У Києві, Львові та Одесі тестуватимуть 5G. Що відомо про запуск технології в Україні
У травні
📌 Про які міста йдеться
Першим містом, де відбудеться тестування, стане Львів. Якщо обладнання не впливатиме на роботу військових, проєкт масштабують на Київ та Одесу. Про це повідомили співрозмовники Економічної правди, які працюють на телеком-ринку.
Про повноцінний запуск мережі в згаданих містах не йдеться. Найімовірніше, розгортання нової технології здійснюватиметься на кількох базових станціях. За задумом урядовців, основним завданням тестування технології 5G є перевірка того, чи не впливатиме обладнання нового телекомунікаційного стандарту на роботу військових мереж.
За словами телекомунікаційного експерта Романа Хіміча, такі перевірки є стандартною процедурою, покликаною усунути ризики взаємних радіозавад при використанні 5G.
📌 Хто зможе користуватися 5G
Технологія 5G-зв’язку забезпечує значно вищу швидкість інтернету, що відкриває нові можливості для користувачів та бізнесу. Якщо 4G дозволяє зручно користуватися інтернетом на смартфонах, то 5G значно перевершує свого попередника за швидкістю, стабільністю та пропускною здатністю.
На думку телеком-експертів, відчути переваги 5G порівняно з 4G користувачі навряд чи зможуть. Річ у тім, що для звичайного користування вистачає і хорошого покриття 4G, а значне збільшення швидкості не буде помітним під час спілкування в месенджерах чи скролінгу соцмереж.
За словами Романа Хіміча, максимальної задекларованої швидкості інтернету при 5G можна досягти лише в лабораторних умовах, тоді як для звичайних користувачів ці показники будуть значно нижчими.
5G найкраще підходить для бізнесу, оскільки дозволяє розгортати високоефективні рішення для розумних міст, промислової автоматизації та автономного транспорту. Завдяки високій пропускній здатності та низькій затримці ця технологія дає змогу керувати інфраструктурою, підтримувати безпеку, моніторити обладнання й автоматизувати виробничі процеси.
5G також забезпечує надійний зв’язок між автономними автомобілями та дорожньою інфраструктурою, що підвищує рівень безпеки і створює можливості для розвитку нових бізнес-моделей в умовах інтернету речей.
На практиці комерційний успіх мобільного зв’язку п’ятого покоління обмежений, оскільки частина згаданих вище напрямів ще не розвинена або не потребує 5G для повноцінної роботи, тому споживачі та підприємства у світі повільно переходять на нього. Прогнозують, що на кінець 2025 року його частка серед мобільних підключень, становитиме лише 25% (значно менше, ніж частка 4G).
📌 Коли може бути повноцінний запуск 5G в Україні
Співрозмовники ЕП на телеком-ринку вважають, що до завершення війни чи активних боїв говорити про запровадження 5G немає сенсу.
У пояснювальній записці до проєкту постанови Кабміну вказано, що 31 грудня 2022 року Мінцифри отримало лист від Міноборони, у якому МОУ запропонувало розглянути питання можливості проведення практичних вимірювань мобільного зв’язку п’ятого покоління після завершення дії воєнного стану.
«Розмови про впровадження 5G почалися ще за часів міністра інфраструктури Володимира Омеляна. І тоді, і тепер такі заяви виглядають як PR-проєкти без реальної перспективи», — зазначив Роман Хіміч.
Ключовим питанням запровадження 5G є вартість для операторів. Наприклад, 6 березня 2018 року «Київстар», Vodafone і lifecell витратили загалом 5,4 млрд грн на шість лотів у діапазоні 1800 МГц.
За словами Михайла Федорова, повноцінний запуск 5G в Україні планується до 2030 року. Представник одного з мобільних операторів зазначив, що розгортання мобільного зв’язку п’ятого покоління у великих містах може пройти швидко і без значних труднощів за умови готовності держави продати ліцензії за мінімальною ціною.
17 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів