Стало відомо про розформування двох військових частин, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони
Українські військові-айтівці повідомили про розформування двох підрозділів, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони. Про це hromadske на умовах анонімності розповіли троє військовослужбовців.
Після зміни керівництва ЗСУ взимку 2024 року почалися проблеми з управлінням системами. Зокрема, було тимчасово заборонено використовувати систему DELTA. Як зазначається, це рішення «відкотили» назад за кілька годин після того, як головнокомандувачу ЗСУ Олександру Сирському почали телефонувати від Міністра оборони та представників бригад до міжнародних партнерів. Однак замість цього почалося «витравлювання», стверджують військові.
Частину айтівців перевели в інші бригади, де їхні навички не використовуються за призначенням. Деяких військових залишили в розпорядженні без зарплат, що спричинило занепокоєння щодо їхнього фінансового стану.
«Логіка відбору була по алфавіту. І всі, кому не пощастило народитися з прізвищем на літеру К, мали потрапити в одну конкретну новостворену бригаду [...] Людина, яка мала 5 років досвіду в ССО, отримала наказ на переведення на дизеліста; людина, в якої не було прав, мала їздити на БМП. Просто чистий рандом», — сказав співрозмовник hromadske.
Окрім цього, частина залучених до проєктів, були відряджені з інших бригад, зокрема бойових. Після розформування частин вони повернулися на колишні посади.
«Умовно люди працювали по
8-9 місяців над суперчутливими проєктами з розвідки. Вони знають архітектуру, джерела даних, звідки ми це беремо, як це все працює. Якщо ця людина потрапляє в полон, то це, в принципі, перекреслює всю роботу, яку ми робили. Дуже жахливі наслідки можуть бути для всіх... Три місяці в нас зайняло те, щоб ми все-таки вмовили їх знову відрядити цих людей до нас», — сказав співрозмовник hromadske.
Керівництво ЗСУ, зокрема профільний заступник головкома Андрій Лебеденко, запевняло, що люди будуть переведені. За два місяці цього так і не сталося. Щоб розтягнути термін, люди «йшли у відпустку», щоб зберегти зарплатню.
Поки військові перебувають у «підвішеному стані», проєкти законсервовані та обліковуються як нематеріальні активи, але потребують постійної підтримки. Міністерство оборони готове надати хмарну інфраструктуру, але поки заявку не подано, ці потреби покривають донори.
За словами військових, інші органи Сил оборони готові взяти їхні проєкти, але ЗСУ цього не дозволяє. Однією з можливих причин називають бажання залучити айтівців до іншого, корумпованого проєкту «Дзвін».
Попри скорочення їхньої роботи до критично важливих запитів, через поточну ситуацію підключення нових користувачів неможливе, що створює додаткові ризики для безпеки.
«Одна з проблем, чому зараз важко захищати ці всі штуки, у тому, що інформація у ворога про ці продукти, їх наявність — це вже великий мінус, тому що вони можуть робити контрзаходи. Тому намагалися до останнього не розказувати про це. Зараз ситуація така, що або-або. Або є якийсь спільний розв’язок, і нарешті це все зупиниться, або всі ці розроблені продукти, які використовуються, просто закриються і все», — сказав співрозмовник hromadske.
Якщо ви служите в частині, якої стосується ця ситуація, та хочете поділитись інформацією на умовах анонімності, пишіть на пошту [email protected].
57 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів