Шлях Team Lead: від розробника до лідера команди
Я — Анна Пасицельська, Recruiter in Canyon Development, R&D компанії. Працюю в українському філіалі з розробниками, інженерами та менеджерами. Крім рекрутингу займаюсь розвитком бренду компанії, впроваджую програми навчання та розвитку співробітників. В цій статті хочу поділитися з вами результатами власного дослідження «Хто такий Team Lead?»
Потреба в дослідженні виникла, коли отримала від наймаючого менеджера вакансію Team Lead SW department. Завжди системно працюю з новими вакансіями та ставлю багато питань. Так було і цього разу:
- Чи є роль Team Lead найвищою сходинкою в кар’єрі розробника?
- Чи всі розробники хочуть стати Team Lead?
- Що треба, щоб стати Team Lead?
Я почала шукати відповіді, які вели мене до портрета кандидата.
Десь через 2 тижні спілкування з експертами, десятки статей та дві книжки — портрет намалювався. І думаю, тепер я знаю, як сьогоднішні розробники стають завтрашніми лідерами команд.
Статистика: У Linkedin нарахувала 34 000 українських профілів, де в заголовку є напис Team Lead. Загальна кількість українських ІТ-фахівців 302 000 на 2024 рік. Тож кожний дев’ятий айтішнік — Team Lead.
Конкуренція на ринку кандидатів дуже висока, бо зазвичай лідери зростають всередині компаній та майже немає відкритих вакансій Team Lead. На dou.ua 1108 вакансій developer, і тільки 112 з них на Team Lead.
Хто такий Team Lead відділу розробки?
Лідер команди розробки це фахівець, що спрямовує, координує та веде команду розробників. Сильний лідер знає сильні та слабкі сторони своєї команди та все про їх мотивацію. Має гарно розвинений емоційний інтелект.
Якщо в декількох словах, то обов’язки Team Lead:
- Організаційна робота з командою (постановка цілей та розподіл задач між розробниками, контроль за виконанням та термінами, організація та модерація зустрічей);
- Комунікаційні (взаємодія з Project Managers та іншими відділами);
- Технічний контроль (організація процесу розробки, забезпечення високої якості коду);
- Навчання, менторство та оцінка команди розробників.
Обов’язки залежать від розподілу ролей між Team та Tech Leads, та можуть бути різні в різних компаніях. Можна сказати, що Team Lead несе відповідальність за людей, а Tech Lead — за архітектуру та технічні рішення проєктів.
Технічний бекграунд — це must-have для лідера команди розробки, але він може не збігатися з основним стеком команди. Водночас сильному фахівцю простіше буде завоювати довіру команди, а ще краще, якщо він зростає в цій команді та вони вже добре знайомі, мають налагоджену комунікацію, знають сильні та слабкі сторони одне одного.
З менеджерських функцій найвагоміші лідерські якості, такі як — брати відповідальність за результат, займатися розвитком своєї команди, правильно розставляти пріоритети, бути гарним прикладом для команди та будувати комфортну командну роботу, вести планову стратегічну роботу.
Загалом на роботу з людьми буде йти
Важливий розвиток команди, що містить процеси оцінки hard та soft skills, визначення сильних сторін та тих, що потребують розвитку. Це написання індивідуальних планів розвитку та, звісно, менторство — через створення умов для навчання та розвитку всередині команди.
Тільки створення комфортних умов та відкритої комунікації всередині команди допоможе побудувати ефективний та результативний робочий простір.
Які навички потрібні для Team Lead?
Технічна експертиза, глибоке знання технологій розробки, дотримання стандартів розробки, архітектурне мислення йде поряд з достатнім розумінням процесу розробки того чи іншого продукту. Також важливе дотримання стандартів розробки, які впроваджені в компанії.
Лідерство бажано позитивне. Коли лідер підтримує команду, надає максимум інформації та допомоги, але на старт команда виходить без нього. Він, звісно, зустріне команду на фінішній прямій — формуються самостійні та кваліфіковані розробники там, де немає мікроменеджменту.
Комунікація та створення в команді легкої, відкритої взаємодії. Без перекладання відповідальності. З конструктивним фідбеком та можливостями для зростання soft skills команди. Підтримка за потреби та екологічна атмосфера командних відносин.
Роботу з конфліктами, доведеться вирішувати суперечки та шукати правильні рішення в умовах обмеженого часу.
Кар’єрний шлях до Team Lead
Ті з ким я спілкувалась, починали з технічних позицій, таких як розробник, і поступово зростали до ролі лідера. Инший шлях в Team Lead — приєднання до нових проєктів на позиції лідера команди.
Team Lead — це роль, що поєднує технічну експертизу
Як стати Team Lead?
Щоб стати Team Lead, треба йти за своєю цікавістю. Брати на себе відповідальність, навчатися делегувати та ефективно розподіляти задачі. Розвивати комунікативні навички та технічний досвід. Бути готовим до високого рівня відповідальності та труднощів.
Знадобляться people management та високий рівень емпатії — бажання працювати з людьми та бачити, як вони зростають, повинно бути одним із стовпів Team Lead.
Більшість вважає, що лідерство може поєднуватися з професійним зростанням, хоча й потребує великих витрат часу. Також важлива здатність делегувати та ефективно розподіляти завдання.
Книги для Team Lead:
- Марина Перескокова «Мамо, я Team Lead!»;
- Дж. Генк Рейнвотер «Як пасти котів»;
- Максим Дорофєєв «Джедайські техніки».
Ще читати книги по психології, бо важливо розуміти, як люди взаємодіють, та як будувати ефективну взаємодію в команді. Особливу увагу приділити розвитку емоційного інтелекту, прочитати книгу «Емоційний інтелект» Денiел Ґоулман.
Негативний кейс Team Lead
«Намагаючись бути й розробником, й лідером одночасно, не розвивався повноцінно в жодному напрямку. Довелось обирати: або перейти до ролі Tech Lead та займатися власним розвитком в програмуванні, або присвятити себе розвитку команди» — Team Lead команди SW розробки з
Більшість вважає, що лідерство може поєднуватися з професійним зростанням, хоча це й потребує великих витрат часу.
Червоні прапорці для ролі Team Lead:
- Страх втратити технічну експертизу;
- Заглиблення в код замість делегування;
- Уникнення складних розмов з командою;
- Мікроменеджмент.
Сучасні тренди та виклики
- Soft skills не менш важливі, ніж hard skills — емоційний інтелект, навички ведення перемовин, управління командою;
- Запит на Team Leads, які формують довіру в команді, надихають та будують ефективну комунікацію;
- Фокус на індивідуальний розвиток фахівців — плани розвитку та менторство;
- Створення умов для ефективної роботи — менше контролю та директивного управління командами;
- Баланс між технічною та менеджерською роллю — не заглиблюватися надмірно в код;
- Швидкі зміни в процесах та технологіях — гнучка позиція та швидка адаптація до змін;
- Контроль не тільки психологічного стану команди, а й власного ресурсного стану.
Поради від Team Lead:
«Пріоритетом Team Lead є люди. Та розуміння, що треба робити при постановці технічних задач.» — Team Lead команди hardware з
«Бути максимально комунікабельним, підтримувати команду, не боятися критики» — Team Lead команди розробки мобільних додатків з
«Різати на задачі за кількістю людей на проєкті та завжди оцінювати результати» — Team Lead команди backend розробки з
«Team Lead — це не просто технічний лідер, це провідник, який допомагає кожному члену команди розкрити свій потенціал» — такою є спільна думка опитаних експертів. Особистісні якості важливіші за технічні знання. Лідер повинен бути комунікабельним, людяним та вміти «надихати» інших.
Успішний Team Lead — це фахівець із сильними soft та hard skills, який здатен ефективно управляти командою, навчати та підтримувати фахівців, а також забезпечувати їхній розвиток. Він є мостом між бізнесом та технічними фахівцями, що бере на себе відповідальність за стратегічні рішення.
Якщо під час читання вам відгукнулося, якщо роль Team Lead викликала у вас зацікавленість — не зупиняйтесь на роздумах. Це може стати початком нової цікавої дискусії. Напишіть мені, поділіться своїми думками, розкажіть свою історію. Впевнена, наш діалог допоможе вам зробити наступний крок у кар’єрі.
28 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів