Програмісти і MBTI
- Поступай з іншими так, як би ти хотів, щоб поступали з тобою
- Ні, не треба так робити
Хочу розповісти вам про класну концепцію, яку розглядаю вже рік.
Почну трохи здалеку.
Мене давно турбує тема пошуку роботи, матчінгу людей, і що було далі — привнесена цінність. Це окрема велика тема, в якій багато міфів і фантазій. Але там явно вимальовувалися типові конфлікти:
- Швидко в продакшн vs чистий код з тестами
- Daily мітінги з камерою vs повний remote і зідзвони раз на 1 чи 2 тижня
- Регулярні веселі тімбілдінги, щоб відчути єдність vs зустріч не частіше разу на півроку, і пришліть посилання на меню ресторану заздалегідь, щоб не стресувати на місці
- Кодінгові інтервʼю розкривають людину vs це треш якийсь, відірваний від реальності
- Важливість hardskills vs softskills
- Брейншторминг під час спілкування vs дайте мені документ і час подумати
- Дизайнер біситься як загубили «очевидне» розміщення, шрифт чи колір vs програміст біситься як можна було «очевидний» функціонал пропустити чи помилки в словах зробити
- Нову технологію освоювати з доки vs ChatGPT, дай приклад, і від нього дотюню
- Чому в top10 мільярдерів все ще існує 1 нетехнічний власник (louis vuitton і тп)? Хто купляє цю фігню?
Тобто, є якісь базові цінності, по яких багатьом людям десь 50/50 «очевидно» протилежне.
В ідеальному світі, краще мати диверсифікацію, як в тій концепції про кількох сліпих людей і слона — треба зібрати різні точки зору, щоб побачити повну картину.
Але в реальному світі, якщо engineering manager хоче «чистий код» хоч би і довго, або щоб всі були з камерами на зідзвоні — йому треба шукати людей з відповідними цінностями, і не мучати інших.
В мене не виходило красиво впорядкувати те, що я назбирала, і якось не дуже багато цих типових ситуацій вийшло.
Аж поки я випадково не наткнулася на MBTI. Було відчуття, що всі пазли встали на свої місця.
Звичайно це не покриває все, люди різні і індивідуальні.
Але ці 4 базових цінності і 16 типів — надають достатнє різноманіття, яке легко запамʼятати за кілька місяців і почати цим оперувати в житті, передбачати поведінку і уподобання.
Це як кластери поведінок людей, поділ за 4 цінностями, за якими найбільше відрізняються одне від одного і найбільша кількість непорозумінь, коли комусь щось «очевидно».
Цікаво, що як T-типу, мені легко було запамʼятати всі **T* типи, а **F* типи — були суцільною кашею перші місяці.
MBTI — це ваш поточний свідомий вибір 4 цінностей на основі 100+ питань (тест проходиться за 10 хвилин), як би ви свідомо поступали в різних ситуаціях. Це тактичний інструмент для взаємодії з людьми.
- E / I — Extraverts vs Intraverts, ключовим тут є — чи треба вам відпочивати після спілкування з людьми. Інтраверт теж може робити публічні доповіді, але йому потім треба день на відновлення.
- N / S — iNtuitive vs Sensing або obServative — нову інфу ви отримаєте зі сторони концепцій чи зі сторони фактів. В школі легше давалась математика чи хімія. N-типи від цієї статті скоріше зрадіють, а S-типи скоріше пофиркають.
- T / F — Thinking vs Feeling — раціональні чи (ні, не емоціональні) цінностні. Важливіше істина чи гармонія між людьми?
- J / P — Judjing vs Perceiving — організовані vs спонтанні. Чіткі плани дають відчуття стабільності чи обмежують вашу свободу?
- Є ще пʼята додаткова A / T — Assertive / Turbulent — це начхати вам на думку інших vs потрібна валідація інших людей.
Розподіл в суспільствах і країнах зазвичай десь в районі 50/50. Але бувають перекоси, їх можна роздивлятися в дослідженнях.
Розглянемо ще раз попередні кейси з цієї перспективи:
- Швидко в продакшн vs чистий код з тестами — це спонтанні P vs організовані J
- Daily мітінги з камерою vs повний remote і зідзвони раз на 1 чи 2 тижня — це екстраверти vs інтроверти
- Регулярні веселі тімбілдінги, щоб відчути єдність vs зустріч не частіше разу на півроку, і пришліть посилання на меню ресторану заздалегідь, щоб не стресувати на місці — теж екстраверти vs інтраверти
- Кодінгові інтервʼю розкривають людину vs це треш якийсь, відірваний від реальності — теоретики N vs практики S
- Важливість hardskills vs softskills — раціональні T vs ціннісні F
- Брейншторминг під час спілкування vs дайте мені документ і час подумати — спонтанні P vs організовані J
- Дизайнер біситься як загубили «очевидне» розміщення, шрифт чи колір vs програміст біситься як можна було «очевидний» функціонал пропустити чи помилки в словах зробити — ціннісні F vs раціональні T
- Нову технологію освоювати з доки vs ChatGPT, дай приклад, і від нього дотюню — теоретики N vs практики S
- Чому в top10 мільярдерів все ще існує 1 нетехнічний власник (louis vuitton і тп)? Хто купляє цю фігню? — F-типи купують, радість маркетологів, яким достатньо образ-ідею показати
Чи може тип MBTI змінюватися?
Так, звичайно. Це ваш свідомий вибір поведінки, ваші відчуття від цього вибору з досвідом, і коригування вибору. Але в реальності система цінностей змінюється рідко, 16personalities.com по своїх юзерах каже, що 85% зберігають тип при тестуванні через рік.
Чи може він бути різним при повторних тестах?
Ну буває, що вас тягне до серединки і в різному настрої ви будете поступати протилежно. Я зустрічала, що «нестабільна» 1 чи 2 літери. І людина проявляє себе як 2 чи 4 типи.
Буває також, що він сильно змінився. І це видно по людині, поведінці, щось велике змінюється в житті.
Чи може MBTI тип не співпадати з поведінкою людини?
Так, якщо свідомо людина хоче одне, а в реальності поступає по-іншому. Тоді варто по поведінці і словам визначити «реальний» тип, і у взаємодії з людиною орієнтуватися на нього.
Ще буває, що людина під чиїмось впливом завчила не-свої «правильні» відповіді для якихось ситуацій, але в тесті багато різнотипних ситуацій, і результат зазвичай релевантний.
Чи не буде це само-підтверджуюче пророцтво?
Ці 16 типів — хороший набір для рефлексії. Якщо вам не подобається поведінка вашого типу, а подобається поведінка іншого, варто переглянути ці цінності, як би ви хотіли поступати в різних ситуаціях, як зараз поступаєте, і чому.
Критика MBTI
Критика про гороскопність. MBTI — не визначається кимось чи чимось іншим, це ваша свідома поточна система цінностей. Це сконденсовані ваші відповіді зі 100+ питань до 4+1 цінностей.
Система цінностей може змінюватися, але це трапляється рідко. Це як переконати людину в політичних поглядах — теоретично можливо, практично важко.
Big5 вимірює схожі, але трохи інші параметри. Які краще вимірюються і повторюються, але ними набагато складніше оперувати в житті.
Критика про неповторюваність — я думаю, що це про старі варіанти тесту. 16personalities надають статистику по своїх питаннях, там повторювальність типа — 85% в рамках року.
Критика про те що параметри бінарні — 16personalities міряє з відсотками. Можна побачити наскільки далеко від центру конкретна цінність. Коли близько до серединки, буває, що людина проявляє себе як 2 типи.
Критика, що теорію придумали жінки-ненауковці — ну це треш-аргумент. Якщо працює, яка різниця? До того ж, досить часто практика випереджає теоретичні узагальнення. Також є повʼязана критика попередньої ітерації від Юнга, але, як на мене, від Юнга — це дуже далека концепція, і незручна.
Як навчитися їх розрізняти
Можна про них читати, можна дивитися ютуби. Дуже рекомендую канал Frank James — це гумористичні короткі відео, як кожен з типів типово поводиться в різних ситуаціях. Про людей в моєму оточенні — це прям 80% попадання.
Практичне застосування
Конфлікти
Навіть якщо не можна нічого зробити, можна одній зі сторін (постраждалій) хоча б допомогти зрозуміти іншу, і який підхід варто спробувати.
Extravert vs Intravert
«Шось давно не чув тебе, з минулого тижня» — «ми ж недавно зустрічалися, півроку тому».
Якщо менеджер-екстраверт тягає інтровертів на збори — можна намагатися посунути ці зустрічі чи зідзвони на вечір, щоб вбивати тільки залишок цього дня, а не весь з ранку.
І навпаки, менеджеру-інтраверту треба дати екстраверту в команді хоч щось, чи якусь тусню з іншими членами команди, чи доступ до клієнтів і юзерів, бо буде себе почуватися загубленим при короткому контакті раз на тиждень.
В одному YC відео про найчастіші конфлікти кофаундерів, якось згадували, що в кризисній ситуації є люди, яким треба 6 годин підряд проговорювати варіанти (екстраверт), а є, яким треба піти прогулятися кілька годин, і прийти з рішенням (інтраверт).
iNtuitive vs Sensors (теоретики vs практики)
iNtuitives бачать концепції, теорії, паттерни, big picture. Хоча буває, що і помиляються. Коли бачать тренд — намагаються поділитися з іншими.
Sensors тренди і теорії бачать погано, вони хочуть провести експеримент, подивитися на результат, забрати в копілку рішень. Патерни і тренди сприймають як шум, як булшіт. Щоб iNtuitive пояснив щось Sensor-у, треба назбирати експериментів і фактів — і їх показувати.
І навпаки, Sensor може біситися, що ось же копілка рішень і фактів, чому iNtuitive їх не може запамʼятати і використовувати? Бо це якась каша з фактів, вона не має сенсу, їх спочатку треба згрупувати в якісь концепції.
Thinking vs Feeling (раціональні vs цінностні)
Більшість програмістів — раціональні T-типи. F-типи часто можуть на щось ображатися, де раціональний тип «затоптує» цінності заради істини.
Якось одному продукту, в якого аудиторія раціональна, регулярно пропонували покращити дизайн. Але після покращення дизайна метрики не змінилися. Тобто цій аудиторії був важливіший функціонал, а не вигляд. А від того, що щось кудись секунду виїзжає — було роздратування на тормоза, а не естетичне задоволення.
При проведенні технічних мітапів, не варто витрачатися на фотоспоти чи якісь ще естетичні ізюмінки — вони не оцінять.
Judging vs Perceiving (організовані vs спонтанні)
Якщо хтось в команді хоче брейнштормити ідеї в реальному часі — знайти тих, кому таке подобається, а іншим кидати доку з результатами, і дати можливість потім своє теж подумати дописати.
J-типів дуже бісить неуважність до деталей і неорганізованість P-типів. Це нескінченне джерело конфліктів. Краще, якщо вони з цим змиряться, а саме важливе — ще хтось буде додатково перевіряти, чи навіть сам P-тип ще
Правила, розклади і рутина — дають спокій і стабільність J-типам, і «душать» P-типи. J-типи люблять спланувати зустріч на через місяць, а P-типи не хотіли б себе обмежувати далі ніж «так шо, зараз ідемо?». Якщо в салон краси тільки попередній запис заздалегідь, P-типи туди просто не попадуть.
Зате P-типи привносять нові рішення, і добре орієнтуються в хаосі і непередбачуваних ситуаціях, де J-типи завмирають.
Вивчення нового, наприклад, лінійної алгебри або нового фреймворку
Треба пробувати, що працює, але можна зрозуміти основні підходи, які пробувати:
- *S*J практичний структурований підхід. Класична система освіти, навчальні плани, структуровані курси, підручники з практичними прикладами, покрокові інструкції.
- *S*P експериментальний підхід. Експерименти, реальні завдання, інструменти, симуляції, навчання через практику. Негайне застосування отриманих знань.
- *NT* аналітичний підхід. Люблять концепції і теорії, аналіз складних проблем, проєкти. Незалежне, аналітичне навчання, з упором на розуміння систем. Все ставлять під сумнів, і досліджують альтернативи. Потрібен свій темп. Люблять дискутувати для дослідження різних аспектів проблеми. Люблять mindmaps і obsidian.
- *NF* ціннісний підхід. Навчання, засноване на цінностях. Мотивує вплив і суспільна цінність. Цінують можливість досліджувати і проявляти креативність. Люблять письмову рефлексію на досвід, обговорення досвіду з іншими, воркшопи і семінари. Проєкти, навчальні групи.
Короткий опис типів, їх типові ролі в айті, улюблені слова в спілкуванні
Важливо! Тип не обмежує ваші можливості, ким ви можете чи не можете бути, але підходи і рішення для досягнення цілей — будуть різними для різних типів.
Раціональні:
- ESTP (Підприємець) — Адаптивні, швидко реагують на зміни, схильні до ризиків. QA, Project Manager, Sales.
дія, адреналін, спроба, результат, зважено - ENTP (Дебатер) — Інноваційні, постійно випробовують нові ідеї. Всіх дістають дискусіями, бо це спосіб пізнання — обговорити з усіх сторін. R&D, Innovations, Business Strategy.
дискусія, виклик, інновація, варіант, експеримент - ESTJ (Керівник) — Організовані, ефективні лідери, орієнтовані на досягнення результатів. Managers (practical, get things done).
контроль, продуктивність, правила, організація, результат - ENTJ (Командир) — Стратегічні, рішучі лідери, що швидко рухаються до цілей. Managers (vision and strategy).
лідерство, стратегія, успіх, ціль, прогрес
- ISTJ (Логіст) — Основа суспільства. Надійні, організовані, уважні до деталей. Відповідальні і послідовні, прагматичні. Pragmatic Programmer, Data Analyst, QA, Project Manager.
план, відповідальність, факти, організовано, обов’язок - INTJ (Архітектор) — Видатні стратеги, незалежні, бачать системи у всьому. Ідеально підходять для роботи, що потребує складного аналітичного мислення. Analyst, R&D, Innovations.
стратегія, логіка, концепція, ефективність, система - ISTP (Віртуоз) — Круті специ, незалежні, люблять практичну роботу, де можуть використовувати свої навички для вирішення технічних завдань. В них є стол з паяльником або навіть гараж. Вони самі збирають меблі і чистять сантехніку. DevOps, Embedded, Robotics.
функціонал, швидко, практично, інструмент, експеримент - INTP (Логік) — Схильні до глибокого аналізу, незалежні мислителі. Класичні задроти. R&D, Science, Data Analysts, Developers.
аналіз, теорія, дослідження, концепція, можливості
Цінностні
- ESFP (Виконавець) — Соціальні, енергійні, люблять контактувати з іншими. UX, Product, Support.
насолода, спілкування, зараз, весело, приємно - ENFP (Борець) — Творчі, підриваються і слідують за новими ідеями та можливостями. Самий ненудний тип. Startups, Product, Marketing, PR, Event Manager.
можливість, натхнення, креатив, зміна, авантюра - ESFJ (Консул) — Високі міжособистісні навички, добре координують роботу в командах. Мама, про всіх попіклується. HR, Account Manager, Support.
підтримка, турбота, команда, співпраця, комфорт - ENFJ (Протагоніст) — Натхненні, з чудовими навичками наставництва. Клей соціумів, їх всі люблять. Mentors, HR, Social activity.
мотивація, розвиток, підтримка, спільнота, натхнення
- ISFJ (Захисник) — Організовані, дбайливі, підтримують і допомагають іншим. Support, DBA, HR.
допомога, турбота, цінність, підтримка, безпека - INFJ (Адвокат) — Схильні до глибокого розуміння потреб людей та стратегічного планування. Architect, Project Manager.
сенс, інтуїція, мета, гармонія, вплив - ISFP (Митець) — Креативні, люблять працювати на самоті, практичні, орієнтовані на процес. UX, Graphic Designer, GameDev.
краса, відчуття, м’якість, свобода, комфорт - INFP (Медіатор) — Ідеалісти, які керуються внутрішніми цінностями, орієнтовані на людей. Content Making, Volunteering, Non-Profit & Social Projects.
ідеал, почуття, цінність, сенс, мораль
Що цікаво запитати ChatGTP (до речі, за замовчуванням веде себе як INTJ)
- Описати типові чати і ситуації про колегу чи важливу людину, щоб визначити MBTI тип
- Описати конфліктну ситуацію і радитися як поступити, з урахуванням MBTI типу
- Який подарунок краще обрати для конкретного MBTI типу XXXX?
- Як і де краще провести зустріч з MBTI типом XXXX для найбільш ефективної комунікації?
- Наведи приклади персонажей популярних фільмів з MBTI типом XXXX
- Наведи приклади реальних людей з MBTI типом XXXX
- Згенеруй зображення як би виглядав типовий MBTI XXXX спікером на технічний конфі
- Який підхід до вивчення нового фреймворку був би найбільш ефективним для MBTI типу XXXX
- Як би вчив лінійну алгебру MBTI тип XXXX? Які б джерела і підходи використовував для максимальної ефективності?
- Які бренди одягу найбільш типові для MBTI типу XXXX?
- Які письмові і цифрові інструменти обрав би MBTI тип XXXX для впорядкування думок і задач?
Fun
Як можуть виглядати різні типи на технічній конфі
Звичайно, хтось міг порадити людині одяг на свій смак.
Але стиль одягу, до якого тяготіють і типові вирази обличчя (by ChatGPT):
Зауважте, тут — в лівій половині раціональні типи, в верхній половині екстраверти.
Класні спеціалісти-контрибутори — це лівий нижній квадрант.
Лівий верхній стовпчик з двох — це менеджери.
Рядом стовпчик екстравертів E*TP — коли з чимось треба розібратися і повирішувати.
Третя колонка **FJ — це люди, які піклуються про людей, таких гарно б мати хоч одного.
Четверта колонка **FP — це креативні люди.
Те ж саме, з жінками:
S vs N
Хтось зібрав частотність MBTI типів по США, і їх частотність на 16personalities, вийшов такий перекос. S-типи рідше роблять цей тест і цікавляться MBTI теорією. ISTJ (стовпи суспільства) її найбільше не любить, а INFP (письменники-мрійники) найбільше любить.
Тобто MBTI теорія (і ця стаття) — зрозуміла і приємна N-типам, і вони частіше побіжуть перевіряти свій тип і роздивлятися що і як. А S-типи пофукають, що це треш якийсь. Їм би сподобалися якісь факти, підкріплені дослідженнями, в стилі «якщо людина запізнюється, то не буде стресувати від різнотипних задач сапорту чи багів на проді».
Посилання
- 16personalities.com — визначити тип безкоштовно за 10хв, будь-якою мовою. Можна не вказувати email в кінці, але часто через рік люди намагаються згадати який в них тип був, і шукають в пошті
- Про Reliability теста від 16personalities.com
- YouTube канал Frank James, плейліст про MBTI — гумористичні короткі відео, як різні типи поводяться в однаковій ситуації
P.S. Познайомлюсь з INTJ-A для захоплення світу. Оксана, ENTP.
Жартую :)
Або ні.
122 коментарі
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів