Ілон Маск, Starlink і війна: як одна людина може вимкнути зв’язок на фронті

💡 Усі статті, обговорення, новини про оборонні технології — в одному місці. Приєднуйтесь до DefTech спільноти!

У вересні 2022 року ЗСУ, як ми всі пам’ятаємо, готували важливу наступальну операцію на Херсонщині. Проте саме в момент, коли дрони вже були в повітрі над позиціями окупантів, українські підрозділи втратили зв’язок. Супутниковий інтернет від Starlink раптово перестав працювати.

Це виявилось не випадковістю. Як з’ясувалося у масштабному розслідуванні Reuters, зв’язок було навмисно обмежено за вказівкою Ілона Маска, який доручив старшому інженеру SpaceX вимкнути доступ у певних зонах. Причина — страх, що Україна використає Starlink для ударів по Криму, що, на його думку, могло спровокувати ядерну відповідь з боку кацапні.

Операція ЗСУ виявилася під загрозою зриву: військові залишились без інтернету в найвідповідальніший момент. Після цього Україна звернулася до уряду США та SpaceX з вимогою відновити доступ. Частково мережу вдалося повернути, але стало очевидно: критично важлива інфраструктура, на яку спирається наша армія, контролюється не державою, а однією людиною.

Попри те, що Маск у публічних заявах не визнавав причетності до відключення, тепер це підтверджено джерелами. Він також не приховує, що мав неофіційні розмови з представниками мордору. А його ідеї «мирного врегулювання», зокрема, про відмову від Криму, повністю перегукуються з риторикою Кремля.

«Ми вперше у світовій історії бачимо ситуацію, коли одна приватна компанія має більше впливу, ніж цілі уряди», — зазначив один з американських посадовців.

Показово, що буквально вчора Starlink знову масово «ліг», але вже по всій планеті. Компанія пояснила це збоєм у програмному ядрі, але користувачі припускають, що це могло бути невдале оновлення або навіть кібератака. Також варто нагадати, що Маск неодноразово погрожував відключити зв’язок для України.

Як думаєте, чи можемо ми дозволити собі і далі залежати від сервісу, який в будь-який момент може вимкнути одна людина? Тим паче прокремлівська. Чи не варто вже давно було інвестувати в альтернативи і створювати власні рішення?

Підписуйтеся на WhatsApp-канал DefTech спільноти!

👍ПодобаєтьсяСподобалось0
До обраногоВ обраному0
LinkedIn
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter
Дозволені теги: blockquote, a, pre, code, ul, ol, li, b, i, del.
Ctrl + Enter

Нема своїх систем, чужі диктують правила. Ну і просто — Маск надав терміналів ЗСУ на загальну сумму в 70 мільонів долларів з грошей Spase X.
Так безумовно Spase X в сутності припинив існування українського космосу до цього, хоча то вже були цвяхи в труну — бо початок поклала криза 2008 і банкрутство Iridium, та Sea Lunch.
А Бразилія та Брікс на загал Україна без федерації — була не цікава, контракти закрили.

Маск никому старлинк не навязывает. не нравится не пользуйтесь

Маск никому старлинк не навязывает. не нравится не пользуйтесь

ну, отключать оплаченную услугу по велению левой пятки заднего уха обидчивого подростка-переростка — это не очень правильно
маск уже получал по рогам от взрослых дядей за то что срался в твитере
получит по рогам и за самоуправство

Привіт! Ми тут, як раз, робили розбір стосовно того, як зникнення зв’язку зі Starlink вплинуло на роботу військових — dou.ua/goto/1jo8

Трамп так само може вимкнути
Starlink, але вже разом з Viasat, Inmarsat, GPS, майбутнім Kuiper,
а на додачу ще й AWS, GCP, Azure і IBM Cloud,
просто коли йому щось в голову стукне

адайтеменігранатуяйомуперцювдупунаштовхаю!

Ворог вже все придумав і використовує.

Нажаль потрапили у ситуацію де адекватної альтернативи поки не існує, а порог входу дуже великий.
Але щось таки можна зробити.
1. Віськовий софт повинен вміти працювати на швидкостях нижчих за DialUP при пінгу як на Марс.
2. Різноманітні альтернативи:
— БПЛА що постійно літає на сонячних батареях. Здається це робили Facebook. Так рудня може збити, але все ж як варіант літати по далі від фронту.
— Щось критичне — TooWay Його здається і юзали до вторгнення.
— SHDSL по кабелю Він здається працює на будь яких кабелях. Навіть через мокру ганчірку заведеться
— Оптичні далекобійні канали у інфрачервоному діапазоні
І так далі

А яка альтернатива? Запустити свої тисячі супутників в космос?

Варіанти є, хоч і поки з ними тяжкувато, бо вони не такі масові, як старлінки. Тому треба поступово переходити, якщо не на наші розробки, то хоча б на розробки від надійних партнерів, щоб потім не хвилюватися, що зловиш ножа у спину.

Ось, до речі, посилання на матеріал, де ми розбирали можливі альтернативи старлінку: посилання

Запустить несколько своих, этого хватит для покрытия территории Украины.

«нєсколько» не вистачить.
відстань до супутника SpaceX — 500 км.
до геостаціонарного (шоб вписатись в «нєсколько») — 36000 км.
пінг відповідно 50 мс проти 800 мс.

не геостаціонарні повинні облітати всю землю, ще й робитимуть зміщення з кожним колом, тому там треба багато супутників, щоб не ловити вікно зв’язку, і не крутити тарілку за єдиним видимим супутником.

«нєсколько» не вистачить.
відстань до супутника SpaceX — 500 км.
до геостаціонарного (шоб вписатись в «нєсколько») — 36000 км.
пінг відповідно 50 мс проти 800 мс.

Зависит от задач, от алгоритвом и систем управления.

dou.ua/goto/qCdJ

«Альтернатива Starlink?»: Amazon виводить у світ свій супутниковий інтернет Project Kuiper

Підписатись на коментарі