Як навчити дитину програмувати. Ідеї та поради
Відео у ютубі, в яких обіцяють роз’яснити усе про якусь із мов програмування за три години, або навчити програмувати за тиждень — просто рекламний трюк. Ми ж то з вами знаємо, що вчитися треба усе життя. А от сучасним дітям перші знання і навички з програмування варто отримати ще до завершення школи, і робити це треба поетапно, з урахуванням віку дитини та її інтересів.
Я Вячеслав Поліновський, я СЕО ІТ-академії та батько трьох дітей. Досвіду, як навчити дітей програмувати, у мене предостатньо — сьогодні охоче поділюся ним з вами.
Як поетапно вводити дітей у програмування
Початкова школа
Один із найефективніших способів ввести дитину у світ програмування — це використовувати прості візуальні мови програмування, такі як Scratch та Alice.
Scratch — це одна з найпопулярніших мов програмування для дітей, розроблена спеціально для того, щоб зробити навчання веселим і доступним. У Scratch діти створюють програми, перетягуючи кольорові блоки, які представляють різні команди та логічні структури, що дозволяє зосередитись на концепціях програмування, не відволікаючись на складність написання коду.
Scratch дозволяє дітям створювати свої перші анімації та прості інтерактивні ігри. Вони можуть керувати персонажами (спрайтами), додавати фон, звукові ефекти та навіть взаємодію між різними елементами гри.
Alice — ще один потужний інструмент для навчання дітей програмуванню, що дозволяє їм створювати 3D-анімації та інтерактивні історії. Використовуючи Alice, діти можуть познайомитися з основними принципами об’єктно-орієнтованого програмування, як-от класи, об’єкти, методи та властивості.
Середня школа
У базових класах навчання програмуванню має перейти на більш системний рівень. Діти починають розуміти, що програми складаються з певних інструкцій та правил, які комп’ютер виконує послідовно. Тут на перший план виходять такі важливі поняття, як алгоритми, цикли, події, умови та функції.
Так варто навчити дітей складати прості алгоритми, що складаються з послідовних кроків. Наприклад, учень
Для вивчення циклів теж можна використовувати Scratch: для цього попросіть дітей створити програму, де персонаж рухається вперед кілька разів поспіль. Давайте дітям такі завдання, де потрібно використовувати цикл, наприклад, змусити персонажа виконати танцювальний рух 10 разів. Введіть поняття циклів і поясніть, як вони допомагають скоротити код.
Аби ознайомити дітей з поняттям «події», поясніть для початку, що натискання клавіші, кліки мишкою або дотик до екрана можуть бути подіями, що викликають виконання певного алгоритму. Потім знову ж таки в Scratch дайте дітям завдання створити гру, де персонаж стрибає при натисканні на клавішу. Або створіть гру разом з дітьми, де персонаж збирає предмети на екрані після кліку мишкою. Обговоріть, як події роблять програму більш динамічною та цікавою.
Щоб навчити дітей використовувати умови для прийняття рішень у програмі, у Scratch разом з дитиною створіть програму, де персонаж змінює напрямок, коли стикається зі стіною. Або дайте завдання, де персонаж змінює колір при досягненні певного місця на екрані. Поясніть, як використовуються умови для перевірки різних ситуацій у програмі.
Далі вчимо дітей організовувати код у функції для повторного використання. Наприклад, у Scratch можна створити функцію, яка змушує персонажа рухатися вперед і назад. Для закріплення — давайте дітям завдання написати програму, де функція використовується для повторення певної дії кілька разів у різних частинах програми.
Круто, якщо наприкінці дитина навчиться застосовувати всі вивчені концепції для створення власного застосунку або гри.
Старша школа
У старшій школі діти вже можуть робити сайти та віджети, вчити мови програмування і навіть виконувати проблемні завдання (пошук багів, заповнення пробілів).
Раджу спробувати показати дитині якомога більше мов з різних парадигм. Це дасть ширше розуміння програмування в цілому і дозволить визначити, який напрямок вам підходить більше. Багато хто зациклюється на «академічних» C/C++ і навіть не здогадується, що існують також скриптові, функціональні мови.
А починати найкраще з мови Python. На мою думку, вона є найпростішою для вивчення і добре підходить для тих, хто тільки почав займатися програмуванням, бо дає змогу мінімальними зусиллями вирішувати досить широкий спектр задач і не відволікає новачка на тонкощі. Її код легко читати (порівняно з іншими мовами) і вона має інтерактивну оболонку, в якій можна ввести програми і подивитися, як вони працюють. Тут діти закріплюють розуміння того, що таке цикли і як їх застосовувати, як користуватися класами й об’єктами, які є вбудовані функції мови.
Після цього можна вивчити JavaScript, SQL, Java, Shell(bash), C. Також варто знайомитися з різними операційними системами: Windows, Linux, macOS.
Знаю, що JavaScript — одна з найпопулярніших мов програмування серед підлітків. Для роботи з нею необхідний лише браузер. Тут діти зможуть опанувати роботу з рядками, масивами та циклами, інструментами DOM та jQuery та елементом canvas для малювання графіки.
Кілька загальних, але потрібних порад
Не обмежуйте дитину шкільною програмою
Традиційні дисципліни можна доповнити вивченням суміжних напрямів. Наприклад, знання математики застосувати на заняттях із робототехніки або кодингу для початківців. Інтеграція різних дисциплін через міждисциплінарні проекти також сприятиме розвитку критичного мислення та творчого підходу до вирішення задач.
Допомагайте опанувати софти
Комунікація, вміння працювати в команді, лідерство, емоційний інтелект — сьогодні це, можливо, найголовніші критерії успішності програміста. Важливо вчити дитину не лише технічним скілам, а показувати їй, як правильно співпрацювати, допомагати одне одному, вислухати думку іншого та донести свої ідеї до членів команди. Поясніть, що найкращі рішення приходять під час обговорення, «мозкового штурму», тому важливо бути контактним.
Англійська мова — must-have
Коли мова заходить про навчання програмуванню, однією з найважливіших навичок, яку потрібно розвивати з раннього віку, є знання англійської мови. У світі інформаційних технологій англійська є мовою спілкування, документації та більшості ресурсів, що робить її незамінною для програміста.
З самого початку навчання раджу привчати дитину працювати з англомовними інструментами. Наприклад, під час роботи з Scratch або іншими візуальними мовами програмування, встановіть англійський інтерфейс.
Заохочуйте дитину читати англомовну документацію, навіть якщо це здається складним на початку. Спочатку можна почати з простих підручників, де використовуються зрозумілі терміни, а потім поступово переходити до більш складних текстів.
На YouTube та Coursera є безліч відео, де викладачі пояснюють основи програмування англійською мовою. Перегляд таких відео допоможе дитині розвинути розуміння англійської мови в технічному контексті.
Попросіть дитину писати прості технічні нотатки, блоги або документацію англійською мовою. Це допоможе їй закріпити знання англійської та навчитися формулювати свої думки у письмовій формі.
Будьте реалістами, друзі
Значно простіше й приємніше розвиватися, коли справа тебе драйвить. Важливо допомогти дитині знайти ті аспекти програмування, які їй найбільше подобаються, і підтримувати її в цьому. Це може бути створення ігор, веб-розробка, робототехніка або щось інше — варто пройти профорієнтаційні тести, походити на пробні уроки тощо.
Знати основи програмування корисно всім, але не кожен зможе працювати в IT.
Якщо дитина виявляє інтерес до іншої сфери, варто підтримати її у цьому. Розвиток особистості не обмежується лише однією галуззю, і головне завдання батьків — допомогти дитині знайти своє справжнє покликання.
27 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів