Куди інвестувати українським айтівцям. Чотири портрети від DevOps до HR
Куди інвестують українські айтівці? Це питання звучить на форумі та в розмовах між колегами так само часто, як і обговорення зарплат у нових звітах. Хтось відкладає на майбутнє, хтось ризикує в крипті, а хтось взагалі не знає, з чого почати.
Я Сергій Заскалета — по буднях керую Program Management & Engagement Management в Room 8 Group, а у вільний час займаюся інвестиціями та фінансовим консалтингом. Сьогодні ми розглянемо реальні кейси айтівців із різним рівнем доходів, витрат і фінансових цілей.
Знайомтесь із нашими вигаданими (а може, й не зовсім?) героями: вони мають різні професії, звички та погляди на гроші, але всі вони стоять перед тим самим викликом — як правильно інвестувати?
ІванMiddle Frontend Developer
Має 4 роки досвіду в IT, працює як Middle Frontend Developer в аутсорсинговій компанії. Спеціалізується на React, TypeScript, HTML/CSS. Йому 26 років, неодружений, без дітей. Іван любить відеоігри й вільний час проводить за Dota 2. Має проблеми з тайм-менеджментом через нічні ігрові сесії, і тому часто відкладає важливі справи на потім.
Доходи:
- Зарплата: $2,500/місяць «чистими».
- Інколи встигає брати фріланс-проєкти на Upwork (до $500/місяць).
Витрати:
- Оренда квартири в Києві — $500/місяць.
- Комунальні послуги — $100.
- Харчування та побут — $500.
- Розваги та подорожі — $200.
- Донатить несистемно — $0-200 на місяць.
- Зараз відкладає — ~$1,000/місяць.
Капітал:
- «Під матрацом»: $8,000.
- На бінансі інвестував в крипту (~$2,000 в ефір).
Куди порадимо інвестувати Івану?
Іван молодий, не консервативний до ризику втратити капітал, його інвестування в крипту має право на життя. Якщо ж його зацікавить рух FIRE — він уже зараз може отримати суттєвий результат — повністю покрити свої комунальні витрати пасивним доходом з його $8,000 «під матрацом». Якщо він інвестує їх в консервативні й відносно надійні ОВДП — може впевнено отримувати еквівалент $100 щомісяця «на комуналку», інвестувавши в певний набір ОВДП — 6 різних випусків, приблизно по $1,333 (55 тис. грн) на кожен. Детальну схему описано тут.
ОВДП ліквідні на вторинному ринку — їх можна легко перепродати з мінімальними втратами, а отже вони можуть також виконати роль «подушки фінансової безпеки».
Щоб гроші не втрачали цінність, лежачи під матрацом, Івану також варто познайомитись з інвестуванням на фондових ринках, в стилі «купи і забудь» в максимально широкі індекси, такі як FTSE All-World. Щоб його капітал зростав разом з економікою усього світу, незалежно від політичних потрясінь, і накопичення майбутніх періодів направляти саме туди.
ДенисDevOps Engineer
Денис почав працювати адміном в комп’ютерному клубі ще на перших курсах університету. Зараз йому 29 років, має 5 років досвіду у сфері DevOps, працює в аутсорсинговій компанії. Основні навички: Kubernetes, Terraform, AWS. Неодружений, дітей немає. У стосунках, поки що не живуть разом і фінанси у пари «окремі». Денис колекціонує настільні ігри, має велику колекцію, хоча й грає у них нечасто. Постійно відкладає важливі рішення через страх зробити неправильний вибір. «Вічний студент».
Доходи:
- Зарплата: $3,500/місяць.
Витрати:
- Оренда: $800/місяць (квартира в Києві).
- Комунальні послуги та інтернет: $150.
- Харчування: $600.
- Транспорт: $100.
- Відпочинок та розваги: $500.
- Накопичення: $1,350/місяць.
Капітал:
- Гроші тримає в банку: EUR 10,000 та 500,000 грн.
- Ще частину інвестував в ОВДП, теж навпіл — $3,000 та 120,000 грн.
Куди порадимо інвестувати Денису?
Те, що Денис в щось інвестує — це вже неймовірний успіх. А от гроші в банку можуть приносити більше користі.
У Дениса суттєві витрати, тому «пухкенька» подушка безпеки йому точно не завадить.
Іншу половину грошей, що лежать без діла в банку, варто інвестувати. Денису теж радимо познайомитись з фондовим ринком. Що саме купувати?
Для нерішучих людей є дуже класні інструменти — Target Date Retirement Funds, такі як від Vanguard або iShares by BlackRock, що без зусиль для інвестора ребалансуватимуть портфель між акціями та облігаціями з наближенням його «цільової дати». За допомогою Fire Calculator, можемо «прикинути», що Денису світить фінансова незалежність через 17 років, у
Шукати найкращий час входу «в ринок» дуже дорого обходиться — про це є свіже дослідження від Charles Schwab, та й через особисті риси характеру Дениса — нерішучість — інвестування за схемою Dollar Cost Averaging (DCA) буде найпростішим для нього. Просто переказуй кожного місяця частину накопичень, скажімо $1000, на брокерський рахунок, і купуй свій цільовий фонд. Так Денис ніколи не прийме неправильне рішення. А з приходом Revolut на український ринок це стало робити ще простіше.
Ярина Возняк HR Business Partner
Має 9 років у HR-сфері, останні 4 роки працює на посаді HR Director в міжнародній аутсорсинговій компанії. Спеціалізується на адаптації, мотивації та розвитку співробітників. 35 років, розлучена, виховує сина (9 років). Аліна любить подорожі й вирощує екзотичні квіти. Має схильність до емоційних витрат. Часто купує квитки імпульсивно, що створює фінансовий дискомфорт.
Доходи:
- Зарплата: $2,800/місяць.
Витрати:
- Оренда квартири в Києві — $700/місяць.
- Комунальні послуги — $150.
- Харчування та побут — $600.
- Освіта дитини (приватна школа) — $500.
- Розваги та подорожі — $300 в середньому на місяць.
- Накопичення — $550/місяць.
Капітал:
- Депозити у гривні та доларах — еквівалент $15,000. Так захищається від імпульсивних покупок.
- Інвестувала у державні облігації (ОВДП) — $5,000.
Що порадимо Аліні?
Депозитів точно треба позбавлятися — можна заробляти більше з меншим ризиком, інвестуючи в ОВДП (хоче — деноміновані в доларі, хоче — в гривні). Зараз банки мало фінансують кредитний портфель, тому споживчі депозити інвестуються ними переважно в ОВДП. І тоді питання — навіщо ділитися прибутком з посередником, якщо можна самостійно інвестувати напряму? А Аліна уже вміє це робити! Тому, коли депозити скінчаться — наполегливо раджу реінвестувати уже в ОВДП. А строк і валюту Аліна може обирати на свій смак.
Аліна імпульсивна, тому, думаю, буде особливо чутлива до волатильностей на фондовому ринку. Для неї сфокусуємось на інструментах з фіксованою дохідністю.
Аліні дуже підійшов би один з фондів Інжуру: «супермаркетів» чи «макдональдзів», що мають стабільну, зрозумілу дивідендну дохідність щомісяця. Шкода, що зараз їх немає в вільному обігу — всі розкупили.
Інжур є компанією-першопроходцем на ринку пайових інвестиційних фондів (ПІФ), доступних простому українцю. Тому, звісно, чують багато скептики у свою сторону, але у своїй ніші їхній продукт зараз найкращий. Звісно, є інші гравці в цій сфері — були спроби запустити ПІФи на сільськогосподарську землю, навіть самі Сільпо запустили фонд нерухомості під «свій» супермаркет, наслідуючи Інжур.
На фондовому ринку ж можемо Аліні порадити ETF-и на короткострокові облігації, що даватимуть деяку дивідендну дохідність, але не будуть такими чутливими до відсоткових ставок, як TLT. Це може бути VGSH в США, що за минулий рік виплатив 4.2% дивідендів у доларах США, або IBGS в Єврозоні, що за минулий рік виплатив 2.5% дивідендів у євро.
Марина та Віктор Project Manager і Senior Java Developer
Марині 33 роки, має 8 років досвіду у сфері управління проєктами. Марина любить кулінарію, а ще проводить надто багато часу в TikTok, часто відволікаючись від важливих завдань. Так буває.
Віктору 35 років, 10 з них він працює в IT, зараз Senior Java Developer.
Одружені, дітей немає. Віктор захоплюється велосипедними поїздками. Має схильність витрачати великі суми на гаджети без ретельного планування.
Доходи:
- Марина: $3,500/місяць.
- Віктор: $5,000/місяць.
Витрати:
- Оренда квартири — $1,500/місяць. Ще не визначились, де хочуть осісти, тому орендують.
- Харчування та побут — $1,000.
- Комунальні послуги та витрати на авто — $300.
- Відпочинок та розваги — $1,200.
- Особистий розвиток (курси, сертифікації, книги) — $500.
- Накопичення — $4,000/місяць.
Капітал:
- На поточних рахунках в банку «подушка безпеки» — еквівалент $10,000, але переважно в гривні.
- На рахунку в Interactive Brokers — $25,000 акцій відомих компаній, але стратегії немає.
- Ще $40,000 лежать на ФОП-рахунку не виведені, бо не розуміють, що з ними робити.
- ОВДП — $10,000.
Ця пара має капітал, але їм не вистачає фінансової стратегії. Чого вони хочуть досягти, куди рухатись? Чи отримують вони задоволення від роботи?
єОселя
Не маючи власного житла і маючи потужний дохід, вони точно можуть скористатись програмою єОселя для придбання житла. Іпотечна ставка за програмою — 7% (а через роки: 10%) у гривні. Зважаючи на «доларовий» дохід пари й враховуючи те, що щороку гривня девальвує приблизно на ті ж 10 відсотків — це практично «безвідсотковий кредит».
Навіть якщо пара вирішить не лишатись в Україні довгостроково — зараз придбати квартиру по єОселі це дуже хороша можливість, якщо обрати житло, яке матиме попит на оренді (омріяні 2 кімнати недалеко від метро).
Хочеш — залишайся, живи. Не хочеш — здавай в оренду. При цьому фінансуй це кредитом під ефективні 0%.
Акції
Stock picking це весело, але скоріш за все буде збитково. Хіба що ви інсайдер, а якщо мрієте ними стати — тоді слідкуйте за діями Сенаторів США і інвестуйте залежно від ваших політичних вподобань в NANC (Демократи) чи KRUZ (Республіканці).
Майбутнє невизначене. Ніхто не знає (а я так точно), хто буде наступною NVIDIA, чи буде ще рости європейський воєнпром, чи проб’є Bitcoin $200 тис, і що наступного вчудить Трамп.
Тому я думаю, що найкращою інвестицією на фондовому ринку в сьогоднішніх умовах невизначеності будуть широкі фондові індекси на весь світ (такі як VT), окремо енергетичний сектор (до прикладу: VDE) — енергія потрібна нам всюди за будь-яких обставин, та, можливо, трошки класичне золото (у формі ETF).
Марині та Віктору я б порадив 50% портфелю в широкий світовий VT, а решту — за смаком, апетитом до ризику, етичними та економічними переконаннями.
Реальний сектор
«Токенізовану» нерухомість (частку в номері в готелі оформлену через якийсь з блокчейнів) поки ще рано рекомендувати — ринок нерозвинений, вистачає шахрайства, коли купуєш «частку в готельному номері», все ж хочеться мати таки частку нерухомості, а не безцінне знецінене право вимоги на картинку мавпочки.
Сільськогосподарська земля, частки в ПІФ, авто під викуп — всі вони мають право на життя в потенційному портфелі Марини та Віктора.
Також можу звернути увагу на можливість підтримати мілітарний бізнес. Є чимало «мануфактур», які працюють в цьому просторі. Це, звісно, не бізнеси, що будують цілі фабрики й потребують інвестицій, що вимірюються десятками мільйонів доларів. Та навіть ці менші мануфактури готові масштабуватись і допомагати фронту, але вони потребують капіталу.
Нещодавно в інвест-спільноті ми зібрали понад 12 млн грн інвестицій для імпортера компонентів дронів. Для мене це був вже
Інвестування — справа ризикована, можуть бути й будуть падіння. Але найгірше, що можна робити, — це продовжити тримати долари на ФОП рахунку. По-перше, їх купівельна спроможність падає щодня темпом доларової інфляції. По-друге, це не справжні долари — це «щось», що ви мусите продати банку за гривню, а далі обміняти знову на долар і зняти з рахунку (чи навпаки). По-третє, залишаючись на ФОП рахунку, вони працюють на банк, а ваші гроші мають працювати на вас.
Тому наполегливо раджу усім Маринам і Вікторам ставити свої гроші з ФОП рахунків «до роботи».
Ось такі історії наших героїв. Можливо, ви впізнали себе в когось із них? Чи, може, маєте власний досвід інвестування, яким хочете поділитися? Давайте обговоримо це в коментарях.
Також цікаво почути, чи було б вам корисно розглянути кейси айтівців з більшими портфелями — скажімо, $200,000+. Якщо ви вже маєте солідний капітал і готові поділитися своєю історією — дайте знати.
Якщо ви цікавитеся інвестиціями в мілтех, маєте досвід або шукаєте можливості з малим чеком — пишіть у коментарях або в особисті повідомлення, буду радий обговорити!
Найкращі коментарі пропустити