Скільки коштує IT-спеціаліст: винагороди, тенденції, супутні витрати та можливості для технологічного бізнесу
Розширення команди на нові локації передбачає не тільки можливості, а й чимало викликів. Один з найбільших — розрахунок бюджету на найм та утримання розробників. Актуальний рівень винагороди — це лише верхівка айсбергу, орієнтація на яку може призвести до нереалістичних очікувань. Для ефективного бюджетування необхідно врахувати ширший спектр факторів, які формують оцінку витрат на одного ІТ-спеціаліста.
Актуальні винагороди на популярних ринках як відправна точка
За даними Alcor, зараз середня винагорода в ІТ-індустрії на ринку США складає 98 — 130 тисяч доларів на рік. У Латинській Америці IT-фахівці в середньому заробляють від 38 до 56 тисяч доларів на рік, а у Східній Європі цей показник коливається між 45 — 68 тисячами доларів. Звісно ж, діапазон винагороди залежить не тільки від локації, а і від досвіду, навичок, освіти, сертифікатів та специфіки попередніх проєктів.
Але що більш цікаво — який розподіл винагороди по конкретним позиціям?
Tech
В Україні винагорода такого спеціаліста складає від 97 до 110 тисяч доларів на рік. Найімовірніше, для них також потрібне буде виділити кошти на облаштування відокремленого робочого місця, якщо мова іде про гібридний або офісний формат. Окрім того, варто врахувати вартість софту, необхідного для роботи.
У США такий фахівець може коштувати від 178 до 218 тисяч доларів на рік. В Латинській Америці Tech
Product/Project Manager
В Україні Project Manager може претендувати на винагороду від 30 до 46 тисяч доларів на рік, залежно від досвіду. Вилка продуктових менеджерів вища — 36 — 54 тисячі.
У США Project Manager в середньому отримує від 92 до 137 тисяч доларів на рік, тоді як Product Manager може розраховувати на 96 — 144 тисяч доларів. На ринку Латинської Америки «проджекти» будуть коштувати 34 — 50 тисяч, а «продакти» — від 42 до 60 тисяч доларів на рік. А на східноєвропейському ринку діапазони наступні: Project Manager — 48 — 62 тисяч доларів/рік, Product Manager — 53 — 70 тисяч доларів.
Software Engineer
Вилка винагороди Software Engineer рівня middle — lead в нашій країні складає 40 — 75 тисяч доларів на рік. Ясна річ, на цей показник впливають рівень експертності, тех. стек, сфера, компетенції, напрямок розвитку та інші фактори. Варто також врахувати, що за останні півроку в Україні спостерігається тенденція на зменшення винагород розробників рівнів senior та team lead. До прикладу, медіанна місячна винагорода ІТ-спеціалістів senior-рівня впала на 200 доларів у період з червня 2023 по червень 2024 років, а розробники рівня middle втратили близько 100 доларів за аналогічний період. Втім, ці зміни не стосуються айтівців, які використовують затребувані мови програмування, як-от Go, Scala, Kotlin і Python, адже їхні винагороди навпаки виросли протягом
У США відповідні розробники отримують винагороду на рівні 96 — 142 тисячі доларів. Там середня винагорода стрімко збільшується, що спричинено жорсткою конкуренцією за кваліфіковані ІТ-таланти. У період з 2021 до 2023 року винагорода розробників виросла на 20%, особливо у трендових секторах, як-от ШІ та кібербезпека. Ця тенденція спонукає все більшу кількість американських компаній наймати ІТ-таланти за кордоном, оскільки для бізнесу це можливість отримати якісного виконавця за менші гроші.
На ринку Латинської Америки винагорода розробників варіюється від 36 до 70 тисяч доларів на рік, а в Східній Європі — від 42 до 88 тисяч доларів.
Які чинники впливають на винагороду ІТ-фахівців?
- Локація та ситуація на ринку
Ринок США ще не оговтався від кризи та масових звільнень, проте компанії потроху збільшують витрати на найм. Так до кінця 2024 року 34% власників бізнесів планують розширювати свій кадровий потенціал, тоді як кількість ІТ-вакансій має збільшитись на 3%. Натомість ІТ-працівники готові шукати більш вигідні умови та змінювати локацію, адже віддалена робота стала нормою. Таким чином, привабливість нових ринків зростає як для ІТ-компаній, так і для розробників.
Якщо зважити глобальну фінансову ситуацію, то поки ми не вийшли з піке кризи, оптимізація витрат спонукає до пошуку більш ліберальних ринків. Це чудова нагода набрати команду висококваліфікованих ІТ-професіоналів з урахуванням того, що рівень їхньої винагороди буде високим з огляду на можливість забезпечення високого рівня життя. У перспективі це обернеться збереженням лояльності ІТ-спеціалістів, що стане одним з ключових факторів, коли ринок знову піде вгору.
Саме тому найм розробників у Латинській Америці та Східній Європі для оптимізації бюджету є популярним серед західних технологічних компаній. Зокрема у 2023 році найм американських компаній у ЛАТАМ виріс на 50%, а міжнародні тех. гіганти, як-от Google, Microsoft, та Intel продовжують розширювати свою присутність створенням R&D та data-центрів в країнах Східної Європи. До прикладу, минулого року компанія Intel інвестувала 4.6 мільярди доларів у побудову центру для створення та тестування напівпровідних мікросхем у Вроцлаві, а SAP відкрила інноваційних хаб у Бухаресті.
- Індустрія
Розмір винагороди ІТ-спеціаліста залежить не лише від його навичок, але й від галузі, в якій він працює. У технологічних галузях, які є на піку популярності чи стрімко набувають обертів, переважно пропонується вища винагорода, тоді як усталені ІТ-сфери мають скромніші зарплатні бюджети. Ця динаміка прослідковується у наступних показниках:
Популярні |
Звичайні | ||
AI |
Blockchain |
Telecom | |
США |
110К-132К |
106К-128К |
95K-107К |
Східна Європа |
64К-80К |
60К-78К |
42K-60К |
Латинська Америка |
42К-63К |
53К-69К |
34K-50К |
Річна винагорода розробника у USD |
- Пейрол та податки
Пейрол, як Кноський лабіринт, може бути складним та заплутаним. Потрібно мати на увазі, що в кожній країні є свої особливості щодо розрахунку винагороди ІТ-спеціаліста.
Ці особливості пов’язані, передусім, з оподаткуванням. Так, у США й більшості країн Європи ІТ-спеціалістів, переважно, працевлаштовують в штат. У зв’язку із цим, збільшується не лише податкове навантаження на ІТ-компанії (зокрема, вони сплачують соціальні внески), але й виникає необхідність закладати одразу вищу базову ставку винагороди, у зв’язку із вирахуванням від неї, здебільшого, високих ставок податку на дохід.
Своєю чергою, у Східній Європі (наприклад, в Україні чи Польщі) та країнах Латинської Америки ІТ-компанії часто співпрацюють із розробниками на основі B2B контрактів, які є більш вигідними як для спеціалістів, так і для бізнесів. До прикладу, ставка податку на дохід IT-спеціалістів в Україні (ПДФО) становить 18%. Водночас за B2B моделлю співпраці це лише 5% єдиного податку. У сусідній Польщі, ПДФО коливається від 12% до 32%, в залежності від рівня зарплати розробника. Якщо ж співпрацювати на основі В2В моделі, тоді ІТ-спеціаліст має вибір: сплачувати вищезгаданий ПДФО, єдиний податок за ставкою 19%, або ж фіксований податок, розмір якого залежить від виду діяльності, й для більшості розробників становить 12% (а у деяких випадках може опускатися до 8,5%).
Разом з тим, у деяких країнах Європи та Латинської Америки немає фіксованої ставки податку для ІТ-спеціалістів, залучених на B2B контрактах. Наприклад, у Мексиці це від 1,92% до 35%, а в Колумбії — 19%-39% в залежності від рівня річної винагороди розробника.
Розібратися, яка ставка застосована у кожному окремому випадку, правильно оцінити ризики майбутньої співпраці, а також інших особливостей місцевого законодавства, в тому числі валютного може бути непросто для ІТ-компаній, які не мають досвіду виходу на нові ринки. Найбільш оптимальним рішенням у цій ситуації є співпраця з провайдерами Employer of Record послуг (EOR).
Такі компанії зазвичай беруть близько $599/місяць за спеціаліста. До їхніх послуг входить укладення контракту з IT-спеціалістами згідно локального законодавства, розрахунок й виплата винагороди, сплата податків, менеджмент бенефітів, врегулювання юридичних і адміністративних питань та 24/7 підтримка. Якщо планується найм команди, а не закриття кількох позицій, то виникає потреба у ІТ-рекрутингових послугах. У такому випадку альтернативою EOR є комплексне рішення — R&D-центр. Воно включає рекрутинг повного циклу усіх позицій, послуга Employer of Record та повний спектр операційної підтримки (оренда офісу, закупівля техніки, організація івентів та відряджень тощо) із бюджетом, який до 40% менший за класичний аутсорс та при цьому не перевищує стандартний EOR.
А тепер поговоримо про додаткові витрати
- Рекрутингові послуги
Якщо ви обираєте співпрацю з IT-рекрутинговою агенцією або сервісною компанією, яка створить вам власний R&D-офіс, потрібно памʼятати про те, що існує декілька моделей оплати таких послуг. Найбільш розповсюдженою є одноразова комісія у вигляді відсотку від річної винагороди IT-спеціаліста, якого найняв ваш провайдер. В Східній Європі й Латинській Америці цей відсоток коливається від 15% до 25% і залежить від типу позиції та тех. стеку кандидата. У США цей відсоток трохи більший — 25%-35% від річної винагороди розробника.
Додатковим джерелом витрат для ІТ-компаній може також слугувати реферальна програма. Це одна з найефективніших стратегій найму, адже дозволяє отримувати якісних кандидатів від наявних розробників, пропонуючи їм бонус. За кандидатів на звичайні позиції зазвичай дають від $1К — $2K, а за закриття високорівневих або «гарячих» позицій — від $3 до $4К.
- Соціальний пакет та бенефіти
Тут переважно йдеться про три рівні можливих витрат: базовий пакет, додаткові бенефіти та преміум бенефіти. Далі коротко про кожен з них:
- Базовий пакет
Складається зі стандартних бенефітів, більшість із яких присутня в усіх зазначених локаціях. Як бачимо з таблиці нижче, найбільше на базовий пакет бенефітів витрачають у США, де він сягає близько $15 400/рік на розробника. В країнах Латинської Америки на нього витрачають у два рази менше — приблизно $6 500/рік на одного ІТ-спеціаліста. У Східній Європі бюджет на базові бенефіти майже такий самий, що й в ЛАТАМ — $6 350/рік на ІТ-фахівця.
Бенефіти |
Сх. Європа |
ЛАТАМ |
США |
Медичне страхування |
1 200 |
1 000 |
6 000 |
Навчання (доступ до навчальних платформ, компенсація курсів/вебінарів) |
900 |
1 500 |
3 000 |
Корпоративний мерч (рюкзак, футболка/світшот/худі, блокнот, чашка/термос тощо) |
150 |
100 |
200 |
Техніка* (ноутбук, монітор, навушники тощо) |
3 300 |
3 000 |
4 500 |
Програма оздоровлення (абонемент у спортзал, лекції і консультації по ментальному здоров’ю, онлайн терапія) |
800 |
900 |
1 700 |
Витрати на одного розробника/рік, USD
*Одноразові витрати
До базового пакету бенефітів також входять:
— страхування життя — популярний базовий бенефіт у США, що коливається від $200 — $600/рік на спеціаліста. Також пропонується в інших локаціях додатково до медичного страхування.
—
— корпоративні івенти та тімбілдинги — нерегулярні витрати.
Додаткові бенефіти:
— допомога ІТ-спеціалістам, що працюють з дому (WFH): у Східній Європі й ЛАТАМ переважно ці витрати становлять $50 — $100/місяць на людину, а у США вони коливаються від $50 — $200/місяць на спеціаліста.
— подарунки від компанії: у Сх. Європі й ЛАТАМ на одного розробника витрачають від $20 до $100, а у США — від $50 до $500.
— корпоративні курси англійської мови: розповсюджений бенефіт для айтівців у країнах Сх. Європи та Латинської Америки; на одне заняття зазвичай витрачається $30 — $70.
Преміум-бенефіти:
— опціони на акції — популярний бенефіт в ІТ-індустрії, особливо у США, який застосовується для утримання поточної команди та залучення нових топових ІТ-талантів. Розмір опціонів визначається кожною компанією окремо та найчастіше пропонується Tech
— медичне страхування для членів сім’ї: у Східній Європі переважно витрачають $750 — $1К, в ЛАТАМ — $500 — $1 500, а у США — $12К — $20К/рік на людину;
— бонус за переїзд — одноразова виплата від $1K до $3К, що популярна в Україні та інших країнах Сх. Європи.
Які висновки можемо зробити?
Підсумовуючи все вищезазначене, можна розрахувати приблизні бюджети, які ІТ-компанії витрачають на відповідних контракторів на різних ринках:
Загальні витрати ІТ-компанії (USD) | ||||
Позиція |
Україна |
Сх. Європа |
ЛАТАМ |
США |
Tech |
128К-144К |
141К-156К |
119К-134К |
238К-288К |
Project Manager |
43К-62К |
64К-81К |
47К-67К |
125К-180К |
Product Manager |
50К-71К |
67К-90К |
57К-90К |
130К-188К |
Software |
54К-96К |
57К-112К |
50К-91К |
131К-186К |
Бюджет: gross винагорода ІТ-спеціаліста, плата за рекрутингові послуги (% від річної винагороди), базовий пакет бенефітів |
Вартість розробника для ІТ-компанії — це комплексний показник, який складається не лише з річної винагороди, але й податків, витрат на бенефіти та рекрутингові послуги. Компанії, які планують наймати розробників у нових локаціях, особливо цікавляться цими витратами. У цій статті ми навели середні кости із створення та обслуговування ІТ-команди на ринках Східної Європи, Латинської Америки та США. Та все ж варто зауважити, що це досить індивідуальний розрахунок.
9 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів