Становлення культури Нердів
Nerd — в перекладі з англійської означає «зануда». Для когось це може бути небажаним порівнянням. Проте коли мова заходить про Програмне Забезпечення, сенс цього поняття трохи інший. Це уважна людина, яка досліджує найтонкіші деталі предмету, з яким постійно має взаємодію.
В даній статті дізнаємось інформацію про зародження культури нердів, нерди в сучасному світі, та про відомих особистостей.
Походження і сенс слова «нерд»
Слово «нерд» вперше з’явилося в американській поп-культурі в середині XX століття. У 1951 році журнал Newsweek повідомив, що в Детройті слово «нерд» стало сленговим терміном для опису «нудної» або «незграбної» людини.
З часом «нерд» стало використовуватися для опису людей, які захоплюються наукою, комп’ютерами та іншими технологіями. Є також варіант походження цього слова від ‘knurd’, яке звучить як ‘нерд’.
Слово «нерд» має широкий спектр використання в розмовній мові. Воно може застосовуватися в різних контекстах, включаючи соціальні ситуації, професійну діяльність, у культурі. Дуже часто використовується у відомих серіалах про культуру експертів певної індустрії. Не так часто використовується в розмовній стилістиці. Це більше про літературний (бібліотечний) опис людини, тому, що з цим поняттям асоціюється великий пласт інформації і образів, які складно використовувати в мовленні — щоб зуміти описати нерда в розмові треба в певній мірі бути ним.
Над особою нерда часто створюється ареал таємничості. Бо ця людина завжди знає відповідь на питання, яке їй збираються задати. Або навіть розуміє відповідь набагато раніше, ніж людина вирішить задати питання, оскільки спостережливість нерда і його досвід дозволяють глибше дивитись на певні речі. Ця людина проводить більшість часу над вивченням предмету, який обраний нею як напрям її спеціалізації, в тому числі і вільний час. Тому дослідження і вивчення нового для такої людини — повсякденність. Дуже часто нерд — це кредо людини, коли інтерес а не вимоги визначають напрям діяльності людини. Цікавість і насолода буття в стані глибокого розуміння предмету є рушієм цієї активності — бо інтегровану картину складно побудувати якимось іншим чином. Тому сьогодні часто цю ‘глибоко зайняту’ людину асоціюють також і з підприємництвом. Зазвичай це незалежні особистості, які ведуть свою справу — в тому чи іншому сенсі, — це може бути власний проект, або навіть «високооплачуване хобі». Впевненість у власних силах — у власному професіоналізмі — здатність «розмовляти» і мислити на мові свого предмету — це є той комфорт, на досягнення якого ці люди вважають доцільним інвестувати ресурси. Повна передбачуваність ходу досліджуваних процесів завдяки підпорядкованості знань — мета нердів, оскільки це є запорукою їх творчості. А творчість, відповідно — полягає у вільній розмові («комунікації») на мові свого предмету, яку ця людина знає з практичної сторони. Можна сказати, в певному розумінні нерд — це особистість, комунікація і самоактуалізація якої відбувається через предмет її пізнання.
Сучасне значення терміна «нерд»
В соціумі існує безліч стереотипів, пов’язаних із «нердами». Багато людей вважають, що вони є соціально незручними, не мають друзів або ведуть замкнутий спосіб життя. Проте, сучасні нерди часто мають широке коло спілкування і активно залучаються до різноманітних соціальних заходів. Вони є дуже дружелюбними та відкритими до спілкування, особливо коли перебувають в середовищі, яке знаходиться в напрямку їх зацікавленості.
Все більше людей приймають свій статус «нерда» і пишаються своїми захопленнями. Культ «нердів» активно розвивається через популяризацію технологій, медіа, а також через успіхи у сферах, пов’язаних із наукою і комп’ютерами. Багато зірок шоу-бізнесу і успішних бізнесменів також ідентифікують себе як нерди, що підвищує популярність цього терміна.
До сучасних «ікон» нерд-культури можна віднести цілу низку впливових людей. Один з найяскравіших прикладів — Білл Гейтс, який захоплювався програмуванням ще в шкільні роки і пізніше заснував Microsoft. Лінус Торвальдс, творець ядра Linux, також є визнаним нердом, чия праця змінила світ відкритого ПЗ. Ще один приклад — Мітчелл Бейкер, голова Mozilla Foundation, яка стоїть за розвитком вільного браузера Firefox.
Цікавий факт:
Термін «Nerd» кілька разів зустрічається у книзі Марка Лейбовіца «Нові імперіалісти» (2002):
Не можна не згадати про Річарда Столлмана, засновника Free Software Foundation (FSF), який не лише популяризував концепцію вільного програмного забезпечення, а й втілив її в реальні інструменти — такі як GNU. І ці часи заснування найвидатніших компаній і організацій сьогодення воістину можна назвати епохою заснування і розквіту нерд-культури, коли кожен цікавився глибиною технологій, експериментував і створював власні прототипи. Це те, що притаманно спільноті Free Software Foundation i сьогодні.
Усі ці люди демонструють, що слово «нерд» вже давно не є навіть натяком на образу. Навпаки, воно повністю відійшло від свого негативного колориту і стає синонімом професійності для кожного. Бути нердом — це пристрасть до свого діла, глибокі знання і як результат — здатність позитивно впливати на майбутнє.
Висновки
Нерд — це вже не просто архетип із товстими окулярами та незграбною поведінкою. Сьогодні слово «нерд» має зміщене значення. Це символ людини, яка мислить глибше, вірить у силу знань і не боїться бути собою, що є ключовим. У сучасному ІТ-середовищі «бути нердом» — це стиль, який об’єднує технарів, стартаперів, винахідників та мрійників.
Запрошуємо вас на конференцію Free Software Conference Ukraine, яка пройде 18 травня в місті Львів.
Більше деталей за посиланням: Free Software Conference Ukraine, 18 травня | DOU.
Інші публікації циклу:
- Рекомендуємо ознайомитись з фундаментальною інформацією про Free Software Foundation: 40 років свободи: як Free Software Foundation змінила хід ІТ-історії | DOU
- Огляд впливової книги з програмного забезпечення: Від бронювання авіаквитків до їжака Соніка: Історія програмного забезпечення, яку ми забули | DOU
- Які напрямки відкритого ПЗ існували в світі до створення Free Software Foundation | DOU
- Як телефонний хакінг сприяв розвитку ідей Столлмана | DOU
- Шлях відомих технологічних компаній від протистояння до підтримки вільного ПЗ | DOU
8 коментарів
Додати коментар Підписатись на коментаріВідписатись від коментарів