ФОП має найманого працівника, що буде якщо не оформити трудові відносини?
ФОП, який використовує найману працю без належного трудового оформлення, Державна служба України з питань праці (далі — Держпраця) може притягнути до відповідальності згідно з законодавством про працю або за кодексом про адміністративне правопорушення.
ФОП не можуть оштрафувати двічі за одне й те саме порушення.
Ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (ст. 61 Конституції України).
Тобто, не можуть одночасно накласти штраф і по ст. 265 КзПП і по ст. 41 КУпАП. Якщо так відбулося, і наклали два штрафи одночасно, це порушення закону, і його можна оскаржити в суді.
Як в кодексі законодавства про працю?
Фізичні особи, які використовують найману працю, в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту); оформлення працівника на неповний робочий час несуть відповідальність у вигляді штрафу (десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати) за кожного працівника, а до ФОП-платників ЄП першої — третьої груп, які використовують найману працю, застосовується попередження (абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України)
Верховний суд під час розгляду справ підтверджує у своїх висновках те, що абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, яка передбачає санкцію у вигляді попередження за вчинені у спірних відносинах порушення законодавства про працю застосовується лише для ФОП, які використовують найману працю та є платниками ЄП першої — третьої груп (Постанова Верховного Суду від 18.09.2024 року).
Узагальнюючи, ФОП на загальній системі оподаткування — платять штраф, а ФОП на спрощеній системі оподаткування мають попередження.
А, що в кодексі про адміністративне правопорушення?
Згідно статті 41 КУпАП, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) — тягнуть за собою накладення штрафу на ФОП, які використовують найману працю, від 500 до 1000 (розмір штрафу у 2025 році складає 8500 — 17 000 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року — від 1000 тисячі до 2000 тисяч н.м.г. (розмір штрафу у 2025 році складає 17 000 — 34 000 грн.).
Вищевказана стаття не містить конкретики щодо системи оподаткування ФОП, можна зробити висновок, що ФОП-платника ЄП можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
За використання найманої праці без офіційного працевлаштування ФОП-платник ЄП, повинен отримати тільки попередження від Держпраці (так вказано в КЗПП), однак, вважаємо, що оскільки в законодавстві чітко не врегульований порядок винесення такого попередження та є певні прогалини, Держпраця одразу накладе штраф у розмірі 80 000 грн. (станом на 2025 рік) на ФОП або притягне до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 41 КУпАП, якою передбачено штраф від8500-17000 грн.
Немає коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів