — виправлення клімату, заснування колонії в космосі та відкриття всієї фізики — зрештою стануть звичними. Маючи майже необмежений інтелект і достаток енергії — що означає здатність генерувати ідеї та втілювати їх у життя — ми зможемо зробити дуже багато.
Як ми бачили на прикладі інших технологій, будуть і негативні сторони. І нам потрібно вже зараз працювати над тим, щоб максимізувати користь від ШІ, мінімізуючи його шкоду. Як приклад, ми очікуємо, що ця технологія може спричинити значні зміни на ринку праці (як позитивні, так і негативні) в найближчі роки, але більшість професій змінюватимуться повільніше, ніж більшість людей думає, і я не боюся, що у нас закінчиться робота (навіть якщо вона не виглядатиме як «справжня робота» для нас сьогодні). У людей є вроджене бажання творити та бути корисними одне одному, а ШІ дозволить нам посилити наші здібності, як ніколи раніше. Як суспільство, ми знову будемо у світі, що розширюється, і зможемо зосередитися на позитивних змінах.
Багато з робіт, які ми виконуємо сьогодні, кілька сотень років тому здавалися б людям марною тратою часу. Але ніхто не озирається на минуле, бажаючи бути ліхтарником. Якби ліхтарник побачив сьогоднішній світ, він би вважав, що процвітання навколо нього неможливо уявити. І якби ми могли перенестися на сто років уперед, процвітання навколо нас здавалося б так само неймовірним.
47 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів