Чи шкодить ШІ навичкам критичного мислення
Карнегі-Меллон та Microsoft провели спільне дослідження: з’ясувалося, що чим більше люди користуються ШІ, тим більше страждають їх здібності до критичного мислення.
Основна проблема, як зазначили дослідники така: ШІ позбавляє людину від механічних задач та рутини (що наче і є ціль автоматизації). Але, через це зникає регулярна практика виносити судження.
Так, атрофуються когнітивні навички, і коли все-таки виникає необхідність критично оцінити щось замість ШІ, людина опиняється непідготовленою.
«Дивно, але хоча ШІ може підвищити ефективність, він також може знижувати рівень критичного мислення, особливо в рутинних або низькоризикових завданнях, де користувачі просто покладаються на ШІ, що викликає занепокоєння щодо довгострокової залежності та зниження здатності до самостійного розв’язання проблем», — пишуть дослідники у своїй роботі.
За результатами тестів, відбувається зміщення когнітивних зусиль: працівники переходять від виконання завдань до їхнього нагляду. Люди швидко переходять у «автопілотний режим», коли повинні лише наглядати за автоматизованою системою, часто пропускаючи помилки.
Додатково: Дослідницька група опитала 319 працівників — людей, які розв’язують проблеми в рамках своєї роботи. У результаті дослідники отримали понад 900 прикладів використання ШІ на робочому місці.
Також дослідження показало, що використання генеративного ШІ знижує креативність: автори починали створювати «менш різноманітні результати для одного й того ж завдання» — ті, хто покладався виключно на власні когнітивні здібності. показували різноманітніші результати.
Також цікаво, що це дослідження від Microsoft, яке нещодавно інвестувала 12 мільярдів доларів на проєкт Stargate, присвячений розвитку ШІ та OpenAI. У той же самий час гендиректор Microsoft заявляє, що ШІ не приносить «реальну економічну цінність».
Це дослідження, заяви гендиректора Наделли та паралельні інвестиції у ШІ — уособлення виразу «змішані сигнали».
Окремо від дослідження варто зазначити побоювання численних людей щодо «гену Альфа». Якщо ШІ впливає так сильно на дорослих людей, то молоде покоління, яке буде рости разом із ШІ, навіть не здобуде навички критичного мислення — тут навіть мова не іде про якусь атрофію.
А як відчули вплив ШІ ви? Бо у автора, наприклад мізки «плавляться» — нейронки дуже прискорюють «інформаційну швидкість», і через декілька годин взаємодії, відчуття такі, наче дивишся дитячий ютуб (який сам по собі перенасичений) та ще й на швидкості х3. Це, так думаю, вже наступна стадія після втрати критичного мислення — перенасичення інформацією.
13 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів