Як мобілізуватись в технічний підрозділ та що варто знати про грошове забезпечення в ЗСУ
Вітаю, шановна спільнота DOU! Мене звати Олександр Самчук, я діючий військовослужбовець. Долучився до Збройних Сил України в березні 2022 року, і через рік мені вдалося через довгу серію відгуків на різні вакансії Lobby X приєднатися до команди Офісу підтримки змін Міністерства оборони України. З літа 2023 року моєю задачею став пошук та залучення фахових й вмотивованих цивільних та військових до структурних підрозділів ЗСУ та МОУ.
Ось мій профайл в LinkedIn — можете додаватися в контакти, я там інформую про свіжі вакансії. Я вже публікував свого часу декілька матеріалів для DOU:
- Вакансії, резюме, співбесіда та офер — гайд з процесу найму до ЗСУ
- Як пройти на бажану посаду у війську. Розповідаємо про рекрутинг Міноборони
- Чи готові ви мобілізуватися до Сил Оборони України? Опитування
Є частина інформації в цих матеріалах, яка вже застаріла. І за останніми коментарями ми з редакцією DOU побачили, що дуже багато питань виникає до грошового забезпечення та порядку призначення на військові посади. Розгляну їх детальніше у цій статті.
Чому грошове забезпечення в Силах Оборони нижче комерційного ринку зарплат
Почнемо з нормативно-правової бази, яка регулює грошове забезпечення військовослужбовців. В нас всі хочуть, щоб їх права і можливості були захищені, але не хочуть читати закони та нормативно-правові акти. Тож давайте відразу зробимо розмежування — грошове забезпечення військовослужбовця це не зарплата, в типовому розумінні цього терміну.
Чому? Бо військовослужбовець забезпечується житлом, харчуванням, та одягом. Тобто основні витрати, які у цивільному житті забирає зарплата — забезпечує держава. Звичайно, в наших теперішніх реаліях такий рівень грошового забезпечення багато кого не влаштовує. Адже переважна більшість чинних військовослужбовців — це вчорашні цивільні, які мобілізувались до Збройних Сил України, і раніше в них був вищий дохід, сім’я, яку треба утримувати. Можливо, кредити за житло або авто.
А ось складові грошового забезпечення:
- посадовий оклад;
- оклад за військовим званням (найменша частина :);
- надбавка за вислугу років;
- надбавка за особливості проходження служби;
- премія (найбільша частина).
Але основне, від чого фактично залежить грошове забезпечення — це Тарифний розряд (ТР). Порахуймо за допомогою калькулятора ГЗ.
- мінімальний рівень ГЗ — це 20 130 грн (на руки чистими тут і далі);
- на рівні солдата він і буде в районі
20-21 тис. грн; - на рівні сержантських посад —
21-29 тис. грн; - офіцерські посади — стартують від 25 тис. грн.
Це умовні цифри — за калькулятором ви можете побачити, що є багато різних критеріїв. Вислуга років, секретність, УБД, класна кваліфікація. Але! В будь-якому випадку база для розрахунку — це посадовий оклад, згідно тарифного розряду від 1 до 60. Якщо ви думаєте, що Генерали отримують величезні зарплати — ви помиляєтесь. Беремо найвищий ТР, найвище звання, 25+ років вислуги — і маємо 75 тис. грн або 1 800 доларів.
Це насправді прикро — і це один зі складників корупції на високому рівні.
Тому питання низького рівня грошового забезпечення стосується всієї вертикалі посад на військовій службі. Думаю, це питання буде важливим для змін після нашої перемоги. Тому що в моєму суб’єктивному розумінні — вилка грошового забезпечення повинна бути в діапазоні
Чому варто самостійно мобілізуватись в технічний підрозділ
Зараз є 2 основних шляхи потрапляння в Сили Оборони України (ЗСУ, ГУР, СБУ і так далі) — це мобілізація через ТЦК і мобілізація в конкретний підрозділ. Перший варіант — через ТЦК ви потрапляєте в загальний потік розподілу, потім з Навчального Центру в підрозділ, де в загальній масі, на жаль, не звертають увагу на ваші знання та навички.
Другий варіант — знайти підрозділ, в якому ви бачите можливість проходження військової служби, яка для вас найбільш зрозуміла. Звичайно, є страх (називаймо речі своїми іменами) потрапити в бойовий підрозділ і відповідно в зону бойових дій. Піхота є основою будь-якої армії, що тримають першу лінію оборони. Це треба мати на увазі й бути підготовленим. Також не всі підрозділи мають можливість мобілізувати військовозобов’язаного до себе.
Для цього необхідно, щоб кандидат був у погодженому пріоритетному списку та щоб в підрозділі була відповідальна за рекрутинг особа. А також щоб були налагоджені комунікації з ТЦК та Навчальним центром, поки людина буде проходити всі інстанції, щоб вона «не загубилася». Та зараз можливостей обрати підрозділ — на порядок більше, ніж у 2022 році. Так, це ще далеко не ідеальний механізм, який забирає купу часу і сил. Як у підрозділу, так і у кандидата. Але це схоже на конкурс у топові комерційні компанії — якщо хочеш потрапити в круту компанію, треба пройти тести та співбесіди різних рівнів.
З п’ятого жовтня починає діяти оновлений механізм мобілізації в підрозділи.
Це насправді дуже важлива зміна, яка повинна спростити й пришвидшити механізм потрапляння у бажаний підрозділ. Візуалізація процесу на сторінці Lobby X в Instagram.
Внесені відповідні зміни в постанову 560 про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Чи можна потрапити у технічний підрозділ, якщо немає звання офіцера
Військове звання присвоюється після певного фахового навчання та підготовки. Хто б що не казав про військові кафедри, але їх студенти зробили вибір отримати додаткову військову освіту, витратили свій час і зусилля. Те, що там могли дати мінімальний і недостатній рівень підготовки — це вже питання до ВНЗ.
В першу чергу виникають питання за офіцерськими званням і посадами, тут можна прочитати детальніше. Для кожної військової частини, органу військового управління або штатного підрозділу Міністерства оборони України визначений свій штатно-посадовий розклад. Тобто це чисельність посад, тарифний розряд посади й звання посади.
Тому відповідно посаду солдата — не може зайняти офіцер (не беремо до уваги ситуації пониження у званні), і відповідно посаду сержанта та офіцера — не може зайняти солдат. На жаль, в поточних реаліях цей момент ускладнює процес призначення військовослужбовців з невідповідним званням на посади вищого рівня, тому що для цього потрібно отримати додаткову атестацію/навчання і підвищення за званням.
Відбувається багато дискусій з приводу того, як можна вирішити цю ситуацію. Особливо з огляду велику кількість мобілізованих з крутим управлінським та цивільним досвідом, що може бути застосований і на воєнній посаді. Але поки рішення не напрацьоване.
Найкращі коментарі пропустити